"Draugu loks"
Pievienojieties “Draugu lokam” un ietaupiet! Uzzināt vairāk

Audumu veidi pēc to sastāva un pielietojamības

1 audumu veidi (1)
Foto: Freepik.com
 
Pienāk brīdis, kad šķiet, ka mājās ir nepieciešams vēl viens motorizēts palīgs, kas atvieglos saimniekošanu. Tā ir šujmašīna! Ar tās palīdzību ātri vien varēs uzšūt jaunu spilvendrānu no auduma gabaliņa, kas iepaticies veikalā, veikli atšūt bikšu galus jaunajām biksēm vai arī “uzlikt” ielāpu mazā delvera džemperim. Protams, mērķi var būt arī pavisam grandiozi – jauni aizkari guļamistabai, pārvalks viesu dīvānam vai pat laivas tents. Un, nojaušot, ka jebkura šujmašīna nederēs jebkuram izstrādājumam, izpētīsim, kādi iespējamie materiāli varētu noderēt dažādo ieceru realizācijai un kādas ir to īpašības, kas līdz ar to arī ietekmēs mūsu lieliskā “palīga” – šujmašīnas – izvēli.
 

Audumu veidu dažādība

2 audumu veidi (1)
Foto: Freepik.com
 
Piedāvājums, no kura būtu jāizvēlas izejmateriāls savu ieceru realizācijai, ir ļoti plašs. Audumu ražotāji nepamet klientu vienu arī šajā brīdī, un pie katra konkrētā auduma gan interneta veikala aprakstā, gan klātienes veikalā etiķetē pie baķa,  ir ieteikumi tā pielietojumam. Ja gribas kleitu – meklējam kleitas audumu, ja gribas aizkarus – meklējam dekoratīvos audumus. Īpaši izvēlīgiem klientiem ir iespēja arī no attiecīgās audumu kategorijas izvēlēties dabīgu, jauktu vai pavisam sintētisku šķiedras materiālu. No šī secinām – ir vairāki audumu veidi: varam izvēlēties, ņemot vērā auduma sastāvu un varam izvēlēties, ņemot vērā piemērotību konkrētajam izstrādājumam.

Tekstilšķiedras un to sastāvs 

Tekstilšķiedras ir smalki, lokani un pietiekami izturīgi veidojumi, kurus lieto audumu izgatavošanai. Pateicoties tekstilšķiedru dažādībai un lielajam to sajaukumu variantu skaitam, veidojas plašais audumu veidu klāsts, kas, savukārt, nodrošina individuālu piemērotību katrai vajadzībai.  
 
Tekstilšķiedras pēc izcelsmes un ķīmiskā sastāva iedala dabiskajās un ķīmiskajās. Dabiskās tekstilšķiedras iegūst no augu un dzīvnieku valsts. Populārākie piemēri ir kokvilna, lins, dabīgais zīds, kā arī vilna. Fizikālu un ķīmisku procesu rezultātā cilvēks ir iemācījies iegūt ķīmiskās šķiedras, kuras iedala mākslīgajās un sintētiskajās. Zināmākie nosaukumi ir poliamīds, poliesters, viskoze, acetāts.
Konkrēto šķiedru atbilstību tekstilizstrādājumu veidam nosaka to īpašības – fizikālās un higiēniskās. 
 
Fizikāli mehāniskas īpašības:
  • garums, 
  • resnums, 
  • izturība pret raušanos, 
  • siltumizturība. 
Higiēniskās īpašības:
  • gaiscaurlaidība, 
  • spēja uzsūkt mitrumu, 
  • tehnoloģiskās (irstamība, dilumizturība). 
Nosakot audumā esošo šķiedru sastāvu, tomēr jāņem vērā, ka bieži izmanto tekstilpavedienu, kurā apvienotas dažādas tekstilšķiedras, lai iegūtu maksimāli labāko efektu.

Audumu veidi – piemērots vai nē?

3 audumu veidi (1)
Foto: Freepik.co
 
Nav iedomājama jebkura cilvēka ikdienas dzīve bez tekstilizstrādājumu lietošanas. Tekstilmateriālu pielietošana apģērbu, veļas, interjera priekšmetu ražošanā ir pazīstama no senseniem laikiem. Tie tiek izmantoti visdažādāko sadzīves priekšmetu – galdautu, salvešu, segu, paklāju – darināšanai, kā arī tiek izmantoti citās nozarēs – tajā skaitā medicīnā un citur.
 
Apsverot iespēju patstāvīgi īstenot kādu šūšanas projektu, ir svarīgi izprast izvēlētā materiāla īpašības, kas ir atkarīgas no auduma sastāva. Jaukto tekstilšķiedru audumiem, salīdzinot ar dabisko šķiedru audumiem, piemīt labākas lietošanas īpašības. Tiem ir lielāka mehāniskā izturība, mazāks burzīgums, iespējama mazāka raušanās, bet jāņem vērā, ka visas šīs audumu īpašības ietekmē gan lietošana, gan mazgāšana, gan ķīmiskā tīrīšana un gludināšana, kas līdz ar to var tās izmainīt.
 
Interjera iekārtošanā gan mājās, gan sabiedriskās telpās plaši tiek izmantoti tekstilmateriāli. Aizkariem mājīguma radīšanai  vai jau ar papildu funkcionālu pielietojumu – saules atstarošanai – var izvēlēties audumu no plaša dekoratīvo audumu klāsta. Sabiedriskām vietām noderīgi būs audumi ar vēl papildu īpašībām – antibakteriālie vai neuzliesmojošie audumi ir piemēroti gan izglītības iestādēm, gan medicīnas iestādēm, gan sabiedriskās ēdināšanas vietām.
 
