Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Datoru komponentes, tīkla produkti


  
  
  
  
 
  


  
 

  
 

Šīs nedēļas piedāvājumi

Idejas un ieteikumi

Kā restartēt datoru ar klaviatūru? Pāris praktisku padomu Foto: Unsplash.com/Clint Patterson Dators ir ierīce, bez kuras mēs nespējam iedomāties savu ikdienu. Galu galā, liela daļa no mūsu ikdienas darbu failiem atrodas tieši tur, caur to mēs organizējam dažādas svarīgas sanāksmes, un, protams, izbaudām da...
Wi-fi kameras atsauksmes – kā izvēlēties vispiemērotāko wifi kameru? Foto: freepik.com Wifi kamera ir parocīgs rīks, ar kuras palīdzību iespējams ne tikai uzraudzīt savu māju prombūtnes laikā, bet arī pieskatīt bērnus un četrkājainos draugus. Wifi kameras ir savienotas ar internetu, kas sniedz iespēju redzēt video no...
Efektīvi risinājumi, kā pastiprināt wi-fi signālu Foto: Misha Feshchak, unsplash.com Ņemot vērā, cik liela loma internetam ir darba un izklaides vajadzību nodrošināšanai, mūsdienu digitālajā laikmetā lēns un nestabils interneta savienojums sagādā vairākas problēmas. Vājš vai nestabils interneta ...
Wi-fi rūtera pieslēgšana – praktiski padomi Foto: Jonathan, unsplash.com Telefons, portatīvais dators un televizors ir tikai dažas no ierīcēm Tavās mājās, kurām ir nepieciešams wi-fi savienojums. Moderns wi-fi rūteris ir priekšnosacījums ātram un stabilam bezvadu interneta savienojumam. Lai g...

Ceļvedis datoru pasaulē

Neskatoties uz to, ka portatīvie datori var šķist parocīgāki, tie nespēj sniegt tik pat labu veiktspēju kā stacionārie datori. Reizēm lietotāji izvēlas iegādāties jau nokomplektētu ierīci un vajadzības gadījumos to uzlabo. Ja Jūs vēlaties datoru, kas ir izcili piemērots Jūsu vajadzībām, tad apsveriet iespēju veidot datoru pats no īpaši piemeklētām komponentēm. Skan vilinoši, ne?
 
Mūsu plašajā klāstā atradīsi kvalitatīvas datoru komponentes no tādiem ražotājiem kā Asus, Lenovo, Toshiba, Biostar u. c. Jums nav jālasa atsauksmes, jo esam sagatavojuši īsu ceļvedi, kas padarīs Jūsu iepirkšanās pieredzi patīkamāku. Turpiniet lasīt!

Pareizo komponentu nozīme

Vissvarīgākais, lai nodrošinātu patīkamu darbu ar datoru, ir izvēlēties komponentes, kas ir kvalitatīvas, saderīgas savā starpā un ar atbilstošiem parametriem Jūsu vajadzībām. Viena nekvalitatīva datora sastāvdaļa var sabojāt citas, līdz ar to nestrādās visa datora sistēma.
 
Lai saprastu, kādu datoru Jums ir visizdevīgāk veidot, ir jāsaprot, kādas ir Jūsu vēlmes. Kā lietosit datoru? Vai strādāsit ar jaudīgām programmām un lieliem failiem? Varbūt Jums vienkārši nepieciešams dators mācībām?

Komponentu izvēle

Neatkarīgi no tā, kādu datoru veidojat (biroja darbiem vai spēlēm), nepieciešamie komponenti būs vienādi. Jums būs nepieciešama mātesplate, centrālais procesors (CPU), krātuve, atmiņa, barošanas bloks, korpuss un vēl pāris detaļas.
Pirms Jūsu perfektā datora izveides, ir jāizvēlas īstās tā sastāvdaļas.

Mātesplate jeb pamatplate

Pie pamatplates tiek pievienotas visas citas komponentes. Jūsu izvēlētajā datora korpusā būs norādīts, kāda izmēra mātesplati tas atbalsta. Ņemiet vērā arī to, ka ne katrs centrālais procesors (CPU) darbojas ar katru mātesplati, tāpēc pārliecinieties, ka esat izvēlējies saderīgas komponentes!

