Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Vingrošana bērniem – kā sportot visai ģimenei kopā?

Foto: stocksnap.io, Family Moments

Fiziskajām aktivitātēm vajag būt neatņemamai mūsu ikdienas sastāvdaļai, lai uzlabotu veselību un uzturētu to kārtībā. Vingrošana bērniem ir būtiska dažādu iemeslu dēļ. Kāpēc? Kā izkustēties visai ģimenei kopā? Iepazīsties ar noderīgu informāciju mūsu sagatavotajā bloga rakstā!

Fizisko aktivitāšu nozīme bērniem līdz 18 gadiem

Katra cilvēka ķermenis ir radīts, lai tas kustētos. Jo vairāk kustāmies, jo lielāku labumu saņem mūsu veselība. Lai gan gados jaunāki bērni mēdz būt kustīgi un enerģijas pilni visas dienas garumā, gadiem ejot, parādās jaunas intereses, piemēram, datorspēles.
 
Skolas vecumā fiziskās aktivitātes ievērojami sarūk, kas negatīvi ietekmē bērna fizisko un emocionālo veselību. Kādēļ mudināt savu atvasi nodarboties ar sportu un darīt to visai ģimenei kopā? Lūk, vairāki iemesli!
 

1. Uzlabo koncentrēšanās spējas

Vingrošana bērniem un citas fiziskās aktivitātes palīdz smadzenēm radoši domāt, ģenerēt jaunas idejas un ātri pieņemt dažādus lēmumus. Sportošana uzlabo atmiņu, koncentrēšanās spējas un produktivitāti. Tieši tādēļ ilgstoši mācoties, ir ieteicams periodiski veikt vieglus vingrinājumus, lai atslābinātu prātu un noņemtu spriedzi no sasprindzinātajiem muskuļiem.
 

Foto: Olia Danilevich, pexels.com
 

2. Palielina enerģiju

Fizisko aktivitāšu laikā izdalās endorfīns. Tas ir laimes hormons, kas rada prieku un enerģiju. Veicot savai fiziskajai sagatavotībai atbilstošus treniņus, pēc tiem bērns jutīsies spirgtāks un enerģijas piepildīts. Tas palīdzēs paveikt visus dienā iecerētos mājas darbus.
 

3. Uzlabo miegu

Bērniem vecumā no 3 līdz 6 gadiem ir ieteicams diennaktī gulēt 11 h līdz 12 h (diendusas un nakts miegs kopā). Savukārt 612 gadus veciem bērniem vidēji ir nepieciešamas 911 h miega diennaktī. Miega laikā bērniem attīstās gan fiziskā, gan mentālā veselība. Miega trūkums var izraisīt:
 • garastāvokļa maiņas;
 • dažādas saslimšanas imunitātes pasliktināšanās dēļ;
 • enerģijas zudumu;
 • koncentrēšanās spēju pazemināšanos;
 • vispārējā veselības stāvokļa pasliktināšanos.
Regulāri nodarbojoties ar sportu, miega kvalitāte ievērojami uzlabojas.
 

Foto: Andrea Piacquadio, pexels.com
 

4. Veicina pareizu stāju

Ikdienā veicot fiziskās aktivitātes un nodarbinot dažādas muskuļa grupas, tiek stiprināts mugurkauls. Pateicoties tam uzlabojas bērna stāja. Rezultātā labvēlīgi tiek ietekmēta arī elpošanas sistēma un vēdera dobuma orgānu darbība.
 

5. Stiprina muskuļus un kaulus

Nodarbojoties ar sportu, tiek spēcināti muskuļi un kauli, kā arī uzlabotas bērna koordinācijas spējas. Cilvēkam pieaugot, kaulu blīvums mazinās, tādēļ ir būtiski tos stiprināt jau kopš mazotnes. Sportiskās aktivitātes palīdz mazināt arī kaulu lūzuma risku kritienu un traumu gadījumā.

Lai uzlabotu vispārējo veselības stāvokli, vingrošana bērniem ir ļoti svarīga gan pirmsskolā, gan arī skolas laikā. Aicini savu atvasi apmeklēt sporta pulciņus un nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm arī ģimenes lokā!

Cik bieži bērniem ir jāsporto?

Pēc slimību profilakses un kontroles centra publicētās informācijas bērniem un jauniešiem līdz 18 gadiem ieteicams:
 • Katru dienu kustēties apmēram 1 h, pildot vidējas līdz augstas intensitātes sportiskas aktivitātes.
 • Muskuļus un kaulus stiprinošas aktivitātes rekomendējams veikt apmēram trīs reizes nedēļā.
Aktivitāšu intensitātes paskaidrojums:
 • Vidēja intensitāte – fiziskās aktivitātes, kuru veikšanas laikā paātrinās sirdsdarbība un elpošana, kā arī cilvēks sāk svīst. 10 ballu skalā šāda intensitāte ir pielīdzināma 67 ballēm;
 • Augsta intensitāte – fiziskās aktivitātes, kuru veikšanas laikā paātrinās sirdsdarbība un elpošana. Sportojot cilvēks aktīvi svīst un ir grūtības sarunāties. Vērtējot 10 ballu skalā, šī intensitāte atbilst aptuveni 7–8 ballēm.
Ikvienam cilvēkam, uzsākot nodarboties ar sportu, intensitāte ir jāpalielina pakāpeniski, lai ķermenis pierod pie slodzes. Katru reizi fiziskajai aktivitātei ir jāvelta vismaz 10 minūtes laika, lai būtu kāds efekts. Tomēr pats svarīgākais noteikums ir, lai kustēšanās rada prieku. Tādēļ iesaisti bērnu viņam interesējošās nodarbēs!

