«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Kā skenēt datorā dokumentus un bildes?

1-kā skenēt datorā
Foto: 1a.lv

Lielisks veids, kā ērti organizēt dokumentus, ir – tos ieskenēt datorā. Šādi tie vienmēr būs pie rokas bez vajadzības rakties cauri papīru kaudzei. Tāpat dokumenti arī būs drošībā no mitruma, uguns, bērniem un mājdzīvniekiem. Tāpat skenēšana lieti noderēs, ja vēlies saglabāt un pasargāt no izbalēšanas  senu un īpašu fotogrāfiju, uzlabot attēla kvalitāti vai dalīties ar foto savos sociālajos tīklos vai nosūtot radiem uz e-pastu.

Iesācējiem šī procedūra var likties sarežģīta un mulsinoša. Esam sagatavojuši nelielu ceļvedi par to, kā skenēt datorā, kas šim uzdevumam nepieciešams, kā arī uzskaitīsim dažus vienkārši lietojamus skeneru modeļus. Iepazīsties ar tiem turpinājumā!

Skenēt mājās vai salonā?

Tu noteikti esi kaut reizi dzīvē saskāries ar vajadzību kaut ko izprintēt kādā no publiskajiem drukas saloniem . Taču vai zināji, ka drukas salonos ir pieejams arī skenēšanas pakalpojums?

Skenēšanas darbu uzticēt profesionāļiem ir vērts, ja:
 • jāskenē lielizmēra materiāls (lielāks par A4 – karte, rasējums, plakāts u.tml.);
 • nepieciešams īpaši augstas kvalitātes attēls (tipiski mājās lietojamajiem skeneriem neiesaka izmantot izšķirtspēju lielāku par 300 dpi, jo digitālie dokumenti aizņems ļoti lielu daļu datora atmiņas. Turklāt, bet salonos Tev par to nav jāuztraucas, un ir iespējams skenēšanu veikt ar izšķirtspēju līdz pat 1200 dpi).
Tiesa, apsverot domu uzticēt skenēšanas procesu publiskajiem saloniem, der atcerēties, ka:
 1. tas ir maksas pakalpojums;
 2. tas ir pieejams ierobežotu laiku (salona darba laikā);
 3. tas būs laikietilpīgi (jo jātiek no mājām uz salonu un atpakaļ);
 4. tas nav konfidenciāli un privāti.
Tāpat pastāv risks, ka ieskenētais dokuments vai bilde var tikt nejauši vai ar nolūku nopludināta internetā. Tāpēc iesakām drīzāk pašam iegādāties printeri un skeneri, lai ieekonomētu laiku, resursus un neriskētu ar drošību.

Skenēšanas aprīkojums

Vai esi izlēmis, ka skenēšanu veiksi pats? Pirms iepazīties ar pamācību, kā skenēt datorā, mājās esošo elektroierīču komplekts būs jāpapildina, iegādājoties skeneri. Šīs ierīces iedalās trīs veidos:
 • plakanvirsmas;
 • lappadeves;
 • pārnēsājamie.
Plakanvirsmas skeneris ir novietojams uz galda, atverams kā grāmata, un tajā manuāli jāievieto pa vienai skenējamajai lapai. Daļa šo iekārtu spēj vienlaikus skenēt abas lapas puses.
2-kā skenēt datorā
Foto: 1a.lv

Lappadeves printeris arī ir novietojams uz galda, taču, atšķirībā no plakanvirsmas skenera, šī ierīce pati automātiski nomaina skenējamās lapas – atliek vien visu skenējamo materiālu ievietot tam paredzētajā atverē. Vairums šī tipa skeneru veic abpusējo skenēšanu.'
3-kā skenēt datorā
Foto: 1a.lv

Pārnēsājamie skeneri ir lieliska izvēle tiem, kam nav pietiekami daudz vietas, lai glabātu pilnizmēra skeneri, kā arī tiem, kas strādā pa ceļam. Daļa šo ierīču ir darbojas ar USB savienojuma palīdzību, bet daļa – ar baterijām. Līdzīgi kā plakanvirsmas skeneri, arī daļa pārnēsājamo skeneru spēj veikt abpusējo skenēšanu.

