Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Datoru veidi – kā izvēlēties atbilstošāko savām vajadzībām? 

Foto: Freepik.com, pressfoto
 
Vecais dators savu laiku nokalpojis? Plāno iegādāties jaunu, bet plašajā izvēlē apmulsti? Ar šo problēmu saskāries ne viens vien. Tehnoloģijām attīstoties, datoru klāsts kļūst arvien plašāks un pārsātinātāks, līdz ar to pieņemt lēmumu par visatbilstošāko ierīci kļūst grūtāk. Ja vēlies uzzināt, kādu datora veidu labāk izvēlēties tieši Tev, turpini lasīt mūsu sagatavoto rakstu! 

Kādi ir datoru veidi?

Foto: Freepik.com, rawpixel.com
 
Visbiežāk ar vārdu “dators”, tiek asociēts personālais vai portatīvais dators, taču tā vien nav. Datoru veidi ir daudz un dažādi. Sākot no jau minētajiem, līdz pat mazāka izmēra planšetdatoriem vai multifunkcionālajiem un ērtajiem ultrabook. Lai palīdzētu Tev pieņemt lēmumu, esam apkopojuši informāciju, kādi datoru veidi pieejami un kādas ir katra priekšrocības vai trūkumu. 
 

Personālais dators

Bieži dēvēts par stacionāro, jo izmēros tas ir liels un tādēļ nepieciešama pastāvīga vieta. Taču tam ir vairākas priekšrocības, kas to padara par daudzfunkcionālu un piemērotu dažādiem lietošanas mērķiem. No visiem veidiem, stacionārie datori visbiežāk ir visjaudīgākie, kā arī tiem ir iespēja viegli nomainīt kādu no komponentēm. 
 
Tas ir universāls lietošanā un nepieciešamības gadījumā var pievienot arī aksesuārus – skaļruņus, klaviatūru, datorpeli vai citus. Piemērots gan mācībām, spēlēm un izklaidei, gan darbam ar jaudīgām programmām, kas prasa apjomīgus resursus. Ja vēlies izveidot savu mājas ofisu, tad printeris, skeneris un personālais dators veidos lielisku kombināciju. 
 

Monobloks

Līdzīgs personālam datoram, taču, kā jau pasaka nosaukums, monoblokā viss sistēmas bloks atrodas monitorā un tas ir viens veselums. Tā galvenā priekšrocība ir skaists un kompakts dizains. Taču, skaisto dizainu dēļ, vadības blokam ir mazāk vietas un visbiežāk šāda tipa datoriem ir mazāka veiktspēja. 
 

Klēpjdators

Foto: Freepik.com, rawpixel.com
 
Klēpjdatori – saukti arī par portatīvajiem datoriem. Mūsdienās ļoti izplatīti. Visbiežāk izmanto aktīvi cilvēki, kuri atrodas nemitīgā kustībā vai, piemēram, strādā no dažādām lokācijām.
 
Klēpjdatoru klāsts ir ļoti plašs. Sākot no tādiem, kas piemēroti sērfošanai internetā, līdz pat ļoti jaudīgiem, kas paredzēti spēlēm vai apjomīgām datoprogrammām. Dažu veiktspēja ir tāda pati kā personālajam datoram. 
 
Galvenā priekšrocība ir ērta pārnesamība, kurai var izmantot datorsomas, kas šobrīd ir pieejamas plašā klāstā – dažādos izmēros, krāsās un materiālos. Tāpat, ja nepieciešams, tam var pievienot ārējo monitoru, klaviatūru un peli, lai padarītu to par ērtu mājas vai biroja stacionārā datora alternatīvu.
 
Savukārt, kā trūkumu var minēt grūtības to salabot un nomainīt komponentes, jo tā detaļas ir specifiskākas izmēru dēļ. Līdz ar to, klēpjdatoru izmaksas ir augstākas nekā personāldatora. 
 

