Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Atlasīšana

Sērija
Operētājsistēma
Rādītājs "operētājsistēma" nosaka, kāda legāla operētājsistēmas licence ir iekļauta datora komplektā. Tā sastāvā ietilpst speciālas programmas un programmu līdzekļi, kas nodrošina datora aparatūras saskaņotu darbību, kā arī datora lietotāja izvēlēto programmu pilnvērtīgu izmantošanu. Operētājsistēma dod iespēju lietotājam vadīt datora darbu.
Operatīvā atmiņa (RAM)
Operatīvā atmiņa (no angļu valodas RAM - Random Access Memory) ir īslaicīga datu krātuve. Tajā glabājas informācija, kas var būt gan programmas, gan dati. Operatīvās atmiņas lielums nosaka, cik daudz failu vienlaikus varat lietot (attēli, web lapas, video), lai dators darbotos pietiekamā ātrumā. Jo vairāk operatīvās atmiņas, jo ātrāk strādās dators.
SSD/eMMC diska ietilpība
SSD ( no angļu val. Solid State drive) diski ir jaunas paaudzes datu glabāšanas iekārtas, kuriem ir lielāks darbības ātrums, nekā HHD jeb parastajam cietajam diskam. Šo disku ražošanā tiek izmantotas zibatmiņas, kas sastāv no mikroshēmu kopuma un kontroliera, nodrošinot diska un datora mijiedarbību. SSD disku priekšrocība ir tā, ka disks gandrīz nemaz neuzkarst, un tā darbība ir pilnīgi nedzirdama. Šie diski ne tikai patērē mazāk elektrības, kas paildzina akumulatora darbības laiku, bet arī nedaudz samazina datora kopējo svaru.
Video kartes modelis
Video kartes (dēvētas arī par grafikas adapteri) pamatā ir grafiskais procesors, kas nodrošina vizuālo attēlojumu displejā. Video kartes veiktspēju nosaka grafiskā procesora takts frekvence un iebūvētās atmiņas lielums. Šis parametrs norāda, kāda modeļa un ražotāja videokarte ir integrēta portatīvajā datorā. Ir divu veidu videokartes. Neiebūvētajām ir atsevišķa atmiņa, un tās visbiežāk ir aktuālas spēlēm un grafiskām programmām. Integrētā videokarte, kas parasti izmanto daļu no portatīvā datora pamatatmiņas, ir piemērota biroja un mācību lietojumam.
Savienojumi
USB ir visbiežāk izplatītais aparatūras interfeiss, lai pievienotu perifēriskās ierīces datoram. Parasti ir vismaz divi USB porti (pieslēgvietas) portatīvajam datoram un četri - personālajajam datoram. Jo vairāk USB porti, jo vairāk ierīces vienlaicīgi var pieslēgt datoram. USB 2.0 ir izplatītākā datora perifērijas ierīču pieslēgvieta. Pateicoties šai pieslēgvietai datoram iespējams pievienot peles, klaviatūras, interneta kameras, printerus, USB zibatmiņas, ārējos cietos diskus un neskaitāmas citas ierīces. USB 3.0 ir jaunākais un ātrākais USB standarts, kas ļauj pieslēgt visas iepriekšējās paaudzes USB 2.0 un jaunās paaudzes USB3.0 iekārtas.
Datora tips Biznesam×
Operatīvā atmiņa (RAM) 8 GB×
Sērija HP Pavilion×

Kategorijā "Portatīvie datori" nekas nav atrasts

Meklēt vēlreiz

Portatīvais dators – vairāk nekā 600 dažādu modeļu

Portatīvie datori ir kļuvuši par neatņemamu ikdienas digitālās dzīves sastāvdaļu. Lai to iegādātos piemērotu savām vēlmēm un situācijai, jāņem vērā dažādi aspekti! Esam sagatavojuši īsu ceļvedi, kas palīdzēs veikt izvēli. Lasi turpinājumu un uzzini vairāk!

