
Foto: Robert Katziki/Unsplash
Personīgais dārzs vai pagalms ir ikvienas mājas pievienotā vērtība, kas ļauj jebkurā brīdī baudīt dabas tuvumu, vairot emocionālo labsajūtu un nostiprināt garīgo līdzsvaru. Lai padarītu dārza skaistuma baudīšanu vēl tīkamāku un ērtāku, liec aiz auss trīs svarīgākos dārza iekārtošanas stūrakmeņus.
Dārzs ir katra saimnieka personīgā miera osta, kur kavēt laiku siltajās vasaras brīvdienās, baudīt vakarus vai svinēt svētkus. Veiksmīgs pagalma dizains būs tas faktors, kas aicinās dārzā uzkavēties ilgāk, justies tajā komfortablāk, kā arī iedvesmos kaimiņus un dārza viesus. Ieskaties 1A sagatavotajā sarakstā un uzzini, bez kuriem trīs stūrakmeņiem komfortabla dārza iekārtošana nebūs iespējama.

Foto: Matthew/Unsplash
Pagalms kā miniatūrs āra dzīvoklis
Viena no būtiskākajām niansēm dārza iekārtojumā ir zonējumi jeb teritorijas sadalīšana vairākās funkcionālajās zonās. Ja katram dārza stūrītim piešķirt noteiktu funkciju, tas kļūst vieglāk pārvaldāms un vizuāli harmoniskāks. Uzlūko pagalmu kā mājas turpinājumu – sadali to pa istabām un uzbur tajā miniatūru āra dzīvoklīti.
Dārza telpa
Lapene būs dārza arhitektoniskais objekts, kas ļaus uzkavēties pagalmā arī lietainos vakaros vai taisni pretēji – patverties no saules stariem svelmainās dienās. Lapenes novietnei izvēlies gleznaināko un vienlaikus arī saulaināko pagalma nostūri, kas atrodas nedaudz attālāk no mājas.
Visomulīgākās būs koka balstu lapenes, kuras ir iespējams apaudzēt ar vīteņaugiem, aprīkot ar mēbelēm, ieklātu grīdu un iekarinātiem puķupodiem. Taču ne mazāk peļamas ir saliekamās lapenes, kas var būt izcils īstermiņa risinājums vai papildus zona dārza ballītēs.
Lasāmstūrītis lielajiem
Īstenā daiļdārzā neatņemama daļa ir lasāmstūrītis jeb ar kokiem un krūmiem bagātīgi apstādīts kāds dārza peķītis. Radi dārzā vietu, kur karstajās vasaras dienās patverties no saules stariem, kaimiņu visuredzošajām acīm un trokšņiem, un ļauties literatūras valdzinājumam.
Ēnainākā laukumā, trijstūra formas izvietojumā stādi ceriņus, jasmīnus, etiķkokus vai citus kuplus, bet zemus krūmus vai kokus, kas vizuāli noslēgs lasāmstūrīti no pārējā dārza. Piešķir stūrītim krāsas ar krāšņām ziedu dobēm vai puķupodiem. Savukārt apstādījumu centrā atstāj pietiekoši daudz vietas atpūtas krēsliem vai beņķiem un nelielam galdiņam.

Foto: Askar Abayev/Pexels
Atpūtas zona svētku svinēšanai
Ne mazāk svarīga ir svētkiem un atpūtai veltītā zona. To labāk izvēlies novietot tuvāk mājai vai turpat uz mājas terases, jo atpūtas zonai ir jābūt relatīvi tuvu virtuvei un tualetei.
Atpūtas zona būs praktiskāk izmantojama, ja uz to saimnieki varēs ātri atgādāt maltīti un no tās aiziet uz labierīcībām vai dzirdēt mājā notiekošo. Tāpat arī atpūtas vieta būs vieglāk uzkopjama, ka tās tuvumā atradīsies rūpīgi noslēpta miskaste un šķūnītis.
Dārza virtuve
Dārza iekārtošana nav iedomājama bez virtuves un ēdamzonas jeb grila vietas. Šo zonu ir jānovieto tuvāk atpūtas zonai vai arī tās var apvienot vienā. Uz terases lieliski iederas kamīni, bet kompaktos dārzos var atvēlēt atsevišķu vietu grilam. Lai nepieļautu ugunsnelaimes izcelšanos, grilu ir ieteicams novietot attālāk no augiem un ēkām.
Sporta laukums un atvērtā zona
Mauriņu ierīko vietā, kas ir noslēpta no ielas, ceļiem un kaimiņu sētas. Brīvo zonu ierīko dārza centrālajā daļā un norobežo no pārējās dārza daļas ar taktiski izvietotu šķūnīti, dzīvžogu, kokiem un vīteņaugiem. Norobežot mauriņu no citām zonām palīdzēs apstādījumi, dobes un dobju apmales vai koka sētiņa.
Ugunskura vieta
Uguns dārzā piešķir romantisku gaisotni, it īpaši vasaras vakaros. Ugunskuru veido pēc iespējas tālāk no mājas, kokiem, krūmiem un arī puķu dobēm, jo karstums var nodarīt kaitējumu augiem.
Norobežo ugunskura vietu ar lieliem akmeņiem vai to nedaudz ieroc. Laba ideja, ko aizgūt no ārzemju dārza žurnāliem ir pārvietojamie ugunskuri lielos čuguna katlos vai bļodās vai no ķieģeļiem un akmeņiem būvēti ugunskuru cilindri, kas tik triviālu lietu kā ugunskurs padarīs par elegantu atpūtas zonu. Papildini ugunskura vietu ar beņķiem vai pusaplī izvietotiem atpūtas krēsliem.

