«Круг друзей»
Присоединяйтесь к «Kругу друзей» и экономьте! Узнайте больше

Veidā māja – ko tas nozīmē un kā pārvērst savu māju?

viedā-māja-6
Attēls: Freepik.com, rawpixel.com

Mūsdienās, arvien vairāk attīstoties tehnoloģijām, tiek vērsta uzmanība tam, kā vēl vairāk uzlabot dzīves kvalitāti. Jauno tehnoloģiju ieviešana ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā piešķirt savam mājoklim pavisam jauna, nebijuša apmēra drošību un atvieglot ikdienu. Kas ir viedā māja un kā to izveidot, iekļaujot jaunākus pieejamus risinājumus? Par to uzzināsi 1a.lv speciālistu sagatavotajā rakstā!

Ko nozīmē “viedā māja”?

Viedā māja kā termins ir radies salīdzinoši nesen. Ar to tiek apzīmēta dzīvesvieta, kurā tiek izmantotas ar internetu saistītas ierīces, lai ļautu attālināti uzraudzīt un pārvaldīt to darbības sistēmas, piemēram, apgaismojumu un apkuri.

Viedās mājas tehnoloģija, ko bieži dēvē arī par mājas automatizāciju, nodrošina māju īpašniekiem virkni priekšrocību, ļaujot viņiem kontrolēt viedierīces, bieži vien izmantojot viedās mājas lietotni savā viedtālrunī vai citā tīkla ierīcē. Daļa viedās mājas sistēmu un ierīču bieži darbojas kopā, savstarpēji koplietojot patērētāja lietošanas datus un automatizējot darbības, pamatojoties uz mājas īpašnieka vēlmēm.

Kādas ir viedās mājas priekšrocības?

Ja Tu līdz šim neesi sastapies ar viedo māju sniegtajām priekšrocībām, tam pienācis laiks tagad. Kādi ir ieguvumi no viedo tehnoloģiju iekļaušanas ikdienas dzīvē?

1. Resursu efektivitāte

Resursu ietaupījums ir svarīgakais faktors ikvienam, un mājokļa automatizācija palīdz uzlabot to efektivitāti. Tā vietā, lai, piemēram, visu dienu atstātu ieslēgtu gaisa kondicionētāju, viedās mājas sistēma var tikt uzstādīta tā, ka māja atdziest līdz brīdim, kad īpašnieki ierodas no darba. Tas pats attiecas uz ierīcēm. Izmantojot viedo ūdens sistēmu, zāliens tiks laistīts tikai tad, kad tas būs nepieciešams un ar precīzu nepieciešamo ūdens daudzumu. Izmantojot mājas automatizāciju, enerģija, ūdens un citi resursi tiek izmantoti efektīvāk, kas palīdz patērētājam ietaupīt gan dabas resursus, gan naudu.
viedā-māja-6
Attēls: Freepik.com, rawpixel.com

2. Komforts

Viedās mājās ērtību labāk var pielāgot lietotāju vēlmes. Piemēram, mājinieki var ieprogrammēt savas garāžas durvis atvēršanos, apgaismojuma ieslēgšanu, kamīna darbību un iecienītākās melodijas atskaņošanu, kura tiek spēlēta, ierodoties mājās. 

3. Vairāk brīvā laika

Iestatot veicamās darbības, sistēma tās var regulāri atkārtot dienu no dienas. Tādējādi Tu vari iegūt vērtīgu brīvo laiku, ko veltītu, piemēram, veļas mašīnas iedarbināšanai manuāli vai apkures sistēmas ieslēgšanai/izslēgšanai, dodoties uz saimniecības ēku katru dienu.

4. Lielāka drošība

Viena no galvenajām viedās mājas priekšrocībām ir miera nodrošināšana, ļaujot mājiniekiem attālināti uzraudzīt savas mājas, novēršot tādus draudus, kā aizmirsts kafijas automāts, kas atstāts ieslēgts, vai ārdurvis, kas atstātas neaizslēgtas.

5. Lielāka kontrole pār notiekošo

Ikvienam reizēm gadās aizmirst ko būtisku. Šādās situācijās viedā māja var būt noderīga. Piemēram, ja zini, ka Tev būs nepieciešams Hoverboard elektriskais skūteris, lai dotos ceļā, bet esi aizmirsis tam ieslēgt elektroenerģijas padevi, kas ļautu ierīci uzlādēt – attālināti to vari paveikt no jebkuras vietas.

