Izvēlies dzērienam atbilstošas alus, viskija, šampanieša vai vīna glāzes!

Foto: 1a.lv

Labs un izmeklēts dzēriens kļūst vēl labāks, ja to dzer no atbilstošas glāzes. Un tam ir nozīme ne vien tad, kad viesojas ciemiņi vai, piemēram, vīna glāzes paredzētas kā dāvana, bet arī ikdienā – piemēram, sestdienas vakarā baudot sarkanvīnu. Mēs, 1a.lv interneta veikals, esam izveidojuši nelielu ceļvedi, kas palīdzēs Tev izvēlēties piemērotākās vīna glāzes, šampanieša glāzes, viskija glāzes un alus glāzes!

Kā izvēlēties vīna glāzes?

Svarīgākais faktors, izvēloties vīna glāzes, ir tās tilpums. Vīnam glāzē ir jābūt aptuveni ⅓, lai atlikušajā daļā vīns, sajaucoties ar gaisu, dotu spēcīgu un kārdinošu aromātu.

Foto: Shutterstock.com

Kā uzskata vīnziņi, mājās vienmēr ir nepieciešamas universālas baltvīna un sarkanvīna glāzes. Ja esi kāda konkrēta vīna stila cienītājs, piemēram, Riesling, tad iegādājies vienu vai divas šāda tipa vīna glāzes.

Vīna glāzes materiāls

Nākamais kritērijs ir vīna glāzes materiāls, kas tieši ietekmē pašu vīna malkošanas procesu, padarot to tīkamu vai gluži pretēji – nepatīkamu, lūpām pieskaroties vīna glāzes maliņai.

Pie mums nopērkamas šāda materiāla vīna glāzes:

* stikla – salīdzinoši lētākas un piemērotas ikdienas lietošanai;
* kristāla – izturīgas, ļoti laba cenas un kvalitātes attiecība;
* Diamax – izturīgākas, caurspīdīgākas un dzidrākas par kristālu. Vīna glāzes būs spožas arī pēc vairākām mazgāšanas reizēm ar rokām vai trauku mazgājamā mašīnā;
* Kwarx – izturīgākas, spožākas un elegantākas par stiklu, padarot ielieto vīnu vizuāli dzidrāku. Nodrošina pilnīgi gludu virsmu starp glāzes pamatni, kājiņu un kausu.

Pareizas šampanieša glāzes izvēle

Atbilstošas šampanieša glāzes izvēle ietekmē dzēriena garšu un baudāmību. Klasiskas šampaniešu glāzes ir garas un šauras, taču mūsdienās pieejamas arī platas šī dzēriena glāzes. Kā norāda vīnziņi, lai izbaudītu īstu un augstas kvalitātes šampanieti, vienai personai pietiek ar 100 līdz 120 ml dzēriena – ne velti šampanieša glāzes tilpums vidēji ir 17cl jeb 170 ml.

Flute tipa šampanieša glāzes

Tipiskās Flute šampanieša glāzes ir dzērienam vispiemērotākās, jo tajās šampanietis viegli dzirkstī, radot patīkamu vizuālo baudījumu, kā arī noturot bagātīgu garšu un aromātu.

Foto: 1a.lv

Savukārt, ja vēlies, lai šampanietis izteikti puto, izvēlies šampanieša glāzes ar sašaurinātu konusveida dibenu, piemēram, ražotāja Chef and Sommelier Kwarx materiāla šampanieša glāzes ar gludu virsmu!

Foto: 1a.lv

Šampanieša glāzes ar sašaurinātu augšdaļu

Šādas šampanieša glāzes ļauj ilgāk dzērienam noturēt tā aromātu, tādēļ baudīšanas process būs patīkamāks. Savukārt acīm dzēriens tik tīkams nebūs – dzirkstošie burbuļi tik krasi uz augšu neskries.

Foto: 1a.lv

Šampanieša glāzes nav vienīgās, kas ietekmē dzirkstošā dzēriena garšu un smaržu. Šampanietis jāpasniedz 6 – 9 grādu temperatūrā un pēc atvēršanas jāievieto speciāli tam paredzētā ledus spainī.

Elegantas viskija glāzes

Īstas viskija glāzes ir ražotas no bieza un izturīga stikla, jo labu viskiju pasniedz tīrā veidā ar ledu. Viskija glāzes biezās malas un dibens neļauj ledum ātri izkust.

Tipiskas ir Old Fashioned (Rock) viskija glāzes, kas paredzētas:

* viskijam bez ledus;
* viskijam ar ledu vai speciāliem sasaldējamiem akmeņiem;
* viskija kokteiļiem.

Old Fashioned viskija glāzes ir vidēji tilpumā no 200 līdz 300ml. Pateicoties šāda tipa viskija glāzes biezajai pamatnei, glāzē uzreiz iespējams sajaukt nepieciešamās kokteiļa sastāvdaļas.

Foto: 1a.lv

Old Fashioned viskija glāzes ir paredzētas tādiem kokteiļiem kā:

* Old Fashioned;
* Whiskey Sour;
* Sazerac.

Parasti viskija glāzes ir dizainā neuzkrītošas, jo tās nedrīkst aizēnot paša dzēriena izsmalcinātību. Tādēļ arī glāzēm vienmēr ir jābūt spodrām, tīrām un bez aromāta.

Elegantai šī izmeklētā dzēriena baudīšanai īstu vīru kompānijā var iegādāties arī viskija karafes, taču tam lielākoties ir tikai vizuāla un emocionāla nozīme, jo viskija buķete mijiedarbībā ar skābekli nemainās.

Alus glāzes veidi

Lai gan ikdienā ir pierasts alu baudīt no pudeles, ielejot putojošo dzērienu glāzē, mainās ne tikai garša un pilnvērtīgāk var izjust tā aromātu, bet arī alus krāsa, sniedzot estētisko baudījumu. Tā rezultātā pastiprinās alus baudītāja garšas un smaržas receptori, ļaujot vēl pilnīgāk noteikt dzēriena nianses.

Alus glāzes forma

Dzēriena putu veidošanās glāzē ir tieši atkarīga no alus glāzes formas, un putas ir vajadzīgas, lai labāk uztvertu gaistošās vielas:

* apiņu aromātu;
* garšvielas;
* augļu eļļas u.c.

Alus glāze tiek izvēlēta atbilstoši dzēriena veidam, piemēram:

* kviešu alus;
* Craft alus;
* Lager alus;
* Ale alus u.c.

Piemēram, parastais latviešu gaišais alus būs baudāms arī no liela alus kausa, bet Craft alum piemērotāka būs smalkāka alus glāze uz kājiņas, piemēram, HOME4YOU GALAXY silver alus glāzes 320ml tilpumā.

Foto: 1a.lv

Kviešu alus glāzes

Dzerot kviešu alu, vispiemērotākās būs bavāriešu kviešu alus glāzes, kas ir garas un veidotas no plānāka stikla. Šīs alus glāzes lielākoties ir 0,5l tilpumā, tādēļ glāzē ir gana daudz vietas arī kviešu alum raksturīgajai putu kārtiņai.

Foto: 1a.lv

Neatkarīgi no alus glāzes veida, tām vienmēr jābūt sausām un tīrām, lai netiktu ietekmēta dzēriena garša. Tāpat alus glāzes nedrīkst saldēt, jo, saskaroties ar aukstu stiklu, alus kļūs ūdeņains un nebaudāms.

Aplūko mūsu dzērienu glāžu piedāvājumu un iegādājies tās par patīkamu cenu sev ērtā laikā!

01.12.2017
Autors: Valdis Zariņš

Pievienot komentāru