Foto:1a.lv
Bez cepeškrāsns mūsdienās nav iedomājama neviena virtuve. Tajā top dažādi gardumi, ar ko iepriecināt savus mīļos. Lai cepeškrāsns spētu kārtīgi pildīt savas funkcijas, jāatceras, ka ir jāparūpējas par tās higiēnu un tīrību, vadoties pēc ražotāja ieteiktajām vadlīnijām. Tas nemaz nav tik sarežģīti, kā sākumā var likties. Kā ar to visu vieglāk tikt galā? Par to turpmāk rakstā!
Tīras cepeškrāsns priekšrocības
Tīra cepeškrāsns ir ne tikai vizuāli patīkamāka. Tā sniedz arī priekšrocības jums kā tās lietotājam. Ja ievērosiet ražotāja ieteikumus kopšanā, tad, kad būs pabeigta cepeškrāsns tīrīšana, jutīsiet uzlabojumus tās darbībā.
- Veiktspēja. Pirmkārt, uzlabosies cepeškrāsns veiktspēja. Jo lielāka ir netīrumu kārta, jo iekārtas darbība tiek vairāk traucēta.
- Ēdiena garša un smarža. Gatavotais ēdiens nesasūcas ar “senākiem” aromātiem, kuru paliekas uzkrājas cepeškrāšns iekšpusē.
- Kalpošanas laiks. Kā jebkurai tehniskai ierīcei, ja par to regulāri rūpējas, uztur tīru un darba kārtībā, tās kalpošanas laiks ievērojami pagarinās.
- Virtuves estētika. Vizuāli daudz patīkamāk ir redzēt savā virtuvē tīru cepeškrāsni ar mirdzošu, caurspīdīgu stiklu.
Cepeškrāsns tīrīšana – sagatavošanās procesam
- Sākumā sakārtojam vienkopus visus nepieciešamos tīrīšanas līdzekļus un piederumus, kas būs vajadzīgi, tā ietaupot laiku, vairākas reizes dodoties pakaļ katrai lietai.
- Obligāti jāpārliecinās, ka cepeškrāsns ir atdzisusi un atvienota no elektrotīkla. Šis priekšnoteikums ir ļoti svarīgs, lai neradītu apdraudējumus savai vai citu drošībai un veselībai.
- Noslēgumā atbrīvojam cepeškrāsni no plauktiem, pannām un dažādiem piederumiem, ko tur glabājam. Izņemam visu un novietojam tādā vietā, lai netraucē, kamēr tiks veikta cepeškrāsns tīrīšana.
Cepeškrāsns tīrīšana ar dabiskiem līdzekļiem
- Etiķis un dzeramā soda – sodu var izmantot kā abrazīvu līdzekli piedeguma noņemšanai un apvienot ar etiķi stiprākai iedarbībai.
- Citrona un sāls pasta – ar šo ne tikai notīrīsies netīrumi, bet ar citroneļļas palīdzību arī tiks likvidētas smakas.
- Veikalos nopērkamie cepeškrāsns tīrāmie līdzekļi – ja priekšroku dodat tīrīšanas līdzekļiem, varat piemeklēt savai gaumei un vajadzībām noderīgus līdzekļus veikalu plauktā. Te svarīgi izvēleties tieši cepeškrāsnij domāto kopjošo ķīmiju.
Cepeškrāsns tīrīšana – soli pa solim
Foto:1a.lv
- Cepeškrāsns tīrīšana jāsāk ar tās iztukšošanu un ar izvēlētā tīrīšanas līdzekļa uzklāšanu uz netīrajām virsmām. Ja izmanto ūdeni, tam jābūt ļoti siltam, lai vieglāk izšķīstu taukainie traipi. Visam jāļauj kādu laiku iedarboties.
- Svarīgi – nedrīkst neko klāt uz sildelementa. Ja tiek izmantoti veikalā nopērkamie tīrāmie līdzekļi, jāvadās pēc ražotāja instrukcijām un ieteikumiem.
- Ķeroties pie plauktu un restu tīrīšanas, sākumā tos vēlams izmērcēt iepriekš pagatavotajā tīrāmā līdzekļa šķīdumā un pēc tam noberzt visus piekaltušos netīrumus ar birstīti.