Ultrabook

Ultrabook datoru veidi, salīdzinot ar klēpjdatoriem, ir izmērā plānāki un līdz ar to arī dizains ir stilīgāks. Taču dizaina dēļ veikspēja ir mazāka nekā parastajiem portatīvajiem datoriem. Ultrabook ideāli piemēroti, ja ne tikai bieži maini lokācijas, bet ceļo, piemēram, ar lidmašīnu, kur bagāžas izmēram ir būtiska nozīme. 
 

Planšetdatori

Bez klaviatūras, bet ar skārienjūtīgu ekrānu. Pirmais popularitātes vilnis bija aptuveni pirms 10 gadiem. Līdzīgi kā iepriekš klēpjdators un ultrabook, planšetdators ir ērts un viegli pārnēsājams. Visbiežāk piemērots izklaidei, e-grāmatu lasīšanai vai grafiskajam dizainam kad nepieciešams veidot ilustrācijas. 
 
Lai arī planšetdatoram nav iebūvētas klaviatūras, to iespējams pievienot atsevišķi. Tāpat peli var aizvietot, izmantojot pildspalvu. Viens no planšetdatoru veidiem ir Ipad, kuru ērti izmantot studijām, jo tajā iespējams veikt pierakstus ar roku, līdzīgi kā papīra kladē. 

Kā izvēlēties datora veidu, atkarībā no lietošanas mērķa?

Foto: Freepik.com, jcomp
 
Datoru veidi apzināti. Tagad varam vieglāk pieņemt izvēli par to, kurš būs piemērotāks, atkarībā no plānotajiem lietošanas paradumiem. Atceries, vienmēr var pastāvēt kādas atkāpes no ierastā vai variācijas, kas izvēli var padarīt par labu vienam vai otram veidam.
 
Izvēloties domā ne tikai par tagadni, bet arī nākotni. Pat, ja šobrīd ideāli piemērots Tev būs personālais dators, padomā vai tuvākajā laikā neplāno, piemēram, sākt ceļot un strādāt attālināti, vai pievērsties kādam hobijam, kuram nepieciešamas jaudīgas programmas. 
 

Biznesam 

Izvēloties datoru biznesam, jāaplūko vairāki veidi, kā iespējams strādāt – no biroja vai mājām, pārmaiņus birojā un citās lokācijās vai, piemēram, nemitīgi atrodoties ceļā –, jo tas var būtiski ietekmēt izvēli. 
  • No biroja vai mājām – strādājot no pastāvīgas/ nemainīgas vietas atbilstošāks būs personālais dators vai monobloks.
  • Pārmaiņus birojā un citās lokācijās – klēpjdators vai ultrabook būs ideāli piemērots, jo to ir parocīgi paņemt līdzi, piemēram, uz darba tikšanos.
  • Nemitīgi atrodies ceļā – ja esi, piemēram, produktu izplatītājs, tad planšetdators vai plānais ultrabook būs labākā izvēle. Izvēloties planšetdatoru, to ērti varēs turēt rokās un veikt piezīmes.

Spēlēm un jaudīgām programmām

Spēles, video/ foto apstrāde vai programmēšana – ja nodarbojies ar kādu no šīm vai līdzīgām nodarbēm, tad noteikti nepieciešama pietiekoši jaudīga ierīce. Šajā gadījumā vairs nederēs plānais ultrabook vai planšetdators. 
 
Ja zini, ka strādāsi no pastāvīgas vietas, tad labākā izvēles būs personālais dators. Papildus, ja laika gaitā vēlēsies to padarīt vēl jaudīgāku, varēsi nomainīt komponentes, piemēram, videokarti, procesoru, pamatplati vai citus.
 
Savukārt, ja nevēlies būt ierobežots kustībā, piemērots būs arī klēpjdators. Šobrīd tehnoloģijas ir attīstījušās jau tik tālu, ka arī portatīvie datori ir tikpat jaudīgi kā stacionārie. 
 

Filmām vai sērfošanai internetā

Ja galvenokārt, datoru plāno izmantot vienkāršām darbībām – skatīties filmas, sazināties ar draugiem sociālos tīklos vai sērfort internetā –, tad ideāli piemērots būs kāds no budžeta klases klēpjdatoriem vai planšetdatoriem.
 
