Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Darbs ar betonu: cik ilgs ir betona cietēšanas laiks?

Foto: Pexels.com/ Rodolfo Quiros
 
Betons ir materiāls, kas celtniecības pasaulē viennozīmīgi ir iemantojis labu reputāciju – tas ir visbiežāk izmantotais būvmateriāls. Atkārtoti tiek slavēta tā pieejamība, lētā cena, izturība un citas priekšrocības.
 
Taču strādāt ar to var būt sarežģīti, un tāpēc ir jāizprot tā īpašības. Šajā rakstā izstāstīsim, cik ilgs ir betona cietēšanas laiks, no kā tiek izgatavots betons, kādas ir tā priekšrocības, un citus noderīgus faktus. 

No kā ir izgatavots betons?

Foto: Unsplash.com/Tim Johnson
 
Visplašāk izmantotais betona maisījums sastāv no četrām izejvielām, kas tiek sajauktas specifiskās proporcijās: cementa, šķembām, smiltīm un ūdens. Nereti tiek piejaukts arī papildus gaiss, ko parasti nodrošina gaisa kompresori. Betonu var izgatavot no dažādām izejvielām, taču galvenās divas vienmēr būs ūdens un cements. Izmantoto izejvielu izvēle ir atkarīga no tā, kādu betonu vēlies izgatavot. 
 
Betona sagatavošanā vislabāk noderēs betona maisītājs, ar kā palīdzību varēsi ātri sagatavot lielu daudzumu betona maisījuma, taču, ja vēlies ietaupīt, vari betonu sagatavot arī paša rokām.
 
Savukārt, ja vēlies gatavot putubetonu, kas ir vēl lētāks par parasto betonu un ir apveltīts ar īpašām siltumizolācijas spējām un lielāku gaisa saturu, tad ir nepieciešams iegādāties putubetona maisītāju un kompresoru, kas to piepildīs ar nepieciešamo gaisa apjomu.

Kādi ir ieguvumi, izmantojot betonu?

Foto: Pexels.com/Life of Pix
 
Kā jau iepriekš minēts, betons ir visplašāk izmantotais būvmateriāls pasaulē. Tas ir ne tikai lēts un plaši pieejams visā pasaulē, bet gan arī izcili izturīgs – betona ēkām renovācijas darbus lielākoties būs nepieciešams veikt tikai pēc dažiem desmitiem gadu.
 
Ja vēlies betonu pielāgot savām vajadzībām, tas viennozīmīgi ir iespējams – tas ir pagatavojams visdažādākajās formās, izmēros un izturības pakāpēs. To arī var ātri pagatavot – kvalitatīvs betona maisītājs lielu daudzumu betona spēs samaisīt dažu stundu laikā. 
 
Vēl viena lieliska īpašība, kas piemīt betonam, ir iespēja uzturēt enerģiju, tādējādi palīdzot regulēt temperatūru mājās. Šī iemesla dēļ betons regulāri tiek izmantots kopā ar dažādām apkures un dzesēšanas tehnoloģijām, tostarp ar ģeotermālo un hidraulisko apkuri un dzesēšanu.
 
Visbeidzot, ja vēlies būvniecībā izmantot tikai videi draudzīgus materiālus, tad betons ir lieliska izvēle, jo tas cietēšanas laikā ir pilnīgi inerts – tas neizlaidīs gāzes un citus kaitīgus ķīmiskus vai organiskus izmešus. Tā izskatu arī ir viegli uzlabot, piemēram, nokrāsojot to ar krāsas kompresora vai citas ierīces palīdzību.

Betona sabiezināšanas process

Foto: Unsplash.com/Sq Lim
 
Betona sabiezināšana ir process, kura laikā betonā tiek uzturēts pietiekams mitrums atbilstošā temperatūras diapazonā, lai veicinātu cementa hidrāciju, jeb ķīmisku reakciju starp cementu un ūdeni, kuras rezultātā veidojas dažādas ķīmiskas vielas, kas veicina betona sacietēšanu, salipinot kopā visas atlikušās betona izejvielas.
 
Šīs betona masas izveide var prasīt apmēram 2 stundas, taču tā var tikt paātrināta, ja karstums no siltas vasaras dienas veicina ķīmisko reakciju. Šis process parasti notiek pēc tam, kad šķidrais betons ir izņemts no betona maisītāja un izvietots. 
 
Rūpīga mitruma un temperatūras kontrole betona sacietēšanas laikā ir būtiska kvalitātes nodrošināšanas sastāvdaļa. Pareizas sabiezināšanas metodes spēs novērst betona izžūšanu, saraušanos un/vai plaisāšanu, kā arī paātrināt betona cietēšanas laiku.
 
Vispārīgi runājot, betons nopietnu izturību iegūs apmēram 3 dienu laikā, taču tas ir atkarīgs no tā, cik labi betona maisītājs tā masu ir samalis un no kādiem materiāliem tas ir izgatavots. Pilnvērtīgas betona sabiezināšanas laiks ir aptuveni mēnesis.
 