Kāpēc portatīvais nevis galda dators?

Lai arī daudziem atbilde uz šo ir skaidra – vērts atskatīties uz galvenajām portatīvo datoru priekšrocībām. Kādas tās ir?
  • Ērti pārnēsājams – mūsdienās ir mazi, kompakti, arī viegli modeļi, kas, samazinoties izmēram, nezaudē funkcionalitāti un jaudu.
  • Mazāks elektroenerģijas patēriņš. Mazie un kompaktie portatīvie datori patērē būtiski mazāk elektrības nekā stacionārie datori, kas ir svarīgi, domājot par elektroenerģijas ietaupījumu.
  • Plašākas izmantošanas iespējas. Portatīvais dators sniedz iespēju lietot to jebkur un bez strāvas padeves – tas ir vienlīdz svarīgi kā darbam un skolai, tā arī ikdienas lietošanai mājās, pat, ja tie ir tikai klēpjdatori spēlēm.
Bet tagad – ieskaties niansēs, kas svarīgas portatīvā datora izvēlē!

9 faktori, kas jāņem vērā, kad tiek izvēlēti portatīvie datori

Jāņem vērā, ka portatīvais dators var tikt izmantots dažādiem mērķiem – no vienkāršas izklaides līdz mācībām un pat sarežģītu programmu izmantošanas  darba vajadzībām vai spēlēm, kas pieprasa lielu jaudu. Tāpēc, ņemot vērā specifiskus faktorus, var izvēlēties piemērotāko pēc dažādiem parametriem. 

#1 Ekrāna izmērs un tips

Populārākie ir 15,6” ekrāna izmēra, kas būs pietiekams lielums gan strādāšanai, gan dažādām izklaides iespējām – filmu skatīšanai, datorspēlēm u.c. Izvēlies portatīvo datoru ar lielāku ekrānu (17.3”), ja ērtāk strādāt pie lielāka monitora, dažādu multimediju failu apstrādei. Pārnēsāšanai nebūs tas ērtākais variants, tomēr būs lielisks stacionārā datora aizvietotājs. 
Tavām individuālajām vajadzībām izvēlies datoru ar glancētu vai matētu ekrānu:
  • Glancētais ekrāns (Glare) – labāks asums, krāsas un kontrasts. Spilgtā gaismā var būt traucēta attēla saskatīšana.
  • Matētais ekrāns (Anti-Glare) – daļēji novērš gaismas atspīdēšanu, kas nodrošina labu attēla saskatīšanu arī spilgtā apgaismojumā.

#2 Procesors

Populārākie un darbībā uzticamākie portatīvo datoru procesori ir Intel Core i5 un Intel Core i3. Īpaši ātrdarbīgi klēpjdatoridatori ir ar Intel Core i7 un i9 sērijas procesoriem, kas nodrošina lielisku HD video, 3D, multimediju failu pārvaldīšanu. Ikdienas datora lietošanā pietiks ar Intel Pentium vai Intel Celeron procesoru. Mazizmēra planšetdatori lielākoties ir aprīkoti ar Intel Atom procesoru.

#3 Savienojumi un interfeiss

Katra portatīvā datora paplašinātajā tehniskajā aprakstā pieejama detalizētāka informācija par ierīces savienojumu iespējām un interfeisu. Svarīgākās savienojumu iespējas:
  • Bluetooth, kas atļaus bez vadiem pieslēgties gan mobilajam telefonam, gan citām ierīcēm, kuras atbalsta šo savienojuma veidu.
  • Wi-Fi savienojums atrodams lielākoties visos ražotāju portatīvajos datoros. Populārs bezvadu savienojums, kas atļauj izmantot internetu vietās, kur ir pieejams bezvadu internets.
  • 3G atbalsts, kas ļauj pieslēgt mobilā interneta modemu, ja tev tuvumā nav pieejams Wi-Fi.
  • RJ45 izeja, lai varētu pieslēgt internetu pa tiešo no modema (ar vadu). Tas būs labs variants, ja nepieciešams daudz ātrāks interneta savienojums.
  • USB pieslēgumvieta, kas atļauj pieslēgt printerus, peles, telefona, planšetes lādētāju u.c.

