«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Dzīvokļa interjers: kā iekārtot dzīvokli pēc tā tipa?

dzivokla interjers
Foto: Pexels.com

Iekārtot dzīvokli var simtiem veidos. Īpaši aizraujoši tas var šķist, iekārtojot pirmo mājokli – vienam vai jau ar otro pusi, visu ģimeni. Lai cik interesants un aizraujošs šis process var likties, tas vienlaikus var arī biedēt. Nepieciešams apsvērt ikvienu mazāko sīkumu – ko iegādāties, ko saglabāt, bet ko mainīt, lai sasniegtu pašu labāko iespējamo rezultātu interjerā? Lai palīdzētu Tev neapjukt plašajā iespēju klāstā, piedāvājam iespēju iepazīties ar ieteikumiem, kas ļaus veiksmīgi iekārtot visdažādākos dzīvokļus, veicot pilnīgu interjera maiņu vai tikai nomainot akcentus. 

Dzīvoklis: kas to raksturo?

Dzīvoklis ir visiem labi zināms mājokļa veids. Tas ir vairāku telpu kopums, kas atrodas lielākā daudzdzīvokļu ēkā. Iekļūšana dzīvoklī var būt dažāda – ar atsevišķu ieeju no kāpņutelpas, ielas vai arī pagalma. Tās telpu skaits nav akmenī kalts, taču ierasti tā ir vismaz viena dzīvojamā telpa, virtuve, sanitārais mezgls un arī vannas istaba, kā arī koridors. Veicot remontdarbus dzīvoklī, interjera izvēle ir atkarīga no pašu īpašnieku vēlmēm, taču noteikti jāņem vērā veids, kā tiek veikti remontdarbi. Nedrīkst aizmirst, ka nepieciešams:
 • veikt remontdarbus atbilstoši likumdošanā noteiktajām prasībām. Tas nozīmē, ka, pārveidojot telpu izmērus, pārbīdot sienas nepieciešams to saskaņot ar būvvaldi, jo bez saskaņošanas veikt šāda apmēra izmaiņas nedrīkst;
 • ievērot prasības pret pārējo dzīvokļu īpašnieku. Iecerētie remontdarbi, kas ietver gan pārbūvi, gan iekšējo apdari, iespējams, arī logu, durvju maiņu, nedrīkst traucēt ikdienas dzīvi vai apdraudēt apkārtējo dzīvokļu iedzīvotājus;
 • saskaņot arī plašākus remontdarbus. Piemēram, ja, plānojot izmaiņas dzīvoklī, esi iecerējis pārbūves lodžijā, to iestiklojot, šādas būvprojekts jāsaskaņo ar būvvaldi ne tikai konkrētā dzīvokļa īpašniekam, bet visai ēkai, kurā atrodas dzīvoklis.
Liela apmēra pārbūves gadījumā jāņem vērā minimāli pieļaujamie telpu izmēri. Gadījumā, ja dzīvoklis paredzēts dzīvošanai vienam cilvēkam, tā izmēriem ir jāsasniedz vismaz 30m2, dzīvojamai istabai izmēram jābūt vismaz 12m2. Savukārt, arī palīgtelpām ir noteikti minimāli pieļaujamie platuma izmēri, kas ir:
 1. virtuvei 2m;
 2. priekštelpai, koridoram – 1,4m;
 3. gaitenim, ja tāds ir, un tualetei 1m.

