Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Mīksto mēbeļu tīrīšana mājas apstākļos – kas jāievēro

mīksto mēbeļu tīrīšana mājas apstākļos
Foto: Max Vakhtbovych, pexels.com

Tapsēšana ir amats, kas ir attīstījies gadsimtiem ilgi, ietverot krēslu, sēdekļu un dīvānu polsterēšanu un pārklāšanu, pirms tika izstrādātas šujmašīnas, sintētiskie audumi un plastmasa. Izmantojot masīvkoka platformu, tā ietvēra atsperu stiprinājumu, vilnas, dzīvnieku spalvu pildījumu un vates izmantošanu. Un tas viss bija roku darbs.

Mīkstās mēbeles Tavā dzīves vietā var krietni nolietoties. Pat, ja Tu un Tava ģimene esat īpaši piesardzīgi, var gadīties neparedzētas situācijas. Izlijusi vīna glāze vai dubļainu ķepu nospiedumi ir daļa no ikdienas. Ir jāzina, kā rīkoties, ja rodas traipi. Kad rīkojies ātri, regulāri tīri polsterējumu un zini šo audumu, vari viegli tikt galā ar izlijušiem šķidrumiem un citiem traipiem. Iesakties tālāk un uzzini 1a.lv sagatavotajā rakstā, kā tīrīt mīkstās mēbeles.

Kā iztīrīt dažādu audumu mīkstās mēbeles?

Pareiza mīksto mēbeļu tīrīšana mājas apstākļos var būt grūts darbs. Turpinājumā uzzināsi par dažādu mīksto mēbeļu pareizu tīrīšanu un līdzekļu izmantošanu.
mīksto mēbeļu tīrīšana mājas apstākļos
Foto: EVG Culture, pexels.com
 • Parastā mēbeļu tīrīšana
Regulāra tīrīšana ir daļa no mīksto mēbeļu uzturēšanas labā stāvoklī. Tā palīdzēs mēbelēm izvairīties no putekļu uzkrāšanās, kas var iekļūt plaisās, šuvēs un šķiedrās. Daudzi putekļu sūcēji ir aprīkoti ar polsterējuma stiprinājumu, kurā ietilpst sloksne, kas paredzēta putekļu savākšanai.
 • Zamšādas mēbeļu tīrīšana
Zamšādas polsterējums ir populārs ar savu skaisto un grezno apdari, taču tas ir viens no grūtāk iztīrāmajiem materiāliem. Zamšāda nepanes ūdeni, tāpēc labākais veids, kā iztīrīt traipus, ir izmantot nelielu daudzumu etiķa vai sodas. Kafijas, tējas un sulas traipus var notīrīt ar etiķi un lupatiņu, kā arī var izmantot cepamo sodu, lai absorbētu tauku traipus, pēc tam dažas stundas vēlāk ar zamšādas suku notīrīt sodu.
 • Ādas mēbeļu tīrīšana
Āda ir krāšņa izvēle mīkstajām mēbelēm, taču tās tīrīšana prasa īpašas rūpes. Vispārīgai tīrīšanai vari izmantot mitrinošas ziepes, piemēram, Dove. Vienkārši sajauc tās ar nelielu ūdens daudzumu, saputo ar mīkstu lupatiņu, noslauki tīru, pēc tam ļauj tai nožūt.
 
Nenoskalo, jo ādai ziepes ir jāuzsūc. Vari arī iegādāties speciāli ādai paredzētus tīrīšanas līdzekļus, piemēram, seglu ziepes, kurām ir līdzīga iedarbība.
 • Samta apdares tīrīšana
Samts ir visdārgākais auduma veids, ko izmanto polsterējumā, taču to ir viegli sabojāt tīrīšanas laikā. Ja Tavas mēbeles ir apvilktas ar zīdu, viskozi vai acetāta samtu, nemēģini tās tīrīt pats, pretējā gadījumā Tu vari sabojāt audumu.
 
Kokvilnas vai poliestera samtu var notīrīt mājās, izmantojot maigu mazgāšanas līdzekli un viegli notīrot ar papīra dvieli. Esi piesardzīgs, nespied pārāk spēcīgi un neberzē samtu, tas var sabojāt polsterējumu.
 • Tīrīšana citiem mēbeļu audumiem
Citi polsterējuma audumi, piemēram, mikrošķiedra, kokvilna, lins un poliesteris labi padodas tīrīšanai. Notīri mitros traipus, pēc tam notīri vietu ar samitrinātu drānu un maigu mazgāšanas līdzekli. Izvairies no berzēšanas, jo tas traipu var iespiest auduma šķiedrās.
 
Ja ir iespēja akurāti noņemt audumu, to var izmazgāt un ielikt veļas žāvētājā uz saudzīgu režīmu un zemāku temperatūru. Tādā veidā tas izžūs ātri un vienmērīgi.