Procesori

Varētu teikt, ka Jūsu datora procesors ir kā smadzenes, bet pārējā sistēma ir ķermenis. To varētu uzskatīt par vissvarīgāko datora sastāvdaļu. Procesora jauda nosaka, cik daudz programmu var atvērt vienlaikus un cik ātri šīs programmas darbosies. Lielākajā daļā galddatoru ir Intel vai AMD procesors.
 
Intel procesori ir katras mūsdienu Mac darbvirsmas un lielākās daļas Windows galddatoru pamatā. Visizplatītākā ir Intel Core procesoru sērija:
 
Core i9 ir visaugstākās klases Intel Core procesori, tie nodrošinās izcilu veiktspēju pat vissarežģītākajās spēles un projektos.
 
Core i7 ir populāra izvēle starp dažādu tehniski sarežģītu profesiju pārstāvjiem, piemēram, nopietniem ‘geimeriem’, grafikas dizaineriem, fotogrāfiem un operatoriem.
 
Core i5 ir vidējas klases Core procesors. Tas ir pietiekami spēcīgs, lai veiktu lielāko daļu uzdevumu starp vairākām lietojumprogrammām.
 
Core i3 ir zemāka līmeņa pamatprocesors, kas ir piemērots ikdienas e-pastiem, internetam un produktivitātes uzdevumiem.
 
AMD procesori nodrošina bezgalīgas iespējas, tie ir izcili piemēroti spēļu cienītājiem un satura veidotājiem. Neatkarīgi no tā, vai spēlējat jaunākās spēles, izstrādājat nākamo debesskrāpja projektu vai apstrādājat datus, AMD procesori tiks ar uzdevumiem galā.
 
Populārākie AMD procesori:
 
Ryzen 5 ir ideāli piemērots mājām, skolai un birojam – vieglāku uzdevumu veikšanai.
 
Ryzen 7 procesors spēs nodrošināt patīkamu darbu ar prasīgām lietojumprogrammām un spēlējot jaunākās spēles.
 
Ryzen Threadripper nodrošina īpaši augstu veiktspēju. Derēs lielākajai daļai lietotāju, arī tad, ja būs saskarsme ar sarežģītākiem darbiem datorā.
 
Ryzen 9 ir visaugstākās klases Ryzen procesors, tas nodrošinās izcilu veiktspēju pat vissarežģītākajās spēles un projektos.

Ventilators

Centrālā procesora atdzišana ir būtiska, lai Jūsu sistēma darbotos pareizi un nepārkarstu. Lai gan daudziem procesoriem ir dzesētājs, bieži vien tas nespēj pietiekami efektīvi atbrīvoties no karstā gaisa. Tāpēc apsveriet iespēju par jaudīgāka ventilatora iegādi! Lieliskas opcijas piedāvā Cooler Master ražotājs.

Videokarte jeb grafikas karte (GPU)

Vai Jūs plānojat spēlēt spēles, kas sevī ietver detalizētas grafikas? Vai varbūt vēlaties rediģēt fotoattēlus un video materiālus? Tad Jums būs nepieciešama videokarte, saukta arī par grafikas karti!
 
Tas ir specializēts procesors, kas paredzēts vizuālo datu apstrādei. GPU būtībā ļauj datoram veikt sarežģītus grafikas aprēķinus, kas ļauj attēliem uz ekrāna izskatīties labi un kvalitatīvi. Lai gan daudziem centrālajiem procesoriem ir jau integrēta grafika, GPU ir nepieciešams, ja vēlaties iegūt vislabāko pieredzi darbā ar datoru.

Atmiņa – cietie diski

Operatīvā atmiņa (RAM) būtībā ir datora īstermiņa atmiņa, kas palīdz Jūsu procesoram vienlaikus veikt vairākus uzdevumus. Ir ieteicams izvēlēties RAM ar vismaz 4 GB. Lielākajai daļai parasto galddatoru ir 8 GB līdz 16 GB, kas būs pietiekami, lai veiktu tādas darbības kā fotoattēlu un video rediģēšanu vai ‘gaming’. Ja domājat, ka vēlāk Jums būs nepieciešams vairāk atmiņas, izvēlieties modeli, kas ļauj paplašināt RAM.