Bet kas nepieciešams, lai pārvērstu privāto telpu par viedo māju un kādas ierīces tam ir nepieciešamas? Par to uzzini raksta turpinājumā!

Vispirms – sāc ar centrālā kontroliera iegādi

Viedā māja nav tikai dažādu viedierīču un ierīču kopums, bet gan tīkls, kas nodrošina viedo ierīču darbību kopā ar attālināti vadāma tīkla palīdzību. Tāpat kā datoram ir cietais disks, kas uzglabā informāciju, visas ierīces viedajā mājā arī pārvalda viens galvenais elements – centrālais mājas automatizācijas kontrolieris, ko bieži sauc par viedās mājas centru. 

Viedās mājas centrmezgls ir aparatūras ierīce, kas spēj uztvert, apstrādāt datus un sazināties bezvadu režīmā. Tas apvieno visas atšķirīgās lietotnes vienā viedās mājas lietotnē, kuru attālināti var kontrolēt māju īpašnieki. Viedo māju centrmezglu piemēri ir Amazon Echo, Google Home, Insteon Hub Pro, Samsung SmartThings u.c.
viedā-māja-6
 
Attēls: Freepik.com, freepik

Centrālais kontrolieris ir tas, ar ko jāsāk vispirms. Divi no populārākajiem mājas automatizācijas radio tīkliem šobrīd ir ZigBee un Z-Wave. 
  • Z-Wave izmanto avota maršrutēšanas algoritmu, lai noteiktu ātrāko ziņojumu maršrutu. Katra Z-Wave ierīce ir izveidota ar kodu, un, kad ierīce ir pievienota sistēmai, tīkla kontrolieris atpazīst kodu, nosaka tā atrašanās vietu un pievieno to tīklam.
  • Kamēr Z-Wave savas sistēmas darbināšanai izmanto patentētu tehnoloģiju, ZigBee platforma ir balstīta uz standarta risinājumu, ko bezvadu personālajiem tīkliem ir noteicis Elektrisko un elektronisko inženieru institūts (IEEE). Tas nozīmē, ka jebkurš uzņēmums var uzbūvēt ar ZigBee saderīgu produktu, nemaksājot licencēšanas maksu par tehnoloģijām, kas ir aiz tā, kā rezultātā šis tīkls ir izdevīgāks un pieejamāks dažādām ierīcēm. 

Kādas ierīces ir nepieciešamas, lai māju padarītu par viedu?

Kad izlemts par labu centrālajam kontrolierim, laiks saprast, kas ir tās ierīces, ko iespējams savienot vienotā tīklā, lai pārvaldītu to darbību attālināti.

#1 Video kameras

Lai sniegtu pēc iespējas augstāku drošību, vienotā tīklā vari savienot novērošanas kameras. Tās noder, lai uzraudzītu mājokli, atrodoties darbā vai ceļojumā. To lietošanas iespējas ir neierobežotas, ļaujot noteikt ne tikai, vai īpašumā neatrodas nepiederošas personas, bet arī uzraudzīt mājās palikušos – dzīvniekus, bērnus, seniorus, kā arī, piemēram, darbiniekus, kas veic remontu iekštelpās vai pagalmā. 
viedā-māja-6
Attēls: Freepik.com, freepik

#2 Putekļsūcējs – robots

Lai ietaupītu laiku, ko veltītu mājas tīrīšanai, laiks uzticēt darbus viedajam palīgam – robotam. Atrodoties ārpus mājas, vari kontrolēt robota darbību un uzraudzīt, kādas zonas tas ir iztīrījis un saņemt paziņojumus par problēmām ierīces darbībā.

#3 Balss vadības ierīces

Viedie televizori izveido savienojumu ar internetu un, izmantojot lietojumprogrammas, piekļūst saturam, piemēram, video un mūzikai, pēc pieprasījuma. Daži viedie televizori ietver arī balss vai žestu atpazīšanu. Šādā veidā vari atskaņot iemīļotāko mūziku vēl pirms ierašanās vai pārsteigt mīļoto, zinot, ka cilvēks pāradīsies mājās.

viedā-māja-6
Attēls: Freepik.com, freepik

#4 Apgaismojums

Viedās lampas un spuldzes ir viens no svarīgākajiem elementiem, kas saistīti ar energoefektivitāti. Viedās mājas apgaismojums var tikt vadīts attālināti. Nosakot, kad iemītnieki atrodas telpā, pēc vajadzības var pielāgot apgaismojumu. Viedās spuldzes var arī regulēt savu darbību, pamatojoties uz dienas gaismas pieejamību.