Foto: Arcwind/Unsplash
Par ērtībām viss padomāts
Līdzīgi kā iekštelpās, dārza dizainu veido mēbeles un to izvēlētais stils. Jāsaprot, ka dārza iekārtošana ar mēbelēm ir jāveic pārdomāti – pielāgo to dizainu mājas arhitektūras stilam, lai mēbeles pārlieku nekontrastētu uz ēkas fona. Tikpat liela nozīme ir arī vietai, kur tās paredzēts novietot.
Dīvāni un zvilņi
Mīkstās dārza mēbeles, piemēram, dīvānus, zvilņus un šūpuļtīklus, ir ieteicams novietot pajumtē – lapenēs un nojumēs, lai pasargātu tās no lietus un saules staru radītajiem bojājumiem. Atklātās dārza zonās lūko pēc mēbelēm, kuru spilveni un mīkstā daļa ir viegli noņemama, bet pamatne ir veidota no neilona, poliratanga vai tērauda.
Mēbeļu komplekti
Arī koka mēbeles ir silti ieteicams glabāt pajumtēs – lietus un saules iedarbībā koks ātrāk tiek pakļauts bojājumiem un pelējumam. Ja atpūtas zona ir ierīkota atklātākā laukumā, izvēlies modernus mēbeļu komplektus no neilona, tērauda, rotangpalmas vai poliratanga. Koka galdiņu virsmu no lietus postošās ietekmes vari pasargāt ar biezu krāsas slāni vai līmplēves palīdzību.

Foto: Johnatan Borba/Unsplash
Dārza iekārtošana vēlajām nakts stundām
Visbeidzot pievērs uzmanību dārza apgaismojumam. Lai dārzu varētu pilnvērtīgi izmantot arī vistumšākajās nakts stundās, izgaismo taciņas, dobes, saimniecības ēkas vai noteiktas dārza zonas ar akcenta lampām un dekoratīviem objektiem.
Galvenais apgaismojums
Kad dārza dizains ir izveidots, nākamais solis ir padomāt, kurus galvenos dārza objektus ir nepieciešams izgaismot. Lai pagalmā vai dārzā būtu vieglāk orientēties, uzstādi sienas lampas pie mājas, šķūnīša vai sausās tualetes fasādes.
Izvēlies apgaismojumu, kas aprīkots ar kustību sensoriem, kas gaismas iedegs tiklīdz kā kāds paies tām garām. Savukārt taciņu, lapenes vai pat puķu dobju malu izgaismošanai derēs uz saules baterijām darbināmas, zemē iedzenamas dārza lampas.
Dekoratīvais apgaismojums
Piešķir dārzam romantisku atmosfēru ar akcenta gaismekļiem. Izvēlies konkrētu dārza daļu vai pat kokus un augus, kurus vēlies izdaiļot un liec lietā dekoratīvas gaismiņas – LED virtenes, iekarināmas spuldzītes, uz baterijām darbināmas lampiņas, laternas vai pat sveces.
Amerikāņu cienīgu pagalma idilli radīs dažādu gaismekļu kompozīcijas, piemēram, ar lampiņu virteni notīta lapene, kuras pakāpienus izdaiļo laternas ar svecēm, bet malas izgaismotas ar zemē iedzenamajām solārlampām.
Dārza iekārtošana nemaz nav tik viegls uzdevums – lai pagalma kopaina nebūtu haotiska vai taisni pretēji – pliekana un garlaicīga, saimniekiem ir gudri jāpārdomā katrs zaļais stūris. Ielūkojies 1A sortimentā un visu nepieciešamo ainaviska dārza dizaina radīšanai.