Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Betona pagatavošana: Kāds ir cementa patēriņš uz 1m3 betona?

Foto: Unsplash.com/Anaya Katlego

Cements ir ārkārtīgi noderīgs materiāls, jo tas ir neaizstājama sastāvdaļa betona gatavošanā, kas ir visplašāk izmantotais būvmateriāls pasaulē. Par spīti tam, ka betona izgatavošana var šķist vienkārša, tā gluži nav, jo ir nepieciešams pievērst uzmanību mazām lietām, piemēram, betona izejvielu proporcijām, cementa patēriņam uz 1m3 betona, un citām. Tāpēc mēs šajā rakstā izstāstīsim visu par cementa īpašībām, kā izvēlēties īsto cementu, un kāds ir cementa patēriņš uz 1m3 betona.

Kas ir cements un kāpēc ir nepieciešams zināt pareizās betona proporcijas?

Foto: Freepik.com/rawpixel.com
 
Cements ir hidrauliska saistviela, kas reaģē ar ūdeni un tajā sacietē. Tas ir viens no galvenajiem materiāliem, kas dod betonam tā spēku un noturību. Celtniecībā visplašāk izmantotais cementa paveids ir portlandcements, kas nav atrodams dabā.
 
To ražo no kaļķakmens vai krīta, māliem un dažādām piedevām, parasti no rūpnieciskiem atkritumiem, kuru sastāvā ir dzelzs. Vēl viens plaši izmantots cementa paveids ir aluminātcements, ko ražo no alumīnija oksīda un kaļķakmens. Salīdzinot ar portlandcementu, tas ļoti ātri sacietē un ļoti strauji sasniedz ievērojamu stiprību, taču tas arī ir daudz dārgāks un reizēm izceļas ar sliktāku noturību pret ārējiem apstākļiem.

Betona gatavošanas laikā ir svarīgi apzināties īstās izejvielu proporcijas, jo tas būtiski var ietekmēt gala produkta noturību, izmēru un iespēju to pielāgot. Piemēram – ja betona maisījumam smilšu vietā pievienosi vairāk akmens, tas būs izturīgāks pret dažādām nastām, bet tā izmēru un formu būs grūtāk pielāgot. Savukārt, ja maisījumā iekļausi vairāk ūdens, betons būs vieglāks, bet arī neizturīgāks, un tā tālāk.

Kur tiek izmantots cements un kas ietekmē tā sacietēšanu?

Foto: Unsplash.com/Hareen Krimly

Cements mūsu dzīvēs spēlē nozīmīgu lomu, ko mēs varbūt ikdienā neapzināmies – tas ir materiāls, ko izmanto betona ražošanā un tieši tas liek citām izejvielām betona maisījumā salipt kopā un veidot cieto, izturīgo betona masu. Ņemot vērā, ka betons ir visplašāk izmantotais celtniecības materiāls pasaulē, cementa loma ir lielā mērā neaizstājama. 

Cementa sacietēšanu galvenokārt ietekmē trīs faktori:
  • Cementa sastāvs. Cementā atrodamie minerāli un to attiecības ir galvenais faktors, kas ietekmē tā sacietēšanu. Dažādi minerālu komponenti, reaģējot ar ūdeni, atklās dažādas īpašības – piemēram, paaugstināts trikalcija alumināta sastāvs var paātrināt cementa sacietēšanas ātrumu, un vienlaicīgi tiks sasniegts augsts hidrācijas siltums. 
  • Cementa daļiņu izmērs. Jo smalkākas cementa daļiņas, jo lielāka ir platība, kas ļauj tām saskarties ar ūdeni. Tādējādi cements un attiecīgi betons ātri sacietēs, un tā agrīnā izturība būs augsta. 
  • Ģipša īpatsvars. Ģipsis ir ļoti svarīga sastāvdaļa cementa maisījumā, jo regulē tā sacietēšanas laiku. Parasti ģipsim ir jāsastāda aptuveni 3 līdz 5 procentus no cementa masas. Ja tā īpatsvars būs par lielu, cementa stiprums samazināsies.