Piekodinām, ka betons savu pilno izturības potenciālu sasniegs tikai tad, ja tas sacietēšanas laikā ir mitrs un attiecīgi tiks piekopts pareizs betona sabiezināšanas process. 
 

1. Sākotnējā sabiezināšana

Kad betons ir izņemts no betona maisītāja un izvietots noteiktajā darba vietā, tā masā iejauktais ūdens sāk plūst uz betona virsmas slāni. Kad ūdens ir ticis līdz virsmas slānim, tas sāk izgarot. Kad tekošais ūdens ir pilnībā izgarojis, betons sāk cietēt un ir nepieciešams veikt sākotnējās sabiezināšanas procedūru, lai betons nezaudētu mitrumu un tajā neveidotos plaisas. Betona sākotnējo sabiezināšanu var veikt, izmantojot miglošanas metodi vai iztvaikošanas reduktorus. 
 

2. Starpsabiezināšana

Starpsabiezināšanu veic tad, kad betona virsmas apdares darbi ir pabeigti pirms galīgās betona komplektācijas. To veic arī tad, ja betona elementiem ātrāk tiek sasniegta nepieciešamā virsmas tekstūra vai tā sacietēšana tiek aizkavēta. 
 

3. Galējā sabiezināšana

Kad ir uzlikta pēdējā betona kārta, ir jāveic galējā betona sabiezināšanas procedūra, kas palīdzēs saglabāt mitrumu uz betona virsmas slāņa. Lai atvieglotu jauna betona slāņa izvilkšanu no betona maisītāja un vieglāk uzliktu to uz vecās kārtas, iepildi mazliet gaisa ar kompresoru. 

Kas spēj ietekmēt betona sabiezināšanas laiku?

Betona sabiezināšanas laiks tiek noteikts pēc sekojošiem mainīgajiem:
  • Betona temperatūra. Šis kritērijs ir svarīgs, kad notiek cementa hidrācija. Ja betona temperatūra ir zem 0 grādiem pēc celsija, hidrācija pilnībā apstāsies un līdzās betona sabiezināšanas laikam tiks paildzināts arī betona cietēšanas laiks.
  • Betona biezums. Būtībā – jo plānāks betona slānis, jo mazākam betona daudzumam jātiek sabiezinātam. Tādējādi sabiezināšanas process norisināsies ātrāk un attiecīgi arī betona cietēšanas laiks tiks paātrināts.
  • Mitrums. Lai betons spētu sabiezināties, tam ir jābūt viscaur mitram. Īpaša uzmanība jāpievērš maisījuma iekšējam mitrumam – nedrīkst būt gandrīz nekādu sausuma pazīmju.

Vai laikapstākļi ietekmē betona cietēšanas laiku?

Foto: Unsplash.com/Debby Urken
 

Betona cietēšanas laiks karstā vasaras dienā

Ja betonu turēsi apmēram 30 vai vairāk grādu temperatūrā, tas ātri sacietēsies un kļūs stingrs. Taču būtiski atcerēties, ka īsāks betona cietēšanas laiks negarantē kvalitāti – tas būs izturīgs, bet tomēr nesasniegs maksimālo izturību, jo karstā temperatūra izgaros nepieciešamo mitrumu, kas savukārt neļaus visām betona komponentēm vienlīdzīgi sacietēt.
 
Tāpēc augstā temperatūrā ik pa laikam pie betona masas nepieciešams pievienot papildu ūdeni, lai betonam cietēšanas procesa laikā būtu pietiekami mitruma. Ja piepildīts par daudz ūdens, tad nepieciešams izveidot gaisa burbuļus ar gaisa kompresora palīdzību, kas liekajam ūdenim palīdzēs izgarot. 
 

Betona cietēšana aukstā ziemas dienā

Zema apkārtējās vides temperatūra – zem 0 grādiem –  palēnina hidrāciju un attiecīgi aizkavē betona sacietēšanu un tā stiprības pieaugumu. Betonu ilgstoši turēt temperatūrā zem 0 grādiem ir riskanti, jo tas var sasalt un tādējādi tiks apturēta hidrācija, kas savukārt neļaus tam pilnvērtīgi sacietēt un gūt izturību. Šādā temperatūrā betona cietēšanas laiks var aizņemt pat vairākas dienas. 
Pulverizators krāsošanai Bosch, 1200 W, 1000 ml

Pulverizators krāsošanai Bosch, 1200 W, 1000 ml

Kompresori Black & Decker BD205/24, 1500 W, 230 V

Kompresori Black & Decker BD205/24, 1500 W, 230 V

Pieejama noliktavā
Krāsu smidzinātājs Bosch Green PFS 1000, 410 W, 800 ml

Krāsu smidzinātājs Bosch Green PFS 1000, 410 W, 800 ml

Pieejama noliktavā
Betona maisītājs Haushalt, 700 W, 145 l

Betona maisītājs Haushalt, 700 W, 145 l

Pieejama noliktavā
Betona maisītājs Haushalt, 700 W, 130 l

Betona maisītājs Haushalt, 700 W, 130 l

Pieejama noliktavā