#4 Baterija

Izvēloties ierīci, ņem vērā ražotāja noteikto baterijas darbības laiku bez strāvas padeves. Dažādi faktori, kā ekrāna spilgtums, lietošanas intensitāte, video skatīšanās u.c., var būtiski to samazināt. Ja darāmie darbi lielākoties aizņem vairāk nekā 6 stundas, ieskaties Lenovo, Dell, HP modeļu piedāvājumā, kurā atrodami datori ar līdz pat 8 un 9 stundu ilgu darbības laiku.

#5 Operētājsistēma

Portatīvā datora aprakstā vari sīkāk uzzināt arī par tā iebūvēto operētājsistēmu. Microsoft Windows 10 un 11 dažādās sērijas, kā arī Mac OS, Linux Ubuntu. Ražotāju uzinstalētai operētājsistēmai ir iebūvēti nepieciešamie draiveri, kā arī programmas, kas noder darbā ar datoru. Iespējams iegādāties datorus ar DOS, kas nozīmē – dators bez operētājsistēmas.

#6 RAM un cietais disks

RAM jeb operatīvā atmiņa ierīcei parastam datora lietotājam pietiks ar 4 GB, savukārt fotogrāfiem, operatoriem, mūziķiem u.c., kas darbojas ar lielizmēra failiem – 8, 16 vai pat 32 GB. Cietajam diskam ir divi veidi: SSD un HDD. Pirmajam ir lielāks darbības un lielu datu nolasīšanas, ierakstīšanas ātrums, tas praktiski neuzkarst un ir klusāks. Savukārt HDD nepieciešama ventilācija, ko var nodrošināt ar speciāliem ventilatoriem vai ap datora korpusu atstājot brīvu vietu.

#7 Videokarte

Ja portatīvais dators paredzēts ikdienas lietošanai, pietiks ar ražotāja integrēto videokarti. Ja paredzēts spēlēt datorspēles, lietot apjomīgas failu apstrādes vai grafiskas programmas, jāizvēlas atsevišķi uzstādīta (AMD Radeon vai NVIDIA GeForce) videokarte. Tikpat svarīgs ir tās atmiņas apjoms. Šim parametram būtiski pievērst uzmanību, jo videokarte nosaka datora ielādēšanās un darbības ātrumu.

#8 Datora tips

Lai sākotnēji atlasītu piemērotākos zīmolus vai modeļus, var noderēt atlases kritērijs par datora tipu. Visbiežāk gan galda dators, gan portatīvais tiek izšķirti šādos veidos:
  • spēļu jeb Gaming datori ir ar lielāku jaudu, plašāku diska ietilpību, SSD disku. Šādi datori nodrošinās visaugstāko veiktspēju pat jaudīgām datorspēlēm, lai varētu saņemt aizraujošu pieredzi bez aizķeršanās;
  • mācībām, skolai. Šādi datori būs mazāk jaudīgi, ar labu veiktspējas un cenas attiecību. Ja spēļu portatīvie datori ir krietni dārgāki, jo apvieno plašākas un labākas funkcijas, tad datori skolai būs ar mazāku jaudu, bet joprojām pietiekami spējīgi veikt visas nepieciešamās darbības kvalitatīvam mācību procesam ilgtermiņā;
  • biznesam. Biznesam var būt noderīgs tā sauktais jaunās paaudzes hibrīddatori, kas pielāgojas visām vajadzībām. Ja ņem vērā, ka biznesa vides darbiniekiem ir svarīgi gan sazināties, gan veikt izmaiņas datos, pārlūkot failus, veikt piezīmes un ne tikai, hibrīddators būs noderīgs.

