
Foto: Pexels.com / Mateusz Dach
Dators ir viena no tām ierīcēm, ko lielākā daļa no mums aktīvi lieto gan darba, gan arī izklaides vajadzībām. Lai arī tehnoloģijas ir nemitīgā attīstības procesā, diemžēl no vīrusu iekļūšanas datorā vai kādā citā viedierīcē nav pasargāts neviens no mums. Taču, kā atpazīt, ka ierīcē tiek veiktas kādas ļaunprātīgas darbības, un, kā iztīrīt datoru no vīrusiem? Par to lasi raksta turpinājumā.
Datorvīruss – kas tas ir?

Foto: Pexels.com / Tima Miroshnichenko
Pamatā par datorvīrusu tiek uzskatīta neliela programma, kas spēj patstāvīgi izplatīties no vienas ierīces uz citu, palēlinot un visādi citādi traucējot tās normālu darbību. Datorvīrusam iekļūstot ierīcē, var tikt bojāti vai dzēsti dažādi faili, piemēram, dokumentu, bilžu mapes, kā arī programmas, kas ikdienā tiek lietotas.
Nereti var pat tikt izdzēsta visa svarīgā informācija, ko glabā datora cietais disks. Datorvīrusa gadījumā tiek apdraudēta arī mūsu personīgā informācija, piemēram, bankas dati. Tādēļ vēl jo svarīgāk ir pievērst uzmanību ikkatrai savādai darbībai un paziņojumiem, lai pēc iespējas ātrāk indentificētu ļaunprātīgu darbību un rastu risinājumus, kā iztīrīt datoru no vīrusiem.
Datorvīrusu izplatības ceļi
Hakeri jeb urķi ir spēruši soli tālāk, meklējot vēl viltīgākus veidus, kā inficēt pēc iespējas vairāk datorus. Visbiežāk datorvīruss ierīcē iekļūst:
- izmantojot internetu. Nereti, veicot lejupielādi no nepārbaudītām interneta vietnēm, kādā no failiem var būt paslēpts datorvīruss, kas pavisam viegli inficē ierīci.
- izmantojot e-pastu. Šis ir viens no populārākajiem veidiem, kā datorvīruss iekļūst ierīcē, jo bieži vien netiek pievērsta uzmanība saņemtajam e-pastam un tā sūtītājam. Lai arī sākotnēji tas var šķist nekaitīgs, tomēr, atverot vaļā – rada īstu postažu.
- izmantojot ārējos datu nesējus, piemēram, USB zibatmiņu. Šajā gadījumā datorvīrusa pārnese notiek no viena inficētā datora uz citu. Šāda veida datorvīruss ar failu datiem slepus var rīkoties pēc savas patikas – kopēt, pārvietot tos uz citām mapēm, neprasot datora lietotājam veikt nekāda darbības.
Dažas no pazīmēm, kas liecina – datorā ir iekļuvis vīruss
Lai arī datorvīrusus ne vienmēr ir viegli atklāt, tomēr tiem ir vairākas kopīgas pazīmes, kas ļauj saprast, ka ar ierīci kaut kas nav lāgā un nepieciešams atrast veidus, kā iztīrīt datoru no vīrusiem. Lūk, dažas no izplatītākajām pazīmēm:
- Palēlināta datora darbība. Lai arī, protams, ne visos gadījumos pie vainas būs datorvīruss, ir vērts meklēt iemeslus un likumsakarības tam, kāpēc datora darbība ir palēlināta.
- Traucēta programmu darbība. Piemēram, ievērojami palielinās laiks programmas atvēršanai vai arī tās atveras un aizveras pašas no sevis. Ja programmas iepriekš darbojušās pareizi, tad aicinām pievērst tam pastiprinātu uzmanību, jo, iespējams, Tavā datorā tiek veiktas nesankcionētas darbības.
- Paaugstināta procesora noslodze pat tad, kad visas programmas ir aizvērtas.
- Datorā uzrodas nezināmi faili un mapes. Turklāt no tiem nav iespējams atbrīvoties, izmantojot ierastās metodes.
- Ekrānā parādās aizdomīgi uzlecošie logi, piemēram, neierasti SMS paziņojumi un pat šantāžas vai draudu ziņojumi.
- Klaviatūras un peles nepareiza darbība. Jā, ir arī tādi datorvīrusi, kas ietekmē klaviatūras un datorpeles darbību, piemēram, samainot burts un ciparu vietām. Ja ar Tavu datoru kas tāds notiek – pavisam iespējams, ka tajā ir iekļuvis datorvīruss.
Ja savā datorā novēro kādas no iepriekš minētajām pazīmēm, noteikti iesakām rīkoties operatīvi, lai iespējami ātri identificētu datorvīrusu, vienlaikus apsverot iespējamos risinājumus, kā iztīrīt datoru no vīrusiem.
Efektīvi paņēmieni, kā iztīrīt datoru no vīrusiem

Foto: Pexels.com / Vojtech Okenka
Ja datorā ir ieperinājies vīruss, pārtrauc ierīces lietošana. Turklāt datorā noteikti ir jābūt antivīrusu programmai, kas veic pilnīgi visu failu skenēšanu. Antivīrusu programmas ir iedalāmas divās grupās – ir bezmaksas un augstākas kvaitātes lietotnes jeb maksas versijas. Pamatā antivīrusu programmas ir piemērojamas dažādām datoru operētājsistēmām:
- Windows operētājsistēma paredz, ka datori ir aprīkoti ar specializētu antivīrusu programmu – Microsoft Defender Antivirus, taču papildu drošībai ir iespējams iegādāties pārbaudītas un tirgū atzītas antivīrusu programmas – Kaspersky Anti-Virus, McAfee AntiVirus Plus u.c.
- iOS operētājsistēmas ierīcēs jau darbojas iebūvēta vīrusu aizsardzības sistēma, vienlaikus nodrošinot automātiskus programmatūras atjauninājumus. Taču drošības labad arī šajā gadījumā vari iegādāties kādas no populārākajām un atzītākajām antivīrusu programmām.
Kā aizsargāt datoru no vīrusu iekļūšanas tajā
Vislabākā aizsardzība pret datorvīrusu iekļūšanu ierīcē, ir preventīvo pasākumu ievērošana un sekošana līdzi katrām izmaiņām, kas šķiet aizdomīgas. Piemēram, never vaļā aizdomīgas e-pasta vēstules. Vienmēr pirms tam pārliecināties, ka pazīsti sūtītāju.
Ja neesi pārliecināts par e-pasta vēstules drošumu, atstāj vēstuli nelasītu. Tāpat izmanto uznirstošo logu bloķēšanas funkciju. Vēl viens efektīvs paņēmiens, kā aizsargāt ierīci, ir regulāri veicot sistēmas atjaunināšanu, kas palīdzēs izvairīties no vīrusu un citas ļaunprogrammatūras uzbrukumiem gan datorā, gan arī citās viedierīcēs.
Veidi, kā iztīrīt datoru no vīrusiem, ir dažādi. Taču ne mazāk svarīgs ir pareizs datora aprīkojums, piemēram, datorpele un apgaismojums, kā arī videokartes loma ir nozīmīga, jo ar tās palīdzību tiek attēloti teksti un attēli datora ekrānā. Aprīkojumu datoram vari iegādāties interneta veikalā 1a.lv – ienāc un atrodi visu nepieciešamo!