Visas kategorijas
39100
Saņem PIEKTDIEN
Ielikt grozā Daudzums:
Pagarinātā garantija un apdrošināšana  

Apdrošināšanu un pagarināto garantiju piedāvā 1A sadarības partneris: Warranty Expert.
Rēķinā tiks iekļauta prēmijas summa un pēc pasūtījuma izpildīšanas e-pastā saņemsiet polisi.
Ar apdrošināšanas noteikumiem varat iepazīties šeit.

Piegādes veidi:

ADDRESS Saņem piegādi uz adresi
Parīt (02.04) pēc 18:00

Preces galvenie parametri:

 • Datora tips (lietošanas mērķis): Atjaunoti datori (Renew, Refurb.)
 • Operētājsistēmas tips: Windows 10
 • Procesors: Intel Core i5
 • Operatīvā atmiņa: 32 GB
 • Cietais disks (HDD): 1000 GB (1 TB)
 • Cietais disks (SSD): 240 GB
Vairāk par šo preci
DĀVANA:

Bezmaksas piegāde uz "K-Senukai"!

Līzinga kalkulators:

Ikmēneša maksājums : 16.34
Pasūtījumiem, kuru summa pārsniedz 1400 EUR, ir obligāta pirmā iemaksa vismaz 10% apmērā no pirkuma summas.

Detalizēta informācija

KOPĒJIE PARAMETRI
Ražotājs HP
Datora tips (lietošanas mērķis) Atjaunoti datori (Renew, Refurb.)
Operētājsistēmas tips Windows 10
Operētājsistēma

Rādītājs “operētājsistēma” nosaka, kāda legāla operētājsistēmas licence ir iekļauta datora komplektā.

Tā sastāvā ietilpst speciālas programmas un programmu līdzekļi, kas nodrošina datora aparatūras saskaņotu darbību, kā arī datora lietotāja izvēlēto programmu pilnvērtīgu izmantošanu.

Operētājsistēma dod iespēju lietotājam vadīt datora darbu.

Microsoft Windows 10 Professional (64bit)
PROCESORS UN MĀTES PLATE
Procesora saime Intel Core i5
Procesora paaudze Haswell (Intel)
Procesors

Dēvēts par datora “smadzenēm”, procesors veic datu apstrādi un ļauj datoram darboties.

Centrālā procesora veiktspēja ir atkarīga gan no tā tipa, gan takts frekvences, kuru mēra GHz.

Procesora takts frekvence ir ātrdarbības rādītājs. Procesoram ar lielāku takts frekvenci ir augstāka ātrdarbība pret procesoru ar vienādiem pārējiem tehniskajiem rādītājiem.

Intel® Core™ i5-4570 Processor (6 MB Cache, 3.2 GHz)
Mātes plate

Mātes plate (tiek dēvēta arī par pamatplati) ir galvenā sistēmas bloka komponente. Tajā ir centrālais procesors, operatīvā atmiņa, virknes un paralēlās pieslēgvietas dažādu ārējo iekārtu (piemēram, displeja, tastatūras un disku) vadībai.

Mātesplates kvalitāte būtiski ietekmē datora veiktspēju.

Intel® Q87 Express
OPERATĪVĀ ATMIŅA
Uzstādītā operatīvā atmiņa

Operatīvā atmiņa (no angļu valodas RAM - Random Access Memory) ir īslaicīga datu krātuve. Tajā glabājas informācija, kas var būt gan programmas, gan dati.

Operatīvās atmiņas lielums nosaka, cik daudz failu vienlaikus varat lietot (attēli, web lapas, video), lai dators darbotos pietiekamā ātrumā.

Jo augstāks rādītājs, jo dators var veikt vairāk vienlaicīgus uzdevumus.

32 GB
Maksimālā atmiņa

Šis rādītājs nosaka, kāds ir jūsu datora maksimālais iespējamais atmiņas apjoms. Jo lielāks, jo vairāk datus iespējams saglabāt.

32 GB
Atmiņas kopne

Atmiņas kopne ir paredzēta informācijas pārraidei starp mikroprocesoru un operatīvo atmiņu. Tā nosaka, kāda tipa operatīvo atmiņu uztur attiecīgā pamatplate.

