«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Kādas firmas portatīvo datoru izvēlēties, un kādiem parametriem pievērst uzmanību?

kādas firmas portatīvo datoru izvēlēties
Foto: Unsplash.com

Lenovo, Dell, Asus, HP, Apple, Acer, MSI, Fujitsu, Microsoft, un daudzi citi – meklējot laptopu, izvēles iespējas ir gana plašas. Lai palīdzētu tev pieņemt pareizo izvēli, esam sagatavojuši šo bloga rakstu, kurā atradīsi atbildes uz visiem svarīgākajiem jautājumiem par to, kā atrast labāko portatīvo datoru tieši tavām vēlmēm un vajadzībām!

Biznesam, spēlēm, mājām/izglītībai: kādas ir atšķirības starp datoru klasēm?

Lai lietotājiem būtu ērtāk orientēties plašajā datoru piedāvājumā, laptopi tiek iedalīti vairākās klasēs pēc pielietojuma mērķa:
 • Biznesa laptopi – šīs klases portatīvie datori primāri paredzēti dažāda veida darbiem birojā un ārpus tā. Lai tie nepieviltu pašos svarīgākajos brīžos, laptopi ir gana jaudīgi, kā arī izturīgi, tāpēc lielākoties kalpo vairāku gadu garumā. Tiem mēdz būt arī dažādas funkcijas, kas īpaši piemērotas biznesa vajadzībām, piemēram, pirkstu nospiedumu lasītājs papildu drošībai;
 • Portatīvie datori mājām/izglītībai – klase, kurā atrodami datori par pieejamu cenu un nepieciešamo jaudu salīdzinoši vienkāršākiem uzdevumiem (pierakstu veikšana, mājasdarbu pildīšana, filmu skatīšanās, izklaide internetā, saziņa ar draugiem un radiem, piedalīšanās video konferencēs). Arī dizains šiem datoriem mēdz būt ļoti pievilcīgs – to korpusi lielākoties ir plāni, kā arī pieejami dažādās krāsās;
 • Gaming jeb spēļu laptopi – šos datorus primāri raksturo liels ekrāns un jauda, lai tiktu pamanīta katra spēļu nianse. Arī to dizains parasti izceļas ar košiem akcentiem, taču jārēķinās, ka, lai nodrošinātu augstu veiktspēju un tajā pašā laikā – arī pietiekami labu dzesēšanu, šie datori var būt visai lieli un smagi. Tiesa, jaunākie Gaming laptopi sāk palikt arvien kompaktāki, kas tos padara piemērotus arī ņemšanai līdzi uz augstskolu vai darbu;
 • Ultrabook laptopi – gluži pretēji nupat pieminētajiem Gaming laptopiem, šiem datoriem galvenā prioritāte ir neliels izmērs un svars, lai tos būtu ērti vienmēr paņemt līdzi. Īpaši noderīgs risinājums studentiem un tiem, kuri daudz ceļo.
Dažkārt atsevišķi tiek izdalīti arī portatīvie datori ar skārienjutīgu ekrānu. Parasti to ekrānu iespējams atlocīt par 180 grādiem vai pat noņemt vispār, būtībā piedāvājot divas funkcijas (laptopa un planšetdatora) vienā. Ļoti ērts risinājums gan izklaidei, gan vizuālu darbu (foto apstrāde, rasēšana, grafiskais dizains, zīmēšana, animēšana) veikšanai.

Būtiska nozīme ir korpusa uzbūvei un tā materiālam

kādas firmas portatīvo datoru izvēlēties
Foto: Unsplash.com

Jau minējām, ka, ja laptops bieži tiks ņemts līdzi ārpus mājām, uzmanība jāpievērš tā izmēram un svaram. Taču ne mazāk svarīgs faktors ir arī datora korpuss, proti, cik izturīgs tas ir. Korpusa izturību ietekmē arī tā materiāls. Izplatītākais risinājums ir plastmasas korpuss. Laptopi ar šādu korpusa materiālu izturības ziņā var ļoti atšķirties, jo to ietekmē arī uzbūves kvalitāte (viena no atslēgas vietām ir eņģes, kas mēdz plīst visbiežāk). Tāpēc, ja dators bieži tiks pārnēsāts, vislabāk pirms iegādes iepazīties ar konkrētu modeļu atsauksmēm un apskatiem, iemetot acis sadaļā par izturību.

