Все категории
Товар на данный момент не доступен
Товар на данный момент не доступен

ПОДРОБНАЯ ИНФОРМАЦИЯ

ОБЩИЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ
Производитель Gigabyte
Название Gigabyte GA-Z270X-GAMINGK5
Набор микросхем (chipset)

Mikroshēmu kopne ir nozīmīgākais pamatplates izvēles rādītājs (sistēmas loģikas mikroshēmas jeb sprieguma pārveidotāji).

No mikroshēmu kopnes atkarīgs, kādus procesorus, atmiņu, portus u.c. parametrus uztur pamatplate.

Katrs čipsets ir tieši saistīts ar noteiktu procesora platformu, kurās dalās pēc procesoru dzimtes vai pēc procesora pieslēgvietas.

Intel® Z270 Express
ГАБАРИТЫ МАТЕРИНСКОЙ ПЛАТЫ
Размер (Form Factor)

Pamatplašu jeb mātes plašu galvenais raksturlielums ir formfaktors, kas nosaka kāda tipa sistēmām šī mātes plate būs piemērota. Formfaktors raksturo arī konkrētajai mātes platei pieejamos ieejas/izejas portus, kā arī to izkārtojumu.

ATX
Ширина 244 мм
Длина 305 мм
ПРОЦЕССОР
Производитель процессора (CPU) Intel®
Процессор (CPU)

Šis parametrs norāda kādus procesorus un to paaudzes var uzstādīt dotajai pamatplatei.

Centrālais procesors ( angļu val.: Central Procesor Unit – CPU) ir jaudīgs mikroprocesors. Tas veic datu apstrādi un ļauj datoram darboties.

6th Generation Intel® Celeron® Processors
6th Generation Intel® Core™™ i3 Processors
6th Generation Intel® Core™™ i5 Processors
6th Generation Intel® Core™™ i7 Processors
6th Generation Intel® Pentium® Processors
7th Generation Intel® Celeron® Processors
7th Generation Intel® Core™™ i3 Processors
7th Generation Intel® Core™™ i5 Processors
7th Generation Intel® Core™™ i7 Processors
7th Generation Intel® Pentium® Processors
Разъем

Procesora (CPU) ligzda ir svarīgs faktors plates izvēlē, jo procesora ligzdai jābūt precīzi savietojamai ar procesoru, kuru vēlaties montēt platē.

LGA 1151
ОПЕРАТИВНАЯ ПАМЯТЬ
Шина памяти

Atmiņas kopne ir paredzēta informācijas pārraidei starp mikroprocesoru un operatīvo atmiņu. Tā nosaka, kāda tipa operatīvo atmiņu uztur attiecīgā pamatplate.

DDR4
Частота шины

Jo augstāks rādītājs, jo ātrāka informācijas pārraide.

2133 МГц
2400 МГц (O.C.)
2666 МГц (O.C.)
2800 МГц (O.C.)
3000 МГц (O.C.)
3200 МГц (O.C.)
3300 МГц (O.C.)
3333 МГц (O.C.)
3400 МГц (O.C.)
3466 МГц (O.C)
3600 МГц (O.C.)
3666 МГц (O.C.)
3733 МГц (O.C.)
3800 МГц (O.C.)
3866 МГц (O.C.)
Слоты памяти

Atmiņas slots (atmiņas ligzda vai RAM slots) ir tas, kas ļauj RAM atmiņai būt ievietotai datorā. Atkarībā no mātes plates, parasti būs divi līdz četri sloti (var arī būt vairāk augstas klases mātes platēm).

4
Максимальная память

Šis rādītājs nosaka, kāds ir jūsu pamatplates maksimālais iespējamais atmiņas apjoms.

64 ГБ
АУДИО, ВИДЕО И СЕТЕВАЯ КАРТА
Интегрированная видеокарта

Parametrs, kas nosaka, vai pamatplatē ir integrēta videokarte. Integrētā videokarte der darbam ar biroja programmatūru, internetu, filmu skatīšanai un vienkāršu spēļu spēlēšanai.

Ja vēlaties izmantot grafiskās programmas, spēlēt 3D spēles un skatīties 3D animācijas, jums nepieciešama papildus videokarte.

Да (Зависит от выбранного процессора)
Интегрированная звуковая карта

Šis parametrs nosaka, vai mātes platē ir integrēta skaņas karte.

Realtek® ALC1220
LAN

Lokālais tīkls (angļu val. Local Area Network) ir privāts datoru tīkls, kas savieno datorus un citas informācijas apstrādes ierīces (piemēram, printerus) ierobežotā teritorijā, piemēram, mājās, skolā, biroju ēkās u.c.

Killer E2500
ПОДКЛЮЧЕНИЕ ЖЕСТКОГО ДИСКА И ОПТИЧЕСКИХ УСТРОЙСТВ
SATA 1/2 порты

Pašlaik dominējošais standarts cieto disku pieslēgšanai ir SATA (Serial ATA). Vienam SATA portam iespējams pieslēgt vienu SATA cieto disku, vai SATA DVD iekārtu.

Pirms iegādāties pamatplati, jums jāpārliecinās, vai SATA portu skaits ļauj jums pieslēgt visus nepieciešamos SATA diskus.

