Visas kategorijas
Prece šobrīd nav pieejama
Prece šobrīd nav pieejama

Detalizēta informācija

KOPĒJIE PARAMETRI
Ražotājs Msi
Nosaukums MSI Z170A GAMING PRO CARBON
Mikroshēmu kopne (chipset)

Mikroshēmu kopne ir nozīmīgākais pamatplates izvēles rādītājs (sistēmas loģikas mikroshēmas jeb sprieguma pārveidotāji).

No mikroshēmu kopnes atkarīgs, kādus procesorus, atmiņu, portus u.c. parametrus uztur pamatplate.

Katrs čipsets ir tieši saistīts ar noteiktu procesora platformu, kurās dalās pēc procesoru dzimtes vai pēc procesora pieslēgvietas.

Intel® Z170 Express
PAMATPLATES IZMĒRI
Plates izmērs (Form Factor)

Pamatplašu jeb mātes plašu galvenais raksturlielums ir formfaktors, kas nosaka kāda tipa sistēmām šī mātes plate būs piemērota. Formfaktors raksturo arī konkrētajai mātes platei pieejamos ieejas/izejas portus, kā arī to izkārtojumu.

ATX
Platums 244 mm
Garums 305 mm
PROCESORS
Procesora (CPU) ražotājs Intel®
Procesors (CPU)

Šis parametrs norāda kādus procesorus un to paaudzes var uzstādīt dotajai pamatplatei.

Centrālais procesors ( angļu val.: Central Procesor Unit – CPU) ir jaudīgs mikroprocesors. Tas veic datu apstrādi un ļauj datoram darboties.

6th Generation Intel® Celeron® Processors
6th Generation Intel® Core™™ i3 Processors
6th Generation Intel® Core™™ i5 Processors
6th Generation Intel® Core™™ i7 Processors
6th Generation Intel® Pentium® Processors
Ligzda

Procesora (CPU) ligzda ir svarīgs faktors plates izvēlē, jo procesora ligzdai jābūt precīzi savietojamai ar procesoru, kuru vēlaties montēt platē.

LGA 1151
OPERATĪVĀ ATMIŅA
Atmiņas kopne

Atmiņas kopne ir paredzēta informācijas pārraidei starp mikroprocesoru un operatīvo atmiņu. Tā nosaka, kāda tipa operatīvo atmiņu uztur attiecīgā pamatplate.

DDR4
Kopnes ātrums

Jo augstāks rādītājs, jo ātrāka informācijas pārraide.

2133 MHz
2400 MHz
2600 MHz (O.C.)
2800 MHz (O.C.)
3000 MHz (O.C.)
3200 MHz (O.C.)
3600 MHz (O.C.)
Atmiņas sloti

Atmiņas slots (atmiņas ligzda vai RAM slots) ir tas, kas ļauj RAM atmiņai būt ievietotai datorā. Atkarībā no mātes plates, parasti būs divi līdz četri sloti (var arī būt vairāk augstas klases mātes platēm).

4
Maksimālā atmiņa

Šis rādītājs nosaka, kāds ir jūsu pamatplates maksimālais iespējamais atmiņas apjoms.

64 GB
AUDIO, VIDEO UN TĪKLA KARTE
Integrēta video karte

Parametrs, kas nosaka, vai pamatplatē ir integrēta videokarte. Integrētā videokarte der darbam ar biroja programmatūru, internetu, filmu skatīšanai un vienkāršu spēļu spēlēšanai.

Ja vēlaties izmantot grafiskās programmas, spēlēt 3D spēles un skatīties 3D animācijas, jums nepieciešama papildus videokarte.

Jā (Atkarīgs no izvēlētā CPU)
Integrēts audio

Šis parametrs nosaka, vai mātes platē ir integrēta skaņas karte.

Realtek® ALC1150
LAN

Lokālais tīkls (angļu val. Local Area Network) ir privāts datoru tīkls, kas savieno datorus un citas informācijas apstrādes ierīces (piemēram, printerus) ierobežotā teritorijā, piemēram, mājās, skolā, biroju ēkās u.c.

