
Foto: Freepik.com
Trauku mazgājamā mašīna ir lielisks mūsdienu sadzīves tehnikas izgudrojums, kurš mūsu vietā paveic ne pārāk patīkamo trauku un citu virtuves piederumu nokopšanas darbiņu, ļaujot pašiem šo laiku izmantot lietderīgāk. Ja esat liela ģimene, kas maltītes parasti ietur mājās vai arī tev patīk bieži uzņemt viesus, tā pat nav luksusa lieta, bet dzīves nepieciešamība.
Tomēr, mēs mēdzam aizmirst, ka lai šis virtuves palīgs mums kalpotu ilgi, efektīvi un nezaudētu mazgāšanas kvalitāti, ir atbilstoši jāparūpējas arī par pašu ierīci – ikdienā ieteicams ievērot labas ekspluatācijas prakses nosacījumus, bet aptuveni reizi mēnesī nepieciešama pilna trauku mazgājamās mašīnas tīrīšana.
Ekspluatācijas kļūdas, kas mazina trauku mazgājamās mašīnas efektivitāti un paātrina tās nolietojumu
To, ka ar trauku mazgājamo mašīnu kaut kas nav kārtībā, cilvēki parasti pamana paši, jo pazīmes, kas par to liecina, ir gan izteiksmīgas – parādās nepatīkama smaka un pēc mazgāšanas cikla veikšanas trauki joprojām nav tīri un spodri, kā bija agrāk. Ieskatoties uzmanīgāk, pamanīsi arī, ka korpusa iekšpusē uz sieniņām veidojas minerālu nogulsnes.
Uztraukumam gan nav pamata, tava ierīce, visticamāk, nav sabojājusies, tai tikai pienācis laiks ikmēneša apkopei. Ja trauku mašīnu izmanto intensīvi, iespējams, ka trauku mazgājamās mašīnas tīrīšana būs jāveic vēl biežāk. Taču ir virkne nosacījumu, kurus neievērošana var gan pazemināt mazgāšanas procesa kvalitāti, gan arī samazināt ierīces kalpošanas laiku un radīt papildus remontu izmaksas.

Foto: Congerdesign / Pixabay.com
Lūk, biežāk pieļautās trauku mašīnas lietošanas un ikdienas apkopes kļūdas, kā arī ieteikumi to novēršanai:
- Mašīnā tiek ievietoti trauki un citi virtuves piederumi, kas nav pilnībā attīrīti no ēdiena paliekām, piemēram, rīve vai dārzeņu smalcinātājs ar sīkiem produktu gabaliņiem, mīklas lāpstiņa ar pielipušiem pārpalikumiem un tamlīdzīgi. Ja trauki ir ļoti netīri, tos ieteicams iepriekš noskalot.
- Trauku mašīna tiek pārpildīta vai gluži otrādi – netiek izmantots viss tās tilpums.
- Trauki un virtuves piederumi tiek izvietoti nevienmērīgi, neatbilstoši tiem paredzētajiem nodalījumiem un novietojuma pozīcijai.
- Mazgāšanai tiek izvēlēts pārāk zemas temperatūras režīms. Vēsā ūdenī trauki tik labi nenomazgājas, un, ilgstoši izmantojot tikai to, pamazām var veidoties nepatīkama smaka.
- Izvēlēts neatbilstošs mazgāšanas līdzeklis. Starp citu, trauku mazgāšanas kapsulas var arī samērā vienkārši pagatavot arī pašu spēkiem no sodas, sāls, citronskābes un neliela ūdens daudzuma maisījuma.
- Daudziem neievērots paliek fakts, ka trauku mazgājamās mašīnas tīrību un darbības efektivitāti labvēlīgi ietekmē arī reģenerējošās sāls izmantošana, kas mīkstina ūdeni un novērš kaļķakmens nogulšņu veidošanos ne tikai uz traukiem, bet arī uz pašas ierīces. Pateicoties tam, pamatīgāka trauku mazgājamās mašīnas tīrīšana būs nepieciešama retāk.