Telpas izmantošana dažādos dzīvokļos

Telpas izmantošana atšķirīgos dzīvokļu tipos būtiski var ietekmēt mājokļa interjeru kopumā. Ņemot vērā telpas izkārtojumu, dzīvokļi pēc to tipiem var iedalīties šādi:
 • studijas tipa. Šādā dzīvoklī ir divas telpas – vannas istaba un viesistaba, kas vienlaicīgi ir arī guļamistaba un, ja nepieciešams – arī darba istaba, un no tās ir atdalīta virtuves niša. Šāds iekārtojums nereti ir jaunā tipa mājokļos, un īpaši piestāv cilvēkiem, kuriem sirdij tuvs ir modernisma stils;
 • jumta stāva dzīvoklis. Šāda tipa dzīvokļi atrodas ēku bēniņu stāvā. Šādus dzīvokļus iespējams pārvērst par īstu miera ostu un oāzi zemes virsū, jo tie savas īpašās atrašanās vietas dēļ nereti paver apbrīnojamu skatu uz debesīm vai pilsētu;
 • dārza dzīvoklis. Šāda tipa dzīvokļi, kuriem ir nodrošināta pieeja pie pagalma vai dārza, atrodas pirmajos stāvos. Dzīvojot šāda tipa dzīvoklī, rodas sajūta kā dzīvojot privātmājā, kur aiz loga ir pieejama arī zaļā zona;
 • divstāvu. Divstāvu tipa dzīvokļi īpaši piemēroti būs tieši ģimenēm. Šādos dzīvokļos lielākoties pirmajā stāvā atrodas viesistaba, virtuve un dažādas citas palīgtelpas, savukārt otrajā stāvā tiek atvēlēta vieta guļamistabām, darba istabām jeb mājas birojiem un citām telpām; 
 • vienistabas, divistabu, trīsistabu. Šāda tipa dzīvokļos iekārtojums ir līdzīgs, atšķiras vien dzīvojamo istabu skaits. Nemainīgi visos ir atsevišķi atdalīta virtuve, koridors, vannas istaba un tualete. Šādos dzīvokļos nereti dzīvo, piemēram, studenti, kur katram no viņiem ir sava privātā telpa, bet koplietojama virtuve, tualete un vannas istaba.
Dzīvokļu tipi ir vēl vairāki, taču šie ir biežāk sastopamie dzīvokļu ēkās. Bet kā tos veiksmīgi iekārtot no interjera viedokļa? To lasi un uzzini raksta turpinājumā!
 
dzivokla interjers
Foto: Unsplash.com

Ieteikumi, lai dzīvokļa interjers būtu veiksmīgs!

Lai veiksmīgi iekārtotu visu dzīvokli kopumā, jāņem vērā katra tā telpa un funkcionalitāte. Nav viena unikālā iekārtojuma veida, kas vienlīdz labi iederētos gan studijas tipa dzīvoklī, gan plašā trīsistabu dzīvoklī.


1. Studijas tipa dzīvoklis

Studijas tipa dzīvoklim ir viena būtiska priekšrocība – nav daudz telpu, kuru iekārtojuma saskaņošana var prasīt daudz laika un arī zināšanas –, taču tajā pašā laikā ir arī savi trūkumi, piemēram, tas, ka nav atdalīta guļamistaba no virtuves vai viesistabas. Kādi ieteikumi būs noderīgi, plānojot dzīvokļa interjeru studijas tipa dzīvoklī?
 • Iekārto telpu pēc iespējas funkcionālāk. Piemēram, šāda tipa dzīvokļos piemērotāki būs tieši dīvāni, jo tie aizņem mazāk vietas, kā arī ir transformējami – šāda pieeja palīdzēs telpas iekārtojumam, uzņemot ciemiņus. Tāpat arī citas mēbeles ieteicams izvēlēties pēc iespējas kompaktākas, piemēram, krēsli un galds var būt transformējami – salokāmi vai mazāka izmēra nekā būtu piemēroti lielā, plašā dzīvoklī. 
 • Izmanto radošumu un nebaidies no jaunām idejām. Ir ļoti daudz interesanta aprīkojuma, kas iederas studijas tipa dzīvokļos, un no tiem nevajag baidīties. Lai veiksmīgi iekārtotu mājokli, kurā ir praktiski tikai divas telpas, bez radošuma neiztikt! Pievērs uzmanību, piemēram, tam, kā vizuāli atdalīt guļamzonu no virtuves, un citām nozīmīgām niansēm. 
 • Pieturies pie vienota stila. Telpa, neatkarīgi no tās lieluma un zonējuma, ir jāveido vienotā stilā. Izvēlies, kas pašam tīk vairāk – modernisms, industriālisms, skandināvu vai bohēmiskais stils! Iespējas ir dažādas.
 • Saskaņo toņus. Lai zonētu telpu, palīdzēs arī pareiza toņu saskaņošana. Virtuves zonā vari izmantot, piemēram, dabīgā koka, melnus vai baltus toņus, savukārt dzīvojamā zonā – košākus toņus. Tas radīs sajūtu, ka atrodies divās dažādās telpās. 
dzivokla interjers
Foto: Pexels.com

