Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Datora veiktspējas uzlabošana: kā to īstenot mājas apstākļos?

Foto: Freepik.com
 
Lai sērfošana internetā, darbs ar dažādām programmām vai studēšana lēna datora dēļ neradītu galvassāpes, ne vienmēr jāmeklē jauns laptops vai PC. Lasi un uzzini, kā uzlabot veiktspēju datoriem, kas aprīkoti ar Windows 10 operētājsistēmu!

Pārbaudi, vai datoram nav nepieciešami atjauninājumi

Operētājsistēmai, datora komponenšu draiveriem un programmām regulāri tiek izlaisti atjauninājumi. Tie nodrošina gan uzlabotu drošību, gan parūpējas par optimālu datora veiktspēju un ātrumu. Par to, vai Windows operētājsistēmai nepieciešams atjauninājums, vari pārliecināties, dodoties uz Start Menu > Settings > Update & Security settings > Windows Update > Check for updates. 
 
Datora komponenšu draiveru atjauninājumiem bieži tiek izmantotas speciālas programmas (Driver Booster, Driver Talent, Ashampoo Driver Updater, u. c.), kas automātiski pārbauda visu komponenšu draiverus. Savukārt programmatūru atjauninājumi praktiski vienmēr piesakās paši. Ja lēna datora darbība vai citas problēmas rodas, lietojot kādu konkrētu programmu, pārbaudi manuāli, vai tai nav nepieciešams atjauninājums, vai arī izdēs to un pēc tam instalē no jauna.

Regulāri datoru restartē

Foto: Unsplash.com/Kari Shea
 
Atšķirībā no Apple datoriem, ar Windows operētājsistēmu aprīkotās ierīces vismaz reizi nedēļā nepieciešams restartēt vai izslēgt. Tādējādi datora portatīvā atmiņa tiks atbrīvota no liekajiem procesiem, un arī procesora darbība uzlabosies. Datora restartēšana nepieciešama arī atjauninājumu veikšanai, un tas ir ātrākais un vienkāršākais veids, kā paveicama datora veiktspējas uzlabošana.

Pārbaudi operatīvās atmiņas un centrālā procesora noslodzi

Datoru lēnu var padarīt pārlieku noslogots centrālais procesors (CPU) un operatīvā atmiņa (RAM). Lai to pārbaudītu, nospied trīs taustiņu kombināciju uz klaviatūras  – Alt + Ctrl + Delete. Kad tas izdarīts, atver Task Manager un izvēlies sadaļu Processes. Tajā redzēsi gan operatīvās atmiņas, gan procesora noslodzi un to, kuras programmas un procesi patērē visvairāk enerģijas. 
 
Datora veiktspējas uzlabošana notiek, izslēdzot programmas, kas konkrētajā brīdī netiek lietotas. Ja arī pēc tam redzams, ka operatīvās atmiņas noslodze ir ļoti augsta, iespējams, jāapmeklē datoru veikals un jāiegādājas papildu RAM modulis vai, ja tam nav vietas, jānomaina esošais. 
 
To izdarīt vari arī pats, un izmaksas ir nelielas. 4 GB operatīvo atmiņu var atrast par 20 vai pat mazāk eiro, savukārt 8 GB RAM parasti maksā, sākot no 30 eiro. Centrālā procesora nomaiņa gan ir dārgāka un sarežģītāka.

Atbrīvo cieto vai SSD disku no nevajadzīgām lietām

Foto: Unsplash.com/Edgar Moran
 
Dators var niķoties, ja tam ir pārbāzts cietais vai SSD disks. Iztīrīt to vari, dodoties uz Settings > System > Storage, kur atrodama sadaļa Storage Sense. Tajā iespējams iestatīt gan automātisku nevajadzīgo failu dzēšanu un atkritnes iztīrīšanu (katru dienu, nedēļu, mēnesi vai tad, kad diskā ir maz vietas), gan to izdarīt manuāli, spiežot uz pogas Clean now. No liekajiem failiem vēl vari atbrīvoties, meklētājā ierakstot Disk Cleanup un veicot diska/-u tīrīšanu, atzīmējot, kurus no datiem vēlies izdzēst.
 
