Visas kategorijas
50100
Saņem CETURTDIEN
Ielikt grozā Daudzums:
Pagarinātā garantija un apdrošināšana  

Apdrošināšanu un pagarināto garantiju piedāvā 1A sadarības partneris: Warranty Expert.
Rēķinā tiks iekļauta prēmijas summa un pēc pasūtījuma izpildīšanas e-pastā saņemsiet polisi.
Ar apdrošināšanas noteikumiem varat iepazīties šeit.

Piegādes veidi:

ADDRESS Saņem piegādi uz adresi
16.04.2020

Preces galvenie parametri:

  • Datora tips (lietošanas mērķis): Atjaunoti datori (Renew, Refurb.)/Māja...
  • Operētājsistēmas tips: Windows 10
  • Procesors: Intel Core i5
  • Operatīvā atmiņa: 32 GB
  • Cietais disks (HDD): 2000 GB (2 TB)
  • Cietais disks (SSD): 480 GB
Vairāk par šo preci
DĀVANA:

Bezmaksas piegāde uz "K-Senukai"!

Līzinga kalkulators:

Ikmēneša maksājums : 20.63
Pasūtījumiem, kuru summa pārsniedz 1400 EUR, ir obligāta pirmā iemaksa vismaz 10% apmērā no pirkuma summas.

Detalizēta informācija

KOPĒJIE PARAMETRI
Ražotājs Dell
Datora tips (lietošanas mērķis) Mājai, mājas birojam
Atjaunoti datori (Renew, Refurb.)
Operētājsistēmas tips Windows 10
Operētājsistēma

Rādītājs “operētājsistēma” nosaka, kāda legāla operētājsistēmas licence ir iekļauta datora komplektā.

Tā sastāvā ietilpst speciālas programmas un programmu līdzekļi, kas nodrošina datora aparatūras saskaņotu darbību, kā arī datora lietotāja izvēlēto programmu pilnvērtīgu izmantošanu.

Operētājsistēma dod iespēju lietotājam vadīt datora darbu.

Microsoft Windows 10 Professional (64bit)
PROCESORS UN MĀTES PLATE
Procesora saime Intel Core i5
Procesora paaudze Haswell (Intel)
Procesors

Dēvēts par datora “smadzenēm”, procesors veic datu apstrādi un ļauj datoram darboties.

Centrālā procesora veiktspēja ir atkarīga gan no tā tipa, gan takts frekvences, kuru mēra GHz.

Procesora takts frekvence ir ātrdarbības rādītājs. Procesoram ar lielāku takts frekvenci ir augstāka ātrdarbība pret procesoru ar vienādiem pārējiem tehniskajiem rādītājiem.

Intel® Core™ i5-4590 Processor (6 MB Cache, 3.3 GHz)
Mātes plate

Mātes plate (tiek dēvēta arī par pamatplati) ir galvenā sistēmas bloka komponente. Tajā ir centrālais procesors, operatīvā atmiņa, virknes un paralēlās pieslēgvietas dažādu ārējo iekārtu (piemēram, displeja, tastatūras un disku) vadībai.

Mātesplates kvalitāte būtiski ietekmē datora veiktspēju.

Jā (modelis nav norādīts)
OPERATĪVĀ ATMIŅA
Uzstādītā operatīvā atmiņa

Operatīvā atmiņa (no angļu valodas RAM - Random Access Memory) ir īslaicīga datu krātuve. Tajā glabājas informācija, kas var būt gan programmas, gan dati.

Operatīvās atmiņas lielums nosaka, cik daudz failu vienlaikus varat lietot (attēli, web lapas, video), lai dators darbotos pietiekamā ātrumā.

Jo augstāks rādītājs, jo dators var veikt vairāk vienlaicīgus uzdevumus.

32 GB
Maksimālā atmiņa

Šis rādītājs nosaka, kāds ir jūsu datora maksimālais iespējamais atmiņas apjoms. Jo lielāks, jo vairāk datus iespējams saglabāt.

32 GB
Atmiņas kopne

Atmiņas kopne ir paredzēta informācijas pārraidei starp mikroprocesoru un operatīvo atmiņu. Tā nosaka, kāda tipa operatīvo atmiņu uztur attiecīgā pamatplate.