DDR3L - 1600 MHz
CIETAIS DISKS
Cietais disks (HDD)

Cietais disks ( saīsināti dēvēts par HD vai HDD – no angļu val. Hard Disk Drive) ir galvenā datu nesēju ierīce, kas pastāvīgi uzglabā visus datus datorā.

To lieto datorprogrammu un informācijas glabāšanai. Jo lielāka diska ietilpība, jo vairāk informācijas tajā iespējams ierakstīt (saglabāt).

1000 GB (1 TB)
HDD apgriezieni

HDD apgriezieni ir cietā diska ātrdarbības rādītājs. Visbiežāk HDD apgriezienu rādītājs mēdz būt diapazonā no 5400 līdz 7200 apgriezieniem minūtē.

Jo augstāks rādītājs, jo operētājsistēmas un programmu ielāde darbosies ātrāk.

7200 apgr./min.
Cietais disks (SSD)

SSD ( no angļu val. Solid State drive) diski ir jaunas paaudzes datu glabāšanas iekārtas, kuriem ir lielāks darbības ātrums, nekā HHD jeb parastajam cietajam diskam.

Šo disku ražošanā tiek izmantotas zibatmiņas, kas sastāv no mikroshēmu kopuma un kontroliera, nodrošinot diska un datora mijiedarbību.

SSD disku priekšrocība ir tā, ka disks gandrīz nemaz neuzkarst, un tā darbība ir pilnīgi nedzirdama.

240 GB
VIDEO UN AUDIO
Video karte

Mēdz būt divu veidu videokartes.

Neiebūvētajai ir atsevišķa atmiņa, kas ir īpaši aktuāla spēlēm un grafiskām programmām.

Iebūvējamās (integrētās) izmanto procesora resursus un izmanto nepieciešamo atmiņu no operatīvās atmiņas (dinamiskās atmiņa).

Intel HD Graphics 4600
Video kartes atmiņa

Jo augstāks šis rādītājs, jo ātrāka konkrētā modeļa video karte.

Dynamic
VR ready (Virtual reality)

Datora atbalsts uz simulētās virtuālās realitātes pasauli, kur iespēja mijiedarboties ar apkārtējo virtuālo vidi. Lai šo funkciju varētu izmantot ir nepieciešama papildus iekārta, kā piemēram: HTC Vive, Oculus Rift, u.c.

Audio

Audio ir skaņas sistēma, kas ir iebūvēta datorā vai arī var tikt pievienota. Augstas izšķirtspējas (HD) skaņas sistēma ļauj jūsu datoram darboties kā audio uztvērējam un pastiprinātājam.

Datorā integrēti skaļruņi sniedz iespēju baudīt mūziku, filmas un spēles bez nepieciešamības izmantot austiņas.

Stereo skaļruņi piešķir skaņai telpiskumu un reālistiskāku skaņas kvalitāti salīdzinājumā ar mono skaļruņiem.

Realtek ALC221
SAVIENOJUMI
Interfeiss

Interfeiss ir līdzekļu un noteikumu kopa, kura nodrošina cilvēka un programmas un aparatūras savstarpējo mijiedarbību.

2 x DisplayPort
2 x PS/2
4 x USB 3.0
6 x USB 2.0
Audio In
Audio-Out
Mic-in
RJ-45
RS -232
VGA
Tīkla karte

Tīkla interfeisa kartes (angļu val. Network Interface Card -NIC) ir datora komponents, kuru lieto, lai datoru pieslēgtu datortīklam (tai skaitā – internetam). Tīkla karte ir saistīta ar IP adresi, kas ir adrese no datora tīklā.

Jā; (10/100/1000)
KORPUSS UN PAPILDUS IERĪCES
Korpuss Small Form Factor
Diskdzinis

Mēdz būt divu veidu diskdziņi. Vieni atbalsta DVD/CD lasīšanu un ierakstīšanu, otri – DVD/CD/Blu-ray.