Jāpiebilst, ka tiem pārnēsājamajiem skeneriem, kas darbojas ar bateriju palīdzību, būs nepieciešamas atmiņas kartes, jo skenēšana notiek bez sasaistes ar datoru. Pēc tam iegūtos attēlus var pārnest no atmiņas kartes uz datoru ar USB palīdzību vai ievietot atmiņas karti datorā (būs nepieciešams SD kartes adapteris) vai telefonā.
4-kā skenēt datorā
Foto: 1a.lv

Ja vēlies viegli un ērti lietojamu skeneri, iesakām apsvērt šo ierīču iegādi:
 • plakanvirsmas skeneris Epson Perfection V19;
 • lappadeves skeneris IRIS IRISCan Pro 5;
 • pārnēsājamais skeneris Media-Tech Scanline (darbojas ar AA baterijām);
 • pārnēsājamais skeneris Canon imageFORMULA P-208II (darbojas ar USB vadu).
Šie ir viegli saprotami un iesācējiem draudzīgi skeneri, kas palīdzēs iegūt augstas kvalitātes skenēto attēlu.

Kā skenēt datorā?

Skenēšanas procedūrai ir divi posmi – skenera uzstādīšana un pati skenēšana. Iepazīsties ar tiem turpinājumā!

Skenera uzstādīšana

1. Ieslēdz datoru un skeneri, pārliecinies, ka tie ir savienoti (ar skenera komplektācijā esošo vadu vai wi-fi savienojumu). Ja sistēma nedarbojas:
 1. pārbaudi, vai abu ierīču kontaktdakšas ir iespraustas rozetēs, kā arī – vai rozetēs ir elektrība;
 2. pārliecinies, vai visi vadi ir iesprausti stabili un neizkustās no vietas;
 3. pārbaudi, vai USB vads ir iesprausts pareizajā vietā;
 4. pārliecinies, ka Tev ir un Tu izmanto pareizā veida kabeļus.
Vienmēr, īpaši sākumā un pirmajās skenera lietošanas reizēs, seko līdzi rokasgrāmatā aprakstītajai instrukcijai. Tajā ir pateikts viss nepieciešamais pa punktiem un bieži arī paskaidrots ar attēliem.
 
2. Atrodi skenēšanas programmu.
 
Lai atrastu skenēšanas programmu Windows datorā:
 1. spied klaviatūras pogu “Start” (poga, kurai virsū uzdrukāts lodziņš, parasti atrodas apakšējā pogu rindā) vai uzmeklē tādu pat pogu datora ekrānā apakšējā malā kreisajā stūrī;
 2. spied labajā augšējā stūrī pogu “Meklēt” vai vienkārši sāc rakstīt “Windows Fax and Scan”, sagaidi, kad zem meklēšanas lodziņa parādīsies minētā programma un spied uz tās ar peli.
Ja skenera programmu Windows datorā nevari atrast, to būs nepieciešams pievienot sistēmai. Lai to izdarītu:
 1. ar peles kursoru aizbrauc uz datora ekrāna labo augšējo stūri (tā, lai kursoru nevar vairs redzēt ekrānā) un pavelc to uz leju pa ekrāna malu – parādīsies izvēlne;
 2. izvēlnē spied uz “Settings”, tad “Change PC Settings”, tad “PC and devices” (vai latviski attiecīgi Iestatījumi – Mainīt datora iestatījums – Dators un ierīces);
 3. ja sarakstā zem “Printers & Scanners” (Printeri un skeneri) neredzi sava skenera nosaukumu, spied “Add printer or scanner” (Pievienot printeri vai skeneri);
 4. datora sistēma uzmeklēs datoram fiziski pievienotās ierīces; kad ieraudzīsi sava skenera nosaukumu, spied uz tā un kliksķini“Add device” (Pievienot ierīci);
 5. tad atgriezies atpakaļ sākuma ekrānā, vēlreiz veic meklēšanu un spied uz atrastās programmas, lai to atvērtu.
Lai atrastu un atvērtu skenēšanas programmu Apple datorā, vienkārši nospied uz skenera ikonas. Tālāk iepazīsties ar pamācību, kā skenēt datorā.
5-kā skenēt datorā
Foto: Pexels.com

Skenēšana

1. Ievieto skenerī dokumentu vai bildi, ko vēlies digitalizēt, ar attēlu uz leju. Seko uz skenera korpusa redzamajiem norādījumiem pie paša stikla, lai ievietotu dokumentu pareizi.

