Foto: freepik.com / Zinkevych
Aizkari ir mājas akcents, kas ne tikai izdaiļo istabu, bet arī pilda būtiskas funkcijas: regulē istabas temperatūru un gaismas daudzumu. Lai tie pēc iespējas ilgāku laiku izskatītos kā jauni, aizkaru mazgāšana ir jāveic regulāri, nevis tikai tad, kad tie ir netīri. Tas pagarinās aizkaru mūžu, ļaujot saglabāt labu izskatu.
Aizkaru mazgāšana ir jāveic regulāri, jo tā tiek samazināts putekļu daudzums un pelējuma sēnīšu -veidošanās risks. Maziem bērniem un cilvēkiem, kuriem ir dažādas alerģiskas reakcijas pret putekļu ērcītēm, īpaši liela uzmanība jāpievērš regulārai mājas mazgāšanai, tai skaitā, arī aizkaru.
Ir trīs veidi kā var mazgāt aizkarus, vadoties pēc etiķetē norādītā:
- Veļas mašīnā (dažāda veida audumi);
- Ar rokām (delikāti audumi: neilons, poliesters, mežģīnes, zīds);
- Ar ķīmiskās tīrīšanas palīdzību (ļoti netīri, biezi un smagi aizkari, kas neietilpst veļas mašīnā).
Aizkaru sagatavošana pirms mazgāšanas
Ir pāris soļi, kas jāveic pirms aizkaru mazgāšanas:
- Notīrīt no putekļiem, gružiem – aizkariem karājoties pie stangas, tos var notīrīt ar fēnu, kas ir ieslēgts uz vēsa gaisa pūšanas režīmu. Savukārt, noņemot no aizkaru stangas, tos ir iespējams izkratīt vai nolikt uz gultas un notīrīt ar putekļsūcēju.
- Izņem papildu elementus – riņķīšus, kniedītes, lentītes.
- Pārbaudīt netīrumus – ja tie ir ļoti netīri, jāapdomā jaunu aizkaru iegāde, jo ir reizes, kad vecus aizkarus nevar atjaunot, vienkārši izmazgājot.
- Izmērīt garumu, platumu – pēc mazgāšanas tos iespējams būs nedaudz jāizstiepj sākotnējā izmērā.
- Auduma pārbaude – saprast, kā ir jāmazgā konkrētā materiāla aizkari.
Aizkari piesaista gaisā esošos putekļus un laika gaitā absorbē dažādas smaržas. Tāpēc tos būtu ieteicams mazgāt ik pēc 3 līdz 6 mēnešiem. Aizkaru mazgāšana ieteicama maijā vai jūnijā, pavasara uzkopšanas darbu laikā. Svarīgi apzināties ka, ja mājā dzīvo mājdzīvnieki vai tiek veikti remontdarbi aizkarus ieteicams mazgāt biežāk.
Aizkaru mazgāšana ar rokām
Tālāk ir norādītas darbības, kuras ieteicams veikt, mazgājot aizkarus ar rokām:
- Iepriekšēja mērcēšana – tā ir ļoti efektīva, jo atbrīvo lielāko daļu netīrumu, kas ir pieķērušies aizkaru audumam.
- Maigu mazgāšanas līdzekļu izmantošana – saudzē gan audumu, gan rokas.
- Gumijas cimdu uzvilkšana – roku ādas saudzēšanai.
- Mazgāt aizkarus vannā – vairāk vietas, līdz ar to ērtāks mazgāšanas process nekā bļodā.
- Vairākas reizes izskalot – vēsā, tīrā ūdenī, pārliecinoties, ka viss mazgāšanas līdzeklis ir izskalots.
- Atlikušā ūdens izspiešana – to veikt pa daļām, sākot ar vienu auduma galu.