DVD-ROM
Monitors Nav
Klaviatūra Nav
Pele Nav
PAPILDUS
Īpašas atzīmes Dators atbilst oficiālajai ražotāja RENEW programmai. RENEW ir ražotāja rūpnīcā atjaunots dators (piemēram, gadījumos, kad produktam uzreiz ticis konstatēts defekts, tas tiek atgriezts ražotājam, kurš defektu novērš un to atjauno jauna datora stāvoklī, iekļaujot to RENEW jeb atjaunotu produktu kategorijā). Dators nav lietots. Datoram ir 2 gadu garantija.

Preces apraksts


Dators atbilst oficiālajai ražotāja RENEW programmai.
RENEW ir ražotāja rūpnīcā atjaunots dators (piemēram, gadījumos, kad produktam uzreiz ticis konstatēts defekts, tas tiek atgriezts ražotājam, kurš defektu novērš un to atjauno jauna datora stāvoklī, iekļaujot to RENEW jeb atjaunotu produktu kategorijā).
Dators nav lietots.
Datoram ir 2 gadu garantija.

Preces apraksts angļu valodā:
 
Business demands confidence. Here’s yours. Designed to perform, impress, and protect—the sleek HP EliteDesk 800 G1 helps you power through to business success while allowing customized deployment.

The solution for diverse business demands
 • The new way to do business. Impress and perform like never before—and meet a variety of business demands—with highly customizable tools, new features and a stylish new design.
 • Easily share your internet connection with your devices and help colleagues get online fast with HP Wireless Hotspot.[1]
 • Share presentations, videos, and other content—no cables needed. WiDi Intel® Wireless Display lets you connect your EliteDesk to your projectors and displays wirelessly.[2]
 • The new, slim removable hard drive lets you secure your most important data when you’re away from the office.[3] The optional PCI port helps ensure broad compatibility with existing technology investments.[4]

Fast-track your performance
 • Multitask and move your business forward with the latest Intel processors. Quickly open new files, switch applications, and enjoy less wait time with solid-state drives and solid-state hybrid drive options.[5]
 • Power through your day with speed and performance. Get the latest in processing technology with your choice of 4th generation Intel® Core™ processors[6] with vPro[7] support.
 • Watch your inbox while working on other tasks. There’s plenty of screen room for all of your work with support for multiple displays.[8]
 • Intel® Smart Response Technology (SRT),[9] a disk cache solution, delivers similar performance associated with Solid State Drives while retaining the data storage capacity of today’s large Hard Disk Drives.
 • Make the most of virtual conferencing. Bring work to life through immersive surround sound with deep, rich bass and crystal clear dialog using DTS Studio Sound software.[10] [11]

Heavy security, exceptionally managed
 • Keep it secure, keep it simple. IT efficiency reigns supreme when it’s backed by a full portfolio of HP Client Security[12] and Intel vPro[7] management features.
 • No more remembering passwords. HP Password Manager[13] lets you quickly log in to various online accounts. Now your passwords can be longer and more secure.
 • Save your data. RAID configurations utilize dual storage drives to automatically back up and help protect your sensitive data.[14] [15]
 • Stay up and running. HP BIOS Protection[16] offers enhanced protection against virus attacks and other security threats, and is designed to help prevent data loss and reduce downtime.

Reliability for the long haul
 • Count on the support you need to get long-term value out of your investment. This work-ready PC is designed for a long lifecycle, with platform stability up to 30 months.
 • Rest assured. Talk to an agent any time and get priority service at any HP repair center with HP Elite Premium Support[17], at no additional charge.
 • HP EliteDesk PCs are rigorously tested to help ensure reliability. During the HP Total Test Process, our PCs experience 115,000 hours of performance trials to help get you through your business day.

