"Draugu loks"
Pievienojieties “Draugu lokam” un ietaupiet! Uzzināt vairāk

Kā pareizi veicama radiatoru atgaisošana pašam?

radiatoru atgaisošana
Attēls: Pexels.com, Ksenia

Ikvienam, kuram mājoklī apkures sistēma ir radiatori, laiku pa laikam nepieciešams atjaunot apkures sistēmas elementus, lai tie funkcionētu optimāli. Ne visi to māk paveikt paši, taču – nesatraucies, jo process nav tik sarežģīts, lai to nepaveiktu! Esi gatavs uzzināt, kā veicama radiatoru atgaisošana 5 vienkāršos soļos? Lasi 1a.lv speciālistu sagatavotajā rakstā!

Kāpēc jāatgaiso radiatori?

Situācijā, kad gaisa burbuļi ir iekļuvuši radiatorā, nepieciešama to atgaisošana. Gaisa burbuļi periodiski veidojas sistēmas darbības laikā. Tā rezultātā nenotiek optimāla sildīšana, ko nereti mājokļa īpašnieki sākotnēji pat nepamana. Sajūtot vēsāku gaisu nekā ierasts, mājinieki nereti palielina rādītājus termostatā, kas būtiski paaugstina apkures izmaksas, taču aizmirstībā atstāj problēmas pašā sildīšanas ierīcē.

Kad un cik bieži jāveic radiatoru atgaisošana?

Tāpat kā tvaika nosūcējs ar nepilnvērtīgu darbību “paziņo”, ka nepieciešama apkope. Ar radiatoriem ir līdzīgi. Ir dažādi indikatori, kas liecina, ka nepieciešams ar steigu plānot radiatoru atgaisošanu. Dažas no biežākajām pazīmēm ir, piemēram:
  • radiators augšpusē ir auksts. Šī ir visizplatītākā pazīme, kas liecina, ka Tavam radiatoram nepieciešama atgaisošana. Auksta radiatora augšējā daļa liecina par to, ka radiatorā ir sakrājies gaiss, kas neļauj karstam ūdenim cirkulēt un to uzsildīt. Gaiss ir jāizlaiž, lai radiators varētu efektīvi sasilt. Dažāds siltuma līmenis radiatorā noteikti ir zīme, ka tas ir jāpārbauda un jāatgaiso, lai novērstu iespējamību, ka tas vispār pārtrauc sildīt;
  • viss radiators ir auksts. Lai gan tā nav tik izplatīta pazīme, ka radiatoros ir iesprostots gaiss, tā noteikti ir zīme, kas liecina, ka radiatora darbībai jāpievērš uzmanība. Kaut kur cauruļvados iesprostotais gaiss ir ierobežojis karsto ūdeni, kas paredzēts ieplūšanai radiatorā – tas vēlāk var radīt lielākas problēmas, ja netiks atrisināts ātri;
  • rodas pelējums vai mitrums ap māju. Ja esi pamanījis, ka uz sienām parādās mitri plankumi vai pelējums, it īpaši telpās, kuras netiek bieži izmantotas, tas varētu liecināt, ka radiatoriem jāpievērš īpaša uzmanība, jo tie nedarbojas optimāli;
  • radiatori grab. Iesprostotais gaiss apkures sistēmā var radīt radiatoriem trokšņus, piemēram, tādu kā rīstīšanos un grabēšanu. Lai gan tas varētu notikt dažādu iemeslu dēļ, tā var būt arī viena no pazīmēm, ka jāveic radiatoru atgaisošana.
Radiatoru atgaisošanas biežums ir atkarīgs no tā, kad parādās kāda no iepriekš minētajām problēmām, taču ir viena būtiska iezīme, kas jāatceras – jau ziemas sezonā vērsts uzraudzīt radiatoru darbību, jo labākais laiks, kad veicama atgaisošana un cita veida apkope, ir tieši vasarā, kad nav aktīvā apkures sezona.
radiatoru atgaisošana
Attēls: Unsplash.com, Aleks Marinkovic

Atgaisošana radiatoriem soli pa solim

Ar ko sākt, ja neesi iepriekš pats veicis atgaisošanu radiatoriem? Tāpat kā, piemēram, gāzes plīts uzstādīšana, arī radiatoru atgaisošana prasa sagatavošanos un precīzu darbu izpildi, garantējot pareizu ierīču darbību. Seko mūsu sagatavotajam ceļvedim soli pa solim un veic atgaisošanu!

