"Draugu loks"
Pievienojieties “Draugu lokam” un ietaupiet! Uzzināt vairāk

KĀDS APĢĒRBS, APAVI UN VELO ĶIVERES JĀIZVĒLAS IZBRAUCIENAM AR VELOSIPĒDU?  

Foto: Freepik.com
 
Ne tikai fiziskā sagatavotība, velosipēds un laikapstākļi ir svarīgi, lai velobrauciens izdotos. Tie, kuri devušies garākos izbraucienos, zina, cik būtisku loma ir piemērotām drēbēm, apaviem un citiem aksesuāriem. Ceļojumu var nākties pārtraukt pavisam ātri, ja visas drēbes paliek slapjas vai esi nosalis. Kā pareizi saģērbties, lai justos pēc iespējas komfortablāk? Lasi rakstu un uzzini!  

Apģērba izvēle 

Braucot ar velosipēdu, nepārtraukti tiek veikta fiziska kustība, var pūst stiprs vējš, var uznākt lietus, var karsēt saule, bet var būt arī braukšanai lieliski laikapstākļi. Ne vienmēr var paredzēt precīzus laikapstākļus, pat aktīviem riteņbraucējiem gadās kļūdīties. Bet ir pamata lietas, ka jāzina izvēloties apģērbu.  
 

Kokvilnas drēbēm - NĒ!

Sportojot labāk izvēlēties sintētiska auduma apģērbu, jo tas ātri žūst, neuzsūc mitrumu un ir viegls. Kokvilnas audums uzsūc mitrumu, līdz ar to - kļūst smagāks un ilgi nežūst, tas var kairināt ādu.  

 

Riteņbraukšanai paredzēti apģērbi

Velo apģērbi ir speciali pielāgoti, lai tieši uz velosipēda būtu ērti, tie ir aerodinamiski un viegli. 
  • Krekli ir gan ar garām piedurknēm, gan īsām, var izvēlēties biezāku vai plānāku, vēja aizturošu vai elpojošāku audumu, atkarībā pēc laikapstākļiem. Sportisti treniņos vai sacensībās izvēlas ļoti pieguļošus kreklus, jo tiem ir labāka aerodinamika. Aizmugurē krekliem ir vairākas kabatas, kurās var ielikt dažādas lietas, ja nav līdzi soma vai tās nepieciešamas, braukšanas laikā, piemēram enerģijas batoniņš. 
  • Jakas siltajai sezonai ir plānākas un vieglākas, tās būs vēja vai mitruma necaurlaidīgas. Aukstajos mēnešos jāizvēlas biezākas jakas, kuras arī aiztur vēju un lietu. Visām jakām ir garāka muguras daļa, lai arī braucot būtu nosegta visa mugura. Daudzām ir atstarojoši elementi, lai braukšana tumsā būtu drošāka. 
  • Bikses un šorti ir ne tikai ir elpojoši un viegli, bet tiem ir speciāls polsterējums, lai sēdēšana būtu patīkamāka. Ja brauciens ir vairāk kā tūrisms un dažādu vietu apskatīšana, var izvēlēties brīvi krītošos šortus nevis pieguļošos. 
  • Apakšveļa un sildītāji noderēs gan vēlā rudenī, gan vasarā. Tāpat kā jakām, aukstajam laikam paredzēta biezāka apakšveļa (termo veļa), siltajam - plānāka. Sildītājus var izmantot ne tikai vēsajos mēnešos, bet arī vasarā. Tos var uzvilkt no rīta, uzsākot braucienu, un pusdienas laikā, kad ķermenis un gaiss jau ir iesilis, sildītājus var novilkt. 
Ja brauciens paredzēts karstā vasaras dienā, ieteicams izvēlēties plānāka auduma kreklu, šortus un obligāti lietot aizsargkrēmu pret UV starojumu. Līdzi jāņem pietiekami daudz ūdens, jo sviedri līs dubultā.  
  • Lai brauciena laikā nav ik pēc pāris desmit minūtēm jāapstājas padzerties, velosipēdam var piestiprināt pudeļu turētāju. Tādu piedāvā ikviens velosipēda veikals vai interneta veikali, kurā pieejami velo aksesuāri. 

Riteņbraukšanas apavi vai parastas sporta botas? 

Foto: Freepik.com
 
Pirms izvēlēties apavus, jāsaprot, kāds ir brauciena mērķis - vai tas ir treniņš vai sacensības? Vai tas ir vairāku dienu brauciens vai tikai vienas dienas aktivitātei interesantai laika pavadīšanai? Pēdējā gadījumā vienkārši sporta apavi nekaitēs, pāris desmit kilometrus bez problēmām varēs nobraukt.  
 
Riteņbraukšanas apavi braucienu padara ātrāku un komfortablāku, tos var atpazīt pēc formas un zoles. Pēdai pielāgotā forma rada labu aerodinamiku un zolē veidota tā, lai saderētu ar klipšu pedāļiem. Pamatā tiek izdalīti 3 veidu apavi, atkarībā pēc to piemērotības konkrētajam velosipēda veidam:  
  • kalnu jeb MTB (cietāka zole) 
  • šosejas (vieglāki) 
  • atpūtas un tūrisma (kaut kas starp riteņbraukšanas un iešanas apaviem) 
Kādi aksesuāri nepieciešami? 
 
Ķiveres 
 
Visiem zināms, ka ķiveres rada papildus drošību, bet tai ir arī citas priekšrocības. Vasaras karstajās dienās velo ķivere pasargās galvu no spožās saules, bet ziemas mēnešos dos siltumu. Kvalitatīvas ķiveres ir izturīgas, elpojošas, aerodinamiskas, ar kvalitatīvu polsterējumu un tām ir iespēja regulēt augstumu un apkārtmēru, lai nodrošinātu izcilu komfortu.  
 
Bērniem un pusaudžiem ķiveres ir ar skaistiem zīmējumiem, pieaugušajiem galvenokārt ķiveres ir paredzētas gan sievietēm, gan vīriešiem (unisex). Lai atrastu pareizo izmēru, jāzina galvas apkārtmērs. Bērnu ķiveres parasti ir 44 – 56 centimetrus lielas un pieaugušo - sākot no 56 centimetriem.  
 
Foto: Freepik.com
 

Brilles 

Pret spožo sauli, vēju, putekļiem un dažādiem kukaiņiem, kas braucot var iekļūt acīs, pasargās saulesbrilles. Tās var izmantot arī citos sporta veidos vai ikdienā.  

 

Cimdi 

Bez labiem cimdiem vēlā rudenī, ziemā vai agrā pavasarī braukšana gandrīz nav iespējama, jo rokas ļoti ātri sāks salt. Vasaras mēnešos gaiss ir silts un rokas parasti nesalst, bet lai pasargātu plaukstas no svīšanas, var izmantot cimdus bez pirkstu daļas.  
 
 
Braukšana ar velosipēdu ir lieliska aktivitāte, tā uzlabo veselību un fizisko formu un rada pozitīvas emocijas. Bet ja apģērbs nav galīgi piemērots braukšanai un laikapstākļiem, prieks var pazust dažās minūtēs.  
 

Pareiza apģērba izvēle ir svarīga gan veselībai, gan komfortam. Riteņbraukšanai paredzēti apģērbi, apavi, velo ķiveres un citi aksesuāri plašā klāstā pieejami 1a.lv interneta veikalā. Ieskaties, iegādājies un dodies skaistā vasaras piedzīvojumā bez raizēm!