Нет
SATA 3 порты

SATA 3 ir trešās paaudzes SATA saskarne, kas darbojas ar ātrumu 6.0 GB/sek.

6
IDE порты

IDE (angļu val. Integrated Drive Electronics) ir standarta elektroniskais interfeiss, kas tiek izmantots kā datu ceļš starp datora mātesplati un datora diska atmiņas ierīcēm.

Нет
Контролер RAID

Datu glabāšanas kontrolieris būtībā ir serveris, kas atbildīgs par plašu funkciju klāstu uzglabāšanas sistēmā.

Tas vada vairākus iekšējos vai ārējos cietos diskus, kā arī dažas perifērijas iekārtas, lai sasniegtu datora veiktspējas vai datu uzticamības uzlabošanu, ko dēvē RAID masīvu.

Да (0, 1, 5, 10)
СЛОТЫ РАСШИРЕНИЯ
Слоты PCI

PCI porti ir izplatītākais datora funkcju papildināšanas veids ar papildus kartēm (skaņas, tīkla, komunikāciju, videonovērošanas u.c.).

Jaunākajās platēs, pateicoties PCI-EXpress standartam ir neliels PCI paplašināšanas portu skaits, tādēļ pirms iegādāties pamatplati, pārliecinieties, vai PCI portu skaits ļauj ievietot visas jums nepieciešamās PCI kartes.

Нет
PCI Express 1X 3
PCI Express 4X Нет
PCI Express 16X 3
ВОЗМОЖНОСТИ ПОДКЛЮЧЕНИЙ ЗАДНЕЙ ПАНЕЛИ
Порты SERIAL

Virknes jeb serial ports ir ievadizvades pieslēgvieta, kas nodrošina informācijas pārsūtīšanu virknes formātā starp datoru un ārējām ierīcēm.

Нет
Коннекторы PS/2

Viens no vadu savienojuma veidiem, kas, piemēram, savieno klaviatūru, peli ar datoru.

1
HDMI

Tas ir ciparu savienotājs, ar kura palīdzību var pieslēgt televizoru, projektoru un citas ierīces, kas nodod attēlu portatīvajam datoram.

Atšķirībā no VGA, HDMI nodod skaņu un attēlu bez traucējumiem un augstā izšķirtspējā ( HD, Full HD – ja ir pieejams).

1
DVI

Vizuālā cipara interfeiss (angļu val. Digital Visual Interface) ir paredzēts datora savienojumam ar augstas izšķirtspējas monitoru vai televizoru.

Нет
D-Sub

D-Sub ir klasiskais (analogais) monitoru pieslēgšanas spraudnis.

Нет
DisplayPort

DisplayPort ir augstākas attēla kvalitātes un izšķirtspējas monitora pieslēgvieta.

1
USB 2.0

USB 2.0 ir izplatītākā datora perifērijas ierīču pieslēgvieta. Pateicoties šai pieslēgvietai datoram iespējams pievienot peles, klaviatūras, interneta kameras, printerus, USB zibatmiņas, ārējos cietos diskus un neskaitāmas citas ierīces. Jo vairāk USB porti, jo vairāk ierīces vienlaicīgi var pieslēgt datoram.

2
USB 3.0

USB 3.0 ir jaunākais un ātrākais USB standarts, kas ļauj pieslēgt visas iepriekšējās paaudzes USB 2.0 un jaunās paaudzes USB3.0 iekārtas. Jo vairāk USB porti, jo vairāk ierīces vienlaicīgi var pieslēgt datoram.

3
ДОПОЛНИТЕЛЬНО
Cоединение FIREWIRE

FireWire ir izplatīts videokameru, ārējo skaņas karšu, datu nesēju u.c. datoru perifērijas iekārtu savienotājs.

Pamatplatē integrēts FireWire ports dod iespēju bez papildus FireWire savienotājplates iegādes pieslēgt datoram jebkuru FireWire iekārtu.

Нет
Поддержка SLI

SLI (angļu val. Scalable Link Interface) ir grafiskā procesora risinājuma zīmols, ko izstrādājusi NVIDIA, savienojot divas vai vairākas video kartes kopā, lai iegūtu vienu rezultātu.

Да
Поддержка CROSSFIRE

CrossFire ļauj automatizēti paplašināt grafikas veiktspēju, apvienojot vairākas grafikas kartes CrossFire atbalstošā mātes platē.

CrossFire darbojas tikai ar ATI bāzes kartēm, kas tiek ražotas CrossFire lietošanai.

Да
Специальные отметки 1 x соединитель M.2 Socket 3 type (2242/2260/2280/22110)
1 x соединитель M.2 Socket 3 (type 2242/2260/2280)
1 x соединитель U.2
3 x соединитель SATA Express
1 x USB Type-C™
1 x USB 3.1 Gen 2 Type-A
Технология GIGABYTE UEFI DualBIOS™
Поддержка Intel® Extreme Memory Profile (XMP)
Освещение RGB FUSION LED

Описание модели

Gigabyte GA-Z270X-GAMINGK5
Описание товара на английском языке:
YOUR GAME. YOUR WAY.