1  The wireless hotspot application requires an active internet connection, a separately purchased data plan and separately purchased wireless NIC card. While HP wireless hotspot is active, on-device applications will continue to work and will use the same data plan as the wireless hotspot. Wireless hotspot data usage may incur additional charges. Check with your internet service provider for plan details. Requires Windows.
2  Integrated Intel Wi-Di feature is available on select configurations only and requires a separately purchased wireless NIC card, and a separately purchased projector, tv or computer monitor with an integrated or external Wi-Di receiver. External Wi-Di receivers connect to the projector, tv or computer monitor via a standard HDMI cable, also sold separately.
3  Removable hard drive planned to be available August 2013.
4  Optional PCI slot not available on HP EliteDesk SFF or USDT.
5  Solid State Hybrid Drives planned to be available October 2013.
6  Multi-Core is designed to improve performance of certain software products. Not all customers or software applications will necessarily benefit from use of this technology. 64-bit computing on Intel® architecture requires a computer system with a processor, chipset, BIOS, operating system, device drivers, and applications enabled for Intel® 64 architecture. Processors will not operate (including 32-bit operation) without an Intel® 64 architecture-enabled BIOS. Performance will vary depending on your hardware and software configurations. Intel's numbering is not a measurement of higher performance.
7  Some functionality of this technology, such as Intel® Active management technology and Intel Virtualization technology, requires additional 3rd party software in order to run. Availability of future "virtual appliances" applications for Intel vPro technology is dependent on 3rd party software providers. Microsoft Windows required.
8  Support for external displays as a standard feature through integrated processor-based graphics is dependent upon the particular PC platform/form factor; the actual number of displays supported will vary. An optional discrete graphics solution will be required for the support of additional displays. Additional cables required. DisplayPort with multi-stream through integrated graphics is planned to be available in fall 2013 as an integrated feature and as a web update in late summer 2013.
9  Requires a compatible Intel® Core processor, enabled chipset, Intel® Rapid Storage technology software and non-SED HDD + optional mSATA SSD flash cache module. Intel® Smart Response Technology is only available on select 2013 HP systems. Depending on system configuration, results may vary. mSATA SSD is planned to be available in August 2013.
10  Internet access required.
11  Webcam required for video conferencing.
12  Requires Windows.
13  Requires Internet Explorer (IE8 or IE9). Not all websites and applications may be supported.
14  RAID configuration is optional and does require a second hard drive
15  Sold separately or as an optional feature.
16  HP Tools partition with an HP BIOS required for automatic recovery. Business Desktops do not support this HP BIOS Protection auto-recovery feature.
17  Elite Support varies by region.

Atsauksmes

0.0 no 5 zvaigznēm (Kopā 0 vērtējumi)

5★
4★
3★
2★
1★
HP HP EliteDesk 800 G1 SFF RM7486 Renew
Dators atbilst oficiālajai ražotāja RENEW programmai.
RENEW ir ražotāja rūpnīcā atjaunots dators (piemēram, gadījumos, kad produktam uzreiz ticis konstatēts defekts, tas tiek atgriezts ražotājam, kurš defektu novērš un to atjauno jauna datora stāvoklī, iekļaujot to RENEW jeb atjaunotu produktu kategorijā).
Dators nav lietots.
Datoram ir 2 gadu garantija.

Preces apraksts angļu valodā:
 
Business demands confidence. Here’s yours. Designed to perform, impress, and protect—the sleek HP EliteDesk 800 G1 helps you power through to business success while allowing customized deployment.

The solution for diverse business demands
 • The new way to do business. Impress and perform like never before—and meet a variety of business demands—with highly customizable tools, new features and a stylish new design.
 • Easily share your internet connection with your devices and help colleagues get online fast with HP Wireless Hotspot.[1]
 • Share presentations, videos, and other content—no cables needed. WiDi Intel® Wireless Display lets you connect your EliteDesk to your projectors and displays wirelessly.[2]
 • The new, slim removable hard drive lets you secure your most important data when you’re away from the office.[3] The optional PCI port helps ensure broad compatibility with existing technology investments.[4]

Fast-track your performance
 • Multitask and move your business forward with the latest Intel processors. Quickly open new files, switch applications, and enjoy less wait time with solid-state drives and solid-state hybrid drive options.[5]
 • Power through your day with speed and performance. Get the latest in processing technology with your choice of 4th generation Intel® Core™ processors[6] with vPro[7] support.
 • Watch your inbox while working on other tasks. There’s plenty of screen room for all of your work with support for multiple displays.[8]
 • Intel® Smart Response Technology (SRT),[9] a disk cache solution, delivers similar performance associated with Solid State Drives while retaining the data storage capacity of today’s large Hard Disk Drives.
 • Make the most of virtual conferencing. Bring work to life through immersive surround sound with deep, rich bass and crystal clear dialog using DTS Studio Sound software.[10] [11]