2. Jumta stāva dzīvoklis

Jumta stāva lielākā priekšrocība bieži vien ir tieši logi, kas vērsti uz debesīm, kas mājoklī ienes dabīgo apgaismojumu pat visdrūmākajās dienās. Dabīgā gaisma, īpaši, ja tā iespīd no augšas, mājokli padara plašāku un daudz gaišāku, mājīgāku, līdz ar to šādus logus noteikti ieteicams atstāt bez žalūzijām. Kas piestāvēs dzīvokļiem jumta stāvos?
 1. Viss dabīgais. Ļoti labi jumta stāvu dzīvokļiem piestāv koks – grīdas apdarei, arī sienām kā dekoratīvs elements un, protams, arī mēbelēs. Koks lieliski izskatīsies skandināvu stila interjerā, to savienojot ar baltu krāsu. Telpas mājoklī būs gaišas un modernas – divi zaķi ar vienu šāvienu!
 2. Piemērotas mēbeles. Tā kā jumta stāvos tieši griestu daļa ir slīpa, nepieciešams telpās izvietot mēbeles pareizi. Slīpajās daļās mēbeles jānovieto tā, lai netraucē tām piekļūt un pārvietoties pa telpu. Lieliski var noderēt, piemēram, kumodes vai nelieli skapīši. 
 3. Piekļūšana telpai. Atceries – jo vairāk mantu paredzēts novietot, jo sarežģītāka būs to transportēšana. Šādi dzīvokļi nereti atrodas pat 6. vai 7. ēkas stāvā, kas var apgrūtināt lielu gultu, dīvānu vai skapju uznešanu. 
 4. Telpas atdzīvināšana un vietas izmantošana. Lai pilnībā izmantotu telpu, vari pie sienām izvietot plauktu sistēmas. Tāpat telpas atdzīvināšanai vari izvietot augus – ņemot vērā, ka jumta stāvos ne vienmēr daudz iespējams saredzēt zaļo dabu, to panākt iespējams ar piemērotiem istabas augiem.
dzivokla interjers
Foto: Pexels.com

3. Dārza dzīvoklis

Dārza dzīvokļu priekšrocība ir pieeja dārzam. Tas nozīmē, ka, iespējams, var izveidot pat nelielu terasi. Kas ir aktuāls un piemērots šādiem dzīvokļiem?
 • Ja iespējams, paplašini skatu uz dārzu. Justies kā privātmājā dārza dzīvokļos ir vienkārši. Ja iespējams, atsedz skatu pa logu un izveido tuvumā tam atpūtas stūrīti. Vari telpā izvietot pie griestiem karamos dārza krēslus vai atpūtas krēslus un kafijas galdiņu – tie lieliski papildinās interjeru un ļaus izmantot dzīvokļa atrašanās vietas priekšrocības.
 • Pielāgota vieta ienākšanai. Jāatceras, ka šādos mājokļos ienākt var arī no dārza puses, tāpēc noteikti atbilstoši jāiekārto daļa pie šīm durvīm. Novieto glītus pakaramos virsdrēbēm, kā arī izvēlies piemērotu grīdas apdares materiālu, piemēram, flīzes. 
dzivokla interjers
Foto: Pexels.com

4. Divstāvu dzīvoklis

Divstāvu dzīvokļiem iekārtojuma variācijas ir dažādas. Lieliski izskatīsies, ja:
 • katru no stāviem veidosi līdzīgā iekārtojumā. Vari būt pietiekami radošs, lai katram stāvam izvēlētos krasi atšķirīgus interjera dizainus, bet labi izskatīsies arī vienots dizains, atšķiroties vien akcentiem, piemēram, krāsām un mēbelēm, arī dizaina elementiem – gleznām, lampām, augiem;
 • kāpnes. Noteikti jāizvēlas piemērotas kāpnes, pa kurām pārvietoties varēs gan pieaugušie, gan bērni un mājdzīvnieki, ja tādi ir. Tām jābūt drošām un ērtām, lai pakāpieni nav slideni un pārāk augsti;
 • pievērs uzmanību katrai istabai. Šādos dzīvokļos ir viegli pielāgot istabas pēc nepieciešamības katram no ģimenes locekļiem, nebaidoties no tā, ka kāds no interjeriem izcelsies uz pārējo fona, jo telpas parasti ir savstarpēji atdalītas, vismaz augšstāvā. Ja kāda no telpām paliek brīva, to viegli vari transformēt kā biroja telpu mājās. Tās iekārtošanai, iespējams, nebūs vajadzīgs daudz – biroja krēsli, galds, skapis un pielāgots apgaismojums.
dzivokla interjers
Foto: Pixabay.com

