Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Kā pavadīt brīvdienas aktīvi: idejas pārgājienam Latvijā

Foto: Pexels.com/ cottonbro
 
Latvijas daba ir pasakaini skaista un labākais veids, kā šo skaistumu izbaudīt, ir dodoties pārgājienā vai nesteidzīgā pastaigā. Brīvdienas ir īstais laiks, lai dotos pie dabas un idejas pārgājienam noteikti netrūkst, izvēlies sev tīkamāko maršrutu un dodies ceļā. Taču kā sagatavoties piedzīvojumam un ko ņemt vērā pirms dodies pie dabas?

Kā sagatavoties pārgājienam? 

Lai idejas pārgājienam būtu realizējamas, sākumā izvēlies sev piemērotāko maršrutu, ņemot vērā laika apstākļus un maršruta sarežģītības pakāpi. Noteikti pievērs uzmanību tam, vai maršruts ir piemērots arī bērniem, īpaši tad, ja plāno doties pastaigā ar bērnu ratiņiem. Kā arī noskaidro, kurā sezonā izvēlētais maršruts ir vistīkamākais acīm.
 
Ja esi izvēlējies pārgājiena maršrutu, kas ir garāks par pāris stundu pastaigu, piemēram, pārgājienu ar nakšņošanu, pievērs uzmanību tam, vai pa ceļam ir kempinga vietas, kurās varēsi ierīkot telti un iekurt ugunskuru.
 
Ja neesi cilvēks, kas izbauda gulēšanu pie dabas – teltī vai guļamtīklā, kas iekārts kokos, pārliecinies, vai tuvumā pārgājiena maršrutam nav kāda jauka viesnīca, viesu māja vai kempinga mājiņas, kas ļaus atpūsties no mērotā ceļa, izbaudot nesteidzīgu komfortu. 
 
Foto: Pexels.com/ Josh Wilink

Kas jāņem līdzi, dodoties pārgājienā?

Ja idejas pārgājienam novedušas pie maršruta, kas mērojams visu dienu, vai pat vairākas, neaizmirsti paņemt līdzi svarīgāko. Parūpējies par ietilpīgu un ērtu mugursomu, kurā salikt visu nepieciešamo, ēdienu, kas pietiktu visam pārgājiena laikam, tai skaitā vakariņām, nākamās dienas brokastīm un uzkodām, ar kurām mieloties pārgājiena laikā.
 
Ja dodies pārgājienā tad, kad temperatūras stabiņa atzīme nav pārāk augsta, paņem līdzi kādu siltu dzērienu – tam noderēs ietilpīgs termoss, kurā dzēriens paliks silts ilgas stundas. 
 
Ja esi plānojis ēdienu gatavot uz ugunskura, neaizmirsti par piemērotiem traukiem, kas ir, piemēram, katliņš, kurā ērti uzsildīt ūdeni, vai uzvārīt zupu, tāpat bļodiņas, krūzes un darba rīki.
 
Vislabāk šos priekšmetus izvēlēties no metāla, lai nebūtu jāsatraucas, ka somā kaut kas varētu saplīst. Lai iemūžinātu skaisto piedzīvojumu, parūpējies, lai mobilais telefons vai kamera neizlādējas – ņem līdzi portatīvās uzlādes ierīces.

4 populāri pārgājienu maršruti Latvijā

Foto: Pexels.com/ Alexandr Podvalny

1. Idejas pārgājienam Gaujas Nacionālajā parkā

Gaujas Nacionālais parks piedāvā neskaitāmas pastaigu vietas, kuras apmeklētājus gaida visu gadu. Šis ir vecākais nacionālais parks Latvijā un tajā ietilpst daudz skaistas, ainaviski, ģeoloģiski un kultūrvēsturiski vērtīgas vietas. Ja vēlies doties ne pārāk garā pastaigā, izvēlies apciemot Sietiņiezi Valmieras pusē.
 
Taka ved no stāvlaukuma pa skaistu priežu mežu līdz par Gaujai, tā turpinās gar upi, atklājot apmeklētājiem dižo smilšakmens iezi. Šīs skaistās ainavas apmeklētājus priecē jebkurā gadalaikā, ļaujot izbaudīt Gauju un tās senleju.
 
Ja vēlies doties garākā pārgājienā, piemērots brīvdienu galamērķis būs Sigulda. Bez populārās un visiem zināmās Gūtmaņalas, Gaujas senlejā pie Siguldas ir daudz skaistu ieleju, atsegumu, gravu, alu, upīšu un aizu, kuru caurvij takas, tiltiņi un kāpnes, tādejādi to padarot ērtāku apmeklētājiem. Senlejā varēsi ieraudzīt tādus kultūrvēsturiskus objektus, kā Siguldas pilsdrupas, Pētera Alu, Piķenes krauju, Velnalas klintis un citus. 
 
