
Foto: Pexels.com/ Goochie Poochie Grooming
Suņi ir cilvēku labākie draugi un vieni no populārākie mājdzīvniekiem, kas nu jau kļuvuši iecienīti ne tikai lauku māju īpašniekiem, kur galvenokārt mājdzīvnieka funkcija bija īpašuma sargāšana.
Mūsdienās arī pilsētvidē un dzīvokļos dzīvojošie cilvēki arvien biežāk kā mājdzīvnieku izvēlas tieši suni. Lai kopā būšana būtu patīkama un ērta gan sunim, gan saimniekiem, esam apkopojuši dažādus ieteikumus, kā arī piemērotākās suņu šķirnes dzīvoklim.
Uzskats, ka suns ir piemērots tikai dzīvei lauku mājās, ir novecojis. Suņi ir lieliski mājdzīvnieki arī dzīvoklī, īpaši maza un vidēja izmēra, ja vien to atļauj dzīvokļa platība un spēja veltīt dzīvniekam laiku.
Kam pievērst uzmanību, izvēloties suņu šķirnes dzīvoklim?
- Izmērs – lai dzīvniekam un saimniekiem kopdzīve būtu ērta un patīkama, jāizvērtē, cik lielu suni izvēlēties. Atceries, ka sunim nepieciešama sava guļvieta un telpa aktivitātēm, tādēļ mazā dzīvoklī nav ieteicams izvēlēties lielus un aktīvus suņus.
- Aktivitātes līmenis – atkarībā no suņu šķirnes tiem nepieciešams konkrēts laiks fiziskām aktivitātēm. Vislabāk izvēlēties tādu četrkājaino draugu, kura šķirnes īpatnības šajā ziņā ir atbilstošas Tavam ikdienas aktivitāšu līmenim.

Foto: Pexels.com/ Dominika Roseclay
- Uzvedības īpatnības – atceries, ka izvēloties suni, kas dzīvos dzīvoklī, apkārt būs kaimiņi, tāpēc saimnieka uzdevums būs rūpēties par to, lai kaimiņi netiktu traucēti, piemēram, ar skaļu riešanu. Tāpat ņem vērā šķirnes īpatnības, ja ģimenē ir bērni vai citi četrkājainie draugi – ne visas suņu šķirnes ir bērniem un citiem dzīvniekiem draudzīgas.
- Kopšanas īpatnības – lai sunītis ne tikai izskatītos labi, bet arī aiz tā nebūtu jātīra spalvu kaudzes, par tā apmatojumu ir regulāri jārūpējas. Katra suņu šķirne prasa sava veida kopšanu un ņem vērā, ka dažas suņu šķirnes ik pa laikam būs jāaizved arī pie suņu friziera.
- Attiecības ar saimnieku – izvērtējot, kādas būtu Tavas piemērotākās suņu šķirnes dzīvoklim, svarīgi ņemt vērā to, cik uzmanības prasa katras šķirnes suns. Daži nesūdzēsies par vientulību, taču citi bez cilvēka uzmanības nevarēs iztikt nemaz. Tāpat izvērtē, cik viegli suns pakļausies dresūrai.
Dažādas suņu šķirnes dzīvoklim
Kavaliera Kinga Čarlza spaniels ir maza auguma spaniels ar zīdainu, daudzkrāsainu apmatojumu. Kažoka krāsas ir balta ar melnu un rūsgani brūnu. Šīs šķirnes suņi ir labsirdīgi un draudzīgi, tāpēc būs piemēroti arī ģimenēm ar bērniem un pat citiem mājdzīvniekiem – tie labprāt sadzīvo ar kaķiem un citiem maza izmēra mājdzīvniekiem. Tomēr tie prasa rūpīgu kopšanu vismaz reizi nedēļā. To ievērojot, apmatojums uz mēbelēm būs visnotaļ neliels.
Čivava ir mazākais no suņiem un ar pavisam īsu spalvu, kas mēdz būt dažādās krāsās – dzeltenbrūna vai pat melna. Čivavas būs lieliski piemērotas, ja lūkojies pēc suņu šķirnes dzīvoklim. Tie ir aptuveni 15 līdz 23 cm lieli un sver nieka 1,8 līdz 2,7 kg, tāpēc būs ļoti ērti paņemami līdzi pat somā. Attiecībās ar cilvēkiem čivavas ir noslēgtas un visbiežāk pieķeras vienam vai diviem cilvēkiem, tāpēc arī pie bērnu uzmanības tās ir jāradina jau no pašas mazotnes.

