«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Kā veikt apkures radiatoru izvēli?

Attēls: Freepik.com, macrovector

Apkures sistēmas nomaiņas gadījumā meklējam pēc iespējas energoefektīvāku un citos veidos finansiāli izdevīgāku risinājumu. Radiatori joprojām ir viens no biežāk izmantotajiem apkures sistēmu risinājumiem, kas nodrošina efektīvu telpu apsildi. Kā veikt apkures radiatoru izvēli, lai tie atbilstu Tavām vēlmēm un energoefektivitātes augstākajiem standartiem? Uzzini 1a.lv speciālistu sagatavotajā rakstā!

Apkures radiatoru nomaiņa – cik nepieciešami tas ir?

Tāpat kā ūdens sūknis, sadzīves tehnika un citas ierīces mājoklim, arī apkures radiatori nekalpo mūžību. Lai nodrošinātu apkures sistēmas optimālu, energoefektīvu darbību, nepieciešams gan regulāri veikt radiatoru tīrīšanu, gan reizi pa reizei veikt sistēmas nomaiņu. 
Vidēji ražotāji nosaka aptuveni 15 gadu darbības ilgumu radiatoriem, taču to kalpošanas laiks var atšķirties no dažādiem faktoriem, piemēram, tā, cik:
 • Regulāri ir veikti apkopes darbi.
Ar laiku radiatoros uzkrājas netīrumi. Ja tie netiek apkopti, netīrumu kārta būtiski pieaug, tādējādi samazinot efektivitāti un radot lielāku slodzi uz elementiem, kā arī straujāk bojā detaļas. Tāpēc ir būtiski nodrošināt ilgāku darbības laiku radiatoriem.
 • Atbilstoši radiatori lietošanas laikā ir izmantoti.
Ja taupības nolūkos izvēlējies telpai nepiemērotus, pārāk mazus radiatorus, var gadīties, ka tie gada aukstākajā sezonā ilgstoši ir darbojušies ar paaugstinātu slodzi, mēģinot piesildīt telpu, kā rezultātā to darbības mūžs samazinās.
 
Attēls: Pexels.com, Dids

Apkures radiatoru izvēle – kam jāpievērš uzmanība?

Ja esi nolēmis veikt veco radiatoru demontāžu un nomaiņu, vērts iepazīties ar vairākiem būtiskiem faktoriem, kas var ietekmēt piemērotākā risinājuma iegādi. Turpinājumā uzzini, kādi 4 galvenie faktori ietekmē apkures radiatoru izvēli.

1. Radiatoru veids

Radiatori, tāpat kā boileri un citi sildīšanas elementi, ir pieejami vairākos veidos. Kādi ir piedāvājumā esošie?
 • Čuguns 
Šādi radiatori populārāki bija agrāk, taču mūsdienās, ņemot vērā salīdzinoši zemāko siltumatdevi, tiek dota priekšroka citu metālu veidu radiatoriem. Taču tiem ir arī savas priekšrocības – ilgmūžība, aizsardzība pret korozijas rašanos un spēja uzturēt sevī siltumu arī pēc siltumapgādes pārtraukšanas. Šobrīd tie vairāk tiek izmantoti kā dizaina elementi. 
 • Tērauds 
Mūsdienās šie radiatori tiek izmantoti visvairāk, ņemot vērā to salīdzinoši zemo izmaksu un augstās siltumatdeves dēļ. Šādi radiatori ir viegli un interjerā izskatās estētiski, taču tiem ir arī būtisks trūkums – zema izturība pret koroziju.
 • Alumīnijs 
Alumīnija radiatoru efektivitāte ir vēl augstāka par tērauda modeļiem, taču tie iegādes izmaksu ziņā ir salīdzinoši dārgāki. Tas arī ir vienīgais trūkums, jo viss pārējais, ko piedāvā šāda veida radiatori, ir ieguvums – augsta siltumapgāde, augsta noturība pret koroziju, estētisks, moderns dizains.
 • Bimetāls 
Šādi radiatori mūsdienās vēl nav ļoti izplatīti to augstās cenas dēļ, taču pārējo komponenšu ziņā tie ir paši izdevīgākie apkures risinājumi starp visiem radiatoru veidiem. Tie sastāv no divu metālu sakausējuma – alumīnija un tērauda – tādējādi garantējot augstāko siltumvadītspēju un energoefektivitāti mājoklī. Tāpat, ņemot vērā, ka šādiem radiatoriem siltuma nesējs, kas ir ūdens, cirkulē pa bezšuvju caurulēm, elementu aizsardzība pret koroziju ir būtiski augstāka. 
Attēls: Pixabay.com, ri
 

2. Radiatoru jauda

Apkures radiatora izvēlē liela nozīme ir arī radiatora jaudas kapacitātei. Iegādājoties radiatoru, kura jauda ir:
 • Pārāk maza kā nepieciešams telpai, radiators nespēs izstarot vēlamo siltumu, kā rezultātā telpa būs aukstāka.
 • Pārāk liela kā nepieciešams, būsi nelietderīgi izdevis naudu un netiks izmantota ierīces siltumatdeves pieļaujamā kapacitāte.

