Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Kāpēc datoru apkope ir svarīga? Daži praktiski padomi

Foto: Pexels.com/Jeshoots.com
 
Mūsdienās mums ir grūti iedomāties savu ikdienu bez datora. Tas lielākajai daļai cilvēku ir ne tikai galvenais darbarīks, bet gan arī atpūtas avots pēc garas dienas, jo sniedz iespēju noskatīties kādu lielisku filmu. Taču, lai mēs ilgus gadus varētu kvalitatīvi strādāt un izbaudīt filmas vai spēles, datoru un tā detaļas – cieto disku, operatīvo atmiņu, videokartes, u.c. – ir nepieciešams regulāri apkopt, un tāpēc šajā rakstā īsi izstāstīsim, kāpēc datoru apkope ir tik svarīga, kādi procesi tajā ietilpst, un kā to veikt pašam. 

Ar kādām problēmām saskaras datoru lietotāji?

Ilglaicīga un ekstensīva datora lietošana bez regulāras un pienācīgas apkopšanas var izraisīt dažādas problēmas – digitālā ekipējuma, piemēram, videokartes, procesora un citu komponentu pārkaršana, kas savukārt var novest pie datora palēnināšanās, skaļa trokšņa, un beigās arī datora darbības beigšanās. Regulāra un pareiza datora apkope var novērst šīs problēmas un ļaut datoram kalpot vairākus gadus. 

Savukārt, ja dators tiek ilgi lietots un reti tiek veikta ne tikai detaļu, bet arī iekšējās sistēmas iztīrīšana, tad ātri nolietojas gan tā videokarte, cietais disks un citas svarīgas detaļas, gan arī tiek apdraudēta tavu datu drošība, jo pastāv būtisks risks “saķert” kādu vīrusu. Jāņem vērā, ka datora aksesuāru stāvoklis arī ir nozīmīgs – netīra un pieputējusi datorpele vai klaviatūra sagādās būtiskas grūtības, jo zem to taustiņiem būs sakrājušies netīrumi, kas traucēs tos nospiest. 

Kāpēc datoru apkope ir tik nepieciešama?

Foto: Pexels.com/Anete Lusina

Ja datoram tiek veikta regulāra apkopšana, tad tā var paildzināt tā darbības laiku par vairākiem gadiem. Pirmkārt, rūpīga un regulāra datoru apkope ļauj identificēt dažādas mazas problēmas – viegla komponentu aizputēšana, dažu nevajadzīgu failu aktīva darbība, u.c. – un tās novērst, pirms tās sāk kļūt par nopietniem draudiem datora veiktspējai. 

Otrkārt, kvalitatīva datoru apkope arī var paātrināt datora darbību, jo tās laikā tiek iztīrīti visi nevajadzīgie faili un apturēti dažādi lieki procesi, kas palēnina datora spēju pietiekami ātri apstrādāt informāciju, kā arī svarīgas detaļas, piemēram, videokarte un procesors, tiek attīrītas no putekļiem un netīrumiem un tādējādi tiek uzlabota to veiktspēja un attiecīgi paildzināts datora darbības mūžs. Visbeidzot, regulāra datora apkope atkārtoti atjauno antivīrusu programmatūras, kas var pasargāt datoru no pat ārkārtīgi postošiem vīrusiem.

Lai darbs ar datoru būtu vēl ērtāks un produktīvāks, regulāri ir jāiztīra arī datorpele un klaviatūra. Kvalitatīvi iztīrīta datorpele kustēsies daudz ātrāk un tās taustiņi būs vieglāk nospiežami, savukārt tīra klaviatūra izskatīsies glītāk un arī tās pogas būs daudz ērtāk spiest. Turklāt, datorpeli un klaviatūru ir daudz vieglāk iztīrīt nekā datora iekšējās komponentes. 

Kādi procesi norisinās datora apkopes laikā?

Foto: Unsplash.com/ThisisEngineeringRAEng
  • Programmatūras un operētājsistēmas atjaunināšana. Pilnvērtīga datoru apkope bez šī posma nav iedomājama. Šajā apkopes daļā tiek atjauninātas visas programmas un operētājsistēma. Izpildot šo procedūru, tiks noņemtas visas novecojušās funkcijas un visas programmas un operētājsistēma darbosies ātrāk un ērtāk.
  • Datora attīrīšana. Šajā apkopes daļā no putekļiem un citiem netīrumiem tiek attīrītas datora komponentes – procesors, videokarte, mātesplate u.c. Nereti tiek iztīrīti arī datora aksesuāri, piemēram, tumbiņas, datorpele, klaviatūra, un tā tālāk. Detaļu apkopei parasti seko arī sistēmas iztīrīšana, kuras laikā ar speciālu programmu palīdzību dators tiek atbrīvots no visiem nevajadzīgajiem failiem.
  • Detaļu ievietošana vai aizstāšana. Ja nepieciešams, datorā tiek aizvietotas detaļas, piemēram, sabojātas videokartes aizstāšana ar labāku, jaudīgāka un ietilpīgāka cietā diska ievietošana, jaudīgākas strāvas padeves iebūvēšana, u.c. Ja vajadzīga jauna datorpele vai klaviatūra, tiek pievienotas arī tās. 
  • Drošības pārbaude. Visbeidzot, kvalitatīva datoru apkope sevī ietver arī pārbaudi, vai datorā nav iekļuvuši nekādi vīrusi. Šī procesa laikā ar īpašu antivīrusa programmu tiek noskenēti visi datorā ieinstalētie faili un tādējādi meklēti vīrusi, lai no tiem pēc tam varētu atbrīvoties. Savukārt, ja antivīruss nav ieinstalēts, to parasti ieinstalē. 