Set the Color that Matches Your Style
AORUS' 200 series motherboards boast the most advanced LED system in the market today. With more customizability than ever and a convenient and intuitive UI thanks to the RGB Fusion App, you’ll have a blast making your AORUS your own. LED enthusiasts now have even more options with the ability to customize multiple zones independently. For a more functional use, the bright and vibrant LEDs can be configured to display the PC’s temperature or load. For even more LED goodness RGBW strips are now supported for more true and vibrant whites.
• 16.8M RGB Colors
• 2 Programmable Sections
• 7 Different Lighting Effects
• 1 RGBW Light Strip Pin Header
• Accent LED with Interchangeable Overlay
• Advanced Mode for Extreme Customizability
Lighting zone, programmable sections, wave mode may vary by model.

Surround Lighting
Now offering more LED customizations than ever, users can truly adapt their PC to represent their lifestyle. With full RGB support and a redesigned RGB Fusion application, the user has complete control over the LEDs which surround the motherboard.

Swappable Overlay for Accent LED
AORUS brings even more color and life to your system with an Accent LED Overlay. This overlay complements the RGB Fusion technology in AORUS Motherboards adding more flare and style to your gaming machine. With the swappable overlay users can utilize different patterns and designs to make their system their own.

Supports RGBW Light Strips
Independently Programmable Onboard Pin Header for RGBW LED Strips
Not bright enough? You can install standard 12V external RGB or RGBW light strips on the RGBW pin header and control its color from the RGB Fusion software. With RGBW light strips that have a dedicated white color LED, you can have brighter and more vibrant colors.
No need to worry when choosing light strips as the AORUS motherboards support a wide variety of RGBW light strips on the market thanks to the RGB Fusion software that allows users to redefine the pin location for the R/G/B Signal.

RGB Fusion (Advanced mode)
With the all new RGB Fusion software, users have access to different preset LED lighting configurations with choice of colors. You can even set the LEDs to synchronize with your favorite music or have them change colors to indicate the CPU temperature.
For true lighting experts there is an Advanced Mode, which can be fully customized by individual area with its own effects and color transitions, along with specific duration and transition times.
Once done, it’s simple to save and share your lighting profile with others.

Smart Fan 5
With Smart Fan 5 users can ensure that their gaming PC can maintain its performance while staying cool. Smart Fan 5 allows users to interchange their fan headers to reflect different thermal sensors at different locations on the motherboard. Not only that, with Smart Fan 5 more hybrid fan headers that support both PWM and Voltage mode fans have been introduced to make the motherboard more liquid cooling friendly.

All Hybrid Fan Pin Headers
• All Hybrid Fan Headers can automatically detect the type of cooling device whether it be fan or pump with different PWM or Voltage mode.
• Supports up to 2 amps with built-in overcurrent protection—a must for high-end high current fans.

New Smart Fan 5 Software
Interoperable Sensors and Fans
Each fan can be customized to operate at different speeds according to any defined temperature source input (except the CPU fan).

Fan Curve
Customize fan curves based on specific temperatures with the intuitive graphical UI.
Choose from different modes, Quiet to Full Speed, to match your system usage scenario. For each fan or pump, you can use the intuitive fan curve to define trigger thresholds and corresponding fan speeds.

Enhanced BIOS Interface
The enhanced BIOS interface also has the advanced features seen in the Smart Fan 5 UI, such as: the ability to set triggers based on different temperature sensors on the board, fan curve definition and the temperature interval setting, which can prevent fan rotation noise caused by sudden temperature change—all without having to load Windows.

Sound Blaster X-Fi MB5 + ALC 1220 120dB SNR HD Audio with Smart Headphone Amp
ALC 1220 120dB SNR HD Audio
The ALC1220 is a high-performance multi-channel High Definition Audio Codec with up to 120dB SNR for crystal clear audio and features such as Smart Headphone Amp, 108dB SNR recording for precise voice chats and hardware decoding of DSD128, ensuring users get the best possible audio quality from their PC.

Smart Headphone Amp
Automatically detects impedance of your head-worn audio device, whether earbuds or high-end headphones to provide optimal audio dynamics—preventing issues such as low volume and distortion.

Creative X-Fi MB5 Software
The Sound Blaster X-Fi MB5 provides you with everything you need to stretch your audio experience potential. It’s a comprehensive suite of tools, equipped with cutting-edge technology and premium audio quality, effects and features to support your needs. Featuring SBX Pro Studio™ suite of technologies, it gives you the fullest audio experience – like no other.

High-End Audio Capacitors
AORUS Gaming motherboards use high-end Japanese Nichicon audio capacitors. These high quality capacitors help deliver high resolution and high fidelity audio to provide the most realistic sound effects for gamers.
AMP-UP™ Audio Technology with Upgradable OP-AMP
Customizable
+ Users can choose audio quality based on individual listening preferences.
+ Wide availability of additional OP-AMPs.