3. Piemērotība telpai

Kā izvēlēties pareizu apkures radiatoru izvēli, ņemot vērā izmēru un radiatoru skaitu dažādām zonām? Galvenais noteikums ir radiatora jaudas un telpas izmēra attiecība. Lai izvēlētos telpai atbilstošu apkures radiatoru, vari vadīties pēc šādiem aptuvenajiem mēriem:
 • Virtuvē optimālā gaisa temperatūra ir ~18–20°, radiatora jauda uz vienu telpas kubikmetru (m3) ir 77 W;
 • Vannas istabā optimālākā gaisa temperatūra ir augstāka (~23–24°), nodrošinot komfortu pēc iznākšanas no vannas vai duškabīnes, nepieciešamā radiatora jauda ir 94 W/m3;
 • Viesistabā ieteicamā gaisa temperatūra ir 20–22°, bet radiatora jauda – 85 W/m3;
 • Guļamistabā, lai nodrošinātu labsajūtu miega laikā, ieteicamā gaisa temperatūra ir ~ 16–19° un radiatora jauda – 70 W/m3.
Attēls: Pexels.com, Ksenia Chernaya
 
Lai noskaidrotu radiatora jaudu, kas nepieciešama telpai:
 1. Aprēķini telpas izmēru kubikmetros, sareizinot augstumu, platumu un garumu.
 2. Sareizini iegūto tilpumu ar atbilstošo jaudas daudzumu, ņemot vērā telpas specifiku.
Atceries: apkures radiatoru izvēle var atšķirties no šiem parametriem. Izvēloties atbilstošu jaudu, jāņem vērā arī siltuma zudums telpā – ja ir slikts siltinājums, veci logi vai atrašanās vieta ir vērsta uz ziemeļiem, var būt nepieciešamība pēc lielākas jaudas. 
 

4. Radiatoru skaits telpā

Balstoties pēc aprēķinātās jaudas, kas nepieciešama vienai telpai, vari izvēlēties, vai telpā ievietot:
 • Vienu lielāku radiatoru, kura jauda spēs veikt apsildi optimāli – piemērotāks variants mazākām telpām.
 • Divus vai trīs mazākus radiatorus, kas nodrošinās vienmērīgu gaisa plūsmu visā telpā – piemērotāks variants plašākām telpām.
Apkures radiatoru izvēle ir plaša, nepieciešams tikai izvēlēties atbilstošāko savām vēlmēm un iespējām. Vai Tev šis raksts noderēja, lai saprastu, ko ņemt vērā, veicot izvēli? Dalies ar to, lai uzzina draugi, kuriem arī radiatoru nomaiņa ir aktuāla!
Радиатор KFA Armatura Radiator G500F White 12 Parts

Радиатор KFA Armatura Radiator G500F White 12 Parts

98,00 / шт.
На складе
РАДИАТОР „КЛАСИК 22“ 500X1000 мм

РАДИАТОР „КЛАСИК 22“ 500X1000 мм

154,00 / шт.
На складе
Радиатор Purmo CV22 Side 400x1000mm

Радиатор Purmo CV22 Side 400x1000mm

96,51 / шт.
Радиатор Emko Radiator 22 500x1400 White

Радиатор Emko Radiator 22 500x1400 White

111,77 / шт.
Радиатор Korado Klasik-R 22 Radiator Side Connection 550x500mm

Радиатор Korado Klasik-R 22 Radiator Side Connection 550x500mm

114,00 / шт.
На складе
Радиатор Sanica, 90 см x 10.3 см x 50 см

Радиатор Sanica, 90 см x 10.3 см x 50 см

97,00 / шт.
На складе
ТОП товар
Радиатор KFA Armatura G500F Radiator White

Радиатор KFA Armatura G500F Radiator White

69,00 / шт.
На складе
Радиатор Korado Klasik 11 500x400

Радиатор Korado Klasik 11 500x400

62,00 / шт.
На складе
Радиатор Fondital Blitz Super B4 500/100 11 880mm

Радиатор Fondital Blitz Super B4 500/100 11 880mm

169,64 / шт.