MTB velosipēdi izceļas ar savu universālumu – tie vienlīdz labi kalpo gan uz asfalta, gan zemes ceļiem un citviet. Taču MTB velosipēdu izvēle ir gana plaša, tāpēc svarīgi saprast, kurus parametrus pirms velosipēda iegādes vajadzētu ņemt vērā. Tieši tāpēc arī esam izveidojuši šo rakstu, kurā sniegsim noderīgus padomus, lai MTB velosipēda izvēle būtu pavisam vienkārša!
KĀDA AMORTIZĀCIJA TEV NEPIECIEŠAMA?
MTB jeb kalnu divriteņiem mēdz būt trīs dažādi amortizācijas veidi:
- Amortizācija gan divriteņa priekšējā dakšā, gan aizmugurē – šādi MTB velosipēdi sniedz visaugstāko amortizācijas pakāpi, taču tie ir salīdzinoši dārgāki;
- Amortizācija tikai priekšējā dakšā – izplatītākais MTB velosipēdu veids – ar šādu amortizācijas līmeni būs pilnīgi pietiekami, lai arī sakņainas un akmeņainas meža takas izbrauktu bez pārlieku lieliem triecieniem;
- Velosipēdi bez amortizatoriem – šādi velosipēdi mēdz būt lētāki, kā arī vieglāk kopjami, taču tā būs pareizā izvēle tad, ja maršrutos, pa kuriem grasies pārvietoties, ir salīdzinoši gluds segums.
Protams, arī amortizatoru veidi ir dažādi – vienkāršākie no tiem ir izgatavoti no atsperēm, savukārt modernāks risinājums ir amortizatori ar eļļas vai gaisa kompresiju.
PIEVĒRS UZMANĪBU VELOSIPĒDA RĀMJA IZMĒRAM…
Lai cik laba būtu velosipēda komplektācija, Tev ar to nebūs ērti pārvietoties, ja divriteņa izmērs nebūs proporcionāls Tavam augumam. Galvenais rādītājs, kas ietekmē velosipēda piemērotību konkrēta auguma cilvēkiem, ir velosipēda rāmja izmērs, taču vērā jāņem arī citi parametri, kā arī divu dažādu ražotāju MTB velosipēdi ar vienāda izmēra rāmjiem var būt piemēroti dažāda auguma cilvēkiem. Izklausās sarežģīti? Neuztraucies, jo mēs pie teju katra velosipēda mūsu viedveikalā esam norādījuši minimālo un maksimālo cilvēka garumu centimetros, kam konkrētais velosipēds piemērots.
… UN ARĪ RITEŅU DIAMETRAM
Lai gan varētu šķist, ka pāris collu izmaiņas riteņu izmērā būtiski neietekmēs tā vadāmību, patiesībā tam ir ļoti liela nozīme. Izplatītākie riteņu diametra izmēri pieaugušajiem cilvēkiem domātiem MTB velosipēdiem ir trīs, un katram no tiem ir savas priekšrocības:
- 26 collu riteņi – sniedz ļoti labu manevrētspēju, kā arī ar to iespējams strauji uzņemt ātrumu;
- 29 collu riteņi – izceļas ar ļoti labām ātruma īpašībām;
- 27.5 collu riteņi – šāda izmēra riteņi popularitāti izpelnījušies pēdējā laikā, un tas ir vidusceļš abiem iepriekš minētajiem riteņu izmēriem.
AR CIK DAUDZ ĀTRUMIEM IR GANA?
Atbilde uz šo jautājumu nav viennozīmīga, taču, jo vairāk ātrumu, jo ērtāk būs pārvietoties pa dažādiem reljefiem ar mainīgu stāvumu, savukārt velosipēdi ar mazāk ātrumiem ir vieglāk kopjami. Izplatītākais ātrumu skaits MTB velosipēdiem ir 21, 24 vai 27 ātrumi, un ar to ir vairāk nekā pietiekami, lai katrai situācijai varētu atrast piemērotāko zobratu attiecību.
NOZĪME IR ARĪ SVARAM
Ja ar divriteni grasies pārvietoties ne tikai uz veikalu pēc piena, bet ar to veikt arī lielākus attālumus, ir vērts ieskatīties velosipēda svara ailē. Jo velosipēds būs vieglāks, jo mazāk vajadzēs piepūlēties, lai ar to pārvietotos, kā arī, ja velosipēdu ikdienā nāksies nest uz dzīvokli mājā, kurā nav lifta, noteikti novērtēsi, ja būsi iegādājies vieglāku braucamrīku. Jāpiemin, ka velosipēda svars parasti ir atkarīgs no rāmja materiāla.
Ja arī Tevi interesē MTB velosipēdi, ieskaties 1a.lv piedāvājumā – šeit atrodami simtiem modeļu ikviena vēlmēm un gaumei!
29.05.2018
Autors: Valdis Zariņš