#9 Zīmols

Arī zīmolam ir nozīme! 1a.lv pieejams plašs zīmolu piedāvājums – sākot no Apple, Lenovo, Asus, Acer, Dell un HP, līdz pat MSI, HP, Huawei, LG un vēl, un vēl. Vienuviet vairāk nekā 1000 portatīvie datori, akcijas cenas un garantija par katru pirkumu – kā arī, protams, iespējams atlasīt modeļus pēc popularitātes, lai izprastu, ko novērtē citi pircēji.
 
1a.lv atrodami visdažādākie portatīvie datori un, kas sniedz plašas izvēles iespējas. Jaunākie modeļi un izdevīgākie piedāvājumi. Ieskaties plašāk un veic pasūtījumu!

Biežāk uzdotie jautājumi (BUJ)

Kas jāņem vērā, izvēloties jaunu portatīvo datoru?
Svarīgi apzināt savas vajadzības un saprast, kam dators tiks izmantots visbiežāk un cik stundu dienā. Tas arī noteiks ekrāna izmēru, procesora jaudu un visu pārējo. Cilvēkiem, kas dzīvi tver vizuāli, īpaša uzmanība jāpievērš datora cietā diska ietilpībai. Un noteikti stingri ieteicams iegādāties arī ārējo cieto disku, kurā droši dublēt visus datus no portatīvā datora. Tāpat uzmanība jāpievērš paredzētajam akumulatora darbības laikam.
Vai portatīvā datora izmēram ir nozīme?
Portatīvā datora izmēram ir nozīme. Tas ietekmē datora svaru, kā arī to, cik daudz vietas inženieriem būs atvēlēts, lai ietilpinātu visas vajadzīgās tehnoloģijas. Tāpat, ja vien nav iecerēts lietot ārējo monitoru, datora ekrāna izmērs ir tieši atkarīgs no visa datora izmēra. Ja vien nav plānots daudz laika pavadīt ārpus mājām, datoru ņemot līdzi, tad – mājās ērtāk būs ar lielāku ierīci. Savukārt tie, kas dzīvo uz riteņiem, novērtē portatīvo datoru vieglumu.
Kādās cenu kategorijās tiek piedāvāti portatīvie datori?
Portatīvo datoru cenas diapazons ir iespaidīgi plašs – sākot no nieka pāris simtiem par vienkāršu piezīmjdatoru, līdz pat vairākiem tūkstošiem par jaudīgu ierīci, kas būs piemērota gan nopietnam darbam, gan videospēlēm.
Kas jāzina par portatīvā datora ikdienas apkopi?
Kaut arī portatīvais dators parasti nešķiet tā ierīce, kurai būtu lietotājam apkopjamas detaļas, tomēr der parūpēties par tā labsajūtu, lai tas labi un ilgi kalpotu. Jārūpējas par to, lai dators nepārkārst – tas ir – to vajadzētu lietot tikai un vienīgi uz cietas virsmas, kas nebloķē tā ventilācijas atveres. Ja mēdzat datoru lietot gultā, iegādājieties speciālu galdiņu. Laikā, kad dators netiek lietots, to būtu ieteicams glabāt datorsomā vai futrālī, tādējādi aizsargājot no putekļiem.
Kāds vidēji ir portatīvā datora darba mūžs?
Kaut arī daudzi izvēlas mainīt portatīvos datorus ik pēc vidēji pieciem gadiem, patiesībā to kalpošanas mūžs var būt ievērojami garāks. Diemžēl tehnoloģijas ar katru gadu mainās tik strauji, ka pieci gadi datoram jau ir gana liels vecums, savukārt vecāki modeļi mēdz neatbilst aktuālajām prasībām. Taču nespecifiskai ikdienas lietošanai paredzēts dators var kalpot gana ilgi.