Kāpēc ne personālais dators? Tu diez vai vēlēsies skatīties filmu, sēžot 2 stundas pie galda neērtā pozā. Noteikti piekritīsi, ka ērtāk ir paņemt portatīvo datoru vai planšetdatoru dīvānā vai gultā. Mazs padoms – portatīvo datoru vari pieslēgt arī pie televizora, kas filmu skatīšanos padarīs vēl baudāmāku. 
 

Mācībām, studijām

Kādi datoru veidi ir piemērotākie studijām auditorijā vai mācībām no mājām? Skolniekam, mācoties no mājām, iesakām izvēlēties personālo datoru vai klēpjdatoru. Savukārt, ja esi jau studenta lomā un bieži atrodies starp lekcijām auditorijām, studiju darbu pildīšanu bibliotēkā un pēdējo mirkļu darbiem mājās, piemērotākais variants būs klēpjdators. 
 
Ja tomēr pierakstus Tev labāk patīk veikt ar roku, bet vēlies saudzēt dabu, papildus vari izvēlēties kādu no planšetdatoriem. Tajos, papildus izmantojot speciālu pildspalvu, ir ļoti ērti veikt pierakstus. Līdzīgi kā tas būtu rakstot papīra kladē. 

Kāpēc ir svarīgi izdarīt pareizo izvēli?

Foto: Freepik.com, kaboompics
 
Šobrīd tirgū pieejamo datoru klāsts, tāpat kā datoru veidi, ir tik plašs, ka nezinātājam ir pavisam viegli apmaldīties. Ir viegli nokļūdīties un iegādāties sev neatbilstošu. Tādēļ atbilstoša datora izvēlei ir nepieciešams pievērst pastiprinātu uzmanību, īpaši gadījumos, ja budžets ir ierobežots. 
 
Pirms veic izvēli par labu kādam datoru veidam un modelim, vēlreiz apdomā visus par un pret, iepazīsties ar tehnisko specifikāciju un izmantošanas iespējām, lai nonāktu pie vislabākā varianta. Ja Tev šīs raksts bija noderīgs, padalies ar to savos sociālos tīklos, lai arī Taviem draugiem būtu vieglāk izvēlēties savu nākamo datoru. 
Klēpjdators Asus Zenbook UX435EG-A5011T 90NB0SI4-M09950, Intel® Core™ i5-1135G7, 8 GB, 512 GB, 14 "

Klēpjdators Asus Zenbook UX435EG-A5011T 90NB0SI4-M09950, Intel® Core™ i5-1135G7, 8 GB, 512 GB, 14 "

739,00 / gab.
Pieejama noliktavā
12 mēn. bezprocentu līzings
0 € uz pakomātu
Mugursoma Xiaomi Commuter Backpack, tumši pelēka, 21 l, 15.6"

Mugursoma Xiaomi Commuter Backpack, tumši pelēka, 21 l, 15.6"

25,94 / gab.
Pieejama noliktavā
Klēpjdators Dell Vostro 3500 N3003VN3500EMEA01_2105_ubu_nobacklit, Intel® Core™ i5-1135G7, 8 GB, 256 GB, 15.6 "

Klēpjdators Dell Vostro 3500 N3003VN3500EMEA01_2105_ubu_nobacklit, Intel® Core™ i5-1135G7, 8 GB, 256 GB, 15.6 "

589,00 / gab.
Pieejama noliktavā
Klēpjdators Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6, AMD Ryzen 5 5600H, spēlēm, 8 GB, 512 GB, 15.6 "

Klēpjdators Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6, AMD Ryzen 5 5600H, spēlēm, 8 GB, 512 GB, 15.6 "

794,43 / gab.
Pieejama noliktavā
TOP prece
Stacionārs dators Apple MGPC3ZE/A, M1 8-Core GPU

Stacionārs dators Apple MGPC3ZE/A, M1 8-Core GPU

1.699,99 / gab.
Pieejama noliktavā