«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Kā pieslēgt datoru pie TV ar HDMI kabeļa palīdzību?

kā pieslēgt datoru pie tv hdmi
Foto: Pixabay.com

Televizori pēdējo gadu laikā ir kļuvuši ļoti moderni un daudzpusīgi. Vēl pārdesmit gadus atpakaļ tie aizņēma lielu daļu viesistabas, svēra vairākus desmitus kilogramu, bet aiz televizora bija vesels vadu jūklis, lai tiem varētu pieslēgt visas nepieciešamās ierīces. Šobrīd modernākie televizori piedāvā iespējas, par kurām tad tikai varējām sapņot. Joprojām gana aktuāls ir jautājums par to, kā TV savienot ar, piemēram, datoru. Noskaidrosim to šajā bloga rakstā!

Kāpēc HDMI kabelis šobrīd ir tik iecienīta izvēle?

Iespējas, kā savā starpā savienot televizorus un citas ierīces, ir daudz un dažādas. Taču vērā jāņem kāds būtisks fakts – attēla un skaņas kvalitāte, kas pēdējo gadu laikā ir ievērojami augusi. Un, lai augstākās kvalitātes saturu varētu pilnvērtīgi nosūtīt no datora uz televizoru, nepieciešams atbilstošs kabelis. HDMI vadi izceļas ar vairākām vērā ņemamām priekšrocībām:
  • Iespēja vienlaicīgi pārnest gan video, gan audio saturu, līdz ar to nepieciešams tikai viens vads;
  • Augstas kvalitātes video pārnešana (atkarībā no kabeļa veida – līdz pat 8K izšķirtspējai);
  • HDMI izeja atrodama teju ikvienā jaunā datorā, spēļu konsolē un citās ierīcēs, piemēram, Apple TV;
  • Iegādājoties jaunākās paaudzes HDMI vadu ar atbilstošu ātrumu, tas spēs nodrošināt augstākās kvalitātes video un audio failu pārnešanu daudzu gadu garumā.
Šo iemeslu dēļ šobrīd, izvēloties kabeli, ar ko pieslēgt savu personālo datoru vai laptopu pie TV, HDMI vads noteikti ir labākā izvēle.

Soli pa solim: kā pieslēgt datoru pie TV ar HDMI kabeli?

kā pieslēgt datoru pie tv hdmi
Foto: Pexels.com

Pēc tam, kad HDMI kabelis iegādāts un izpakots, laiks to likt lietā. Ja līdz šim ar ko tādu neesi nodarbojies, seko līdzi šiem četriem soļiem!

1. solis: ieslēdz ierīces

Ieslēdz gan televizoru, gan datoru.

2. solis: pievieno kabeli abām ierīcēm

Pievieno HDMI kabeli gan datora izejā, gan televizora ieejā (piefiksējot ieejas numuru). Laptopa HDMI izeja parasti atrodas tā sānos, savukārt televizoram – vai nu sānos, vai aizmugurē. Gan ieeju, gan izeju spēsi atpazīt pēc formas.

3. solis: izvēlies pareizo TV ieeju

Ja TV automātiski nepiedāvā iespēju pārslēgties uz norādīto HDMI ieeju, paņem televizora tālvadības pulti un atrodi pogu ar nosaukumu Input vai Source. Nospied to, un izvēlies to HDMI ieeju, kurā ievietoji kabeli (parasti televizoriem ir vairākas HDMI ieejas).

4. solis: izvēlies pareizos iestatījumus datorā

Ja pēc trešā soļa paveikšanas televizora ekrānā ieraugi to pašu, kas redzams datorā, viss ir izdevies. Bet, ja tā nav, neraizējies! 

Ja izmanto datoru ar Windows 10 operētājsistēmu, šādā gadījumā nospied labo peles taustiņu, kursoru pirms tam novietojot uz darbvirsmas. Tad izvēlies Display settings, un šeit varēsi redzēt televizoram pieslēgtos ekrānus. Mazliet zemāk redzēsi sadaļu Multiple displays, kur iespējams izvēlēties, kā attēls tiek pārnests, proti, vai tas būs redzams uz abiem ekrāniem (datora un televizora), tikai datorā vai tikai televizorā, vai arī tiks radīti divi atsevišķi ekrāni, katrā no tiem atskaņojot ko citu. 

Savukārt, izmantojot Apple MacBook, visu iepriekš minēto redzēsi, dodoties šeit: Apple menu > System Preferences, un tad uzspiežot uz pogas Displays. Virknei portatīvo datoru uz klaviatūras atrodams taustiņš ar diviem ekrāniem – uz tā nospiežot, šī izvēle atvērsies automātiski.

Kā HDMI kabeļi atšķiras, un kurš ir nepieciešams tieši tev?

kā pieslēgt datoru pie tv hdmi
Foto: Foter.com

Lai gan varētu šķist, ka ikviens HDMI vads der jebkuru divu ierīču savienošanai, ja vien tām ir attiecīgas ieejas un izejas, tā nebūt nav! Tāpēc pastāstīsim nedaudz sīkāk par tiem HDMI kabeļu parametriem, kas tev jāņem vērā, pirms iegādājies kādu no plašā klāsta.