DDR3 - 1600 MHz
CIETAIS DISKS
Cietais disks (HDD)

Cietais disks ( saīsināti dēvēts par HD vai HDD – no angļu val. Hard Disk Drive) ir galvenā datu nesēju ierīce, kas pastāvīgi uzglabā visus datus datorā.

To lieto datorprogrammu un informācijas glabāšanai. Jo lielāka diska ietilpība, jo vairāk informācijas tajā iespējams ierakstīt (saglabāt).

2000 GB (2 TB)
HDD apgriezieni

HDD apgriezieni ir cietā diska ātrdarbības rādītājs. Visbiežāk HDD apgriezienu rādītājs mēdz būt diapazonā no 5400 līdz 7200 apgriezieniem minūtē.

Jo augstāks rādītājs, jo operētājsistēmas un programmu ielāde darbosies ātrāk.

7200 apgr./min.
Cietais disks (SSD)

SSD ( no angļu val. Solid State drive) diski ir jaunas paaudzes datu glabāšanas iekārtas, kuriem ir lielāks darbības ātrums, nekā HHD jeb parastajam cietajam diskam.

Šo disku ražošanā tiek izmantotas zibatmiņas, kas sastāv no mikroshēmu kopuma un kontroliera, nodrošinot diska un datora mijiedarbību.

SSD disku priekšrocība ir tā, ka disks gandrīz nemaz neuzkarst, un tā darbība ir pilnīgi nedzirdama.

480 GB
VIDEO UN AUDIO
Video karte

Mēdz būt divu veidu videokartes.

Neiebūvētajai ir atsevišķa atmiņa, kas ir īpaši aktuāla spēlēm un grafiskām programmām.

Iebūvējamās (integrētās) izmanto procesora resursus un izmanto nepieciešamo atmiņu no operatīvās atmiņas (dinamiskās atmiņa).

GeForce GT 710
Video kartes atmiņa

Jo augstāks šis rādītājs, jo ātrāka konkrētā modeļa video karte.

2 GB GDDR3
VR ready (Virtual reality)

Datora atbalsts uz simulētās virtuālās realitātes pasauli, kur iespēja mijiedarboties ar apkārtējo virtuālo vidi. Lai šo funkciju varētu izmantot ir nepieciešama papildus iekārta, kā piemēram: HTC Vive, Oculus Rift, u.c.

Audio

Audio ir skaņas sistēma, kas ir iebūvēta datorā vai arī var tikt pievienota. Augstas izšķirtspējas (HD) skaņas sistēma ļauj jūsu datoram darboties kā audio uztvērējam un pastiprinātājam.

Datorā integrēti skaļruņi sniedz iespēju baudīt mūziku, filmas un spēles bez nepieciešamības izmantot austiņas.

Stereo skaļruņi piešķir skaņai telpiskumu un reālistiskāku skaņas kvalitāti salīdzinājumā ar mono skaļruņiem.

High Definition Audio
SAVIENOJUMI
Interfeiss

Interfeiss ir līdzekļu un noteikumu kopa, kura nodrošina cilvēka un programmas un aparatūras savstarpējo mijiedarbību.

2 x DisplayPort
2 x Line-In
2 x Line-Out
2 x PS/2
4 x USB 3.0
6 x USB 2.0
D-Sub
RJ-45
Serial
Tīkla karte

Tīkla interfeisa kartes (angļu val. Network Interface Card -NIC) ir datora komponents, kuru lieto, lai datoru pieslēgtu datortīklam (tai skaitā – internetam). Tīkla karte ir saistīta ar IP adresi, kas ir adrese no datora tīklā.

Jā; (10/100/1000)
KORPUSS UN PAPILDUS IERĪCES
Korpuss SFF
Diskdzinis

Mēdz būt divu veidu diskdziņi. Vieni atbalsta DVD/CD lasīšanu un ierakstīšanu, otri – DVD/CD/Blu-ray.

