Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Kā restartēt datoru ar klaviatūru? Pāris praktisku padomu

Foto: Unsplash.com/Clint Patterson

Dators ir ierīce, bez kuras mēs nespējam iedomāties savu ikdienu. Galu galā, liela daļa no mūsu ikdienas darbu failiem atrodas tieši tur, caur to mēs organizējam dažādas svarīgas sanāksmes, un, protams, izbaudām dažādas filmas un spēlējam aizraujošas spēles. Taču jāņem vērā, ka šie prieki var ātri beigties, ja dators netiek pienācīgi aprūpēts. Par laimi, viens no veidiem, kā datoru apkopt, ir tā restartēšana, un tieši par to mēs šajā rakstā izstāstīsim – kā restartēt datoru ar klaviatūru un kādos gadījumos to ir nepieciešams darīt.
 

Kādos gadījumos ir nepieciešams restartēt datoru?

Foto: Unsplash.com/Annie Spratt

Liela daļa no problēmām, kuras ir atrisināmas ar datora restartu, ir mazāk acīmredzamas. Lai zinātu, kā tās atpazīt, šajā nodaļā ieskicēsim visas pazīmes, kas liecina par to, ka datoram steidzami nepieciešama restartēšana:

 • Atkārtoti sistēmas negadījumi. Aplikācijas nedarbojas, neatbild vai pēkšņi aptur darbību un darbojas sliktāk – datora restartēšana atrisinās šīs problēmas, jo restartēšanas laikā datora sistēma tiek “attīrīta” no nevajadzīgiem failiem un programmām, kas darbojas fonā un to pārslogo.
 • Atsevišķi elementi netiek attēloti uz ekrāna. Ja darbojies ar datoru un tas nespēj uz ekrāna attēlot daļas no kādas programmas, tad tas nozīmē, ka datora videokarte ir pārslogota un nespēj vienlaicīgi atspoguļot visus attēlus. Restartēšana atvieglos arī tās darbību, jo videokartes vide, līdzīgi kā programmu un darbvirsmas vide, tiks “iztīrīta.” Pastāv arī īpašs veids, kā restartēt tikai videokarti, par ko izstāstīsim raksta turpinājumā.
 • Dators neatbild uz komandām. Ja tavs dators nespēj izpildīt visas nepieciešamās darbības, to ir nepieciešams restartēt. Restartēšanas procesā tiek iztīrīti datora “zirnekļtīkli” – atbrīvota papildu operatīvā atmiņa, atinstalēti neizmantotie faili un apturēti dažādi nevajadzīgi procesi, kas palēnina datora veiktspēju.
 • Operētājsistēma apstājas. Ja strādā ar datoru un tas pēkšņi “uzkaras,” tad ir nepieciešams to restartēt. Tāpat kā pirmā pazīme, arī šī problēma ir saistīta ar to, ka datora iekšējā sistēma nav sakārtota – dažādas programmas arī pēc to aizvēršanas darbojas fonā un tādējādi pārslogo datoru. Tāpēc, lai tās pilnvērtīgi aizvērtu, ir nepieciešams datoru restartēt.

Lai dators ātri un uzticami darbotos un tā iekšējās detaļas – videokarte, procesors, u.c. komponentes – nesabojātos, dators ir jārestartē vismaz vienreiz nedēļā. Tomēr atgādinām, ka restartēšana nespēs salabot bojātus komponentus, piemēram, cietos diskus, operatīvās atmiņas, u.c. 

Taču īpašas vajadzības gadījumā, ja ir nepieciešams restartēt tikai videokarti, nevis visu datoru, ir iespējams restartēt tās programmatūru, izmantojot kombināciju Win + CTRL + SHIFT + B. Šī kombinācija ir jāizmanto brīžos, kad spēlē spēles un tavs dators izslēdzas. Pēc šo taustiņu izmantošanas videokartes programmatūra tiks atslogota un tā atkal strādās kvalitatīvi. 

Kā iespējams restartēt datoru?

Foto: Unsplash.com/Crew

 • Izvēlēties restartēšanas opciju. Windows lietotājiem būs jāuzspiež uz “Start” pogas un pie opcijas “Power” jāizvēlas “Restart.” Savukārt, ja lieto Mac, dodies uz “Apple Menu” sadaļu un izvēlies opciju “Restart.”
 • Turi ieslēgšanas/izslēgšanas pogu. Ja dators neatbild uz tavām komandām, spied tā strāvas pogu, līdz tas izslēdzas. Pēc tam nogaidi apmēram 20 sekundes un pogu piespied vēlreiz.
 • Izmanto klaviatūras komandas. Nākamajā nodaļā sīkāk izstāstīsim par to, kā restartēt datoru ar klaviatūru, taču īsumā – datoru ir iespējams restartēt, izmantojot dažādas tastatūras taustiņu kombinācijas. 

