Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Flīzes

Idejas un ieteikumi

Mazas vannas istabas iekārtošana – idejas un ieteikumi gaumīgam iekārtojumam Foto: Pexels.com Iekārtot mazu vannas istabu var būt visai liels izaicinājums, jo telpas, kurās ir maz vietas izpausties, ir ierobežots dizaina variantu skaits, krāsas un stils. Taču tā nav neiespējamā misija. Arī mazizmēra vannas istaba var būt gau...
Vannas istabas flīžu dizains: idejas un ieteikumi Foto: Pexels.com/ Christa Grover   Vannas istaba mūsdienās kļuvusi par vienu no svarīgākajām telpām mājoklī, jo tā ir vieta, kur relaksēties un izbaudīt mieru. Nereti vannas istaba tiek dēvēta par mājas SPA, taču lai radītu patīkamas sajūtas, telpai ...
Perfektā krāsu palete – piemērotākā flīžu krāsa katrai tavas mājas telpai Foto: Toa Heftiba, Unsplash.com   Flīžu krāsu izvēlei ir izšķiroša nozīme interjera dizainā, jo tā nosaka telpas kopējo toni un gaisotni. Flīžu krāsa var ievērojami ietekmēt katras telpas kopējo estētisko pievilcību, noskaņu un funkcionalitāti.   Ne...

Flīzes – mūsdienu universālais apdares materiāls

Mūsdienās flīzes ir universāls apdares materiāls, kurš tiek izmantots gan iekštelpās, gan arī ārtelpās  - balkonu, lodžiju, terašu un ēku fasāžu apdarei. Pie mums 1a.lv izvēlies sev piemērotākā materiāla, izmēra un dizainu! 

Mērķis

Mūsu internetveikalā 1a.lv flīzes ir iedalītas pēc mērķiem, lai pircējam būtu vieglāk orientēties plašajā klāstā. Piedāvājumā ir grīdas flīzes, sienas flīzes, flīzes kāpnēm un terasēm
Meklējot sev piemērotākās, ir svarīgi saprast kāda ir atšķirība starp grīdas un sienas flīzēm:
 
Grīdas – tās ir cietas un izturīgas, kas var būt gan no akmens masas, gan keramikas un dabīgā akmens (mormors, granīts). Piemērotas āra objektiem - terasēm, kāpnēm.
 
Sienas – ir mīkstākas. Tās tiek izgatavotas no keramikas.
 
Grīdas flīzes ir iespējams izmantot arī sienām, toties sienu flīzes nevar līmēt uz grīdas!

Funkcijas un materiālu priekšrocības  

Flīzes ir jāizvēlas atbilstoši paredzētajai videi, pielāgojoties telpas funkcionalitātei. Saimnieciskajās zonās jāizvēlas izturīgs materiāls, bet vannasistabā būtiski neaizmirst par drošības aspektiem, domājot par slīdības faktoru. Piedāvājam iepazīties ar materiālu īpašībām:
 
Akmens – ļoti cietas un noturīgas pret mehāniskiem bojājumiem. Izgatavotas no māla, pievienojot tam koalīnu vai sasmalcinātu akmens pulveri un krāsu veidojošus minerālus.  Šim materiālam piemīt augsta nodilumizturība, līdz ar to, pat lielas slodzes ietekmē, tās nesabojāsies. Akmens masas flīzes ir izturīgas pret temperatūras un laikapstākļu izmaiņām, turklāt, tās faktiski neuzsūc ūdeni. Pateicoties to daudzajām īpašībām, tās var izmantot gan iekšdarbiem, gan ārdarbiem.
 
Koka – pārsvarā tiek izmantotas terasēm. Labs risinājums tiem, kas vēlas telpā ieviest vairāk dabīgus elementus. Turklāt, koks piešķir telpai akcentu un unikalitāti.
 
Stikla – galvenā iezīme ir pievilcīgs un neparasts izskats.  Tās ir praktiskas un ērti kopjamas, tāpēc bieži vien izmanto stikla flīzes virtuvē.  Stikls atstaro gaismu, padarot telpu plašāku. Tās ir ļoti izturīgas pret mitrumu, tāpēc ir labs risinājums, ja meklē flīzes vannasistabai.
 
Keramikas – tiek izgatavotas no sarkanā vai baltā māla, kam pievieno kvarca smiltis un citas dabīgas piedevas. Paredzētas tikai iekštelpām, jo nav sala izturīgas. Tās ir piemērotas gan sienām, gan grīdām. Keramika ir izturīga pret mitrumu, kā arī tai ir augsta nodilumizturība.
 