Kā izvēlēties īsto cementu un kādu lomu cementa izvēle spēlē betona sagatavošanā?

Foto: Freepik.com/Jcomp
 
Ir svarīgi izvēlēties īsto cementu, jo tas spēlē būtisku lomu betona gatavošanas procesā – jo izturīgāka cementa kategorija, jo izturīgāks betons. Izvēloties cementu, iesakām pievērst uzmanību tā markai. Cements parasti ir marķēts atbilstoši diviem tā parametriem – tā materiāla sastāvu un spēju noturēt slodzi. 

Pirmais parametrs uz cementa iepakojuma ir norādīts ar burtu M un skaitli, kas norāda cementa maksimālās izturības īpašības. Piemēram, ja uz cementa iepakojuma ir uzrādīts apzīmējums M500, tad tas nozīmē, ka šis cements spēj izturēt 500 kg slodzi / cm. Otrais parametrs tiek apzīmēts ar burtu D un skaitli, kas norāda piedevu skaitu procentos. Piemēram, cements ar apzīmējumu D30 satur 30 % piedevu. Piedevu skaits var ietekmēt cementa izturību un blīvumu.

Ja vēlies izmantot cementu lielajiem remontdarbiem, tad vislabāk noderēs M400/D20 vai M500/D30 portlandcements. Pirmais variants ir īpaši izturīgs pret salu un ūdeni, un to parasti izmanto sienu, griestu, pamatu u.c. ēku daļu celšanā. Savukārt otrais variants ir izturīgs pret salu un ūdeni un ir lieliski piemērots apmešanas, mūrēšanas un citiem celtniecības/remonta darbiem. Savukārt tas nav tik izturīgs pret koroziju. 

Pārbaudi ne tikai cementa marķējumus, bet arī tā izgatavošanas un glabāšanas laiku. Jo ilgāk cements tiek uzglabāts, jo vairāk samazinās tā kvalitātes rādītāji – pusgada laikā tā samazinās gandrīz par trešdaļu. 

Kāds ir cementa patēriņš uz 1m3 betona?

Pareizi aprēķini un īstā materiālu proporcija ir ļoti svarīgi aspekti kvalitatīva betona sagatavošanā. Apakšā norādīsim sarakstu, kurā norādīts cementa patēriņš uz 1m3 betona dažādām betona kategorijām.
  • M100 kategorijas betons – 166 kg;
  • M150 kategorijas betons – 205 kg;
  • M200 kategorijas betons – 241 kg;
  • M250 kategorijas betons – 300 kg;
  • M300 kategorijas betons – 319 kg;
  • M400 kategorijas betons – 417 kg;
  • M450 kategorijas betons – 469 kg cementa patēriņš uz 1m3 betona.

Kā pagatavot kvalitatīvu betonu?

Foto: Unsplash.com/Dewa Made Bayuputra
 

Sagatavo kvalitatīvus materiālus

Kad esi sapratis, kāds ir nepieciešamais cementa patēriņš uz 1m3 betona, laiks gatavot pašam savu betonu. Betona pagatavošanai parasti ir nepieciešami sekojoši materiāli: smiltis, akmens šķembas, cements un ūdens. Sagatavojot smiltis, pārliecinies, ka tās ir tīras un ka tajās nav iekļautas citu materiālu daļiņas, jo tas var negatīvi ietekmēt betona maisījuma kvalitāti. Pievēršoties cementam, pārbaudi, vai tas ir svaigs, paņemot to rokā. Ja tas ir svaigs un kvalitatīvs, tas viegli izbirs caur pirkstiem. 

Savukārt ūdenim ir jāpievērš īpaša uzmanība, jo tam ir jābūt dzeramam un filtrētam – nederēs nefiltrēts ūdens no upes vai jūras. Visbeidzot, pārbaudot akmeņus, pārliecinies, ka to virsma ir raupja un nevienmērīga, jo tas veicinās to saķeri ar citiem materiāliem un tādējādi maisījums būs vieglāk iejaucams. To nedrīkst pievienot par daudz, jo tad betons zaudēs savu izturību. Taču lieko ūdeni var izvadīt, ievietojot masā gaisa burbuļus ar gaisa kompresora palīdzību.