Iekšējā krātuve

Iekšējā krātuvē Jūs glabājat visus failus, spēles, filmas, dokumentus, fotoattēlus u.c. Tā nosaka, cik daudz satura varēsit saglabāt savā datorā un cik ātri varēsit tam piekļūt. Lielāka un ātrāka tipa krātuve sniegs papildu priekšrocības, piemēram, ātrāka datora palaišana, pamošanās, ielādes laiks u.c.
Ir divu veidu krātuves veidi – HDD un SSD.
 
Cietais disks (HDD) ir salīdzinoši lēts un var piedāvāt milzīgas ietilpības iespējas. Tomēr HDD rada gan siltumu, gan troksni, un tie ir lēnāki par SSD. Īpaši iecienīti lietotāju vidū ir Kingston, Intenso un Samsung cietie diski.
 
Cietvielu disks (SSD) ir ievērojami ātrāks, klusāks un izturīgāks, taču jāatzīst, ka arī to cena ir augstāka. SSD atmiņas ietilpība parasti ir mazāka, nekā atradīsit HDD cietajos diskos.
 
Arvien vairāk galddatoru tiek konfigurēti ar diviem atmiņas diskdziņiem. Šajos galddatoros ir gan HDD, gan SSD, sniedzot Jums visas priekšrocības. Instalējot operētājsistēmu un bieži izmantotās programmas SSD diskā, Jūs redzēsit veiktspējas palielināšanos, savukārt HDD cietais disks nodrošinās citu liela izmēra failu uzglabāšanu.

Barošanas bloki (PSU)

PSU ir būtiska jebkura datora sastāvdaļa. To funkcija ir pārvērst maiņstrāvas spriegumu uz mazākiem līdzstrāvas spriegumiem, pasargājot datoru no elektroenerģijas svārstībām. Veicot PSU izvēli, ir jāpievērš uzmanība tā jaudai. Labāk izvēlieties lielākas jaudas komponenti! Tas ļaus Jums nākotnē uzlabot datora komplektāciju, nemainot pašu barošanas bloku.

Porti un savienojamība

Izvēloties piemērotās komponentes, pārliecinieties, ka tām ir Jums nepieciešamie porti un savienojuma veidi. Visbiežāk izmantotie porti ir:
 
A tipa USB: savieno ārējos diskus, spēļu kontrolierus, viedtālruņus, MP3 atskaņotājus un citus piederumus.
 
C tipa USB: nodrošina satriecošu ātrumu un daudzpusīgu jaudu.
 
HDMI: noder pievienojot monitoru, projektoru vai HDTV.
 
DisplayPort: tāpat kā HDMI palīdzēs Jums pievienot monitoru vai projektoru.
 
Multivides karšu sloti: pārsūtiet fotoattēlus vai videoklipus tieši no digitālās kameras, videokameras vai viedtālruņa atmiņas kartes. Atbalstītie karšu formāti dažādiem datoriem atšķiras.
 
Papildus fiziskajiem portiem daudzos mūsdienu stacionārajos datoros ir iebūvēts bezvadu tīkls, un lielākā daļa ir aprīkoti arī ar Bluetooth. Bluetooth ir īpaši noderīgs, ja ir vēlme savienot datoru ar bezvadu aksesuāriem, piemēram, austiņām, klaviatūru vai grafisko dizaineru vidū iecienīto - grafisko planšeti.

Interneta tīkls

Lai nodrošinātu patīkamu darbu ar datoru, piemērota datortehnika nav vienīgais svarīgais faktors, ir nepieciešams arī izcils interneta savienojums. Ir divu veidu interneta savienojumi – bezvadu jeb wifi un kabeļu savienojums. Katram interneta savienojuma veidam ir savi plusi un mīnusi.
 