5. Vienistabas, divistabu u.c. dzīvokļi

Šādos dzīvokļos ar iekārtojumu variēt ir visvienkāršāk. Ņemot vērā telpu, jāizvēlas piemērotākās krāsas, piemēram:
 1. zilu izvēloties guļamistabai;
 2. baltu un pelēku modernas virtuves iekārtošanai;
 3. brūnus toņus, izvēloties kādu akcentu, piemēram, sarkanu vai baltu, viesistabai.
Mājās, kur visas telpas cita no citas ir atdalīta, dzīvokļa interjers var piedzīvot visdažādākos veidus. Lai veidotu saskaņotu koptēlu, vari katrā no telpām ievietot vienojošu akcentu, piemēram, izvēloties balto vai konkrētu pelēko krāsu. Tāpat vari viscaur mēbeļu izvēlē dot priekšroku tādam materiālam, kas ir vienojošā tonī. 
Galvenokārt iekārtošanas procesā jāpievērš uzmanība tam, kas telpā pavadīs laiku, piemēram:
 • bērnistabās jāizvēlas mēbeles, ko ir viegli kopt, jo bērniem, pat apzinīgākajiem, nereti gadās kaut ko sasmērēt. Tāpat jāpievērš uzmanība tam, cik asi ir mēbeļu stūri, lai bērns nevarētu satraumēties;
 • viesistabās, kur bieži nāk ciemiņi, jānodrošinās ar papildu vietu sēdēšanai – atpūtas krēsliem, pufiem vai jebkam citam, kas iederas interjerā. Tāpat viesistabās nepieciešams radīt mājīguma sajūtu, ko panāksi ar ģimenes bilžu un gleznu izvietošanu pie sienām, arī plauktiem, kuros izvietoti īpaši priekšmeti, spēles un augi;
 • virtuvē un viesistabā jānodrošina pietiekams gaismas daudzums. Lai papildinātu telpas iekārtojumu, vari iestrādāt LED apgaismojumu virtuves iekārtā vai iegādāties skaistu stāvlampu, griestu lampu. Gan gatavošanas procesā, gan, piemēram, lasot žurnālu, labs apgaismojums ir ļoti svarīgs. 
dzivokla-interjers-6
Foto: Pexels.com

Dzīvokļa interjers katram mājokļa tipam būs atšķirīgs. Pievērs uzmanību katrai niansei, lai izvēlētais risinājums būtu pēc iespējas veiksmīgāks un efektīvāks, atstājot iespaidu uz ikvienu mājinieku un ciemiņu. Visu nepieciešamo var atrast 1a.lv interneta veikalā. 

Секция Cama Meble Torii 3, белый/черный, 278x46x162 см

Секция Cama Meble Torii 3, белый/черный, 278x46x162 см

459,00 / шт.
Беспроцентный лизинг на 24 мес.
Секция Cama Meble Nick, белый/дубовый, 220x41x180 см

Секция Cama Meble Nick, белый/дубовый, 220x41x180 см

281,00 / шт.
Беспроцентный лизинг на 24 мес.
Секция Black Red White Spalt 2, коричневый/белый, 230x38x196 см

Секция Black Red White Spalt 2, коричневый/белый, 230x38x196 см

177,00 / шт.
Беспроцентный лизинг на 24 мес.
ТОП товар
Игровой стол Halmar B40, черный/красный

Игровой стол Halmar B40, черный/красный

Быстрая доставка
На складе
Секция Cama Meble Torii 3, белый/черный, 278x46x162 см

Секция Cama Meble Torii 3, белый/черный, 278x46x162 см

459,00 / шт.
Беспроцентный лизинг на 24 мес.
Секция Cama Meble Nick, белый/дубовый, 220x41x180 см

Секция Cama Meble Nick, белый/дубовый, 220x41x180 см

281,00 / шт.
Беспроцентный лизинг на 24 мес.
Секция Black Red White Spalt 2, коричневый/белый, 230x38x196 см

Секция Black Red White Spalt 2, коричневый/белый, 230x38x196 см

177,00 / шт.
Беспроцентный лизинг на 24 мес.
ТОП товар