Low Cost way to dramatically improve audio quality
+ Improve audio dynamics and overall sound-quality with little cost.
+ No need for expensive speakers or high-end audio equipment.
USB DAC-UP 2 Adjustable Voltage USB Port with Dedicated Power Design

AORUS improves upon USB DAC-UP technologies with USB DAC-UP 2.
USB DAC-UP 2 continues to provide clean, isolated and low-noise power while adding the ability to compensate for voltage drop.
Virtual reality pioneers and gamers alike can rest assured that their expensive accessories and peripherals will not encounter connectivity or power deficiency issues with the AORUS USB DAC-UP 2. With Gaming Gear drawing large amounts of power and having firm specification requirements USB DAC-UP 2 is up for the challenge.

Immersive VR
Gaming Experience
> VR requires more performance than Full HD graphics for a steady 90FPS or greater.
> Only Gaming PCs can provide the best VR experience.
To create a seamless VR experience AORUS Motherboards offer the best features to make your virtual reality feel like your actual reality. With technologies such as NVMe support via M.2 or U.2 and a one piece metal shielding to brace for heavier discrete graphics cards it's obvious that AORUS has the tools you need to start your journey in VR. To set the mood AORUS Motherboards include RGB Fusion to put you in the center of action.

Any copyrighted images or trademarks displayed are the property of their respective owners and are shown for reference purposes only. Reference herein does not constitute or imply affiliation or endorsement of Gigabyte products by the respective trademark owners. VR Gaming photo for reference only.

XSplit Gamecaster + Broadcaster: Cast Your Game Anytime, Anywhere
Now set up your stage and share the greatest gaming moments with XSplit Gamecaster + Broadcaster! Fully optimized social media integration is ready for real-time chats—keeping you notified yet focused in the game. It takes just one click to stream your gameplay to Twitch. Host your game like a pro!
*Free 14 days XSplit Gamecaster + Broadcaster Premium License.

Killer™ E2500 Gaming Network
Killer™ E2500 is a high-performance, adaptive gigabit Ethernet controller that offers better online gaming and media performance compared to standard solutions.

Triple NVMe PCIe SSDs in RAID 0 Support
Extreme Performance with Gen3 x4 NVMe PCIe SSDs
AORUS' Z270 motherboards offers the industry’s best compatibility in terms of NVMe storage for users who demand high capacity and seek the best performance. AORUS' unique design supports up to three Intel 750 Series NVMe PCIe SSDs which can be configured in RAID for record speeds of up to 3525 MB/s (Sequential Read), making AORUS the obvious choice for the ultimate PC.

U.2 Onboard (NVMe PCIe Gen3 x4)
NVMe Performance for PCIe SSDs
The new Intel 750 series SSDs offer an incredible increase in performance over SATA drives. Using the NVMe protocol which takes advantage of the fast bandwidth of PCIe Gen3 x4 lanes (32 Gb/s), the drives are a clear advantage for users looking to boot their OS faster, load their games in a flash and access large files without waiting. By implementing the U.2 port onboard to support the 2.5” Intel 750 Series drive, AORUS ensures that the users can benefit from the best performance.

SSDs and cables not included.
Dual Ultra-Fast NVMe PCIe Gen3 x4 M.2
With two NVMe PCIe Gen3 x4 M.2 connectors onboard, AORUS brings to the user PCI-Express connectivity for SSD devices. Delivering up to 32 Gb/s data transfer speed per connector, the dual M.2 provides an ideal storage solution as it also supports RAID modes.

Fast Onboard Storage with NVMe
PCIe Gen3 x4 110mm M.2 (Up to 32 Gb/s)
AORUS' M.2 solution offers considerably faster storage performance and support for both PCIe and SATA interfaces for M.2 SSD devices.

PURE SPEED
AORUS Extreme USB 3.1 Motherboards
The ASMEDIA 2142 USB 3.1 controller utilizes 2 PCIe Gen3 lanes, offering a total of up to 16 Gb/s, which means you have extra bandwidth to take full control of the 10 Gb/s USB 3.1 ports. With twice the bandwidth compared to its previous generation, and backwards compatibility with USB 2.0 and 3.0, the much improved USB 3.1 protocol is available over the new reversible USB Type-C™ and the traditional USB Type-A connector for better compatibility over a wider range of devices.

Connecting the Future - USB Type-C™
• The World's Next Universal Connector
• Reversible USB Type-C™ with USB 3.1 Gen 2

Turbo B-Clock
Built-in Advanced Performance Tuning IC
Turbo B-Clock Tuning IC in the AORUS 200 series motherboards enable overclockers to have the ability to change their BCLK frequency to a desired value of their choice. With the new linear range adjustment option of the Tuning IC, ranges from 90MHz to 500MHz are now possible, so that overclockers are not limited to the 5% ranges of traditional straps.
*Turbo B-Clock overclocking range may vary according to CPU capabilities.

Diagnostic LEDs
Hardware Troubleshooting at a Glance
Onboard LEDs controlled by the system BIOS indicate if a malfunction is occurring, allowing users to quickly diagnose which major component (CPU/DDR/VGA/HDD) is malfunctioning so they may take action promptly.

Support for DDR4 XMP Up to 3866MHz and Beyond*
AORUS is offering a tested and proven platform that ensures proper compatibility with profiles up to 3866MHz and beyond. All users need to do to attain this performance boost is to ensure that their memory module is XMP capable and that the XMP function is activated and enabled on their AORUS motherboard.