- Ļoti bieži par iemeslu neglītām nogulsnēm uz traukiem un nepatīkamai smakai ir aizsērējis filtrs. Atceries, ka tas regulāri jāiztīra no ēdiena atliekām, ik pēc pāris ierīces lietošanas reizēm jāizņem un jānoskalo zem tekoša ūdens, kā arī – saskaņā ar ierīces ražotāja instrukciju ik pa laikam jānomaina.
- Ja trauku mašīna ilgstoši atrodas noslēgtā stāvoklī un netiek vēdināta, tās iekšpusē krājas mitrums un veidojas nepatīkams aromāts. Lai tā nenotiktu, ieteicams ik pa laikam trauku mašīnas durvis atstāt atvērtas, īpaši tad, ja ierīce tiek lietota reti.
- Ja pēc mazgāšanas cikla noslēguma trauki un virtuves piederumi joprojām ir slapji, izņemiet tos un ļaujiet nožūt (tam noderēs trauku žāvētājs), nosusiniet trauku mašīnas iekšpusi ar papīra dvieli un atstājiet durvis atvērtas.
Trauku mazgājamās mašīnas tīrīšana soli pa solim

Foto: FotoRieth / Pixabay.com
Vismaz reizi mēnesī tev būs nepieciešama pamatīgāka trauku mazgājamās mašīnas tīrīšana, kas veicama šādā secībā:
- Pilnībā atbrīvo ierīci no traukiem, izņem trauku grozu un iztīri apakšā skarājušās ēdiena atliekas, ja tādas tur ir.
- Kārtīgi iztīri visas trauku mašīnas sprauslas un blīves, tam noderēs birstīte ar asiem sariem.
- Iztīri mašīnas korpusu no iekšpuses. Ja kādas detaļas ir iespējams noskrūvēt, izdari to, lai pārliecinātos, ka zem tām nav sakrājušās ēdiena atliekas.
- Izņem trauku mazgājamās mašīnas filtru (parasti tas atrodas ierīces apakšējā daļā), rūpīgi iztīri ēdiena atliekas, noskalo zem tekoša ūdens vai, ja pienācis laiks, nomaini.
Vienkārši līdzekļi trauku mazgājamās mašīnas attīrīšanai
Tālāko attīrīšanas darbu paveiks ierīce pati, tev atliek tikai parūpēties par atbilstošu tīrīšanas līdzekli. Ir pieejami speciāli trauku mazgājamās mašīnas tīrīšanas līdzekļi, taču, ja tādu nav pa rokai, ļoti labi šim nolūkam noderēs pavisam vienkāršas lietas – etiķis un dzeramā soda.
Rīkojies sekojoši:
- Vienu tasi galda etiķa ielej pietiekoši smagā un stabilā traukā, lai tas neapgāžas, un novieto mašīnas apakšējā nodalījumā. Etiķim piemīt lieliska spēja attīrīt ierīci no baktērijām un sasmakumiem.
- Ieber nelielā traukā pusi tases dzeramās sodas un novieto to augšējā nodalījumā. Šim nolūkam var izmantot arī speciālo trauku mazgājamās mašīnas bumbu. Soda kopā ar ūdeni palīdzēs notīrīt atstātos traipus.
- Veic pilnu mazgāšanas ciklu viskarstākā ūdens režīmā. Soda un etiķis procesa laikā attīrīs ierīci, izšķīdinās piekaltušos traipus un atsvaidzinās aromātu.
- Pilnīgākam efektam dažkārt tiek ieteikts veikt divus atsevišķus mazgāšanas ciklus – pirmo tikai ar etiķi, bet otro – ar sodu.
- Pēc mazgāšanās cilka noslēguma never vaļā ierīces durvis vēl kādas 20 minūtes, ļaujot karstajam tvaikam vēl papildus dezinficēt trauku mašīnas iekšpusi.
- Attīrīšanas procesu noslēdz, atstājot ierīces durvis atvērtas, lai tā kārtīgi izžūst un izvēdinās.
Atceries – lai dzīvotu bez raizēm, ka šis lieliskais cilvēces izgudrojums kalpos nevainojami un kritiskā brīdī tevi nepievils, ikmēneša mājas darbu plānā noteikti jāiekļauj arī trauku mazgājamās mašīnas tīrīšana!