Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Personīgā oāze: praktiskas idejas dārza iekārtošanai

Foto: Brigit Loit/Unsplash
 
Dārzs vai pagalms ir ideāla vieta, kurā patverties no pasaulē valdošās kņadas, pilsētu trokšņiem vai atgūties pēc intensīvas darba dienas. Liec lietā izdomu un uzbur dārzā savu personīgo oāzi. Lūk, 11 praktiskas un noderīgas  idejas dārza iekārtošanai. 
 
Radoši un glīti iekārtots pagalms tā vien vilina gan jaunus, gan vecus doties ārā baudīt zaļumu, sauli un putnu čivināšanu. Lai dārzs laika gaitā nepārvērstos par džungļiem vai tieši pretēji, – nekļūtu pārāk vienmuļš, liec lietā izdomu, smelies idejas dārza iekārtošanai un pārvērt to par unikālu atpūtas un ballīšu vietu.

Pacel dārzu vertikāli

Kas gan ir teicis, ka dārzam obligāti jābūt vērstam horizontāli? Izvietojot augus dažādos līmeņos, dārzs kļūs vizuāli dinamiskāks un vienlaikus arī mājīgāks. Vertikalitāti dārzam var piešķirt ar dažādu palīgrīku palīdzību. Viena no pēdējā laika pasaulē populārākajām tendencēm ir zaļās sienas, kuras tiek veidotas uz sienas, piemēram, ar substrātu pildītā rāmī. 
 
Tajā parasti audzē vīteņaugus, sūnas, garšaugus vai pat nelielus krūmus. Tomēr šādas sienas izveide prasīs pacietību, kā arī “zaļos” pirkstiņus – īpašas prasmes. Vieglāka un ne mazāk peļama metode ir zaļie plaukti – te noderēs noliktavu plaukti, kas izmaksās lētāk nekā zaļās sienas. 
 
Izkārto tajos puķupodus ar nokarenajiem augiem, garšaugiem un ziediem. Papildus augu kompozīcijai vari izkārtot svečturus vai lampiņu virtenes. Neaizmirsti par piekaramajiem podiem, kas arī sniegs vertikalitāti pagalmam.
 
  
Foto: Vital Sinkevich/Unsplash

Otrā elpa vecajām lietām

Dārza mēbelēm vai dekoriem nav jābūt pirmā svaiguma. Maciņam draudzīgāks projekts būs veco mēbeļu, koka palešu vai citu priekšmetu pārveidošana. Piemēram, no koka paletēm ir iespējams izveidot āra dīvānu, galdu, puķu, komposta kastes un pat pamatni terasei. 
 
Arī vecās mēbeles var noderēt dārza iekārtošanā. Ļaujies fantāzijas lidojumam un pārveido sen aizmirstus interjera priekšmetus par unikāliem dārza dekoriem vai mēbelēm. Ja nekādi nevari rast risinājumus, kā pārveidot mēbeles, ielūkojies sociālajos tīklos, kur atradīsi kreatīvas idejas dārza iekārtošanai no otrreiz pārstrādājamajiem materiāliem. 
 
Foto: Luis Villafranca/Unsplash

Skaista taciņa 

Lai arī dārzā bez bruģētas taciņas var iztikt, glīti izvīts akmens celiņš vienmēr būs pārāks par iestaigātu smilšu taciņu. Bruģēts celiņš var būt diezgan nozīmīgs elements dārza dizainā. Piemēram, pedantiski novietotas smagnējas betona flīzes radīs modernu piesitienu, bet pamīši iedzīti akmens fragmenti uzburs angļu dārza noskaņu. 
 
Arī taciņas var izmantot kā pamatu neparastam dārza dizaina risinājumam, piemēram, ap to var stādīt augus kontrastējošās krāsās. 
 
Foto: Freepik.com

Augu un ziedu kompozīcijas

Izvairies no strikti nodalītām puķu dobēm – tā vietā, lai vienā dobē koncentrētos uz vienu augu veidu, radi vienmērīgas ziedu kompozīcijas. Izvēlies dobēs stādīt dažāda lieluma ziedus vai dekoratīvos augus. 
 
Sadali dobi trīs slāņos – pirmajā stādi zemos augus, otrajā – vidējus, bet trešajā – pašus garākos augus, piemēram, saulespuķes. Puķu dobēs ir vērts iesēt kontrastējošu krāsu ziedus vai augus, kas veidos neparastu krāsu saspēli. 
 
Foto: Stark Tron/Unsplash

Zaļais paklājs – zāliens

Dārza centrālais objekts parasti ir zāliens, kur parasti norist galvenās aktivitātes. Lai zālājs būtu labi kopts, par to ir jārūpējas. Mauriņš ir regulāri jāpļauj, bet nezāles – jālikvidē, vēlams mehāniski, bez ķīmiskajiem nezāļu iznīcināšanas līdzekļiem. 
 
Zālienu ir regulāri jālaista, lai tas nezaudētu vitalitāti. Tāpat svarīgi ir mauriņu attīrīt no visa liekā – tikko nopļautās zāles kušķiem, koku lapām un zariem.  
 