Savienojuma veidi

HDMI kabeļiem ir dažādi savienojuma veidi: Type A jeb Standard, Type B (Dual-Link), Type C (Mini), Type D (Micro), Type E (The Automotive Connection System). Izvēloties kabeli, obligāti noskaidro, kāda veida savienojums der gan tavam datoram, gan televizoram. Turklāt ņem vērā, ka ikvienam kabelim tiek norādīts katra gala savienojuma veids (tie var būt gan vienādi, gan atšķirīgi).

Paaudzes jeb versijas un datu pārraides ātrums

HDMI pirmsākumi meklējami 2002. gadā, tāpēc ir tikai loģiski, ka laika gaitā tie piedzīvojuši dažādus uzlabojumus. Lai lietotājam būtu vienkāršāk orientēties visu HDMI kabeļu piedāvājumā, tie iedalīti vairākās paaudzēs jeb versijās: 1.0 (vecākā), 1.1, 1.2-1.2a, 1.3-1.3a, 1.4-1.4b, 2.0-2.0b, un 2.1. (jaunākā). Jo jaunāka kabeļa versija, jo advancētākas funkcijas tas spēj veikt, taču lielākā daļa no tām ir tik specifiskas, ka ikdienas vajadzībām nav vajadzīgas. 

Tiesa, jaunāki kabeļi nodrošina arī lielāku datu pārraides ātrumu, un šim parametram gan ir nozīme. Piemēram, HDMI kabelis ar 3,96 Gbit/s lielu ātrumu nespēs nodrošināt 4K video atskaņošanu, bet ar jaunākās paaudzes kabeli, kura ātrums var sasniegt 42,6 Gbit/s, būsi gatavs arī brīdim, kad tavā rīcībā nonāks 8K izšķirtspējas saturs (un televizors, protams). Ievadot Google (vai jebkurā citā meklētājā) frāzi HDMI version, atradīsi tabulu, kurā redzama detalizēta informācija par kabeļu ātrumiem un paaudzēm.

Kabeļa garums

HDMI kabeļu garums plaši variē no dažiem desmitiem centimetru līdz pat 100 un vairāk metriem. Izvēloties kabeli mājas vajadzībām, parasti pilnībā pietiek ar pāris metru garu kabeli. Bet, izvēloties garāku HDMI vadu, uzmanība jāsāk pievērst izmantotajiem materiāliem un kabeļa specifikācijai. Jo, lai attēlu un skaņu spētu nogādāt daudzu metru attālumā, nepieciešami atbilstoši risinājumi. Šī iemesla dēļ garāks HDMI vads var izmaksāt salīdzinoši dārgi.

Vai HDMI kabeļiem ir arī kādi trūkumi?

 kā pieslēgt datoru pie tv hdmi
Foto: Pixabay.com

Vienīgais salīdzinoši būtiskais trūkums, salīdzinot HDMI vadu ar analogajiem kabeļiem, ir tā relatīvi augstā cena. Taču, ņemot vērā sniegtās ērtības (iespēja ar viena vada palīdzību pārraidīt gan attēlu, gan skaņu) un kvalitāti (jaunākās paaudzes HDMI kabeļi spēj pārraidīt pat 8K izšķirtspējas saturu), cena par šo preci ir ļoti samērīga.

Vai arī tev HDMI kabeļa iegāde ir aktuāls jautājums? Tādā gadījumā esi pareizajā vietā, jo 1a.lv internetveikalā iespējams atrast HDMI vadus ļoti dažādās variācijās un izmēros gan mājas lietotājiem, gan profesionāļiem!

Gembird Cable HDMI to HDMI Black 1.8m

Gembird Cable HDMI to HDMI Black 1.8m

3,50 / шт.
Gembird Cable HDMI to HDMI Black 4.5m

Gembird Cable HDMI to HDMI Black 4.5m

3,99 / шт.
Gembird DisplayPort to HDMI Cable 3m

Gembird DisplayPort to HDMI Cable 3m

6,92 / шт.
Delock 8572 Ultra High Speed HDMI Cable 1.5m

Delock 8572 Ultra High Speed HDMI Cable 1.5m

19,09 / шт.
Lanberg Cable HDMI to HDMI Black 10m

Lanberg Cable HDMI to HDMI Black 10m

8,17 / шт.
Lanberg HDMI Cable V2.0 4K Black 1.8m

Lanberg HDMI Cable V2.0 4K Black 1.8m

4,33 / шт.
Lanberg HDMI Cable V2.0 CCS Black 5m

Lanberg HDMI Cable V2.0 CCS Black 5m

4,57 / шт.
Gembird Select Plus HDMI Cable 1.5m

Gembird Select Plus HDMI Cable 1.5m

4,31 / шт.
Gembird Cable HDMI to HDMI Black 0.5m

Gembird Cable HDMI to HDMI Black 0.5m

3,22 / шт.
На складе
Gembird Cable HDMI to HDMI Black 1.8m

Gembird Cable HDMI to HDMI Black 1.8m

3,50 / шт.
Gembird Cable HDMI to HDMI Black 4.5m

Gembird Cable HDMI to HDMI Black 4.5m

3,99 / шт.
Gembird DisplayPort to HDMI Cable 3m

Gembird DisplayPort to HDMI Cable 3m

6,92 / шт.