Foto: Pexels.com/ Alex Does Pictures

2. Ķemeru Nacionālais parks 

Ķemeru nacionālais parks ir gandrīz 40 hektārus plaša teritorija, kas ir mājvieta daudzām retām un aizsargājamām augu un dzīvnieku sugām. Nacionālais parks tūristus priecē ar īpaši izstrādātiem pārgājienu maršrutiem. Populārākais maršruts nacionālajā parkā ir Lielā Ķemeru tīreļa laipa, kur izveidoti divi maršruti – 3,4 km un 1,4 km garumā.
 
Šī laipa ciemiņu acis priecē ar savdabīgu tīreļa ainavu, parādot sūnas, purva priedītes, akačus, tumšus ezeriņus un augus, un putnus, kādus citviet Latvijā vai pat Eiropā sastapt nebūs iespējams.
 
Taču tas nav viss, ko apmeklētājiem sarūpējis Ķemeru Nacionālais parks, skaisti brīvdienu maršruti, kuri var kalpot kā idejas pārgājienam, ir arī Kupskalnu taka, Kaņiera ezera putnu vērošanas tornis, Dunduru pļavas, Zaļās kāpas takas un citi elpu aizraujoši galamērķi. 
 
Foto: Pexels.com/ Vilnis Izotovs

3. Nacionālais parks pie Abavas 

Abavas ieleju daba ir radījusi par vienu no skaistākajām un izteiksmīgākajām senlejām. Šajā dabas parkā ietilpst arī aizsargājami ģeoloģiskie dabas pieminekļi, tai skaitā iežu atsegumi, alas, avoti un ūdenskritumi.
 
Kandavas pusē, braucot pa Ventspils šoseju, Nacionālā parka ietvaros noteikti vērts aplūkot Čužu purva taku un sēravotu. Šeit 2,1 km garumā ierīkota taka, kas ved cauri purvam, atklājot gājējiem pasakainus skatus. Turpat netālu atrodas arī sēravots, kur 19. gadsimtā, pateicoties sēravota dziedinošajām īpašībām, darbojās pat dziedniecības iestāde.  

4. Pastaiga gar jūru Kolkā 

Kolkasrags un Kolkas pludmale ir īstā vieta, kur doties, ja citas idejas pārgājienam nešķiet vilinošas. Kolkasragā vērojama divu jūru – Baltijas jūras un Rīgas jūras līča satikšanās un Kolkas rags ir visizteiktākais zemesrags Latvijā.
 
Ja vēlies pastaigu, kas ved ne tikai gar skaisto jūrmalu, dodies uz Kolkas priežu taku, kas sniegs iespēju baudīt vieglu, patīkamu pastaigu caur krāšņu priežu mežu, kāpām un liedagu.
 
Pa ceļam vari palūkoties uz Kolku no 15 metru augstā skatu torņa, vai skatu platformām. Takas garums ir 1,8 km un tālāk pastaigu vari turpināt gar jūras krastu, nonākot līdz pat maģiskajam Kolkas ragam. 
 
Foto: Pexels.com/ Maksim Goncharev
 
Ja esi pārgājienu entuziasts, noteikti būsi dzirdējis par pārgājienu Kolka – Dubulti, kas ir 136 km garš maršruts, aizņemot aptuveni 55 stundas. Šo maršrutu, protams, vari saīsināt, piemēram, mērojot ceļu no Kolkas līdz Rojai, vai kādai citai skaistai zvejniecības pilsētiņai.
 
Idejas pārgājienam gar jūru nav tālu jāmeklē – izvēlies pilsētu jūras krastā, kurā sāksi savu maršrutu un pilsētu, kurā maršrutu noslēgsi un pārgājiena plāns gatavs.
Kempinga nazis Tarmo Craftsmans, 220 mm

Kempinga nazis Tarmo Craftsmans, 220 mm

Pieejama noliktavā
Mugursoma Puma 7690514, brūna, 22 l

Mugursoma Puma 7690514, brūna, 22 l

Pieejama noliktavā
0 € uz pakomātu
Termoss Stanley, 1 l, zaļa

Termoss Stanley, 1 l, zaļa

35,04 / gab.
Pieejama noliktavā
Termoss pārtikai Tescoma Family 310542, 3.5 l, sarkana

Termoss pārtikai Tescoma Family 310542, 3.5 l, sarkana

Pieejama noliktavā
Sporta kamera Gopro HERO 9 Black, melna

Sporta kamera Gopro HERO 9 Black, melna

Pieejama noliktavā