Ar lielāku izturību parasti var lepoties portatīvie datori ar alumīnija korpusu, taču jau atkal jāņem vērā, ka viss atkarīgs no konkrētā modeļa. Ievērojami augstāku izturību piedāvā magnija sakausējums, savukārt oglekļšķiedra izceļas ne vien ar augstu izturību, bet arī ļoti nelielu svaru.

Ieskats galvenajās portatīvo datoru komponentēs

Izvēloties portatīvo datoru, kas tiks izmantots tikai un vienīgi ļoti vienkāršiem uzdevumiem, piemēram, rēķinu apmaksai, ziņu lasīšanai un sociālo tīklu apmeklēšanai, pietiks ar praktiski jebkuru modeli. Bet, ja prasības ir augstākas, obligāti pārliecinies, ka dators spēs nodrošināt nepieciešamo jaudu. Galvenie parametri, kam jāpievērš uzmanība, ir:
 • procesors – datora smadzenes. Ja vienlaicīgi vēlēsies paveikt vairākus uzdevumus, procesoram jābūt pietiekami lielam kodolu skaitam, savukārt augstāka takts frekvence parūpēsies, lai šie uzdevumi tiktu izpildīti gana plūstoši;
 • RAM (operatīvā atmiņa) – jo lielāks operatīvās atmiņas apjoms, jo vairākus uzdevumus (un ātrāk) ar datoru būs iespējams paveikt. Ikdienas vajadzībām pietiks arī ar astoņiem gigabaitiem, bet spēļu entuziasti, dizaineri un fotogrāfi noteikti meklēs datoru ar vismaz 16 gigabaitu lielu operatīvo atmiņu;
 • video karte – ja dators tiks izmantots datorspēlēm, video/foto apstrādei, kā arī citiem uzdevumiem, kas saistīti ar vizuālo pasauli, noteikti jāizvēlas portatīvais dators ar atsevišķu video karti, kurai ir pašai sava atmiņa. Vienkāršākos un lētākos modeļos video karte ir iebūvēta jeb integrēta, un tā izmanto operatīvās atmiņas resursus, tādējādi jaudīgas spēles un grafisko programmu izmantošana ies secen;
 • cietais disks – cietajam diskam jābūt pietiekami ietilpīgam, lai tajā ietilptu gan operētājsistēma, gan nepieciešamās programmas, kā arī tava failu bibliotēka – dokumenti, mūzika, filmas, mācību un darba materiāli, un tā tālāk. HDD tipa cietie diski ir lētāki, taču lēnāki un skaļāki, savukārt SSD diski piedāvā ļoti ātru nolasīšanas un ierakstīšanas ātrumu, kā arī ir praktiski nedzirdami.
Protams, datoram ir vēl virkne dažādu parametru. Būtiska priekšrocība, iepērkoties pie mums, 1a.lv – teju pie katra parametra atradīsi simbolu–apli ar burtu i. Uz tā novietojot peles kursoru vai uzspiežot ar pirkstu, iegūsi kodolīgu skaidrojumu.

Nozīmīgs laptopa faktors – ekrāna izmērs un izšķirtspēja

kādas firmas portatīvo datoru izvēlēties
Foto: Unsplash.com

Lai laptopu būtu patīkami izmantot, jāzina optimālais ekrāna izmērs; tas ir viens no parametriem, pēc kā portatīvie datori tiek atlasīti visbiežāk. Izplatītākais risinājums ir 15,6 collu ekrāns – tas ir pietiekami liels jebkurai darbībai, tajā pašā laikā nezaudējot portativitāti. Lielai daļai laptopu ar šādu ekrānu ir arī atsevišķs ciparu bloks, kas īpaši noder dažādiem aprēķiniem un darbiem Excel tabulās. 

