
Foto: Pexels.com/ Karolina Grabowska
Mājokļa interjers ir viens no ikdienas labsajūtu noteicošajiem faktoriem, kas piešķir māju sajūtu ik brīdi. Mājās svarīgi justies brīvu un mierīgi, tādēļ minimālisms ir perfekta iekārtojuma izvēle, kādā parūpēties par sev tīkamo estētiku un ērtībām. Šim stilam raksturīga vienkāršība un funkcionalitāte, kas iet roku rokā, padarot mājas par vietu, kur uzkrāt spēkus un rast iedvesmu ikdienas dzīves skrējienā.
Minimālisma aizsākumi meklējumi jau 20. gadsimtā, kad tika aktualizēta mūsdienīgu materiālu, piemēram, stikla un tērauda izmantošana ikdienas dzīvē. Par šī stila un frāzes less is more jeb mazāk ir vairāk pamatlicēju uzskatāms vācu-amerikāņu arhitekts Ludwig Mies Van der Rohe, kura iespaidā šī ideoloģija no arhitektūras nonāca arī citos mākslas virzienos, tai skaitā interjerā, industriālajā dizainā, glezniecībā un tēlniecībā.
Minimālisms dod priekšroku vienkāršībai, miera un tīrības sajūtai. Šodien minimālismu pazīstam ne tikai kā mākslas stilu, bet arī dzīvesveidu, vienkāršojot lietas un procesus, tādejādi atvieglojot ikdienas dzīvi, vienlaikus saglabājot augstu funkcionalitātes līmeni.
Vienkāršība un nepieblīvēta vieta telpā
Minimālisms raksturīgs ar tīrām līnijām, kas rada svaiguma un tīrības sajūtu telpā, vienlaikus nodrošinot arī estētisku interjeru. Tās sastopamas kā sienu, grīdas un griestu noformējumā, tā mēbelēs un dekoros. Iekārtojot telpas šajā stilā, jāaizmirst par ekstravagantām un uzkrītošām dekorācijām, ar ko piepildīti plaukti un virsmas. Pat dekorācijām šajā stilā tiek piešķirta īpaša loma, norādot uz to funkcionalitāti un nozīmību.

Foto: Pexels.com/ Max Rahubovskiy
Less is more jeb mazāk ir vairāk – tas ir sauklis, ar kura palīdzību tiek raksturota minimālisma galvenā ideja. Dod priekšroku mēbelēm un priekšmetiem, kas ir daudzfunkcionāli, taču vienlaikus vienkārši, veidoti vienkāršās formās. Tādejādi ietaupīsi kā vietu telpā, tā izmaksas, vienlaikus radot tīru un mierīgu noskaņu.
Dod priekšroku iebūvējamām mēbelēm un atvērtiem plauktiem. Iebūvējamās mēbeles ļaus ietaupīt vietu, tas īpaši svarīgi un noderīgi būs mazu telpu īpašniekiem, taču atvērtā plānojuma plaukti dos iespēju demonstrēt dekoru un dažādu priekšmetu svarīgumu un nepieciešamību, kā arī radīs plašuma sajūtu. Izvēloties dekorus, dod priekšroku tādiem, kas interjeru papildinās nevis nomāks.

Foto: Pexels.com/ Serena Koi
Neitrālas krāsu paletes izvēle
Minimālisms nav savienojams ar uzkrītošām krāsām, spilgtiem toņiem un raibiem elementiem. Dod priekšroku neitrālas krāsu paletes izvēlei – baltam, bēšam, pelēkam, gaiši zilam un citiem līdzīgiem toņiem. Neitrāla krāsu gamma rada mazāk uzkrītošu fonu interjerā, ļaujot saglabāt harmonisku telpas atmosfēru.