Bezvadu internets, tautā saukts arī par Wi-Fi, nodrošina internetu ierīcei bez saslēgšanas ar vadiem. WiFi tīkls nodrošina papildus ērtību un mobilitāti, lai piekļūtu koplietotajiem failiem, interneta savienojumam un citām bezvadu ierīcēm no jebkuras vietas tīkla pārklājuma zonā. Bezvadu tīklu ir viegli iestatīt.
 
Bezvadu tīkli parasti nodrošina lēnāku interneta ātrumu nekā vadu. Arī failu pārsūtīšanas ātrums ir lēnāks. Savienojumus var bloķēt arī ikdienas šķēršļi, piemēram, sienas, durvis un mēbeles un tie parasti ir arī mazāk droši.
 
Kabeļu internets tiek nodrošināts ar vadu palīdzību. Šāds internets ir ātrāks nekā bezvadu. Tomēr tam ir arī trūkums – ja pārāk daudz lietotāju pieslēdzas vienam tīklam, tad interneta ātrums var pasliktināties. Tas nozīmē, ka interneta ātrums var būt lēnāks, ja Jūsu kaimiņi straumēs video vai spēlēs tiešsaistes spēles. Ir pieejami dažādi piedāvājumi, kuros kabeļu interneta cenā ietilpst arī interneta pieslēgums tālrunim un TV. Tas ir izdevīgi lietotājiem, kuri internetu izmanto, lai straumētu video un skatītos seriālus.
 
Kad esi izlēmis par labu vienam vai otram savienojuma veidam, tad nākamā izvēle ir starp pakalpojuma sniedzējiem, cenām un arī to, kādu ierīci izmantosit. Vai tas būs modems vai TP-Link rūteris? Varbūt Jums vienkārši ir nepaciešams tīkla signāla pastiprinātājs?
 
Esat izlēmis par visiem Jums vajadzīgajiem parametriem un domājat, kur pirkt kvalitatīvas komponentes no oriģinālajiem ražotājiem? Apsveriet iespēju tās iegādāties internetā – 1a.lv piedāvās Jums visu nepieciešamo, lai darbs ar datoru nebūtu nogurdinošs un neizraisītu galvassāpes. Pie mums atradīsi arī citus svarīgus aksesuārus, piemēram, datorpeles, klaviatūras, printerus u. c.

Biežāk uzdotie jautājumi (BUJ)

Kā es varu zināt, kuras datora daļas ir saderīgas?
Lai būtu drošs, ka komponentes savā starpā strādās, pārbaudiet sekojošo:
  • Mātesplates CPU ligzdas saderība ar izvēlēto procesoru;
  • RAM atbilstība mātesplatei;
  • RAM atbilstība CPU.
    Kā izvēlēties datora komponentes?
    Pats svarīgākais, meklējot datora detaļas, ir saprast savas vajadzības un precīzi noskaidrot nepieciešamos parametrus. Tādā gadījumā būs viegli atrast komponentes, kas lieliski strādās savā starpā un spēs efektīvi izpildīt Jūsu uzdevumus.
    Kas vispirms jāpērk, veidojot datoru?
    Mātesplate ir pirmā sastāvdaļa, kuru Jums vajadzētu izvēlēties. Tā nosaka Jūsu datora korpusa fizisko formu un lielumu, kā arī nosaka, kādas būs atlikušās datora komponentes.
    Kāda veida mātesplati man vajadzētu iegādāties?
    Pērkot mātesplati jeb pamatplati, ir jāņem vērā:
    • Formas faktors - korpusa izmērs būs lielā mērā atkarīgs no mātesplates izmēra;
    • Procesora ligzdas saderība ar mātesplati;
    • RAM;
    • PCI porti.
      Kā izvēlēties procesoru savai mātesplatei?
      Lai izvēlētos piemērotu procesoru, pirmkārt, apsveriet tikai tās opcijas, kuras saskan ar izvēlēto pamatplati. Otrkārt, procesora modelis būs atkarīgs no tā, kādiem uzdevumiem datoru lietosit. Izvēloties Intel i7 vai i9, Jūs būsiet vairāk kā apmierināts ar savu lēmumu arī tad, ja būs jāveic kāds sarežģītāks uzdevums.