Foto: unsplash.com / Julianna Arjes
Aizkaru žāvēšana
Aizkaru žāvēšana ir ļoti svarīga, lai izvairītos no pelējuma vai sēnīšu smakas. Ja ir iespējams, tos izžāvēt sausā, saulainā dienā, kad ir vējš, taču izvairīties no tiešiem saules stariem. Ja apstākļi to neļauj darīt, tad lieliska alternatīva ir veļas žāvētāji. Izvēlēties zemāko apgriezienu skaitu un delikāto audumu režīmu, izvairoties no karstas žāvēšanas, jo karstums var sabojāt aizkaru audumu. Vislabāk aizkarus izņemt no žāvētāja pirms tie ir pavisam izžuvuši.
Aizkaru mazgāšana ar veļas mašīnu
Veļas mašīnas izvēle aizkaru mazgāšanā var būt ļoti ērts risinājums. Vienīgi īpaša uzmanība jāvērš mazgāšanas režīmiem. Jekbkura auduma aizkarus nedrīkst mazgāt veļas mašīnā. Pāris svarīgākie ieteikumi saudzīgai mazgāšanai:
- mazgāt tikai dienas aizkarus, kas ir bez oderes un ir izgatavoti no kokvilnas, neilona un poliestera;
- mežģīņu aizkarus var mazgāt veļas mašīnā, ja tie ir ievietoti aizsargtīkla maisiņā;
- daļu sintētiskos un oderētos nakts aizkarus var mazgāt veļas mašīnā, vispirms rūpīgi aplūkojot etiķeti.
Ieteicams izvēlēties speciālu mazgāšanas programmu aizkariem. Ja tādas nav, tad delikātais mazgāšanas režīms 30 ˚C ar 600 apgriezienu skaitu arī ir risinājums. Tāpat svarīgi ir izvēlēties maigus mazgāšanas līdzekļus, lai saglabātu auduma kvalitāti. Mazgāšanas līdzekli izvēlēties tādu, kas efektīvi attīra traipus, smaržas, arī mazgājot vēsā ūdens temperatūrā.
Foto: freepik.com / Rawpixel
Ja aizkaru mazgāšanai nepieiet ar vērību, tad ātri vien šis process var noiet greizi. Lai izvairītos no aizkaru saraušanās vai bojājumiem veļas mašīnā, atceries:
- vadīties pēc auduma kopšanas etiķetes, aplūkojot to pirms veļas mazgāšanas;
- delikātos audumus ievietot aizsargtīkliņa maisiņā;
- aizkarus mazgāt tikai aukstā ūdenī (< 40 ˚C);
- mazgāšanas cikla režīmu izvēlēties ar zemu apgriezienu skaitu (< 600).
Ķīmiskā aizkaru mazgāšana
Ķīmiskā tīrīšana ir līdzīga veļas mazgāšanai mājās, taču drēbju tīrīšanai tiek izmantots šķidrs šķīdinātājs, nevis ūdens un mazgāšanas līdzeklis. Ķīmiskās tīrīšanas šķīdinātāji ir daudz labāki par ūdeni, lai noņemtu eļļainus vai taukainus traipus. Aizkarus ar oderi vienmēr ir ieteicams vest uz ķīmisko tīrītavu.
Lai aizkari netiktu sabojāti, ir svarīgi izvēlēties zinošu ķīmisko tīrītāju. Tomēr, ja aizkari ir pārāk izbalējuši vai netīri, aizkaru mazgāšana var nebūt efektīva, un ir ieteicams tos nomainīt pret jauniem.
Aizkaru uzglabāšana
Aizkarus ieteicams uzglabāt auduma maisiņā, bet ne plastmasas, uzmanīgi salokot audumu, lai tas nesakrokotos. Uzglabāt sausā, vēdināmā vietā. Vairākas dienas pirms izmantošanas, pakarināt tos, lai visas saburzījuma vietas izlīdzinātos. Ja nepieciešams, aizkaru aizmuguri var apsmidzināt ar siltu, filtrētu ūdeni un viegli piespiest ar siltu gludekli. Pirms uzglabāšanas pārliecināties, ka aizkari ir sausi.