"Draugu loks"
Pievienojieties “Draugu lokam” un ietaupiet! Uzzināt vairāk

Vai salikt datoru pašam ir lētāk, un cik daudz laika šis process prasa?

salikt datoru
Foto: Freepik.com

Ja esi nolēmis iegādāties jaunu datoru, viens no pirmajiem jautājumiem, uz kuru jāiegūst atbilde – labāk pirkt jau gatavu modeli, kuru tikai atliek pievienot pie elektrotīkla un ieslēgt, vai tomēr iegādāties atsevišķas komponentes un ar salikšanu nodarboties pašam? Uz šo un citiem svarīgiem jautājumiem atbildēsim šajā bloga rakstā!

Kādas priekšrocības sniedz pašrocīga datora komplektēšana un salikšana?

Nopirkt jau saliktu datoru šķiet ļoti vilinoša doma, jo nav jāraizējas par datora salikšanu, kā arī jāmeklē atsevišķas komponentes, kas aizņem zināmu laiku un pieprasa attiecīgas zināšanas. Šis lielākoties ir labs risinājums, kad dators nepieciešams vienkāršāku uzdevumu veikšanai, piemēram, sērfošanai internetā, e-pastu sūtīšanai vai filmu un video atskaņošanai. Izņēmums, protams, ir jau sakomplektēts Gaming dators, kas izceļas ar augstu veiktspēju.

Taču manuāla datora komponenšu iegāde un salikšana mājās izceļas ar virkni priekšrocību:
 • Teju neierobežotas komplektācijas iespējas – šobrīd datora sastāvdaļu tirgus ir neiedomājami plašs, kas ļauj radīt dažāda veida datorus (ņemot vērā detaļu saderību, protams). Savukārt, iegādājoties jau gatavu datoru, izvēles iespējas ir mazākas;
 • Iespēja pielāgot datoru savām vēlmēm un vajadzībām – visbiežāk datoru komplektēt paši izvēlas cilvēki, kuriem nepieciešami jaudīgi datori konkrētu uzdevumu veikšanai, piemēram, video un foto apstrādei, datorspēļu spēlēšanai, programmēšanai, grafiskā dizaina vajadzībām, utt.;
 • Iespēja labāk izprast datora darbību – kaut reizi saliekot datoru pašam, labāk sapratīsi, kā šī ierīce darbojas (un kur varētu būt problēma, ja ar datoru kas atgadījies);
 • Opcija ietaupīt – datora salikšana pašam ne vienmēr būs lētāka, taču, komplektējot jaudīgu datoru, ietaupījums var būt pat visai ievērojams.
Šķiet, ka arī tev piemērotāks risinājums ir datora salikšana patstāvīgi? Tad turpini lasīt šo rakstu, lai iegūtu vērtīgu informāciju!

Cik ilgu laiku aizņem datora salikšana?

salikt datoru
Foto: Unsplash.com

Salikt datoru var visai ātri, taču atbilde uz šo jautājumu atkarīga no tavām prasmēm – ja datoru jau esi licis vairākkārt, droši vien zini, ka ar to iespējams tikt galā ātrāk nekā stundas laikā. Savukārt, ja ko tādu darīsi pirmo reizi, var nākties rēķināties arī ar vairākām stundām. Šādos gadījumos lieti noder pamācības video formātā, kuras visērtāk atrast YouTube.

Taču, lai saliktu datoru, jārēķinās ar vēl diviem uzdevumiem, kas prasīs zināmu laiku. Pirmkārt, tev jāsaprot, kādas komponentes tavam datoram ir nepieciešamas (ja to vēl nezini, turpini lasīt šo rakstu – jau pavisam drīz dosim tev noderīgus padomus arī šajā lauciņā). Otrkārt, kad to esi sapratis, attiecīgās komponentes jāiegādājas. To vari izdarīt divos veidos – vai nu “parastajos” veikalos, vai pasūtījumu sakomplektējot virtuāli, internetveikalā. Otrais variants ir iecienītāks, jo internetveikalu piedāvājums parasti ir krietni plašāks, kā arī piedāvā draudzīgākas cenas.