Populārs risinājums ir arī 14 collu un 13,3 collu datori, kas jau ir ērtāk pārnēsājami un izmēros nelielāki, taču tiem atsevišķa ciparu bloka parasti vairs nav. Izvēloties vēl mazāku datoru, labāk to pirms tam aplūkot dzīvē, lai saprastu, vai ekrāns nešķitīs pārāk mazs. Savukārt par 15,6 collām lielāki ekrāni parasti ir Gaming datoriem. Jārēķinās, ka šādu datoru pārnēsāšana var būt apgrūtinoša, jo pieaug ne tikai datora izmērs, bet arī svars.

Ne mazāk svarīgs faktors ir datora ekrāna izšķirtspēja – jo tā augstāka, jo asāks būs attēls. Izšķirtspēja tiek norādīta punktos pa horizontālu un vertikālu līniju. Piemēram, ja datora monitora izšķirtspēja ir 1920x1080, vienā horizontālā līnijā ir 1920 punkti jeb pikseļi, savukārt vertikālā – 1080. Ja dators ikdienā tiks izmantots ilgstoši, svarīgi izvēlēties pēc iespējas augstāku izšķirtspēju, pretējā gadījumā, ekrānā lūkojoties, acis ātri nogurs.

Ja nevēlies, lai datora ekrānā notiekošo traucē saredzēt saules stari vai cita veida apgaismojums, izvēlies matētu ekrānu, savukārt glancētu – ja gribi pēc iespējas košāku un kontrasta pilnāku attēlu. Ļoti noderīga ir arī IPS funkcija, kas spēj nodrošināt asu attēlu no plaša skatu leņķa.

Ieejas, izejas un savienojumu veidi: lai datoram varētu pievienot visu nepieciešamo

kādas firmas portatīvo datoru izvēlēties
Foto: Freepik.com

Laptops nereti tiek izmantots kā darba vai izklaides centrāle, kurai tiek pievienota virkne citu ierīču, piemēram, datorpele, atsevišķa klaviatūra, monitors vai ekrāns, skaņas sistēma, projektors, printeris, un daudzas citas. Lai to varētu izdarīt, tev, iegādājoties datoru, obligāti jāpārliecinās, ka tam ir visas nepieciešamās pieslēgvietas. 

Viens no galvenajiem aspektiem, protams, ir USB ieejas, bet, ja datoru vēlēsies pieslēgt televizoram vai monitoram, lieti var noderēt HDMI savienojums. Fotogrāfi noteikti novērtēs atmiņas karšu slotus. Savienojumu veidi ir daudz un dažādi, tāpēc vispirms vajadzētu saprast, kas no tā visa tev ir reāli nepieciešams, un, to ņemot vērā, arī izvēlēties piemērotāko laptopu.

Kas ietekmē portatīvā datora cenu?

Dažkārt, ieraugot it kā pavisam līdzīgus datorus, iespējams pamanīt, ka to cenas būtiski atšķiras. Kāpēc tā? Atbildes uz šo jautājumu var būt ļoti dažādas, taču visbiežāk cenu ietekmē vai nu datora komponentes (loģiski, ka jaudīgāks dators izmaksās vairāk), vai arī tā uzbūves kvalitāte un izmantotie materiāli – šī iemesla dēļ arī mazāk jaudīgs dators var maksāt krietni dārgāk.

Cenu ietekmē arī tas, vai datoram ir uzstādīta operētājsistēma. Ja vien tev nav specifisku prasību, labāk izvēlēties datoru, kam OS jau ir uzstādīta – tas parasti ir ne vien lētāk, kā to iegādājoties atsevišķi, bet arī ērtāk. Tāpat portatīvo datoru cenu var ietekmēt dažādas papildu funkcijas, piemēram, klaviatūras apgaismojums, jau pieminētā IPS tehnoloģija, un daudzas citas. Galvenais, izvēloties laptopu – saprast, par ko tavā gadījumā ir vērts piemaksāt, bet kādas funkcijas un parametri ir otršķirīgi.