What is XMP?
DDR4 memory modules are available at a stock frequency of 2133MHz, but as frequency tweaking requires a considerable amount of effort and knowledge, memory vendors encode XMP profiles which can automatically modify the timings of the supported memory modules to work with your CPU and to achieve increased performance.
* XMP Profile support may vary depending on memory module. Please visit www.aorus.com to see the complete validated memory support list. Product features may vary by model.

GIGABYTE Patented Double Locking Bracket
Dual Armor DIMM and PCIe Metal Shielding
Never worry about your heavy graphics card damaging your motherboard again. AORUS’ proprietary Ultra Durable PCIe Metal Shielding reinforces the PCIe connector to prevent slot damage due to heavy graphics card. The DIMM and PCIe metal shield also provides extra strength for when you forget to release the lock while replacing your component, adding a foolproof option which can save your PC’s life.

Ultra Durable™ PCIe Armor
Enhanced Strength PCIe Design, Support for Heavy Graphics Cards For Extreme / VR Gaming Station

Ultra Durable™ Memory Armor
AORUS’ exclusive one piece stainless steel shielding design prevents against PCB distortion and twist, plate bending, in addition to preventing any possible ESD interference.

Anti-Sulfur Resistor Design
Sulfur compounds in the air can penetrate tiny onboard resistors creating chemical change and causing these resistors to open or short. If either of these occurs the motherboard will fail to function. By equipping resistors with an Anti-Sulfur Design AORUS gives Ultra Durable Motherboards a whole new meaning.

Refreshed BIOS Easy, Smart, and Friendly
The BIOS is essential for users during initial setup to allow for the most optimal settings. With a new GUI and easier to use functionalities, GIGABYTE has been able to reinvent the BIOS to give users a better experience while setting up their new system.
* Photos are for reference only. Product features may vary by model.

GIGABYTE APP Center
The GIGABYTE APP Center gives you easy access to a wealth of GIGABYTE apps that help you get the most from your GIGABYTE motherboard. Using a simple, unified user interface, GIGABYTE APP Center allows you to easily launch all GIGABYTE apps installed on your system, check related updates online, and download the latest apps, drivers, and BIOS.

EasyTune™
GIGABYTE's EasyTune™ is a simple and easy-to-use interface that allows users to fine-tune their system settings or adjust system and memory clocks and voltages in a Windows environment. With Smart Quick Boost, one click is all it takes to automatically overclock your system, giving an added performance boost when you need it the most.

Overclocking to Boost Your Frame Rates
Get the highest levels of performance from your PC with easy-to-use GIGABYTE overclocking features.

System Information Viewer
GIGABYTE System Information Viewer is a central location that gives you access to your current system status. Monitor components such as the clocks and processor, set your preferred fan speed profile, create alerts when temperatures get too high or record your system’s behavior; these are the possibilities of the System Information Viewer.

@BIOS
The GIGABYTE @BIOS app allows you to update your system’s BIOS from within Windows using a simple and slick graphical user interface. @BIOS can automatically download the latest version from the GIGABYTE servers or you can update your BIOS from a file on your computer. @BIOS also allows you to save your current BIOS to a file, recover your previous BIOS from an image and backup your BIOS to an image.

3D OSD
3D OSD automatically detects and displays your system information during games, allowing you to easily get a hold of your system information without switching between screens.

GIGABYTE Patented DualBIOS™ (UEFI) Design
GIGABYTE Ultra Durable™ motherboards feature GIGABYTE DualBIOS™, an exclusive technology from GIGABYTE that protects arguably one of your PC's most crucial components, the BIOS. GIGABYTE DualBIOS™ means that your motherboard has both a 'Main BIOS' and a 'Backup BIOS', protecting users from BIOS failure due to virus, hardware malfunction, improper OC settings or power failure during the update process.

Long Lifespan Durable Black™ Solid Caps
AORUS motherboards integrate the absolute best quality solid state capacitors that are rated to perform at maximum efficiency for extended periods, even in extreme performance configurations. With ultra-low ESR no matter how high the CPU load, this provides peace of mind for end users who want to push their system hard, yet demand absolute reliability and stability. These exclusive capacitors also come in customized jet black, exclusively on AORUS motherboards.

Easy to Install "G-Connector" Design
The tiny cables of the front panel connectors can be hard to manipulate as space is restricted and indicators being tiny. With the G-Connector, you can connect all the FP cables at once, simplifying the process of building your next PC and saving you some frustrations.

TriDef® SmartCam | Custom Stream Modding
To facilitate being the full streaming solution each AORUS motherboard includes TriDef® SmartCam software, you are now able to remove backgrounds without the hassle of using a green screen. Through the SmartCam application you can now apply live filters, and fully control your background, not only while streaming, but also through other video applications such as Skype.
*Free 1 month TriDef® SmartCam License.

Отзывы

4.2 из 5 звездочек (Всего 13 оценок)

5★
6
4★
6
3★
1
2★
0
1★
0
GIGABYTE Gigabyte GA-Z270X-GAMINGK5 Gigabyte GA-Z270X-GAMINGK5
Описание товара на английском языке:
YOUR GAME. YOUR WAY.