Īss ceļvedis datora komponenšu pasaulē (un palīdzība to izvēlē)

salikt datoru
Foto: Unsplash.com

Ja līdz šim esi iegādājies jau sakomplektētu datoru, iespējams, ka nezini visas datora sastāvdaļas, kas tev nepieciešamas, ja to plāno salikt pats. Tāpēc iepazīstināsim ar tām nedaudz sīkāk.

Pamatplate (tiek saukta arī par mātes plati vai sistēmplati)

Pamatplati būtībā iespējams saukt par datora pamatu, jo uz (un pie) tās pievieno citas komponentes. Tāpēc, izvēloties pamatplati, svarīgi pārliecināties, kā tā ir saderīga ar visām pārējām komponentēm, kuras gatavojies iegādāties.

Procesors (CPU)

Procesors tiek dēvēts par datora smadzenēm, un tā ir viena no svarīgākajām komponentēm, jo atbild par datora jaudu un ātrdarbību. Izvēloties procesoru, uzmanība jāpievērš kodolu skaitam (jo to vairāk, jo vairāk darbību būs iespējams paveikt vienlaicīgi), takts frekvencei (lielāka takts frekvence uzlabo procesora ātrdarbību), kā arī paaudzei.

Video karte (GPU)

Video karte, kā jau priekšā pasaka nosaukums, rūpējas par attēlu un video atveidi. Izvēloties video karti, uzmanība jāpievērš gan nodrošinātajai maksimālajai izšķirtspējai, gan takts frekvencei un atmiņai. Īpaši lielu nozīmi video kartei jāpiešķir, ja grasies datoru izmantot uzdevumu veikšanai, kuros liela nozīme ir attēlam/video (datorspēles, foto un video apstrāde, grafiskais dizains, 4K video un filmu skatīšanās).

Dzesēšanas sistēma

Ļoti svarīgs faktors, izmantojot jebkuru elektroierīci – pasargāt to no pārkaršanas. Šī iemesla dēļ datoram obligāti nepieciešami dzesētāji. Gaisa dzesētāji parasti izceļas ar zemāku cenu un tiem nav iespējama noplūde, savukārt ūdens dzesēšanas sistēmas darbojas efektīvāk.

Operatīvā atmiņa (RAM)

RAM īslaicīgi uzglabā datus, kas nepieciešami dažādu funkciju veikšanai. No operatīvās atmiņas apjoma atkarīgs tas, cik daudz uzdevumus vienlaicīgi iespējams izpildīt (un cik ātri šie procesi tiks paveikti). Vienkāršāku uzdevumu paveikšanai un izklaidei internetā pietiks ar 8–16 GB lielu RAM, bet datorspēļu cienītājiem un cilvēkiem, kuri datoru izmanto foto un video apstrādei un citiem uzdevumiem, kas prasa lielu jaudu, nepieciešami vismaz 32 GB RAM.

Cietais disks

Cietie diski tiek izmantoti datu (fotogrāfijas, video, datorspēles, programmatūra, u. c.) uzglabāšanai, kā arī tajos atrodas operētājsistēma. Pieejami gan HDD, gan SSD diski. HDD diski izceļas ar zemāku cenu, taču SSD diski piedāvā ievērojami lielāku datu lasīšanas un rakstīšanas ātrumu, kā arī klusāku darbību. 

Barošanas bloks

Lai datoru pabarotu ar nepieciešamo elektrības apjomu, jāiegādājas piemērots barošanas bloks. Tam jābūt gan pietiekami jaudīgam, gan energoefektīvam, lai mēneša beigās elektrības rēķins nepatīkami nepārsteigtu.

Diskdzinis

Ja ar datora palīdzību grasies nolasīt vai ierakstīt diskus, nepieciešams iegādāties arī diskdzini. Pirms tā izvēles pārliecinies, vai ierīce atbalsta vēlamos disku formātus, kā arī ielūkojies lasīšanas un ierakstīšanas ātruma ailītē.