1. Sagatavo visus nepieciešamos instrumentus

Lai atgaisotu radiatoru, Tev būs nepieciešami šādi priekšmeti:
  • radiatora atslēga – instruments, ar kuru veikt pašu atgaisošanas procesu;
  • kauss vai krūze – ūdens savākšanai;
  • audums – sienas nosegšanai;
  • aizsargcimdi – sevis pasargāšanai, veicot atgaisošanas procesu.
Atceries: Radiatoru iekšējais ūdens var būt ļoti karsts, tāpēc uzmanies, lai sev neizdarītu pāri – valkā aizsargcimdus un slēgtu apģērbu. Tāpat pārliecinies, ka esi nosedzis grīdu un sienu no ūdens, kas atgaisošanas laikā nāks no radiatora.

2. Nosaki, kuriem radiatoriem nepieciešama atgaisošana

Ja nepieciešams, ieslēdz radiatorus, lai noteiktu, kuram no tiem ir novērojamas silšanas vai cita veida darbības problēmas. Ja to esi noskaidrojis jau iepriekš – ieslēgt radiatorus pirms atgaisošanas nevajag.

Ieteikums: Pārbaudot katru radiatoru, velc plānus cimdus, jo tie var būt ļoti sakarsuši.

3. Izslēdz apkuri

Pirms tālākām darbībām ir būtiski izslēgt apkuri un pagaidīt, lai radiatori atdziest – tiem jābūt vēsiem, tādējādi neradot risku apdedzināties.
radiatoru atgaisošana
Attēls: Pixabay.com, ri

4. Sagatavo telpu

Atrodi radiatora atgaisošanas vārstu un pārliecinies, ka zem tā ir novietots audums vai vecs dvielis, lai notvertu iespējamo izdalīto ūdeni. Tāpat šādā veidā vari nosegt sienu ap vārstu, pasargājot no mitruma.

Padoms: katram radiatoram ir izplūdes vārsts. Parasti tie atrodas radiatora augšējā stūrī un izskatās kā apaļa bedre ar kvadrātu iekšpusē.

5. Atver radiatora atgaisošanas vārstu

Izmantojot radiatora atslēgu, ievadi to atgaisošanas vārstā un lēnām pagriez pretēji pulksteņrādītāja virzienam (vajadzētu pietikt ar ceturtdaļu pagrieziena). Kad gaiss izplūst, Tev vajadzētu dzirdēt svilpjošu skaņu.
 
Ieteikums: Ērtā pozīcijā turi kausu vai krūzi, kurā savākt ūdeni, ja tas izšļakstās no radiatora. Lielākoties šādās situācijās ūdens izplūst tad, ja vārsts tiek atvērts pārāk tālu. 

6. Aizver vārstu

Kad svilpes skaņa apstājas un ūdens sāk izplūst, pagriez atslēgu pulksteņrādītāja virzienā, lai aizvērtu vārstu.

7. Pārbaudi katla spiedienu

Atkārto šo procesu katram radiatoram, kuram nepieciešama atgaisošana mājās. Kad esi pabeidzis to darīt, jāpārbauda katla ūdens spiediena mērītāja spiediens.

Ja katla spiediens ir pārāk zems (zem 1 bāra), Tev būs jāuzpilda cirkulācijas sistēma radiatorā ar ūdeni. Ja spiediens ir normāls (no 1 līdz 2 bāriem), vari ieslēgt apkuri un pārbaudīt, vai Tava mājokļa radiatori tagad silda tā, kā vajadzētu.

Ieteikums: Arī tad, ja no radiatora netek ūdens, nepieciešams sākotnēji pārbaudīt, vai apkures sistēmā ir nepieciešamais spiediens. Ja nav, tas liecina par ūdens trūkumu un nepieciešams veikt sistēmas uzpildi.

Visa veida sadzīves tehnika un aprīkojums mājoklī prasa regulāru uzraudzību, tāpēc tad, ja novēro izmaiņas radiatoru darbībā, pēc iespējas ātrāk meklē problēmas cēloni, lai to novērstu, tādējādi ietaupot lielākus potenciālus izdevumus nākotnē!

Vai Tev raksts noderēja? Dalies sociālajos medijos, lai par to uzzina citi!
 
Eļļas sildītājs Mill AB-H1000DN, 1000 W

Eļļas sildītājs Mill AB-H1000DN, 1000 W

138,00 / gab.
TOP prece
Konvekcijas radiators Mill SG2000MEC, 750 W

Konvekcijas radiators Mill SG2000MEC, 750 W

68,95 / gab.
TOP prece
Emko Radiator 22 500x1100 White

Emko Radiator 22 500x1100 White

65,04 / gab.
Atlaides kods
Eļļas sildītājs Mill AB-H1000DN, 1000 W

Eļļas sildītājs Mill AB-H1000DN, 1000 W

138,00 / gab.
TOP prece
Konvekcijas radiators Mill SG2000MEC, 750 W

Konvekcijas radiators Mill SG2000MEC, 750 W

68,95 / gab.
TOP prece
Emko Radiator 22 500x1100 White

Emko Radiator 22 500x1100 White

65,04 / gab.
Atlaides kods