Intel® I219V
CIETO DISKU UN OPTISKO IEKĀRTU PIESLĒGUMI
SATA 1/2 porti

Pašlaik dominējošais standarts cieto disku pieslēgšanai ir SATA (Serial ATA). Vienam SATA portam iespējams pieslēgt vienu SATA cieto disku, vai SATA DVD iekārtu.

Pirms iegādāties pamatplati, jums jāpārliecinās, vai SATA portu skaits ļauj jums pieslēgt visus nepieciešamos SATA diskus.

SATA 3 porti

SATA 3 ir trešās paaudzes SATA saskarne, kas darbojas ar ātrumu 6.0 GB/sek.

6
IDE porti

IDE (angļu val. Integrated Drive Electronics) ir standarta elektroniskais interfeiss, kas tiek izmantots kā datu ceļš starp datora mātesplati un datora diska atmiņas ierīcēm.

RAID-kontrolieris

Datu glabāšanas kontrolieris būtībā ir serveris, kas atbildīgs par plašu funkciju klāstu uzglabāšanas sistēmā.

Tas vada vairākus iekšējos vai ārējos cietos diskus, kā arī dažas perifērijas iekārtas, lai sasniegtu datora veiktspējas vai datu uzticamības uzlabošanu, ko dēvē RAID masīvu.

Jā (0, 1, 5, 10)
PAPLAŠINĀJUMA PORTI
PCI sloti

PCI porti ir izplatītākais datora funkcju papildināšanas veids ar papildus kartēm (skaņas, tīkla, komunikāciju, videonovērošanas u.c.).

Jaunākajās platēs, pateicoties PCI-EXpress standartam ir neliels PCI paplašināšanas portu skaits, tādēļ pirms iegādāties pamatplati, pārliecinieties, vai PCI portu skaits ļauj ievietot visas jums nepieciešamās PCI kartes.

PCI Express 1X 4
PCI Express 4X
PCI Express 16X 3
AIZMUGURĒJĀ PANEĻA PIESLĒGUMA IESPĒJAS
SERIAL porti

Virknes jeb serial ports ir ievadizvades pieslēgvieta, kas nodrošina informācijas pārsūtīšanu virknes formātā starp datoru un ārējām ierīcēm.

PS/2 savienojumi

Viens no vadu savienojuma veidiem, kas, piemēram, savieno klaviatūru, peli ar datoru.

1
HDMI

Tas ir ciparu savienotājs, ar kura palīdzību var pieslēgt televizoru, projektoru un citas ierīces, kas nodod attēlu portatīvajam datoram.

Atšķirībā no VGA, HDMI nodod skaņu un attēlu bez traucējumiem un augstā izšķirtspējā ( HD, Full HD – ja ir pieejams).

1
DVI

Vizuālā cipara interfeiss (angļu val. Digital Visual Interface) ir paredzēts datora savienojumam ar augstas izšķirtspējas monitoru vai televizoru.

1
D-Sub

D-Sub ir klasiskais (analogais) monitoru pieslēgšanas spraudnis.

DisplayPort

DisplayPort ir augstākas attēla kvalitātes un izšķirtspējas monitora pieslēgvieta.

USB 2.0

USB 2.0 ir izplatītākā datora perifērijas ierīču pieslēgvieta. Pateicoties šai pieslēgvietai datoram iespējams pievienot peles, klaviatūras, interneta kameras, printerus, USB zibatmiņas, ārējos cietos diskus un neskaitāmas citas ierīces. Jo vairāk USB porti, jo vairāk ierīces vienlaicīgi var pieslēgt datoram.

4
USB 3.0

USB 3.0 ir jaunākais un ātrākais USB standarts, kas ļauj pieslēgt visas iepriekšējās paaudzes USB 2.0 un jaunās paaudzes USB3.0 iekārtas. Jo vairāk USB porti, jo vairāk ierīces vienlaicīgi var pieslēgt datoram.