Heavy security, exceptionally managed
 • Keep it secure, keep it simple. IT efficiency reigns supreme when it’s backed by a full portfolio of HP Client Security[12] and Intel vPro[7] management features.
 • No more remembering passwords. HP Password Manager[13] lets you quickly log in to various online accounts. Now your passwords can be longer and more secure.
 • Save your data. RAID configurations utilize dual storage drives to automatically back up and help protect your sensitive data.[14] [15]
 • Stay up and running. HP BIOS Protection[16] offers enhanced protection against virus attacks and other security threats, and is designed to help prevent data loss and reduce downtime.

Reliability for the long haul
 • Count on the support you need to get long-term value out of your investment. This work-ready PC is designed for a long lifecycle, with platform stability up to 30 months.
 • Rest assured. Talk to an agent any time and get priority service at any HP repair center with HP Elite Premium Support[17], at no additional charge.
 • HP EliteDesk PCs are rigorously tested to help ensure reliability. During the HP Total Test Process, our PCs experience 115,000 hours of performance trials to help get you through your business day.

1  The wireless hotspot application requires an active internet connection, a separately purchased data plan and separately purchased wireless NIC card. While HP wireless hotspot is active, on-device applications will continue to work and will use the same data plan as the wireless hotspot. Wireless hotspot data usage may incur additional charges. Check with your internet service provider for plan details. Requires Windows.
2  Integrated Intel Wi-Di feature is available on select configurations only and requires a separately purchased wireless NIC card, and a separately purchased projector, tv or computer monitor with an integrated or external Wi-Di receiver. External Wi-Di receivers connect to the projector, tv or computer monitor via a standard HDMI cable, also sold separately.
3  Removable hard drive planned to be available August 2013.
4  Optional PCI slot not available on HP EliteDesk SFF or USDT.
5  Solid State Hybrid Drives planned to be available October 2013.
6  Multi-Core is designed to improve performance of certain software products. Not all customers or software applications will necessarily benefit from use of this technology. 64-bit computing on Intel® architecture requires a computer system with a processor, chipset, BIOS, operating system, device drivers, and applications enabled for Intel® 64 architecture. Processors will not operate (including 32-bit operation) without an Intel® 64 architecture-enabled BIOS. Performance will vary depending on your hardware and software configurations. Intel's numbering is not a measurement of higher performance.
7  Some functionality of this technology, such as Intel® Active management technology and Intel Virtualization technology, requires additional 3rd party software in order to run. Availability of future "virtual appliances" applications for Intel vPro technology is dependent on 3rd party software providers. Microsoft Windows required.
8  Support for external displays as a standard feature through integrated processor-based graphics is dependent upon the particular PC platform/form factor; the actual number of displays supported will vary. An optional discrete graphics solution will be required for the support of additional displays. Additional cables required. DisplayPort with multi-stream through integrated graphics is planned to be available in fall 2013 as an integrated feature and as a web update in late summer 2013.
9  Requires a compatible Intel® Core processor, enabled chipset, Intel® Rapid Storage technology software and non-SED HDD + optional mSATA SSD flash cache module. Intel® Smart Response Technology is only available on select 2013 HP systems. Depending on system configuration, results may vary. mSATA SSD is planned to be available in August 2013.
10  Internet access required.
11  Webcam required for video conferencing.
12  Requires Windows.
13  Requires Internet Explorer (IE8 or IE9). Not all websites and applications may be supported.
14  RAID configuration is optional and does require a second hard drive
15  Sold separately or as an optional feature.
16  HP Tools partition with an HP BIOS required for automatic recovery. Business Desktops do not support this HP BIOS Protection auto-recovery feature.
17  Elite Support varies by region.
RM7486 391.00
Uzdot jautājumu

captcha
Uz augšu