Klinkers ir atsevišķs keramikas veids, kas tiek gatavots no dažādu krāsu māliem. Tās ir ļoti izturīgas ar blīvu struktūru. Klinkers flīzes lielākoties izmanto ēkas fasādes apdarē, jo tām ir augsta mehāniskā izturība un sala noturība.

Dizaina elements

Flīzes pilda arī estētisko funkciju, tāpēc tās kalpo kā interjera dizaina sastāvdaļa. Izvēlies savam dizainam vienkrāsainu sortimentu, ieviešot tajā vēlamo stilu un noskaņu. Flīzes interjerā var kombinēt pēc saviem ieskatiem, panākot orģinālu risinājumu. Izmantojot dekoratīvās flīzes, kā piemēram, ķieģeļu vai mozaīkas dizainu, telpai izdosies piešķirt akcentu:
 
Ķieģeļflīzes perfekti imitēs ķieģeļus. Tās izskatās interesanti gan iekštelpās, gan ārā, veidojot patīkamu akcentu. 
 
Mozaīkas flīzes izskatīsies ļoti dekoratīvi, jo ar mozaīku palīdzību ir iegūstami dažādi raksti, ornamenti un zīmējumi, kas veidoti no maziem stikla, keramikas vai akmens masas gabaliņiem. To struktūra ļauj flīzes izlocīt, tāpēc tās ir piemērotas liektu, slīpu, apaļu un nelīdzenu virsmu apdarei. 

Virsma

Ir pieejamas dažādas virsmas apstrādes tehnoloģijas. Virsma var būt matēta, glancēta, reljefa vai pulēta. Pulētās flīzes parasti ir dārgākas par matētām, jo tiek apstrādātas ar dimanta galviņām. Flīzes ar reljefu papildinās jebkuru telpu un nebūs nepieciešami citi dekoratīvie elementi. Tās var būt gan ar spīdīgu, gan matētu virsmu. 

Pievērs uzmanību kvalitātei

Izvēloties flīzes, svarīgi pievērst uzmanību tam, kā tās ir  klasificētas atbilstoši Eiropas standarta EN ISO normatīviem.
           
Flīzes tiek iedalītas pēc šķirām, kur pirmā šķira ir viskvalitatīvākā - tikai 5% pieļaujamo defektu  norma. Otrajai šķirai ir zemāka cena, tām ir līdz 25% pieļaujamo defektu norma. Toties trešās šķiras ir visai lētas, jo tām ir plašs pieļaujamo defektu diapazons.
 
Nodilumizturība (PEI)

Izvēloties flīzes, svarīga to nodiluma klase. Jo augstāks PEI rādītājs, jo izturība pret virsmas nodilumu ir augstāka. Kopumā izšķir piecas PEI grupas:
PEI 1 – telpas ar minimālu noslogojumu.
PEI 2 – telpas, kur staigā mājas apavos.
PEI 3 – dzīvojamās telpas un viesnīcas.
PEI 4 – vidēji intensīvas noslodzes dzīvojamās un publiskās telpas.
PEI 5 – sabiedriskās un dzīvojamās telpas ar īpaši augstu noslodzi.
 
Pretslīdes koeficients (R)

Šis parametrs norāda, cik lielā sausu flīžu virsmas slīpumā teorētiski ir iespējama paslīdēšana. Tam ir svarīgi pievērst uzmanību, ja meklē flīzes dušai. Jo augstāks rādītājs, jo mazāk slidena. Atkarībā no R lieluma, tiek noteiktas vietas, kur tās ir paredzētas:

R9 –pārģērbšanās telpas un sausās iekštelpās.
R10 – skolas telpas, medicīnas iestādes, restorāni, tualetes, virtuves.
R11 – veļas mazgātavas, ražošanas telpas.
R12 – baseini, saunas, dušas telpas.
R13 – virsmām, kuru slīpums pārsniedz 35 grādus.
 
Papildu marķējums mitrām virsmām

Papildus marķējums ir flīzēm, ko paredzēts izmantot telpās ar paaugstinātu mitrumu:
A – ģērbtuvēm, kur staigā ar basām kājām.
B – dušas telpām.
C – grīdas virsmām, kas ir tieši pie ūdens.
 