PAPILDUS
FIREWIRE savienojums

FireWire ir izplatīts videokameru, ārējo skaņas karšu, datu nesēju u.c. datoru perifērijas iekārtu savienotājs.

Pamatplatē integrēts FireWire ports dod iespēju bez papildus FireWire savienotājplates iegādes pieslēgt datoram jebkuru FireWire iekārtu.

SLI atbalsts

SLI (angļu val. Scalable Link Interface) ir grafiskā procesora risinājuma zīmols, ko izstrādājusi NVIDIA, savienojot divas vai vairākas video kartes kopā, lai iegūtu vienu rezultātu.

CROSSFIRE atbalsts

CrossFire ļauj automatizēti paplašināt grafikas veiktspēju, apvienojot vairākas grafikas kartes CrossFire atbalstošā mātes platē.

CrossFire darbojas tikai ar ATI bāzes kartēm, kas tiek ražotas CrossFire lietošanai.

Īpašas atzīmes 1 x M.2 savienotājs
3 x USB 3.1 konektori
1 x SATAe savienotājs
DDR4 Boost tehnoloģija
Audio Boost 3 tehnoloģija
Aizsardzība pret pārmērīgu spriegumu
Click BIOS 5
SteelSeries sertifikācija

Preces apraksts

MSI  Z170A GAMING PRO CARBON
Preces apraksts angļu valodā:


BLACK WITH CARBON SKIN
Carbon-fiber-reinforced polymer is used extensively the world of car racing, where each second counts. Besides its strength and futuristic look, carbon-fiber is also very light for ultimate performance to pursue track records. MSI GAMING motherboards are dedicated to ultimate performance and the best gaming experience. The CARBON motherboards black scheme combines flashiness with sophistication that is sure to make your pc stand out in looks and performance.


GAME IN STYLE
Each game demands different skills, each gamer selects, customizes and levels their own gaming character. Why stop there? MSI Performance GAMING motherboards allow you to fully customize & personalize your gaming PC to any color you want while delivering top performance for a great gaming experience.

Unmatched memory performance and stability
With traditional memory design the memory signals are often distorted by electromagnetic signals from other components, making the system perform slower or become unstable. MSI introduces DDR4 Boost technology with optimized traces and fully isolated memory circuitry. This design ensures the memory signals stay pure for optimal performance and stability.
An added XMP LED highlights an active Extreme Memory Profile for the best memory speed and stability setting.

Dominate the game with lowest latency
Get ready to crush your enemies on the battlefield with MSI® GAMING LAN, featuring carefully selected components to ensure the best online gaming experience without lag.

DEDICATED GAMING LAN WITH INTEL®
Experience a more fluid game with Intel® i219 LAN. Intel® i219 LAN is designed to deliver high performance when gaming, delivering more throughput than other solutions.
Intel® i219 LAN is optimized for championship level online and LAN eSports by reducing CPU overhead and offering exceptionally high TCP and UDP throughput. This way, your CPU can be used more effectively and you can enjoy more FPS when gaming.

Gaming optimized bandwith management
Dedicated to giving you the best online gaming experience with optimized traffic prioritization and low latency, MSI GAMING LAN Manager automatically classifies and prioritizes the latency-sensitive applications for online games.
MSI GAMING LAN Manager
 • Automatically prioritizes games above other applications
 • Allows you to change applications' traffic priority
 • Allows you to customize you to customize bandwidth for each application

LAN Protect
Featuring 15KV anti-surge protection to shield your network from lightning strikes and static electricity, LAN Protect is a LAN connector designed to give you the best networking experience. It's highlighted with a red LED inside the RJ45 connector to show its functionality.Reward your ears with studio grade sound quality
With Audio Boost 3, powered by Nahimic Sound Technology, we're delivering the highest sound quality through the use of premium quality audio components. That way, you can enjoy breathtaking, crystal clear sound and music through 8-channel HD Audio or high impendence headphones and truly dominate the game.
WITH NAHIMIC, ENJOY SOUND THAT PUSHES THE LIMITS OF REALITY .
Nahimic sound technology has been approved for its quality and precision in projects undertaken by the military field and the aeronautics industry. It offers immersive virtual 7.1 sound in high definition using exclusive stereo equipment.
Nahimic lifts your gaming experience to a new level, offering you highly sought-after gaming benefits:

GAME BOOST
Overclock your system instantly and generate more FPS in games with 1 push of a button using Game Boost! You can also easily enable XMP using the XMP button in Click BIOS.