2. Skenēšanas programmā izvēlies, kādu rezultātu gribi iegūt. Iespējams izvēlēties krāsainu vai melnbaltu, kā arī vēlamo attēla formātu (jpg, jpeg vai tiff).

3. Spied “Finish” vai “Scan”. Programma sāks skenēt dokumentu. Procesa laikā never vaļā skeneri, lai nesabojātu skenēšanas rezultātu.

4. Saglabā ieskenētos attēlus. Dažas programmas automātiski saglabā attēlus savā kešatmiņā, bet vairums liks izvēlēties vietu datorā, kur Tu vēlies attēlus saglabāt. Otrajā gadījumā Tu zināsi, kur tos atrast, bet pirmajā, ja attēli paši saglabājas automātiski:
 1. spied uz “My computer” vai “This PC” (ja neatrodi šādu ikonu uz darbvirsmas, uzmeklē to tāpat, kā skenera programmu, spiežot “Home”, tad rakstot meklētājā “My Computer”);
 2. spied uz “Pictures”;
 3. mapē uzmeklē mapi ar vai nu Tava skenera nosaukumu, “Scanned files” vai skenēšanas dienas datumu (atkarīgs no programmas un skenera).
Šajā mapē atradīsi skenētos attēlus, varēsi tiem piešķirt vēlamos nosaukumus un pārvietot uz citām mapēm, kur Tev būs ērtāk tiem piekļūt.

Ja vēlies skenēt vairākus dokumentus, vienkārši nomaini skenerī ielikto lapu uz nākamo un rīkojies pēc augstāk aprakstītā algoritma, kā skenēt datorā. Kad būsi pabeidzis darbu, aizver skenera programmu un izslēdz skeneri.

Skenēšanas procedūra ir vienkārša, un ar laiku un treniņu Tu iemanīsies to veikt ātri un bez piepūles. Ja vēl neesi iegādājies šo ierīci, ieskaties mūsu interneta veikala skeneru sadaļā un izvēlies sev tīkamāko iekārtu!

Сканер Epson Perfection V850

Сканер Epson Perfection V850

961,95 / шт.
Сканер Canon imageFORMULA P-208II

Сканер Canon imageFORMULA P-208II

136,16 / шт.
ТОП товар
Многофункциональный принтер HP LaserJet Pro M15A, лазерный

Многофункциональный принтер HP LaserJet Pro M15A, лазерный

99,99 / шт.
Быстрая доставка
На складе
Струйный принтер HP Officejet Pro 6230, цветной

Струйный принтер HP Officejet Pro 6230, цветной

75,00 / шт.
Многофункциональный принтер Epson L4160, струйный, цветной

Многофункциональный принтер Epson L4160, струйный, цветной

280,00 / шт.
Быстрая доставка
На складе
Сканер Media-Tech Scanline

Сканер Media-Tech Scanline

60,99 / шт.
Быстрая доставка
На складе
Сканер Plustek OpticSlim 2610 Plus

Сканер Plustek OpticSlim 2610 Plus

85,99 / шт.
Многофункциональный принтер HP DeskJet 2720, струйный, цветной

Многофункциональный принтер HP DeskJet 2720, струйный, цветной

85,46 / шт.
Сканер Epson Perfection V850

Сканер Epson Perfection V850

961,95 / шт.
Струйный принтер HP Officejet Pro 6230, цветной

Струйный принтер HP Officejet Pro 6230, цветной

75,00 / шт.
Сканер Media-Tech Scanline

Сканер Media-Tech Scanline

60,99 / шт.
Быстрая доставка
На складе