#5 Durvju zvans un slēdzenes 

Šādā veidā ar viedās mājas palīdzību vari noskaidrot, kas ieradies ciemos, kā arī atvieglot ciemiņu ienākšanu mājoklī, automātiski atslēdzot durvis vai vārtus un ieslēdzot apgaismojumu no mājokļa iekštelpām.

#6 Kontaktligzdas

Ar viedo kontaktligzdu darbību vari regulēt elektroierīču darbību. Piemēram, ja bērns aizmirsis izslēgt Playstation 4 vai Tu pats kādu no sadzīves tehnikām – ar vienu darbību savā telefonā to vari mainīt, atvienojot elektrības padevi.

Kādas ir nākotnes perspektīvas? 

viedā-māja-6
Attēls: Freepik.com, rawpixel.com

Pēc Zviedrijas pētniecības uzņēmuma “Berg Insight” veiktā pētījuma tiek lēsts, ka pēc desmit gadiem, viedo māju realizēšana pāries no vienkāršākiem risinājumiem, kas ir gaismas ieslēgšana/izslēgšana ar balsi, uz pilnvērtīgu viedo tehnoloģiju integrēšanu ar datu tīkla palīdzību. 

Pateicoties mākslīgā intelekta sasniegumiem, viedās mājas varēs pilnvērtīgi izprast īpašniekus, paredzot viņu vajadzības. 
  • Robotikas attīstība piedāvās arvien vairāk ierīču, kas palīdzēs tīrīšanā, ēdiena gatavošanā un citur. 
  • Jauni, uzlaboti sensori saglabās lietotāju labsajūtu.
  • Vissvarīgākais aspekts būs dati, ko viedās mājas vāc, analizē un rīkojas, palīdzot nākotnes mājai no vienkāršāku, mazāk apjomīgu tehnoloģiju izmantošanas pārvērst dzīvojamo platību patiesi viedas mājās veidolā, integrējot visas iekštelpas un āra zonas.
Vai Tev raksts noderēta? Iesaki draugiem, lai viņi uzzina, kas ir viedā māja un kāds ir tās potenciāls!
Планшет Huawei MediaPad T5 10.1, черный, 10.1″, 2GB/32GB

Планшет Huawei MediaPad T5 10.1, черный, 10.1″, 2GB/32GB

171,15 / шт.
Быстрая доставка
На складе
Планшет Lenovo Tab M10 10.1, черный, 10.1″, 2GB/16GB

Планшет Lenovo Tab M10 10.1, черный, 10.1″, 2GB/16GB

139,92 / шт.
Быстрая доставка
На складе
Телевизор Xiaomi, 55 ″

Телевизор Xiaomi, 55 ″

499,99 / шт.
Планшет Apple iPad 8 10.2, серый, 10.2″, 3GB/32GB

Планшет Apple iPad 8 10.2, серый, 10.2″, 3GB/32GB

379,00 / шт.
Быстрая доставка
На складе
Планшет Samsung Galaxy Tab A7 10.4, серебристый, 10.4″, 3GB/32GB

Планшет Samsung Galaxy Tab A7 10.4, серебристый, 10.4″, 3GB/32GB

199,00 / шт.
ТОП товар
Телевизор Finlux, 55 ″

Телевизор Finlux, 55 ″

445,38 / шт.
Телевизор Samsung UE55AU8072UXXH, LED, 55 ″

Телевизор Samsung UE55AU8072UXXH, LED, 55 ″

533,29 / шт.
Телевизор LG 32LM6370PLA, LED, 32 ″

Телевизор LG 32LM6370PLA, LED, 32 ″

240,00 / шт.
ТОП товар
Планшет Huawei MediaPad T5 10.1, черный, 10.1″, 2GB/32GB

Планшет Huawei MediaPad T5 10.1, черный, 10.1″, 2GB/32GB

171,15 / шт.
Быстрая доставка
На складе
Планшет Lenovo Tab M10 10.1, черный, 10.1″, 2GB/16GB

Планшет Lenovo Tab M10 10.1, черный, 10.1″, 2GB/16GB

139,92 / шт.
Быстрая доставка
На складе
Телевизор Xiaomi, 55 ″

Телевизор Xiaomi, 55 ″

499,99 / шт.