Set the Color that Matches Your Style
AORUS' 200 series motherboards boast the most advanced LED system in the market today. With more customizability than ever and a convenient and intuitive UI thanks to the RGB Fusion App, you’ll have a blast making your AORUS your own. LED enthusiasts now have even more options with the ability to customize multiple zones independently. For a more functional use, the bright and vibrant LEDs can be configured to display the PC’s temperature or load. For even more LED goodness RGBW strips are now supported for more true and vibrant whites.
• 16.8M RGB Colors
• 2 Programmable Sections
• 7 Different Lighting Effects
• 1 RGBW Light Strip Pin Header
• Accent LED with Interchangeable Overlay
• Advanced Mode for Extreme Customizability
Lighting zone, programmable sections, wave mode may vary by model.

Surround Lighting
Now offering more LED customizations than ever, users can truly adapt their PC to represent their lifestyle. With full RGB support and a redesigned RGB Fusion application, the user has complete control over the LEDs which surround the motherboard.

Swappable Overlay for Accent LED
AORUS brings even more color and life to your system with an Accent LED Overlay. This overlay complements the RGB Fusion technology in AORUS Motherboards adding more flare and style to your gaming machine. With the swappable overlay users can utilize different patterns and designs to make their system their own.

Supports RGBW Light Strips
Independently Programmable Onboard Pin Header for RGBW LED Strips
Not bright enough? You can install standard 12V external RGB or RGBW light strips on the RGBW pin header and control its color from the RGB Fusion software. With RGBW light strips that have a dedicated white color LED, you can have brighter and more vibrant colors.
No need to worry when choosing light strips as the AORUS motherboards support a wide variety of RGBW light strips on the market thanks to the RGB Fusion software that allows users to redefine the pin location for the R/G/B Signal.

RGB Fusion (Advanced mode)
With the all new RGB Fusion software, users have access to different preset LED lighting configurations with choice of colors. You can even set the LEDs to synchronize with your favorite music or have them change colors to indicate the CPU temperature.
For true lighting experts there is an Advanced Mode, which can be fully customized by individual area with its own effects and color transitions, along with specific duration and transition times.
Once done, it’s simple to save and share your lighting profile with others.

Smart Fan 5
With Smart Fan 5 users can ensure that their gaming PC can maintain its performance while staying cool. Smart Fan 5 allows users to interchange their fan headers to reflect different thermal sensors at different locations on the motherboard. Not only that, with Smart Fan 5 more hybrid fan headers that support both PWM and Voltage mode fans have been introduced to make the motherboard more liquid cooling friendly.

All Hybrid Fan Pin Headers
• All Hybrid Fan Headers can automatically detect the type of cooling device whether it be fan or pump with different PWM or Voltage mode.
• Supports up to 2 amps with built-in overcurrent protection—a must for high-end high current fans.

New Smart Fan 5 Software
Interoperable Sensors and Fans
Each fan can be customized to operate at different speeds according to any defined temperature source input (except the CPU fan).

Fan Curve
Customize fan curves based on specific temperatures with the intuitive graphical UI.
Choose from different modes, Quiet to Full Speed, to match your system usage scenario. For each fan or pump, you can use the intuitive fan curve to define trigger thresholds and corresponding fan speeds.

Enhanced BIOS Interface
The enhanced BIOS interface also has the advanced features seen in the Smart Fan 5 UI, such as: the ability to set triggers based on different temperature sensors on the board, fan curve definition and the temperature interval setting, which can prevent fan rotation noise caused by sudden temperature change—all without having to load Windows.

Sound Blaster X-Fi MB5 + ALC 1220 120dB SNR HD Audio with Smart Headphone Amp
ALC 1220 120dB SNR HD Audio
The ALC1220 is a high-performance multi-channel High Definition Audio Codec with up to 120dB SNR for crystal clear audio and features such as Smart Headphone Amp, 108dB SNR recording for precise voice chats and hardware decoding of DSD128, ensuring users get the best possible audio quality from their PC.

Smart Headphone Amp
Automatically detects impedance of your head-worn audio device, whether earbuds or high-end headphones to provide optimal audio dynamics—preventing issues such as low volume and distortion.

Creative X-Fi MB5 Software
The Sound Blaster X-Fi MB5 provides you with everything you need to stretch your audio experience potential. It’s a comprehensive suite of tools, equipped with cutting-edge technology and premium audio quality, effects and features to support your needs. Featuring SBX Pro Studio™ suite of technologies, it gives you the fullest audio experience – like no other.

High-End Audio Capacitors
AORUS Gaming motherboards use high-end Japanese Nichicon audio capacitors. These high quality capacitors help deliver high resolution and high fidelity audio to provide the most realistic sound effects for gamers.
AMP-UP™ Audio Technology with Upgradable OP-AMP
Customizable
+ Users can choose audio quality based on individual listening preferences.
+ Wide availability of additional OP-AMPs.