GAMING HOTKEY
Gaming Hotkey enables more functionality using your own keyboard. Simply assign functions or macros to any key and launch your favorite games, load overclocking profiles or do real-time overclocking with the push of a single button. The possibilities are endless!
 • Customize any key on your keyboard
 • Up to 8 steps macro programming
 • User friendly, easy to use application
 • 1 key load up of your favorite game

FRONT USB 3.1 Gen1

With a cleverly placed USB 3.1 Gen1 front pin header on MSI motherboards, you can connect up to 4 USB 3.1 Gen1 devices directly to the front of your PC Chassis. This way you can easily enjoy fast USB speeds without having to use the hard-to-reach USB ports at the rear.

FAST STORAGEWITH SATA EXPRESS
SATA Express offers a solution in high speed storage through PCI-Express, providing more bandwidth for the latest generation SSDs up to 16 Gb/s.

PUSH YOUR SSD HARDER WITH TURBO M.2
Delivering speeds up to 32Gb/s using Gen3 x4, Turbo M.2 is more than 5 times faster than a regular SATA III connection! Enjoy a blazing fast system boot up and insanely fast loading of applications and games with MSI motherboards.

M.2 TO TURBO U.2 (optional)
The U.2 Host Card delivers performance up to 32 Gb/s and allows support for next gen 2.5-inch SSDs using the U.2 connector. A redriver chip is added to increase data transfer speed.ENHANCED CPU OVERVOLTAGE PROTECTION
Onboard overvoltage protection prevents overvoltage and short-circuit damage of the CPU and other components. A red LED near the 24 pin CPU power connector let you know that overvoltage protection is activated for easier troubleshooting.

SteelSeries Certified
Get ready to enjoy the best gaming experience with MSI & SteelSeries!
Enthusiast gaming gear brand SteelSeries has officially approved MSI GAMING motherboards as ‘SteelSeries Certified (SSC)’. This certification is based on the performance demands and stability of MSI GAMING motherboards and SteelSeries products. Your SteelSeries headset, mouse and other top quality gaming gear works best on MSI GAMING motherboards.

Atsauksmes

4.2 no 5 zvaigznēm (Kopā 10 vērtējumi)

5★
5
4★
5
3★
0
2★
0
1★
0
MSI MSI Z170AGAMINGPROCARBON MSI  Z170A GAMING PRO CARBON
Preces apraksts angļu valodā:


BLACK WITH CARBON SKIN
Carbon-fiber-reinforced polymer is used extensively the world of car racing, where each second counts. Besides its strength and futuristic look, carbon-fiber is also very light for ultimate performance to pursue track records. MSI GAMING motherboards are dedicated to ultimate performance and the best gaming experience. The CARBON motherboards black scheme combines flashiness with sophistication that is sure to make your pc stand out in looks and performance.


GAME IN STYLE
Each game demands different skills, each gamer selects, customizes and levels their own gaming character. Why stop there? MSI Performance GAMING motherboards allow you to fully customize & personalize your gaming PC to any color you want while delivering top performance for a great gaming experience.

Unmatched memory performance and stability
With traditional memory design the memory signals are often distorted by electromagnetic signals from other components, making the system perform slower or become unstable. MSI introduces DDR4 Boost technology with optimized traces and fully isolated memory circuitry. This design ensures the memory signals stay pure for optimal performance and stability.
An added XMP LED highlights an active Extreme Memory Profile for the best memory speed and stability setting.

Dominate the game with lowest latency
Get ready to crush your enemies on the battlefield with MSI® GAMING LAN, featuring carefully selected components to ensure the best online gaming experience without lag.