Atliek vien izvēlēties – ko šūsim? Un, lai varētu vieglāk izvēlēties, apskatīsim, kādi audumu veidi varētu mūs interesēt.
 

Kokvilna

Kokvilna ir dabīga šķiedra, kuru iegūst no kokvilnas auga pogaļām (Gossypium). No kokvilnas izgatavo dažādus audumu veidus, kā piemēram – baika, flanelis, katūns, satīna batists, markizets. Kā dabīgs materiāls tas ir ļoti izturīgs un gaisa caurlaidīgs. Tīras kokvilnas auduma gludināšanas temperatūra – no 190°C līdz 200°C. Audumu ražošanā bieži tiek papildināta ar citām šķiedrām, kas padara audumu izturīgāku un vieglāk kopjamu, taču nepieciešamības gadījumā var ērti kopt arī ar pūku noņēmēju. Visplašākais pielietojums – sākot ar apģērbu zīdaiņiem līdz mājas tekstilam un tehniskajiem materiāliem.

 

Lins

Dabīga šķiedra, kuru iegūst no linu auga lūksnes (Linum usitatissimum). Linu audumam ir raksturīga stingrība un izturība, maz uzņem aromātus un netīrumus, ir neelastīgs, līdz ar to ļoti burzīgs. Ķīmisko šķiedru piejaukumi samazina burzīšanos. Linu izstrādājumus kopj līdzīgi kokvilnas izstrādājumiem, tiem ir visaugstākā tekstilšķiedru karstumizturība. Var gludināt ar karstu gludekli vai tvaiku līdz 220°C. Kā jau dabīgai šķiedrai plašs pielietojums – gan apģērbā, gan mājas interjerā.
4 audumu veidi (1)
Foto: Freepik.com
 

Dabīgais zīds un tam līdzīgi materiāli

Īsts zīds ir dabīga šķiedra. Tā ir atzīta par dārgāko šķiedru, jo to iegūst no zīdtārpiņu kokoniem, no tieva, skaista un stipra zīda diedziņa, līdz ar ko zīds ir ļoti plāns audums, kam piemīt daudzas vērtīgas īpašības. Audums ir jutīgs pret saules gaismu, ir absorbējošs un burzīgs. Zīdu drīkst gludināt – gludekļa temperatūrai ir jābūt zemai, ieteicams gludināt no kreisās puses.
 
Teju 97% no mūsdienās pieejamajiem zīda audumiem ir sintētiski vai mākslīgi. Ņemot vērā dabīgā zīda dārgo un darbietilpīgo ražošanas procesu, mērķtiecīgi tika radīti tā sintētiskie analogi, kas ir pieejamāki to ražošanas zemo izmaksu dēļ.
 

Ķīmiskie pavedieni

Viens no ķīmisko šķiedru veidiem ir mākslīgās šķiedras. Mākslīgie pavedieni ir izgatavoti no celulozes savienojumiem, kas ir higiēniskāki, un atkarībā no to atšķirīgajām īpašībām ir noteikts to iedalījums veidos. Celulozes šķiedras ir viskoze, acetāts un triacetāts. Papildus iepriekš minētajiem mākslīgajiem šķiedru veidiem ķīmiskās šķiedras ir arī sintētiskas šķiedras. Zināmākie to veidi ir poliamīds (piemēram, neilons, anīds, epāns) un poliesters (piemēram, lavsāns). To galvenie trūkumi ir zems higroskopiskums – zema spēja absorbēt un saglabāt mitrumu no gaisa – un palielināta elektrifikācija.

No izvēlētā auduma un tā īpašību piemērotības mūsu vajadzībām ir atkarīga radītā tekstilizstrādājuma lietošana – dažkārt ieguldītais darbs un pūles sevi nav attaisnojušas, jo ir pieļauta kļūda materiāla izvēlē. Savukārt, veiksmīgi izvēlēts audums kleitai dod iespēju tai kļūt par vismīļāko kleitu. Pēc piemērota auduma veida un šujmašīnas, ieskaties mūsu sadzīves tehnikas klāstā. Te atradīsi arī visus nepieciešamos šūšanas piederumus. Ieskaties piedāvājumā!


Šujmašīna Brother BN27

Šujmašīna Brother BN27

Overlok šujmašīna Brother M-343D

Overlok šujmašīna Brother M-343D

Noliktavā
TOP prece
Lucznik Mini

Lucznik Mini

Blaupunkt RLR301

Blaupunkt RLR301

PŪKU SAVĀCĒJS MC3240 (CLATRONIC)

PŪKU SAVĀCĒJS MC3240 (CLATRONIC)

2,69 / gab.
Noliktavā
Pūku noņēmējs Philips GC026/00

Pūku noņēmējs Philips GC026/00

Noliktavā
Atlaides kods
Severin CS 7976

Severin CS 7976

7,82 / gab.
Zyle ZY226 Green

Zyle ZY226 Green

10,49 / gab.
Atlaides kods
Janome Sewing Machine Juno 523

Janome Sewing Machine Juno 523

157,00 / gab.
Noliktavā
Singer M3205

Singer M3205

146,90 / gab.
TOP prece
Singer M1605

Singer M1605

104,99 / gab.
Šujmašīna Brother BN27

Šujmašīna Brother BN27

Pūku noņēmējs Philips GC026/00

Pūku noņēmējs Philips GC026/00

Noliktavā
Atlaides kods
Severin CS 7976

Severin CS 7976

7,82 / gab.