Low Cost way to dramatically improve audio quality
+ Improve audio dynamics and overall sound-quality with little cost.
+ No need for expensive speakers or high-end audio equipment.
USB DAC-UP 2 Adjustable Voltage USB Port with Dedicated Power Design

AORUS improves upon USB DAC-UP technologies with USB DAC-UP 2.
USB DAC-UP 2 continues to provide clean, isolated and low-noise power while adding the ability to compensate for voltage drop.
Virtual reality pioneers and gamers alike can rest assured that their expensive accessories and peripherals will not encounter connectivity or power deficiency issues with the AORUS USB DAC-UP 2. With Gaming Gear drawing large amounts of power and having firm specification requirements USB DAC-UP 2 is up for the challenge.

Immersive VR
Gaming Experience
> VR requires more performance than Full HD graphics for a steady 90FPS or greater.
> Only Gaming PCs can provide the best VR experience.
To create a seamless VR experience AORUS Motherboards offer the best features to make your virtual reality feel like your actual reality. With technologies such as NVMe support via M.2 or U.2 and a one piece metal shielding to brace for heavier discrete graphics cards it's obvious that AORUS has the tools you need to start your journey in VR. To set the mood AORUS Motherboards include RGB Fusion to put you in the center of action.

Any copyrighted images or trademarks displayed are the property of their respective owners and are shown for reference purposes only. Reference herein does not constitute or imply affiliation or endorsement of Gigabyte products by the respective trademark owners. VR Gaming photo for reference only.

XSplit Gamecaster + Broadcaster: Cast Your Game Anytime, Anywhere
Now set up your stage and share the greatest gaming moments with XSplit Gamecaster + Broadcaster! Fully optimized social media integration is ready for real-time chats—keeping you notified yet focused in the game. It takes just one click to stream your gameplay to Twitch. Host your game like a pro!
*Free 14 days XSplit Gamecaster + Broadcaster Premium License.

Killer™ E2500 Gaming Network
Killer™ E2500 is a high-performance, adaptive gigabit Ethernet controller that offers better online gaming and media performance compared to standard solutions.

Triple NVMe PCIe SSDs in RAID 0 Support
Extreme Performance with Gen3 x4 NVMe PCIe SSDs
AORUS' Z270 motherboards offers the industry’s best compatibility in terms of NVMe storage for users who demand high capacity and seek the best performance. AORUS' unique design supports up to three Intel 750 Series NVMe PCIe SSDs which can be configured in RAID for record speeds of up to 3525 MB/s (Sequential Read), making AORUS the obvious choice for the ultimate PC.

U.2 Onboard (NVMe PCIe Gen3 x4)
NVMe Performance for PCIe SSDs
The new Intel 750 series SSDs offer an incredible increase in performance over SATA drives. Using the NVMe protocol which takes advantage of the fast bandwidth of PCIe Gen3 x4 lanes (32 Gb/s), the drives are a clear advantage for users looking to boot their OS faster, load their games in a flash and access large files without waiting. By implementing the U.2 port onboard to support the 2.5” Intel 750 Series drive, AORUS ensures that the users can benefit from the best performance.

SSDs and cables not included.
Dual Ultra-Fast NVMe PCIe Gen3 x4 M.2
With two NVMe PCIe Gen3 x4 M.2 connectors onboard, AORUS brings to the user PCI-Express connectivity for SSD devices. Delivering up to 32 Gb/s data transfer speed per connector, the dual M.2 provides an ideal storage solution as it also supports RAID modes.

Fast Onboard Storage with NVMe
PCIe Gen3 x4 110mm M.2 (Up to 32 Gb/s)
AORUS' M.2 solution offers considerably faster storage performance and support for both PCIe and SATA interfaces for M.2 SSD devices.

PURE SPEED
AORUS Extreme USB 3.1 Motherboards
The ASMEDIA 2142 USB 3.1 controller utilizes 2 PCIe Gen3 lanes, offering a total of up to 16 Gb/s, which means you have extra bandwidth to take full control of the 10 Gb/s USB 3.1 ports. With twice the bandwidth compared to its previous generation, and backwards compatibility with USB 2.0 and 3.0, the much improved USB 3.1 protocol is available over the new reversible USB Type-C™ and the traditional USB Type-A connector for better compatibility over a wider range of devices.

Connecting the Future - USB Type-C™
• The World's Next Universal Connector
• Reversible USB Type-C™ with USB 3.1 Gen 2

Turbo B-Clock
Built-in Advanced Performance Tuning IC
Turbo B-Clock Tuning IC in the AORUS 200 series motherboards enable overclockers to have the ability to change their BCLK frequency to a desired value of their choice. With the new linear range adjustment option of the Tuning IC, ranges from 90MHz to 500MHz are now possible, so that overclockers are not limited to the 5% ranges of traditional straps.
*Turbo B-Clock overclocking range may vary according to CPU capabilities.

Diagnostic LEDs
Hardware Troubleshooting at a Glance
Onboard LEDs controlled by the system BIOS indicate if a malfunction is occurring, allowing users to quickly diagnose which major component (CPU/DDR/VGA/HDD) is malfunctioning so they may take action promptly.