Korpuss

Izvēloties korpusu, tev jābūt drošam, ka tas būs pietiekami liels, lai tajā ietilptu visas datora komponentes (un lai tās nebūtu pārāk saspiestas), kā arī mātesplates izmēram jāsakrīt ar korpusa izmēra apzīmējumu.

Datora salikšana: soli pa solim

salikt datoru
Foto: Freepik.com

Pirmkārt, telpai un vietai, kurā dators tiek salikts, jābūt tīrai un gaišai. Šo uzdevumu veic uz koka vai plastmasas galda, lai izvairītos no statiskās elektrības. Saliekot datoru, jāveic šādi soļi:
 1. Ievieto mātesplatē procesoru (uzsmērējot tam termopastu) un piestiprinot procesora dzesētāju;
 2. Ieskrūvē korpusā mātesplati;
 3. Pievieno barošanas bloku (tam vieta parasti atrodas korpusa augšpusē vai apakšā);
 4. Ievieto korpusā video karti, pirms tam ielūkojoties video kartes specifikācijā;
 5. Ievieto RAM moduļus mātesplatē;
 6. Pievieno cieto disku/-us un diskdzini;
 7. Mātes platei pievieno korpusa priekšējā paneļa vadus.
Tiesa gan, ņemot vērā, ka datoru komponentes ir ļoti dažādas, salikšanas gaita var nedaudz atšķirties. Lai labāk saprastu, kā datoru pareizi salikt, vienmēr rūpīgi iepazīsties ar komponentēm līdzi nākošajām pamācībām. Lieliski palīdz arī interneta plašumos atrodamie video. Kāds ekipējums nepieciešams, lai saliktu datoru mājās?
salikt datoru
Foto: Freepik.com

Kā jau minējām, datoru saliec uz koka vai plastmasas galda, lai izvairītos no statiskās elektrības. Vēl pa rokai jāatrodas krustveida skrūvgriežu komplektam, lukturītim (vari iztikt ar telefonā iebūvēto), termopastai (dažkārt tā nāk komplektā procesoram vai procesora dzesētājam). kā arī savilcējiem un pincetei. Papildus datora komponenšu iegādei, vajadzētu padomāt arī par nepieciešamajiem aksesuāriem un perifēriju; piemēram, lai pievienotu monitoru, noderēs HDMI vads

Neatkarīgi no tā, kāds dators tev nepieciešams, visas tam vajadzīgās komponentes, kā arī jau saliktus datorus un laptopus atradīsi pie mums, 1a.lv!

Stacionārs dators DELL OptiPlex 3020 SFF RW2711 RENEW

Stacionārs dators DELL OptiPlex 3020 SFF RW2711 RENEW

177,56 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Stacionārs dators DELL OptiPlex 3020 SFF RW2514 RENEW

Stacionārs dators DELL OptiPlex 3020 SFF RW2514 RENEW

288,48 / gab.
Stacionārs dators HP Compaq 8100 Elite SFF RM5194 Renew

Stacionārs dators HP Compaq 8100 Elite SFF RM5194 Renew

81,72 / gab.
Stacionārs dators HP Compaq 8100 Elite SFF RM5352 Renew

Stacionārs dators HP Compaq 8100 Elite SFF RM5352 Renew

146,63 / gab.
Stacionārs dators HP Compaq 8100 Elite SFF RM5304 Renew

Stacionārs dators HP Compaq 8100 Elite SFF RM5304 Renew

117,27 / gab.
Stacionārs dators HP EliteDesk 705 G2 SFF RM10648WH Renew

Stacionārs dators HP EliteDesk 705 G2 SFF RM10648WH Renew

200,09 / gab.
Stacionārs dators DELL OptiPlex 3020 SFF RW2711 RENEW

Stacionārs dators DELL OptiPlex 3020 SFF RW2711 RENEW

177,56 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Stacionārs dators DELL OptiPlex 3020 SFF RW2514 RENEW

Stacionārs dators DELL OptiPlex 3020 SFF RW2514 RENEW

288,48 / gab.
Stacionārs dators HP Compaq 8100 Elite SFF RM5194 Renew

Stacionārs dators HP Compaq 8100 Elite SFF RM5194 Renew

81,72 / gab.