Ja datora disks ir ļoti pilns (brīvās vietas ir mazāk par 15–20 %), vari iegādāties vēl vienu disku, kurā uzglabāt fotogrāfijas, dokumentus un citus failus. Piemēram, ārējo cieto disku ar 1TB ietilpību iespējams atrast par 40 eiro. Starp citu, izvēloties datoru, noteikti ir vērts izvēlēties modeli ar SSD disku, jo tas ir ievērojami ātrāks par HDD. SSD ātrdarbība ir īpaši jūtama, ja to izmanto operētājsistēmai un programmatūrai.

Izskati programmas, kas tiek startētas automātiski  

Ja programma atrodas Start-up sarakstā, tas nozīmē, ka tā tiek startēta, līdzko esi ieslēdzis datoru. Pluss – šo programmu būs iespējams atvērtu un izmantot zibenīgi, bet, ja šādu programmu ir daudz, no tā cieš datora veiktspēja, galvenokārt – ieslēgšanās ātrumā. Tāpēc programmas, kuras tev nav nepieciešamas uzreiz pēc datora ieslēgšanas, no šī saraksta labāk izņemt – arī tā būs vienkārša, bet efektīva datora veiktspējas uzlabošana. 
 
Lai to izdarītu, nospied taustiņu kombināciju Ctrl + Shift + Esc, lai atvērtu Task Manager. Kad tas izdarīts, spied uz pogas More details un pēcāk ej uz sadaļu Start-up. Programmu no saraksta vari izņemt, uzspiežot peles labo taustiņu un izvēloties Disable.

Atbrīvojies no vīrusiem, ja tādi datorā ir

Foto: Foter.com
 
Pie vīrusiem tikt var ne tikai cilvēki, bet arī datori, tāpēc parūpējies, lai datoram būtu uzstādīts antivīrusa programma. Dažkārt tā uz konkrētu laika periodu, iegādājoties datoru, tiek piedāvāta par brīvu, turklāt pieejamas vairākas bezmaksas antivīrusa programmas, piemēram, Avast. Tiesa, bezmaksas programmu iespējas praktiski vienmēr ir ierobežotas. 
 
Izvairīties no vīrusu saķeršanas vari preventīvi – nekad neatver aizdomīgas saites un, protams, neizmanto torrentus un citus nelegālus datu iegūšanas veidus. Tādējādi vari ne vien sabojāt datoru, bet arī iekulties daudz lielākās problēmās. Ja ģimenē ir bērni, bieži vien vīrusi tiek iegūti, lejupielādējot pirātiskas spēļu versijas, tāpēc ir vērts apsvērt spēļu konsoles iegādi.

Atbrīvojies no bojātiem failiem, ja tādi radušies

Ir dažādi iemesli, kāpēc faili var tikt bojāti – vīrusi, cietā diska fiziski bojājumi, nepiemērots atjauninājums, un citi. Bojātus failus un citas problēmas var izraisīt arī pēkšņa datora izslēgšanās īssavienojuma vai elektrības padeves traucējumu dēļ, tāpēc parūpējies par to, lai datoram būtu kvalitatīvs barošanas bloks un UPS sprieguma stabilizators. Bojātu failu atrašanu un salabošanu vislabāk uzticēt šim mērķim paredzētai programmatūrai, piemēram, Outbyte PC Repair.

Izslēdz dažādus vizuālos efektus

Lai Windows 10 izskatītos pievilcīgāk, operētājsistēmā ir pieejams ēnojums, animācijas un citi vizuālie efekti. Ja dators ir gana jaudīgs, šiem efektiem nevajadzētu sagādāt problēmas, bet vecākiem un vājākiem modeļiem tie var izraisīt palēninātu darbību. 
 