- Nedrīkst aizmirst par krāsns durvju un stikla tīrīšanu. Ļoti netīru stiklu labi var notīrīt, apberot to ar sodu, tad uzsmidzinot etiķi un uz brīdi atstājot izreaģēt, paralēli paberzējot ar sūklīti netīrākās vietas. Pēc tam visu notīra ar birstīti un noslauka ar sausu drāniņu.
Durvju un stikla tīrīšanai var izmantot arī trauku mazgāšanas vai stikla tīrāmo līdzekli. Nelietot abrazīvos materiālus!
- Daudzām cepeškrāsnīm ir iespēja izcelt katru stikla paneli atsevišķi un notīrīt. Kā arī noņemt durvis tīrīšanas procesā. Šīs iespējas būs aprakstītas lietotāja rokasgrāmatā.
- Cepeškrāsns iekšpusi vieglāk būs notīrīt, ja sākumā tajā ievietos trauku ar stipru citronūdeni un uzskarsēs līdz 200 grādiem, un paturēs 1 stundu, tā ļaujot netīrumu slānim atmiekšķēties. Pēc tam visu izslauka ar mitru lupatiņu. Kad pabeigta cepeškrāsns tīrīšana, nedrīkst aizmirst par ventilatoru. To noslauka ar mitru drāniņu.
- Kad noberž un noskalo ar ūdeni visus cepeškrāsns plauktus un restes, vēlams tos izžāvēt, lai atliktu vietā sausus un spožus.
Cepeškrāsns apkopes ieteikumi ikdienā
Regulāra tīrīšana. Lai cepeškrāsns neveidotos kā netīrākā vieta virtuvē, jācenšas to tīrīt regulāri. Izplānojiet, piemēram, tīrīšnas grafiku. Tad retāk būs nepieciešama lielā ģenerāltīrīšana. Jācenšas ikdienā neļaut netīrumiem piekalst vai uzaugt biezā slānī. Labāk tos notīrīt pēc katras krāsns izmantošanas reizes, jo vēlāk tie ir daudz grūtāk likvidējami.
Pannu paliktnīši un cepampapīrs. Lai cepešpannas ikdienā tik ļoti nepiedegtu un nesmērētos, gatavošanas laikā varat pamēģināt izmantot speciālos silikona paklājiņus vai cepampapīru. Tas ir ļoti ērti un praktiski. Silikona paklājiņi būs lietojami atkārtoti.
Tīri uzreiz. Svarīgi ir rīkoties operatīvi, ja, gatavojot krāsnī ēdienu, tas “izkāpj no trauka” vai pārplūst pāri malām un nonāk uz krāsns virsmas. Labāk saslaucīt uzreiz vai pamēģināt seno metodi – uzbērt miltus, kas uzsūks mitrumu. Ja cepšanas laikā parādās slikta smaka no piedegušajiem taukiem, var iebērt pavairāk rupjo sāli. Tas noņems nepatīkamo aromātu.
Drošības pasākumi
Kad notiek cepeškrāsns tīrīšana, gaisā jūtami dažādi izgarojumi. Tāpēc uzkopšanas laikā ir svarīga ventilācija. Var atvērt logu un ieslēgt tvaika nosūcēju, lai ātrāk likvidētu napatīkamo aromātu.
Ķeroties pie lielajiem uzkopšanas darbiem, nedrīkst aizmirst parūpēties arī par savu roku ādu. Obligāti jālieto gumijas aizsargcimdi. Izvēlieties tādus, ar kuriem ir ērtāk un pierastāk darboties.
Sakopiet krāsni pēc katras gatavošanas reizes
Foto: Pexels.com/Max Rahubovskiy
Cepeškrāsnī gatavoti ēdieni ir ļoti garšīgi un aromātiski. Patīkamāk, ja varam vērot procesu caur tīru stiklu. Lai nesabojātu šo idilli ar iestāvējušiem netīrumiem un piedeguma slāni, kas papildus visam rada arī nepatīkamu smaku, sakopiet krāsni rūpīgi pēc katras gatavošanas reizes – noslaukiet stiklu, iztīriet sabirušos netīrumus un kārtīgi nomazgājiet cepamos traukus un restes. Ja ievērosiet šos dažus vienkāršos pamatlikumus, cepeškrāsns darbosies lieliski. Lai vienmēr tīri jūsu mājas pavardi!