Foto: Pexels.com/ Yan Krukau
Vienlaikus padomā par to, lai izvēlētā krāsu gamma piešķirtu gaišu nokrāsu gan tad, kad telpā ieplūst dienas gaisma, gan tad, kad nākas izmantot papildus apgaismojumu. Centies telpā ielaist iespējami daudz dienas gaismas, nenobloķē logus ar mēbelēm vai tumšiem, smagnējiem aizkariem, vai lieliem interjera priekšmetiem.
Funkcionāls un mērķtiecīgs dizains
Izvēlies daudzfunkcionālas mēbeles, kas kalpos vairākiem mērķiem vienlaicīgi, tāpat svarīgi, lai tās nodrošinātu arī papildus mantu uzglabāšanas opcijas. Šajā kategorijā ietilpst, piemēram, dīvāni ar iebūvētiem mantu glabāšanas nodalījumiem, galdi ar plauktiem un papildus atvilktnēm. Mantu glabātuvēs novieto priekšmetus, kas nav nepieciešami ikdienas lietošanai, vai ir uzkrītoši un rada piesātinātu sajūtu interjerā.
Izvēloties mēbeles, liec uzsvaru uz to praktisko pielietojumu, taču šī iemesla dēļ noteikti nevajag upurēt estētiku. Minimālisms ir plaši izplatīts interjera stils un tā iespaidā ir radītas lieliskas mēbeles, kas vienlaikus nodrošina estētiku un praktiskumu.
Iekārtu un mēbeļu funkcionalitāte ir svarīga ikkatrā telpā. Koncentrējies uz harmoniskas plūsmas izveidi, atsaucoties uz minimālisma galveno ideju – mazāk ir vairāk.
Faktūra un materiāli
Materiālu un faktūru izvēlei ir noteicoša loma minimālisma interjera izveides procesā. Dod priekšroku dabīgiem materiāliem, piemēram, izvēlies mēbeles un interjera priekšmetus, kas izgatavoti no dabiskām šķiedrām, kā kokvilna, lins, audekls.
Papildini telpu ar koka elementiem, piešķirot telpai siltuma un organiskuma pieskaņu. Koka toni pielāgo pārējām krāsām, kas izvēlētas telpas dekorēšanā, tādejādi veidojot kopēju krāsu paleti. Vari izvēlēties arī koka imitācijas faktūras, arī tas radīs dabisku un mājīgu sajūtu.

Foto: Pexels.com/ Max Rahubovskiy
Tāpat minimālisms atbalsta metāla elementu lietošanu, kas piešķir telpai industriālu noskaņu. Izmanto nerūsējošo tēraudu, alumīniju vai varu. Šie materiāli veidos atspīdumu, piešķirot telpai savdabīgu izskatu. Vislabāk šie materiāli iekļausies virtuvē vai vannas istabā, taču nav aizliegts tos izmantot arī citās telpās.
Betona elementi grīdām vai sienām ir bieži izmantots materiāls, veidojot telpas minimālisma stilā. Betona faktūra ir vienkārša, taču vienlaikus arī izsmalcināta. Stikla elementi, savukārt, radīs atvērtības un plašuma sajūtu, neaizkavējot gaismas plūsmu, vizuāli to padarot plašāku un gaišāku.
Dod priekšroku gludiem un vienkāršiem apdares materiāliem ar minimālu rakstu un faktūru. Tā saglabāsi vienkāršību, taču vienlaikus parūpēsies arī par pārdomāta interjera izskatu.
Minimālisms apgaismojumā
Parūpējies, lai telpā iekļūtu pēc iespējas vairāk dabīgās dienas gaismas, izvēloties gaišus, vieglus aizkarus vai žalūzijas. Dienas laikā aizkarus vari turēt atvērtus un kombinācijā ar gaišām sienām un griestiem telpa kļūs saules gaismas piepildīta. Dabīgais apgaismojums telpā radīs plašuma un mājīguma sajūtu, taču, ja šķiet, ka ar to vēl par maz, vari izvietot telpā spoguļus, kas atspīdēs pa logiem ieplūstošo gaismu, padarot telpu vēl gaišāku.

Foto: Pexels.com/ Max Rahubovskiy
Telpu interjeram izvēlies neitrāla dizaina gaismekļus, izvairies no pārmērīgi dekoratīviem un uzkrītošiem apgaismes objektiem. Samazini gaismas objektu skaitu telpā, dodot priekšroku gaismekļiem, kas iespējami plaši piepilda telpu ar gaismu. Vari izvēlēties griestu un sienu apgaismojumu, kā arī stāvlampas vai galda lampas, taču raugies, lai tie iekļautos minimālisma stilā.
Svarīgākie minimālisma pieturpunkti
Lai mājokli izveidotu minimālisma stilā, svarīgi ņemt vērā galvenās vadlīnijas.
- Mazāk ir vairāk – nepārpildi telpu ar mēbelēm un interjera priekšmetiem.
- Izvēlies iebūvējamās mēbeles vietas taupības nolūkos.
- Izvēlies plauktus ar atvērto plānojumu, tādejādi vizuāli paplašinot telpu.
- Telpas interjeram izvēlies neitrālas, gaišas krāsu gammas.
- Iekārto telpu ar daudzfunkcionālām mēbelēm.
- Kā mēbeļu, tā interjera priekšmetu izvēlē dod priekšroku dabīgiem materiāliem ar gludu un vienkāršu faktūru un rakstu.
- Ielaid telpās dienas gaismu un nepārsātini tās ar gaismas objektiem. Gaismekļus izvēlies neitrālus un funkcionālus.