Vizuālos efektus vari atslēgt, nospiežot Windows + R taustiņus, komandlogā ierakstot sysdm.cpl un nospiežot OK. Kad tas izdarīts, nonāksi System Properties, un sadaļā Advanced pie apakšsadaļas Performance spied uz pogas Settings. Tavā priekšā nonāks sadaļā Visual Effects, kurā efektus vari izslēgt manuāli vai arī izvēlēties automātisko režīmu datora ātrdarbībai (Adjust for best performance).

Izslēdz OneDrive sinhronizāciju

Foto: Foter.com
 
Windows 10 ir aprīkots ar OneDrive mākoņservisu, kas automātiski sinhronizē mākoņserveri ar datoru, lai faili vienmēr būtu drošībā. Tomēr sinhronizācijas laikā dators mēdz kļūt lēnāks, tādēļ datora veiktspējas uzlabošana visai bieži tiek sākta ar šīs sinhronizācijas izslēgšanu. 
 
Vispirms gan pārbaudi, vai šāds solis patiešām nepieciešams – rīkjoslā uz mākoņa ikonas nospied labo peles taustiņu, bet pēc tam pogu More > Pause syncing un izvēlies, uz cik ilgu laiku sinhronizāciju iepauzēt (uz divām stundām, astoņām stundām vai 24 stundām). 
 
Ja pēc tam jūti ātrāku datora darbību, OneDrive sinhronizāciju vari atslēgt pavisam. Atkal uz ikonas spied labo peles taustiņu un dodies uz Settings > Account > Unlink this PC > Unlink account. Rēķinies gan, ka šādā gadījumā faili vairs nesinhronizēsies, tāpēc svarīgākos kādā no mākoņserveriem ievieto manuāli vai vismaz saglabā to kopijas ārējā cietā diskā vai citā datu nesējā.

Varbūt tavā draugu lokā ir kāds, kuram datora veiktspējas uzlabošana ir aktuāls temats? Šādā gadījumā padalies ar šo rakstu, kā arī atceries, ka visu datoram nepieciešamo plašā klāstā un par draudzīgām cenām atradīsi pie mums, 1a.lv internetveikalā!

Videokarte Gigabyte GeForce GT 1030 PCIE GV-N1030D5-2GL, 2 GB, GDDR5

Videokarte Gigabyte GeForce GT 1030 PCIE GV-N1030D5-2GL, 2 GB, GDDR5

83,90 / gab.
Barošanas bloks Chieftec GDP-650C 650 W, 14 cm

Barošanas bloks Chieftec GDP-650C 650 W, 14 cm

68,70 / gab.
Pieejama noliktavā
Spēļu konsole Sony PlayStation 5, USB 2.0 / USB 3.1 / HDMI / Bluetooth / Wi-Fi / Wi-Fi Direct / RJ-45 / USB Type-C, 825 GB

Spēļu konsole Sony PlayStation 5, USB 2.0 / USB 3.1 / HDMI / Bluetooth / Wi-Fi / Wi-Fi Direct / RJ-45 / USB Type-C, 825 GB

939,00 / gab.
Tiek pārdots gab.:
1 gab. – 1.0 gab., 1 gab. – 939,00 €
Pieejama noliktavā
Sadali 12 mēn.
Sadali 24 mēn.
Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston Fury Beast Beast, DDR4, 16 GB, 3600 MHz

Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston Fury Beast Beast, DDR4, 16 GB, 3600 MHz

56,91 / gab.
Pieejama noliktavā
Atlaides kods
Procesors Intel Intel® Core™ i5-12600K BOX, 3.7GHz, LGA 1700, 20MB

Procesors Intel Intel® Core™ i5-12600K BOX, 3.7GHz, LGA 1700, 20MB

218,92 / gab.
Pieejama noliktavā
Sadali 12 mēn.
SMART LEASING 10