Sagatavo nepieciešamos rīkus

Betonu vari uzmeistarot gan ar paša rokām, gan ar īpašu betona maisītāju. Betona sagatavošana paša spēkiem būs lētāka, bet betona maisītājs darbu spēs paveikt ātrāk un, iespējams, arī kvalitatīvāk. Betona maisītājs arī ļaus sagatavot lielāku betona daudzumu, jo tā katls ir salīdzinoši apjomīgs. Pirms darba uzsākšanas būs nepieciešams sagatavot arī lāpstu, ar ko iekraut visus materiālus un ķerru, kurā tos turēt, kā arī spaini, kurā ieliet nepieciešamo ūdeni. Betona maisīšanā varēs noderēt arī gaisa kompresors.

Pēc darba beigām iztīri betona maisītāju, ielejot tā katlā ūdeni un ļaujot tam uz pāris minūtēm pagriezties. Iztīrīšanas process ir ārkārtīgi svarīgs, jo pretējā gadījumā betona maisītājs būs piepildīts ar sacietējušu betonu, kas turpmāku betona maisīšanu padarīs ievērojami grūtāku. Ja pēc darba vēlies atkārtoti izmantot cementa paku, tad sagatavo gaisa kompresoru, ar kā palīdzību to kārtīgi aiztaisīt. Paku arī būs nepieciešams iztīrīt, un arī šeit lieti noderēs  gaisa kompresori.

Ja jaunizgatavoto betonu vēlies nokrāsot, tad vislabāk to darīt ar krāsas kompresora vai citas ierīces palīdzību. Vēl viens betona gatavošanas aspekts, kurā ļoti noderēs gaisa kompresori, ir gaisa burbuļu pievienošana, jo tie, izkliedējot lieko ūdeni no cementa masas, veicinās tā izturību. 

Ja nepieciešams, pievieno piemaisījumus

Betona piemaisījumi ir vielas, kas var uzlabot atsevišķas tā īpašības. Piemēram, ja betonam nepieciešams ātri sacietēt, pirms betona maisītāja ieslēgšanas vari maisījumā pievienot kalcija hlorīdu, kas paātrinās sacietēšanas procesu. 

Savukārt, ja vēlies parūpēties, ka betona masa ir pēc iespējas viendabīgāka, iestrādājamāka un stiprāka, vari pievienot superplastifikatorus. Ja betona masā ir par daudz ūdens, ievadi vairāk gaisa, ievadot burbuļus pats vai ar atbilstošu kompresoru. Īsāk sakot, piemaisījumu izvēle ir atkarīga no taviem mērķiem. 
Sausais mūrēšanas maisījums, 25 kg

Sausais mūrēšanas maisījums, 25 kg

13,65 / gab.
Tiek pārdots gab.:
1 gab. – 25.0 kg, 1 kg – 0,55 €
Špaktele Forte Tools, 32 cm, nerūsējošais tērauds

Špaktele Forte Tools, 32 cm, nerūsējošais tērauds

8,49 / gab.
Pieejama noliktavā
Rīvdēlis Forte Tools, 28 cm, 10 cm, nerūsējošais tērauds/plastmasa

Rīvdēlis Forte Tools, 28 cm, 10 cm, nerūsējošais tērauds/plastmasa

7,99 / gab.
Pieejama noliktavā
Gaisa kompresors Black & Decker BD205/50, 1500 W, 230 V

Gaisa kompresors Black & Decker BD205/50, 1500 W, 230 V

207,94 € / gab.
289,00 / gab.
Tiek pārdots gab.:
1 gab. – 1.0 gab., 1 gab. – 289,00 €
Pieejama noliktavā
Komplekts Comensal, 27 cm, 13 cm, poliuretāns

Komplekts Comensal, 27 cm, 13 cm, poliuretāns

24,99 / pak.
Tiek pārdots paka:
1 pak. – 1.0 komplekts, 1 komplekts – 24,99 €
Pieejama noliktavā