Kā restartēt datoru ar klaviatūru – pamācība dažādām Windows versijām

Foto: Unsplash.com/ThisisEngineering ROEng

 

Windows 7 lietotājiem

Pastāv trīs veidi, kā restartēt datoru ar klaviatūru, izmantojot Windows 7 operētājsistēmu. Tie ir līdzīgi augstāk minētajai videokartes restartēšanas taustiņu kombinācijai, taču restartēs ne tikai videokarti, bet arī visu datoru. Ātri tos iezīmēsim: 
 1. Uzspied “Windows” taustiņu, un, izmantojot bultiņu taustiņus, izvēlies opciju “Restart” un uzspied “Enter.”
 2. Reizē nospied ALT un F4 taustiņus un ar bultiņu pogu palīdzību izvēlies “Restart” opciju un nospied “Enter.”
 3. Reizē nospied CTRL, ALT un DELETE taustiņus. Neilgi pēc tam ekrāna labajā malā parādīsies izvēlne, kurā arī būs pieejama opcija “Restart.”

 

Windows 8 lietotājiem

Foto: Unsplash.com/Glenn Carstens Peters

Ir tikai viens veids, kā restartēt datoru ar klaviatūru, strādājot ar šādu operētājsistēmu. Reizē uzspied “Windows” un “C” taustiņus, dodies uz iestatījumiem (“Settings”), uzspied uz sadaļas “Shutdown” un izvēlies “Reboot” opciju.

 

Windows 10 lietotājiem

Savukārt ir četri veidi, kā restartēt datoru ar klaviatūru, strādājot ar Windows 10. Šīs taustiņu kombinācijas ir līdzīgas iepriekš minētajai videokartes restartēšanas taustiņu kombinācijai, bet tās restartēs visu datoru. Ieskicēsim visus:
 1. Taustiņu ALT + F4 kombinācija. Kad vienlaicīgi nospiedīsi tos, tiks aizvērti visi logi un parādīsies logs, kas piedāvās dažādas opcijas, tostarp restartēšanu. Izvēlies “restart” opciju.
 2. Taustiņu Win + X kombinācija. Vienlaicīgi nospiežot šos taustiņus, parādīsies izvēlne, kuras apakšā būs norādīta opcija “Shut down or sign out.” Uzliec kursoru virs tās un izvēlies opciju “restart.‘
 3. Taustiņu CTRL + ALT + DELETE kombinācija. Šī ir mazliet sarežģītāka funkcija, jo nepiedāvā restartēšanas opciju, taču ar tās palīdzību tiks atvērts uzdevumu pārvaldnieks, kas tev ļaus aizvērt visas liekās programmas, un, līdzīgi, kā restarts, atvieglos datora un tā detaļu – videokartes, procesora, cietā diska u.c. noslodzi. 
 4. Restarts ar komandu palīdzību. Lai gan datora komandas izklausās ļoti sarežģītas, šī it nemaz tāda nav. Uzspied iepriekš minēto CTRL + ALT + DELETE kombināciju, izvēlies “Command Prompt” , ievadi tajā “shutdown/r” un uzspied “Enter.”
Klēpjdatoru dzesētājs Thermaltake, 47.1 cm x 35.45 cm x 4.65 cm

Klēpjdatoru dzesētājs Thermaltake, 47.1 cm x 35.45 cm x 4.65 cm

70,90 / gab.
Klēpjdatoru akumulators Green Cell AP13B3K, 3.4 Ah, LiPo

Klēpjdatoru akumulators Green Cell AP13B3K, 3.4 Ah, LiPo

51,90 / gab.
Pieejama noliktavā
Skaņas karte Creative 70SB157000000

Skaņas karte Creative 70SB157000000

42,99 / gab.
Cietais disks (SSD) Adata XPG SX8200 Pro 2T, SSD, 2 TB

Cietais disks (SSD) Adata XPG SX8200 Pro 2T, SSD, 2 TB

Mātesplate Asus Prime B560M-A

Mātesplate Asus Prime B560M-A

131,90 / gab.