DEDICATED GAMING LAN WITH INTEL®
Experience a more fluid game with Intel® i219 LAN. Intel® i219 LAN is designed to deliver high performance when gaming, delivering more throughput than other solutions.
Intel® i219 LAN is optimized for championship level online and LAN eSports by reducing CPU overhead and offering exceptionally high TCP and UDP throughput. This way, your CPU can be used more effectively and you can enjoy more FPS when gaming.

Gaming optimized bandwith management
Dedicated to giving you the best online gaming experience with optimized traffic prioritization and low latency, MSI GAMING LAN Manager automatically classifies and prioritizes the latency-sensitive applications for online games.
MSI GAMING LAN Manager
 • Automatically prioritizes games above other applications
 • Allows you to change applications' traffic priority
 • Allows you to customize you to customize bandwidth for each application

LAN Protect
Featuring 15KV anti-surge protection to shield your network from lightning strikes and static electricity, LAN Protect is a LAN connector designed to give you the best networking experience. It's highlighted with a red LED inside the RJ45 connector to show its functionality.Reward your ears with studio grade sound quality
With Audio Boost 3, powered by Nahimic Sound Technology, we're delivering the highest sound quality through the use of premium quality audio components. That way, you can enjoy breathtaking, crystal clear sound and music through 8-channel HD Audio or high impendence headphones and truly dominate the game.
WITH NAHIMIC, ENJOY SOUND THAT PUSHES THE LIMITS OF REALITY .
Nahimic sound technology has been approved for its quality and precision in projects undertaken by the military field and the aeronautics industry. It offers immersive virtual 7.1 sound in high definition using exclusive stereo equipment.
Nahimic lifts your gaming experience to a new level, offering you highly sought-after gaming benefits:

GAME BOOST
Overclock your system instantly and generate more FPS in games with 1 push of a button using Game Boost! You can also easily enable XMP using the XMP button in Click BIOS.

GAMING HOTKEY
Gaming Hotkey enables more functionality using your own keyboard. Simply assign functions or macros to any key and launch your favorite games, load overclocking profiles or do real-time overclocking with the push of a single button. The possibilities are endless!
 • Customize any key on your keyboard
 • Up to 8 steps macro programming
 • User friendly, easy to use application
 • 1 key load up of your favorite game

FRONT USB 3.1 Gen1

With a cleverly placed USB 3.1 Gen1 front pin header on MSI motherboards, you can connect up to 4 USB 3.1 Gen1 devices directly to the front of your PC Chassis. This way you can easily enjoy fast USB speeds without having to use the hard-to-reach USB ports at the rear.

FAST STORAGEWITH SATA EXPRESS
SATA Express offers a solution in high speed storage through PCI-Express, providing more bandwidth for the latest generation SSDs up to 16 Gb/s.

PUSH YOUR SSD HARDER WITH TURBO M.2
Delivering speeds up to 32Gb/s using Gen3 x4, Turbo M.2 is more than 5 times faster than a regular SATA III connection! Enjoy a blazing fast system boot up and insanely fast loading of applications and games with MSI motherboards.

M.2 TO TURBO U.2 (optional)
The U.2 Host Card delivers performance up to 32 Gb/s and allows support for next gen 2.5-inch SSDs using the U.2 connector. A redriver chip is added to increase data transfer speed.ENHANCED CPU OVERVOLTAGE PROTECTION
Onboard overvoltage protection prevents overvoltage and short-circuit damage of the CPU and other components. A red LED near the 24 pin CPU power connector let you know that overvoltage protection is activated for easier troubleshooting.

SteelSeries Certified
Get ready to enjoy the best gaming experience with MSI & SteelSeries!
Enthusiast gaming gear brand SteelSeries has officially approved MSI GAMING motherboards as ‘SteelSeries Certified (SSC)’. This certification is based on the performance demands and stability of MSI GAMING motherboards and SteelSeries products. Your SteelSeries headset, mouse and other top quality gaming gear works best on MSI GAMING motherboards.
Z170AGAMINGPROCARBON 4.2 10 5 0.5
Uzdot jautājumu

captcha
Uz augšu