DVD+/-RW Drive
Monitors Nav
Klaviatūra Nav
Pele Nav
PAPILDUS
Īpašas atzīmes Dators atbilst oficiālajai ražotāja RENEW programmai. RENEW ir ražotāja rūpnīcā atjaunots dators (piemēram, gadījumos, kad produktam uzreiz ticis konstatēts defekts, tas tiek atgriezts ražotājam, kurš defektu novērš un to atjauno jauna datora stāvoklī, iekļaujot to RENEW jeb atjaunotu produktu kategorijā). Dators nav lietots. Datoram ir 2 gadu garantija.

ENERGY STAR 5.2
Trusted Platform Module (TPM)
Intel® Q87 Express Chipset

Preces apraksts

DELL OptiPlex 9020
Preces apraksts angļu valodā:

Dators atbilst oficiālajai ražotāja RENEW programmai. RENEW ir ražotāja rūpnīcā atjaunots dators (piemēram, gadījumos, kad produktam uzreiz ticis konstatēts defekts, tas tiek atgriezts ražotājam, kurš defektu novērš un to atjauno jauna datora stāvoklī, iekļaujot to RENEW jeb atjaunotu produktu kategorijā). Dators nav lietots. Datoram ir 2 gadu garantija.


Most manageable desktop
Manage and maintain your OptiPlex 9020 with ease with the latest Intel® vPro systems management iAMT 9.x, which helps deliver seamless management even when systems are offline.Update once with Dell’s unique extension for one-tomany remote BIOS management and simplify managementwith image commonality across form factors. Confidently safeguard data with Dell Data Protection software for advanced authentication and encryption, Dell Protected Workspace software for protection against the latest malware, Trusted Platform Module (TPM)[2], encrypted hard drive options, and optional biometric authentication peripherals. Physical lock slot and optional lockable port cover and desk mount further help protect your system. Dell OptiPlex long lifecycles, managed transitions, and ImageWatch™ advance look at software and hardware changes help ensure long-term stability so you can confidently plan for the future. The OptiPlex desktops are easy to service and maintain with color-coded highlight tool-less accessible system components and grip points
(MT/SFF/USFF). Rely on Dell Services to configure, deploy, manage, and support your OptiPlex desktops for their entire lifecycle, including reselling or recycling when they reach end of life.

Oustanding reliability
With a robust chassis that has undergone intense Highly Accelerated Life testing, the OptiPlex 9020 is designed for ultimate durability and reliability. Components and assembled systems are tested in order to simulate years of usage and deployments in tough conditions. The OptiPlex 9020 is designed to seamlessly integrate into the office environment. Choose from four different chassis: mini-tower (MT), small form-factor (SFF), ultra small form-factor (USFF), and the new 9020 All-in-One (AiO) for optimized desk space and maximum performance. Dell OptiPlex desktops are engineered to respect our planet and offer servicesthat help minimize energy consumption and enable recycling. Dell provides select BFR/PVC-free configurations[1] and recyclable packaging, and OptiPlex systems have a post-consumed recycled plastic enclosure and offer highly efficient power supply options.

Workforce productivity
Empower your workforce with Dell’s most powerful commercial desktop ever. Users can power through their day with up to the latest Intel® Core™ i7 processors, choice of hard drive, SSD or hybrid drives, high-speed memory options, and optional discrete graphics. Users can connect and communicate with colleagues around the world with wireless connectivity options, microphone and headset mini-jacks for voice-over-IP, and Microsoft Lync for optimal video conferencing. Maximize productivity with intuitive design features that adapt to unique work styles, including support for up to three digital native monitors and up to four front or side USB ports. Equip yourself with the tools to get the most out of your system with Dell’s recommended accessories.

Integrated Solutions
Protect your data from device to the cloud with Dell Data Protection | Encryption[4], a single solution to protect data on PCs, mobile devices, tablets, external media, and public cloud storage. Remotely manage encryption and authentication policies from a single console, and simplify compliance with one-touch preset policy templates. Datacentric encryption is quick and easy to deploy, and it won’t interfere. Dell systems management solutions help you simplify management, automate processes, and reduce costs. Save time with Dell automation tools to streamline deployment and configuration, and efficiently monitor, inventory and update your systems with deep integration into Microsoft System Center and Dell KACE consoles. Dell also offers KACE[4] appliances to help seamlessly manage endpoints, or Dell Services can help define and implement the right client management solution for your unique needs. Dell OptiPlex desktops can also serve as high-performance endpoints within virtual desktop environments. Dell Cloud Desktop diskless solution enable to secure data in a central location, eliminating risk of loss and help prevent theft of sensitive data. It provides a seamless computing experience with fast log-in, application consistency and performance is consistent and reliable, because all applications run locally on the Dell Cloud Desktop.