Kas vēl jāņem vērā, iegādājoties laptopu?

kādas firmas portatīvo datoru izvēlēties
Foto: Pexels.com

Lai dators kalpotu godam, iesakām pievērst uzmanību arī šādiem parametriem:
 • Garantijas ilgumam – starp citu, pie mums vari iegādāties arī pagarinātu garantiju un apdrošināšanu;
 • Baterijas darbības laikam – īpaši svarīgi, ja dators tiks izmantots ārpus mājām;
 • Optiskajai iekārtai – ja vēlies ierakstīt diskus vai ar to palīdzību pārnēsāt failus;
 • Tastatūras apgaismojumam – lieti noderēs tumšākās telpās;
 • Atsevišķam ciparu blokam – ja nepieciešams veikt aprēķinus;
 • Mitrumdrošai klaviatūrai – palīdz izvairīties no datora sabojāšanas, to nejauši aplejot;
 • Datora svaram – ja laptops regulāri tiks pārnēsāts.
Vēl viens būtisks padoms – pat tad, kad šķiet, ka atrast īstais un vienīgais laptops (vai, gluži pretēji, nespēj izlemt starp vairākiem modeļiem), lieliski palīdz dažādu video un teksta formāta apskatu aplūkošana/izlasīšana, kā arī lietotāju atsauksmju iepazīšana..

Ceram, ka esam ne vien palīdzējuši atrast atbildi uz jautājumu par to, kādas firmas portatīvo datoru izvēlēties, bet arī iepazīstinājuši ar visu pārējo nepieciešamo informāciju, lai laptopa iegāde nesagādātu problēmas. Un atceries – 1a.lv atradīsi gan ultraplāno un daudzu tik iecienīto MacBook Air, gan izturīgās darba stacijas Lenovo ThinkPad, gan ikvienu citu laptopu (un visu tam nepieciešamo). Meties plašā klāsta aplūkošanā jau tagad!

Ноутбук Lenovo IdeaPad 5-14ARE 81YM006XPB AMD Ryzen 5, 8GB/512GB, 14″

Ноутбук Lenovo IdeaPad 5-14ARE 81YM006XPB AMD Ryzen 5, 8GB/512GB, 14″

На складе
Ноутбук Asus TUF Gaming FX505DT-BQ613T AMD Ryzen 7, 8GB/512GB, 15.6″

Ноутбук Asus TUF Gaming FX505DT-BQ613T AMD Ryzen 7, 8GB/512GB, 15.6″

969,00 / шт.
На складе
Ноутбук Lenovo IdeaPad 3-15IIL05 81WE 81WE011NLT Intel® Core™ i3, 4GB/128GB, 15.6″

Ноутбук Lenovo IdeaPad 3-15IIL05 81WE 81WE011NLT Intel® Core™ i3, 4GB/128GB, 15.6″

537,86 / шт.
На складе
Ноутбук Acer Aspire 3 A315-56-52HN PL Intel® Core™ i5, 4GB, 512GB, 15.6″

Ноутбук Acer Aspire 3 A315-56-52HN PL Intel® Core™ i5, 4GB, 512GB, 15.6″

633,37 / шт.
На складе
Ноутбук Dell Inspiron 3501 I3 Black Intel® Core™ i3, 4GB/256GB, 15.6″

Ноутбук Dell Inspiron 3501 I3 Black Intel® Core™ i3, 4GB/256GB, 15.6″

519,99 / шт.
На складе
Ноутбук Lenovo ThinkBook 14-ILL 20SL003NMH/2Y Intel® Core™ i3, 8GB/256GB, 14″

Ноутбук Lenovo ThinkBook 14-ILL 20SL003NMH/2Y Intel® Core™ i3, 8GB/256GB, 14″

На складе
Ноутбук Lenovo IdeaPad 5-14ARE 81YM006XPB AMD Ryzen 5, 8GB/512GB, 14″

Ноутбук Lenovo IdeaPad 5-14ARE 81YM006XPB AMD Ryzen 5, 8GB/512GB, 14″

На складе
Ноутбук Asus TUF Gaming FX505DT-BQ613T AMD Ryzen 7, 8GB/512GB, 15.6″

Ноутбук Asus TUF Gaming FX505DT-BQ613T AMD Ryzen 7, 8GB/512GB, 15.6″

969,00 / шт.
На складе
Ноутбук Lenovo IdeaPad 3-15IIL05 81WE 81WE011NLT Intel® Core™ i3, 4GB/128GB, 15.6″

Ноутбук Lenovo IdeaPad 3-15IIL05 81WE 81WE011NLT Intel® Core™ i3, 4GB/128GB, 15.6″

537,86 / шт.
На складе