Foto: Jared Muller/Unsplash.com

Ievies dārza zonas

Iztēlojies dārzu kā milzīgu āra telpu, kurā ir vairākas zonas – ēdamistaba, atpūtas zona, spēļu zona un “virtuve” jeb zona, kur gatavot ēdienu un grillēt, kā arī dārza zonu. Tās nodali ar lielākiem puķupodiem, puķu kastēm, krūmiem vai kokiem. 
 
Foto: Priscilla du Preez/Unsplash.com

Īpaša zona pašiem mazākajiem

Noteikti nedrīkst aizmirst par īpašu zonu jaunākajiem ģimenes locekļiem. Bērniem paredzētajā zonā ierīko smilšu kasti, batutu, spēļu virtuvi vai pat speciālu dobi, kur mazie var izmēģināt savas spējas dārzniecībā. 
 
Nodali bērnu zonu ar garāka izmēra puķēm, kas to atdalīs no pārējām, vai radi īpašu sienu no paletēm. Speciāla zona būs kā pašam sava karaļvalsts, kur mazais varēs darboties pēc sirds patikas. Tāpat nodalīta zona neļaus dārzā rasties izmētātu spēļmantiņu bardakam. 
 
Foto: Alexander Dummer/Unsplash.com

Dzīvojamā pagalma istaba 

Izveido īpašu pagalma vai dārza dzīvojamo istabu. Pusdienu galdu un krēslus ir ieteicams novietot vietā, kuru apspīd rīta saule, bet dīvānus un atpūtas krēslus – vakara saules pusē. Sēžamo zonu ierīko ap ugunskura vietu vai uz terases. Papildini āra dzīvojamo istabu ar plediem, spilveniem, krāsainiem traukiem un svečturiem.
 
Foto: Randy Fath/Unsplash.com

Apgaismojums 

Lai dārza ballītes nepārtrauktu tumsas iestāšanās, dārzā ierīko apgaismojumu. Izvēlies maciņam draudzīgus risinājumus, piemēram, lapenē izkarini āra lampiņu virteni, bet gar taciņu vai pie sausās tualetes zemē iedzen speciālās dārza solārlampas, kas ir uzlādējamas ar saules gaismu. 
 
Tāpat diezgan efektīvs īstermiņa risinājums ir sveču laternas un lāpas, kas piešķirs dārza ballītei romantisku gaisotni. 
 
Foto: Jonathan Borba/Unsplash.com

Dārza dekorācijas omulīgākai atmosfērai

Nedaudz rotaļīgu pieskaņu dārzam rada dažāda veida dekorācijas. Tās var radīt paši un atbilstoši konkrētām situācijām, piemēram, koku zaros iekarinātas burciņas vai laternas ar svecēm lieliski iederēsies dzimšanas dienu vai pat kāzu svinībās. 
 
Savukārt rudens laikā dārzu var izdekorēt ar oranžiem aksesuāriem. Izdaiļojot pagalmu ar sīkiem ornamentiem, raisīsies arī citas tematiskas idejas dārza iekārtošanai.

Atpūta dārzā arī vēsā laikā

Dārzs visaktīvāk parasti tiek izmantots gada siltajos mēnešos, taču arī piemērotos laikapstākļos tā var būt gana valdzinoša vieta, kur malkot kafiju pat rudens vakaros. Tiesa, pirms šādām atrakcijām jāapbruņojas ar plediem un biezām jakām. 
 
Vēsākā laikā lielisks papildinājums dārzā būs gāzes sildītājs, kas sniegs ne tikai siltumu, bet arī gaismu. Šāds priekšmets ļaus baudīt dzestros vakarus un vienlaikus rūpēsies par omulību. 
 
Pat mūsdienās nereti valda uzskats, ka dārzs ir paredzēts dārzeņu un kartupeļu audzēšanai, tomēr  tajā var apvienot vairākas funkcijas. Sadali dārzu vairākās zonās, radi košas ziedu dobes, atjauno vecās mēbeles un veido daudzslāņainas augu kompozīcijas. 
 
Ieskaties 1a.lv sadaļas “Dārzam, Remontam, Mājai” piedāvājumā un rodi vēl citas radošas idejas dārza iekārtošanai.
Dārza šūpoles HC-128, balta/zaļa, 148 cm x 112 cm x 173 cm

Dārza šūpoles HC-128, balta/zaļa, 148 cm x 112 cm x 173 cm

Pieejama noliktavā
Batuts, 244 cm, ar drošības tiklu

Batuts, 244 cm, ar drošības tiklu

Pieejama noliktavā
Sols Folkland Timber Friiz 127, melna, 125 cm x 45 cm x 80 cm

Sols Folkland Timber Friiz 127, melna, 125 cm x 45 cm x 80 cm

109,90 / gab.
Dārza krēsls Home4you, pelēka

Dārza krēsls Home4you, pelēka

35,90 / gab.
Lampa Domoletti Matrix 065-WD, 60W, E27, IP43, melna

Lampa Domoletti Matrix 065-WD, 60W, E27, IP43, melna

Pieejama noliktavā