1. OptiPlex 9020 ultra small form factor is brominated flame retardant free (BFR-free) and polyvinyl chloride free (PVC-free); meeting the definition of BFR-/PVC-free as set forth in the
iNEMI Position Statement on the ‘Definition of Low-Halogen Electronics (BFR-/CFR-/PVC-free)’. Plastic parts contain less than 1,000 ppm (0.1%) of bromine (if the Br source is from
BFRs) and less than 1,000 ppm (0.1%) of chlorine (if the Cl source is from CFRs or PVC or PVC copolymers). All printed circuit board (PCB) and substrate laminates contain bromine/
chlorine total less than 1,500 ppm (0.15%) with a maximum chlorine of 900 ppm (0.09%) and maximum bromine being 900 ppm (0.09%). Pending final validation.
2. TPM: TPM is not available in all regions.
3. Availability and terms of Dell Services vary by region. For more information, visit www.dell.com/servicedescriptions.
4. Offering and availability may vary by region.
5. System Memory and Graphics: Significant system memory may be used to support graphics, depending on system memory size and other factors.
6. 4GB or Greater System Memory Capability: A 64-bit operating system is required to support 4GB or more of system memory.
7. Hard Drive: GB means 1 billion bytes and TB equals 1 trillion bytes; actual capacity varies with preloaded material and operating environment and will be less.
8. PSU: This form factor utilizes a more efficient Active Power Factor Correction (APFC) power supply. Dell recommends only Universal Power Supplies (UPS) based on Sine Wave
output for APFC PSUs, not an approximation of a Sine Wave, Square Wave, or quasi-Square Wave (see UPS technical specifications). If you have questions please contact the
manufacturer to confirm the output type.

Atsauksmes

5.0 no 5 zvaigznēm (Kopā 1 vērtējumi)

5★
1
4★
0
3★
0
2★
0
1★
0
Dell Dell OptiPlex 9020 SFF RM7161 RENEW DELL OptiPlex 9020
Preces apraksts angļu valodā:

Dators atbilst oficiālajai ražotāja RENEW programmai. RENEW ir ražotāja rūpnīcā atjaunots dators (piemēram, gadījumos, kad produktam uzreiz ticis konstatēts defekts, tas tiek atgriezts ražotājam, kurš defektu novērš un to atjauno jauna datora stāvoklī, iekļaujot to RENEW jeb atjaunotu produktu kategorijā). Dators nav lietots. Datoram ir 2 gadu garantija.


Most manageable desktop
Manage and maintain your OptiPlex 9020 with ease with the latest Intel® vPro systems management iAMT 9.x, which helps deliver seamless management even when systems are offline.Update once with Dell’s unique extension for one-tomany remote BIOS management and simplify managementwith image commonality across form factors. Confidently safeguard data with Dell Data Protection software for advanced authentication and encryption, Dell Protected Workspace software for protection against the latest malware, Trusted Platform Module (TPM)[2], encrypted hard drive options, and optional biometric authentication peripherals. Physical lock slot and optional lockable port cover and desk mount further help protect your system. Dell OptiPlex long lifecycles, managed transitions, and ImageWatch™ advance look at software and hardware changes help ensure long-term stability so you can confidently plan for the future. The OptiPlex desktops are easy to service and maintain with color-coded highlight tool-less accessible system components and grip points
(MT/SFF/USFF). Rely on Dell Services to configure, deploy, manage, and support your OptiPlex desktops for their entire lifecycle, including reselling or recycling when they reach end of life.