Kādus apkopes darbus Tu vari veikt mājās?

Foto: Pexels.com/Cottonbro

Varbūt izklausās pārsteidzoši, bet mājas apstākļos ir iespējams paveikt veselu virkni svarīgu apkopes darbu, piemēram, veikt antivīrusa skenēšanu, attīrīt savu datoru no nevajadzīgajiem failiem, vai arī atjaunot operētājsistēmu un visas programmas. Mājās arī vari iztīrīt datorpeli un klaviatūru vai pievienot pavisam jaunus aksesuārus, ja tie nepieciešami.

Mājās vari arī darboties ar dažām datora detaļām (tiesa, ne ar videokartēm vai procesoriem), piemēram, aizvietot dažādus vadus, izņemt novecojušo datora dzesētāju un tā vietā ievietot jaunu, vai attīrīt datora iekšējās detaļas no putekļiem, izmantojot putekļu sūcēju vai saspiesta gaisa aerosolu. Šis aerosols lieti nāks talkā arī tad, kad jātīra klaviatūra un datorpele. Savukārt sarežģītus labošanas darbus, piemēram, videokartes vai mātesplates aizvietošanu, iesakām uzticēt pieredzējušiem profesionāļiem. 

Kā veikt datora apkopi?

Foto: Pexels.com/Athena

Šajā nodaļā īsi izstāstīsim, kā mājās pareizi veikt datora iekšējo detaļu, kā arī datorpeles un klaviatūras apkopi. Ja par savām prasmēm attīrīt dažādas svarīgas detaļas, piemēram, videokartes, nejūties pārāk pārliecināts, droši vari nest savu datoru uz kādu servisa pakalpojumu. Šeit aprakstīsim, kā apkopt stacionāro datoru, jo veikt apkopi portatīvajam datoram mājas apstākļos ir pārāk riskanti. 
  1. Izslēdz datoru un atvieno to no strāvas;
  2. No datora atvieno visus vadus un kabeļus, kā arī atvieno datorpeli, klaviatūru, tumbas un citus aksesuārus. 
  3. Uzliec datoru uz galda vai citas drošas un ērtas virsmas. Liec datoru uzmanīgi, lai nesabojātu mātesplati, videokarti un tamlīdzīgas komponentes.
  4. Datora malās ar skrūvgriežņa palīdzību atskrūvē visas skrūvītes un noņem datora korpusa vāku;
  5. Rūpīgi, bet uzmanīgi ar putekļu sūcēju vai saspiestā gaisa aerosolu iztīri katru datora detaļu: videokarti, cieto disku, procesoru, operatīvo atmiņu, un citas. Nekādā gadījumā neizmanto ūdeni vai citus šķidrus materiālus, jo tādējādi detaļas tiks sabojātas. Kad esi ticis galā ar datora apkopi, ar gaisa aerosolu iztīri arī datorpeli, klaviatūru un pārējos aksesuārus. 
Gaisa dzesētājs korpusam be quiet! Pure Wings 2 BL082

Gaisa dzesētājs korpusam be quiet! Pure Wings 2 BL082

12,99 / gab.
Atlaides kods
Procesors Intel Intel® Core™ i7-12700KF BOX, 3.6GHz, LGA 1700, 25MB

Procesors Intel Intel® Core™ i7-12700KF BOX, 3.6GHz, LGA 1700, 25MB

307,00 / gab.
SMART LEASING
Cietais disks (SSD) Crucial P2, M.2, 1 TB

Cietais disks (SSD) Crucial P2, M.2, 1 TB

70,43 / gab.
Saņem līdz Ziemassvētkiem
Pieejama noliktavā
Videokarte MSI GeForce RTX 3060 VENTUS 2X 12G OC, 12 GB, GDDR6

Videokarte MSI GeForce RTX 3060 VENTUS 2X 12G OC, 12 GB, GDDR6

299,00 / gab.
Saņem līdz Ziemassvētkiem
Pieejama noliktavā
SMART LEASING
Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston Fury Impact, DDR4, 64 GB, 2666 MHz

Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston Fury Impact, DDR4, 64 GB, 2666 MHz

153,00 / gab.
SMART LEASING