Izturība pret salu
 
Flīzes, kuras apzīmē kā aukstumizturīgas, paredzētas izmantošanai ārtelpā, ir pakļautas kontaktam ar ūdeni un mainīgas temperatūras svārstībām.

Izmēri 

Pie mums 1a.lv atradīsi vairāku kolekciju flīzes dažādos izmēros. Pieejamas ir gan kvadrāta formas (60x60; 30x30), gan arī dažādu izmēru taisnstūrveida flīzes, kuru garums var būt līdz pat 1200mm un platums līdz 900 mm. Flīzes internetā atradīsi arī dažādos biezumos, sākot no 4mm līdz pat 30mm. 

Daudzuma aprēķins 

Izmērot flīzējamās virsmas laukumu, ir iespējams aprēķināt nepieciešamo daudzumu. Ieteicams papildus pieskaitīt aptuveni 10%  rezervi, jo flīzēšanas gaitā var veidoties materiāla zudumi. Toties, ja tās plānots ieklāt pa telpas diagonāli, nepieciešams pieskaitīt vismaz 15% rezervi. 

Sagatavojies flīzēšanai

Iegādāties ir nepieciešams ne tikai flīzes, bet arī citus materiālus, kā piemēram, dziļumgrunts, flīžu līme un spraugu šuvotājs. Būs nepieciešama arī špakteļmasa un špakteļlāpstiņa, lai nepieciešamo virsmu sagatavotu līmēšanai. Līmējamās flīzes var izmantot tikai tad, kad virsma ir sagatavota. Ar robotu špakteļlāpstiņu uzklāj līmi aptuveni trīs flīžu laukumā un piespiež klāt flīzi. Svarīgi veidot vienāda platuma šuves, kas vēlāk jāaizpilda ar šuvošanai paredzēto masu. Klājot stikla flīzes, ir nepieciešams izmantot līmi, kas nožūstot paliek caurspīdīga.

Kopšana

Ikviens vēlas saglabāt pēc iespējas ilgāku to sākotnējo izskatu, tāpēc ir nepieciešams nodrošināt materiālu pareizu apkopi. 
 
Virtuves sienu apdarei izdevīgi ir izmantot stikla flīzes, jo no tām ir ļoti viegli noņemt dažādus traipus. Tā kā stikla izstrādājumos nav poru, tās pamatnē neabsorbējas nepatīkamas smakas un uz virsmas neuzkrājas piesārņojums.  Kopšanā var izmantot dažādus tīrīšanas līdzekļus stiklam, lai netiktu veidoti bojājumi.
 
Flīzes, kurām nekaitē mitrums, var regulāri noslaucīt ar mitru lupatiņu vai izmantot sūkli, siltu ūdeni un kādu tīrīšanas līdzekli, kas palīdzēs novērst netīrumus. Keramiku šādi būs viegli kopt. Lielāka uzmanība jāpievērš koka flīzēm. Lai to izskatu neietekmētu laikapstākļi, reizi gadā nepieciešama viegla pulēšana un virsmas apstrāde ar eļļu.

Biežāk uzdotie jautājumi (BUJ)

Kādas flīzes izvēlēties grīdas segumam?
Akmens masa un keramika ir vispiemērotākās grīdas segumam. Tām ir augsta nodilumizturība, un pretslīdes faktors, tāpēc kalpos ilgāk.
Kuras ir vislētākās flīzes?
Vislētākās ir trešās šķiras marķējums, jo tām ir iespējami bojājumi, toties neņemot to vērā, keramikas flīzes būs lētākas par akmens masu, kā arī matēta ir 2x lētākas par pulētu virsmu.
Cik ilgi saglabājas keramikas grīdas flīzes?
Keramikas grīdām ir augsta nodilumizturība, kā arī tās ir izturīgas pret mitrumu, tāpēc tās kalpos daudzus gadus un ir izdevīgs budžeta variants ilgtermiņā.
Kurš materiāls ir visvieglāk tīrāms?
Stiklss ir ļoti viegli kopjams. Tā kā stikla izstrādājumos nav poru, uz virsmas neuzkrājas piesārņojums. Kopšanā var izmantot tīrīšanas līdzekļus stiklam, tie flīzes nesabojās.
Vai flīzes ir tā vērtas?
Atbilstoši konkrētajai telpai, jāievēro vairākus nosacījumus – materiāls, slodzes izturība, nodilumizturība un pretslīdes faktors. Izvēloties piemērotākās flīzes, tās kalpos ilgi un būs izdevīgs variants ilgtermiņā.