Oustanding reliability
With a robust chassis that has undergone intense Highly Accelerated Life testing, the OptiPlex 9020 is designed for ultimate durability and reliability. Components and assembled systems are tested in order to simulate years of usage and deployments in tough conditions. The OptiPlex 9020 is designed to seamlessly integrate into the office environment. Choose from four different chassis: mini-tower (MT), small form-factor (SFF), ultra small form-factor (USFF), and the new 9020 All-in-One (AiO) for optimized desk space and maximum performance. Dell OptiPlex desktops are engineered to respect our planet and offer servicesthat help minimize energy consumption and enable recycling. Dell provides select BFR/PVC-free configurations[1] and recyclable packaging, and OptiPlex systems have a post-consumed recycled plastic enclosure and offer highly efficient power supply options.

Workforce productivity
Empower your workforce with Dell’s most powerful commercial desktop ever. Users can power through their day with up to the latest Intel® Core™ i7 processors, choice of hard drive, SSD or hybrid drives, high-speed memory options, and optional discrete graphics. Users can connect and communicate with colleagues around the world with wireless connectivity options, microphone and headset mini-jacks for voice-over-IP, and Microsoft Lync for optimal video conferencing. Maximize productivity with intuitive design features that adapt to unique work styles, including support for up to three digital native monitors and up to four front or side USB ports. Equip yourself with the tools to get the most out of your system with Dell’s recommended accessories.

Integrated Solutions
Protect your data from device to the cloud with Dell Data Protection | Encryption[4], a single solution to protect data on PCs, mobile devices, tablets, external media, and public cloud storage. Remotely manage encryption and authentication policies from a single console, and simplify compliance with one-touch preset policy templates. Datacentric encryption is quick and easy to deploy, and it won’t interfere. Dell systems management solutions help you simplify management, automate processes, and reduce costs. Save time with Dell automation tools to streamline deployment and configuration, and efficiently monitor, inventory and update your systems with deep integration into Microsoft System Center and Dell KACE consoles. Dell also offers KACE[4] appliances to help seamlessly manage endpoints, or Dell Services can help define and implement the right client management solution for your unique needs. Dell OptiPlex desktops can also serve as high-performance endpoints within virtual desktop environments. Dell Cloud Desktop diskless solution enable to secure data in a central location, eliminating risk of loss and help prevent theft of sensitive data. It provides a seamless computing experience with fast log-in, application consistency and performance is consistent and reliable, because all applications run locally on the Dell Cloud Desktop.

1. OptiPlex 9020 ultra small form factor is brominated flame retardant free (BFR-free) and polyvinyl chloride free (PVC-free); meeting the definition of BFR-/PVC-free as set forth in the
iNEMI Position Statement on the ‘Definition of Low-Halogen Electronics (BFR-/CFR-/PVC-free)’. Plastic parts contain less than 1,000 ppm (0.1%) of bromine (if the Br source is from
BFRs) and less than 1,000 ppm (0.1%) of chlorine (if the Cl source is from CFRs or PVC or PVC copolymers). All printed circuit board (PCB) and substrate laminates contain bromine/
chlorine total less than 1,500 ppm (0.15%) with a maximum chlorine of 900 ppm (0.09%) and maximum bromine being 900 ppm (0.09%). Pending final validation.
2. TPM: TPM is not available in all regions.
3. Availability and terms of Dell Services vary by region. For more information, visit www.dell.com/servicedescriptions.
4. Offering and availability may vary by region.
5. System Memory and Graphics: Significant system memory may be used to support graphics, depending on system memory size and other factors.
6. 4GB or Greater System Memory Capability: A 64-bit operating system is required to support 4GB or more of system memory.
7. Hard Drive: GB means 1 billion bytes and TB equals 1 trillion bytes; actual capacity varies with preloaded material and operating environment and will be less.
8. PSU: This form factor utilizes a more efficient Active Power Factor Correction (APFC) power supply. Dell recommends only Universal Power Supplies (UPS) based on Sine Wave
output for APFC PSUs, not an approximation of a Sine Wave, Square Wave, or quasi-Square Wave (see UPS technical specifications). If you have questions please contact the
manufacturer to confirm the output type.
RM7161 5.0 1 5 0.5 501.00
Uzdot jautājumu

captcha
Uz augšu