Foto: Pexels.com/ Svetlana Ruskova
Jorkšīras terjers – izskata ziņā izsmalcināta un uzmanību tīkojoša suņu šķirne. Tie ir aptuveni 18 līdz 20 centimetrus augsti un sver ne vairāk kā 3 kilogramus. Terjera apmatojums prasa lielas rūpes, kopšana būs nepieciešama katru otro dienu.
Tie ne visai labi sadzīvo ar bērniem un citiem mājdzīvniekiem, taču tas nebūt nenozīmē, ka šī īpašība piemīt visiem šīs šķirnes suņiem. Ja ieradināsi bērnu un mājdzīvnieku klātbūtni jau no mazotnes, problēmu nebūs.
Miniatūrais šnaucers ir savdabīga izskata, maza auguma suns ar modru skatienu un melnbaltu apmatojumu. Pieauguša šnaucera augums sasniedz aptuveni 30 līdz 40 cm, tādēļ būs piemērots turēšanai dzīvoklī, turklāt tie lieliski sadzīvo ar bērniem. Šīs šķirnes suņi ir aktīvi, tāpēc tie būs lieliski sabiedrotie rotaļās ar bērniem un citiem ģimenes locekļiem.
Takši mēdz būt īsspalvaini vai garspalvaini un tās būs lieliski piemērotas suņu šķirnes dzīvoklim. Populārāks un biežāk sastopams ir īsspalvainais taksis, kas pēc rakstura ir ļoti patstāvīgs un mierīgs. Augumā tie ir mazi, bet noteikti ne īsi, to svars ir aptuveni 9 līdz 12 kilogrami. Īsspalvainā takša kažoks ir ļoti viegli kopjams – pietiek vien reizi nedēļā to izķemmēt, taču garspalvainā takša apmatojums būs jākopj biežāk. Lai tie sadzīvotu ar bērniem vai citiem mājdzīvniekiem, būs nepieciešama agrīna socializācija.

Foto: Pexels.com/ Binyamin Mellish
Krievu toiterjers būs mīlošs un uzticams ģimenes mīlulis. Izmēru ziņā tie līdzinās čivavām, taču toiteljeriem ir garākas kājas, spēcīgs augums, garš kakls un maza galva ar lielām taisnstūra formas ausīm. Šīs šķirnes suņi ir viegli dresējami un lieliski sadzīvo ar bērniem, turklāt tie nemet daudz spalvas, tāpēc gan pašu suņu, gan mājokļa kopšana nesagādās lielas raizes.
Punduršpics atgādina mazu lapsiņu ar biezu un pūkainu kažoku. Šie suņi ir ļoti enerģiski un uzticami saviem ģimenes locekļiem, taču dzīvojot kopā ar bērniem, tie ir īpaši jāuzmana, jo zem lielā, pūkainā apmatojuma slēpjas trausli kauli, kas nereti tiek traumēti un pat lauzti. Tāpat būs jāvelta gana lielas rūpes suņa kažoka kopšanai, pretējā gadījumā spalvu būs pilna māja.
Frizē bišons ir mīlīga paskata suns ar mīkstu, baltu spalvu, kas prasa ļoti lielu kopšanu katru dienu. Tie ir īsti ģimenes mīluļi un ļoti labprāt uzturas cilvēku sabiedrībā, kā arī labi sadzīvo ar citiem mājdzīvniekiem.
Kas nepieciešams, lai suns varētu dzīvot dzīvoklī?
Svarīgākais, lai sunim būtu pašam sava vieta. Noteikti nepieciešama suņa gulta, taču nereti tie izvēlas gulēt blakus saimniekiem dīvānā vai kādā citā mājas nostūrī.
Tādā gadījumā noderēs mīksti pufi vai kāds paaugstinājums, kur dzīvnieciņš varēs izbaudīt atpūtu un mieru. Tāpat nepieciešams ierīkot vietu, kur novietot traukus ēdienam un dzeramajam ūdenim. Atceries, ka svaigam ūdenim jābūt pieejamam nepārtraukti, lai suns jebkurā brīdī varētu remdēt slāpes.

Foto: Pexels.com/ Christian Domingues
Salīdzinot ar kaķiem, suņi visbiežāk necieš vientulību, tāpēc, izvēloties šādu mājdzīvnieku, būs jārēķinās ar laiku, kas jāpavada ar savu mīluli. Tas attiecas uz pieaugušiem suņiem un jo īpaši uz kucēniem, kuriem nepieciešams pievērst ļoti daudz uzmanības. Pretējā gadījumā tas, garlaicības nomākts, nodarīs kaitējumu mēbelēm un citiem priekšmetiem mājās, kā arī var tikt negatīvi ietekmēta suņa veselība. Ņem vērā, ka laiks jāparedz ne tikai pastaigām, bet arī rotaļām, dresūrai un citām aktivitātēm.
Neatkarīgi no tā, kur suns dzīvo – privātmājā ar pagalmu un dārzu, vai dzīvoklī, tiem ir nepieciešamas pastaigas. Protams, ja mājai ir pagalms, tas būs nepieciešams mazāk, taču dzīvojot pilsētas dzīvoklī, ar suni būs jādodas pastaigā 2–4 reizes dienā. Pastaigu skaits ir atkarīgs arī no šķirnes un suņa vecuma. Kucēniem ir nepieciešamas biežākas pastaigas, taču pieaugušiem suņiem tās var būt retākas, toties garākas.