Support for DDR4 XMP Up to 3866MHz and Beyond*
AORUS is offering a tested and proven platform that ensures proper compatibility with profiles up to 3866MHz and beyond. All users need to do to attain this performance boost is to ensure that their memory module is XMP capable and that the XMP function is activated and enabled on their AORUS motherboard.

What is XMP?
DDR4 memory modules are available at a stock frequency of 2133MHz, but as frequency tweaking requires a considerable amount of effort and knowledge, memory vendors encode XMP profiles which can automatically modify the timings of the supported memory modules to work with your CPU and to achieve increased performance.
* XMP Profile support may vary depending on memory module. Please visit www.aorus.com to see the complete validated memory support list. Product features may vary by model.

GIGABYTE Patented Double Locking Bracket
Dual Armor DIMM and PCIe Metal Shielding
Never worry about your heavy graphics card damaging your motherboard again. AORUS’ proprietary Ultra Durable PCIe Metal Shielding reinforces the PCIe connector to prevent slot damage due to heavy graphics card. The DIMM and PCIe metal shield also provides extra strength for when you forget to release the lock while replacing your component, adding a foolproof option which can save your PC’s life.

Ultra Durable™ PCIe Armor
Enhanced Strength PCIe Design, Support for Heavy Graphics Cards For Extreme / VR Gaming Station

Ultra Durable™ Memory Armor
AORUS’ exclusive one piece stainless steel shielding design prevents against PCB distortion and twist, plate bending, in addition to preventing any possible ESD interference.

Anti-Sulfur Resistor Design
Sulfur compounds in the air can penetrate tiny onboard resistors creating chemical change and causing these resistors to open or short. If either of these occurs the motherboard will fail to function. By equipping resistors with an Anti-Sulfur Design AORUS gives Ultra Durable Motherboards a whole new meaning.

Refreshed BIOS Easy, Smart, and Friendly
The BIOS is essential for users during initial setup to allow for the most optimal settings. With a new GUI and easier to use functionalities, GIGABYTE has been able to reinvent the BIOS to give users a better experience while setting up their new system.
* Photos are for reference only. Product features may vary by model.

GIGABYTE APP Center
The GIGABYTE APP Center gives you easy access to a wealth of GIGABYTE apps that help you get the most from your GIGABYTE motherboard. Using a simple, unified user interface, GIGABYTE APP Center allows you to easily launch all GIGABYTE apps installed on your system, check related updates online, and download the latest apps, drivers, and BIOS.

EasyTune™
GIGABYTE's EasyTune™ is a simple and easy-to-use interface that allows users to fine-tune their system settings or adjust system and memory clocks and voltages in a Windows environment. With Smart Quick Boost, one click is all it takes to automatically overclock your system, giving an added performance boost when you need it the most.

Overclocking to Boost Your Frame Rates
Get the highest levels of performance from your PC with easy-to-use GIGABYTE overclocking features.

System Information Viewer
GIGABYTE System Information Viewer is a central location that gives you access to your current system status. Monitor components such as the clocks and processor, set your preferred fan speed profile, create alerts when temperatures get too high or record your system’s behavior; these are the possibilities of the System Information Viewer.

@BIOS
The GIGABYTE @BIOS app allows you to update your system’s BIOS from within Windows using a simple and slick graphical user interface. @BIOS can automatically download the latest version from the GIGABYTE servers or you can update your BIOS from a file on your computer. @BIOS also allows you to save your current BIOS to a file, recover your previous BIOS from an image and backup your BIOS to an image.

3D OSD
3D OSD automatically detects and displays your system information during games, allowing you to easily get a hold of your system information without switching between screens.

GIGABYTE Patented DualBIOS™ (UEFI) Design
GIGABYTE Ultra Durable™ motherboards feature GIGABYTE DualBIOS™, an exclusive technology from GIGABYTE that protects arguably one of your PC's most crucial components, the BIOS. GIGABYTE DualBIOS™ means that your motherboard has both a 'Main BIOS' and a 'Backup BIOS', protecting users from BIOS failure due to virus, hardware malfunction, improper OC settings or power failure during the update process.

Long Lifespan Durable Black™ Solid Caps
AORUS motherboards integrate the absolute best quality solid state capacitors that are rated to perform at maximum efficiency for extended periods, even in extreme performance configurations. With ultra-low ESR no matter how high the CPU load, this provides peace of mind for end users who want to push their system hard, yet demand absolute reliability and stability. These exclusive capacitors also come in customized jet black, exclusively on AORUS motherboards.

Easy to Install "G-Connector" Design
The tiny cables of the front panel connectors can be hard to manipulate as space is restricted and indicators being tiny. With the G-Connector, you can connect all the FP cables at once, simplifying the process of building your next PC and saving you some frustrations.

TriDef® SmartCam | Custom Stream Modding
To facilitate being the full streaming solution each AORUS motherboard includes TriDef® SmartCam software, you are now able to remove backgrounds without the hassle of using a green screen. Through the SmartCam application you can now apply live filters, and fully control your background, not only while streaming, but also through other video applications such as Skype.
*Free 1 month TriDef® SmartCam License.
GA-Z270X-GAMINGK5 4.2 13
Задать вопрос

captcha
Bверх