Vingrošana bērniem mājas apstākļos

Bērni labprāt iesaistās sportiskās nodarbēs, ja to var darīt kopā ar saviem vienaudžiem vai arī vecākiem. Ievies jaunas tradīcijas savas ģimenes ikdienā, ik dienu visiem kopā izkustoties!
 

1. Rīta vingrošana

Veltiet apmēram 1520 minūtes laika katru rītu, lai visi kopā izvingrinātu muskuļus un izstaipītos. Ieslēdz fonā enerģisku mūziku un aiziet! 
Kāds aprīkojums nepieciešams?
 • Dažāda izmēra hanteles;
 • Slodzes gumijas;
 • Lecamauklas;
 • Hula hoop riņķi u. c. ekipējums pēc savas izvēles.
Lai būtu interesantāk, katru rītu vingrinājumus rāda cits ģimenes loceklis.
 

Foto: Lena Helfinger, pexels.com
 

2. Joga bērniem

Iespējams, Tev patīk nodarboties ar jogu. Kādēļ gan to nedarīt kopā ar savām atvasēm? YouTube var atrast ļoti daudz jogas video, kas piemēroti tieši bērniem. Viņiem būs interesanti izpildīt taureņa, kobras, kaķa, zivs un citas pozas.
 

3. Petanka

Nodarboties ar fiziskām aktivitātēm var arī spēļu veidā. Dārzā vai dodoties izbraucienā pie dabas ņemiet līdzi petankas spēles komplektu! Spēlē piedalās 1:1, viena komanda pret otru vai var spēlēt arī trijatā. Komplektā ietilpst metāla bumbas un kašonete, kā arī iezīmēts laukums, kurā bumbas jāmet. Šo spēli var spēlēt gan bērni, gan seniori. Lieliska izklaide visai ģimenei.
 

4. Batuts

Klasiska aktivitāte, kas ir nepieciešama ikvienā mājā. Batuti aizrauj bērnus pat uz vairākām stundām, jo tajos var ne tikai lēkāt un trenēt dažādus trikus, bet arī mētāt bumbu, ja ir nopirkts basketbola grozs ar statīvu. Rīkojiet sacensības, kurš 1 minūtes laikā iemetīs vairāk grozus! Pieaugušo uzraudzībā batutā var lēkāt arī divus gadus veci bērni.
 

Foto: Vidal Balielo Jr., pexels.com
 

5. Frisbijs

Frisbijs jeb lidojošais šķīvītis ir aktīvs bezkontakta sporta veids. Ērti paņemams līdzi vasaras izbraucienos. To var spēlēt gan divatā, gan divās komandās. Katra komanda sāk spēli pretējā zonā un mēģina dabūt disku jeb šķīvīti pretinieka zonā. Spēles gaitā ar šķīvīti rokās nedrīkst pārvietoties. Komanda, kura aizmet frisbiju pretējā zonā, gūst punktu un uzvar.
 

6. Dārza boulings

Šī aktivitāte noteikti ierindosies TOP3 gan nedēļas nogalēs, gan dārza svētkos. To labprāt spēlēs gan lieli, gan mazi jau no divu gadu vecuma. Iegādājies dārza boulinga komplektu, kas sastāv no 9 koka vai krāsainiem plastmasas ķegļiem un divām vai vairākām bumbām.

Ieskaties mūsu sporta un fitnesa preču piedāvājumā un atrodi vēl citas spēles jautrai izklaidei ģimenes lokā!
 

Foto: Rodnae Productions, pexels.com

Labākais apģērbs sportošanai

Ne tikai sportojot, bet arī ikdienā bērniem ir ieteicams izvēlēties apģērbu no elpojošiem un dabiskiem materiāliem, piemēram, kokvilnas. Svarīgi, lai ķermenis nepārkarst un lieki nesvīst.
 

Ūdensnecaurlaidīgi materiāli

Rudens sezonā tiek rekomendēts apģērbs ar atzīmi “Waterproof” jeb tāds, kas nelaiž cauri mitrumu lietus gadījumā. Materiāla blīvums tiek atzīmēts ar 5000 vai 10 000. Jo augstāks skaitlis, jo labāka mitruma izturība.
 

Termoveļa

Gada aukstajā sezonā nodarbojoties ar ziemas sporta veidiem, piemēram, slēpošanu, ieteicama termoveļa, kas novada sviedrus un vienlaikus dod papildu siltumu. Ņem vērā, ka sportošanai ir jāizvēlas speciāli tam paredzēta termoveļa, jo tā atšķiras no siltā apģērba, kas ir paredzēta, piemēram, makšķerniekiem. Izvēlies savam bērnam kvalitatīvu apģērbu fiziskajām aktivitātēm!

Vai Tev patika mūsu ieteiktās idejas, kā sportiski pavadīt laiku visai ģimenei kopā? Dalies ar rakstu savā Facebook profilā un izmēģini kādu no aktivitātēm jau šajā nedēļas nogalē!
Grozs ar vairogu un statīvu SN Basketball Basket With Stand CDB-001

Grozs ar vairogu un statīvu SN Basketball Basket With Stand CDB-001

Pieejama noliktavā
Sporta rotaļlieta Atom Sports Game Inflatable Bowling Set 298859

Sporta rotaļlieta Atom Sports Game Inflatable Bowling Set 298859

16,89 / gab.
Sporta rotaļlieta Basketball

Sporta rotaļlieta Basketball

32,99 / gab.
Pieejama noliktavā
Batuts Cosmolino, 252 cm, ar drošības tiklu, ar kāpnēm

Batuts Cosmolino, 252 cm, ar drošības tiklu, ar kāpnēm