Kādus dabiskus šķidrumus var izmantot mēbeļu tīrīšanai?

mīksto mēbeļu tīrīšana mājas apstākļos
Foto: Lisa, pexels.com

Ja traipu pamanīsi uzreiz, iespējams, varēsi no tā atbrīvoties vienkārši notīrot ar mikrošķiedras drānu. Ja ir droši izmantot ūdeni Tavām mēbelēm, tad vari izmēģināt mīksto mēbeļu tīrīšanu mājas apstākļos. Izmēģini šos 6 trikus, lai notīrītu traipus no mīkstajām mēbelēm:
 1. Vispārīga traipu noņemšana. Sāc ar gāzētu minerālūdeni. Viegli samitrini un notīri to ar tīru, baltu drānu. Vēl divas vienkāršas iespējas – nedaudz etiķa (atstāj to uz kādām 15 minūtēm, pirms notīri ar tīru ūdeni) vai viegla trauku mazgāšanas līdzekļa un ūdens šķīdums.
 2. Tauku vai eļļas traipi. Apkaisi traipu ar sāli, atstāj uz kādu brīdi, tad notīri ar ziepēm un ūdeni. Vai arī sāls vietā mēģini šķidrumu uz etanola bāzes. 
 3. Kafijas traipi. Izveido maisījumu ar vienādām daļām ūdens un etiķa ar nelielu daudzumu trauku mazgāšanas līdzekļa.
 4. Krītiņu traipi. Pielieto želeju nesaturošu zobu pastu, pēc tam noskalo ar tīru ūdeni.
 5. Asins traipi. Tīri ar ūdeņraža peroksīdu, tad ar ūdeni. 
 6. Sarkanvīna traipi. Pārkaisi ar sāli. Tīri ar ūdeņraža peroksīdu vai citrona sulu, pēc tam noskalo ar tīru ūdeni.

Ko nozīmē dažādi tīrīšanas apzīmējumi?

Pirms jebkuras mīksto mēbeļu tīrīšanas vienmēr pārbaudi mēbeļu ražotāja tīrīšanas instrukcijas. Nepareiza tīrīšana var sabojāt Tavas mēbeles. Uz mēbeļu etiķetes ir jābūt vienam no četriem burtiem, kas norāda, kāda kopšana nepieciešama. Lūk, ko katrs no tiem nozīmē:
 • W – šī materiāla tīrīšanai var izmantot ūdeni, vai līdzekli uz ūdens bāzes.
 • S – nelieto ūdeni. Ieteicams tīrīt tikai ar šķīdinātājiem, kā arī var izmantot sauso šķīdinātāju. Tīrīšanu veikt labi vēdināmā telpā.
 • WS – var izmantot ūdeni vai sauso tīrīšanas šķīdinātāju. Var izmantot arī putas no saudzīgiem tīrīšanas līdzekļiem.
 • X – tīrīšanu veikt tikai ar putekļu sūcēju vai kādu suku ar mīkstiem sariem. Nedrīkst tīrīt ar ūdeni vai ķīmiskiem tīrīšanas līdzekļiem.
mīksto mēbeļu tīrīšana mājas apstākļos
Foto: Rachel Claire, pexels.com

6 mīksto mēbeļu tīrīšanas kļūdas

Tādas mīkstās mēbeles, kā dīvāni, atzveltnes krēsli un mīkstie pusdienu krēsli, var būt grūti tīrāmi, ja mājā ir bērni un dzīvnieki. Pēc paklājiem, tie, iespējams, ir dekoru priekšmeti, kas visvairāk ir pakļauti netīrumiem un traipiem. Mīksto mēbeļu tīrīšana mājas apstākļos ir jāveic regulāri, bet pārliecinies, ka tīrīšana nesabojā mēbeles, nejauši pieļaujot bieži sastopamās tīrīšanas kļūdas.
 • Traipa beršana
Beržot traipu netīrumi var nonākt auduma šķiedrās. Ja traips ir jauns, mēģini to nosusināt. Tas arī palīdzēs tam neiesūkties dziļāk. Ja traips ir vecāks, iespējams, būs jāizmanto mēbeļu tīrīšanas līdzeklis vai tvaika tīrītājs. Pārmērīga beršana var arī sabojāt auduma šķiedras un audums tajā vietā var izdilt.
 • Auduma mērcēšana ar ūdeni
Pat tīrs ūdens atstās pleķi uz auduma, ja tas kļūs pārāk mitrs. Nav ieteicams mērcēt netīro vietu. Pat tad, kad tā izžūs, tur paliks pastāvīgs nospiedums. Ja ir jātīra plašas mīksto mēbeļu daļas, izmanto minimālu ūdens daudzumu, vai labāk izmanto tvaika tīrītāju.
 • Nepareizu tīrīšanas līdzekļu pielietošana
Jebkurus tīrīšanas līdzekļus, kuru pamatā ir balinātājs vai kuri satur amonjaku, nedrīkst izmantot mīkstajām mēbelēm. Labākajā gadījumā tie izraisīs krāsas maiņu, bet sliktākajā gadījumā var sabojāt šķiedras un izveidot audumā caurumus. Vienmēr katram audumam izmanto atbilstošu tīrīšanas līdzekli.
 • Nepareizu tīrīšanas rīku izmantošana
Mēģini izmantot mīkstas mikrošķiedras drāniņas, kas tīrot virsmu neizdalīs pūkas. Netīrumu notīrīšana ar sukas palīdzību var būt laba ideja, bet cieto saru sukas var radīt bojājumus, ja tās tiek izmantotas smalkākiem audumiem. Ja nepieciešams, izmanto mīksto otu. Piemēram, zamšādas tīrīšanai var iegādāties speciālas otas.
 • Nepareiza izsmidzināmo auduma aizsargu lietošana
Izsmidzināmie auduma aizsargi var novērst traipus nākotnē un pagarināt mīksto mēbeļu kalpošanas laiku, aizsargājot audumu no nodiluma. Dažus no šiem auduma aizsargiem var lietot mājās, bet nepareiza uzklāšana vai nepareiza to izmantošana radīs pretēju efektu.
 
Izsmidzināmus auduma aizsargus var lietot ne tikai mēbelēm, bet arī dekoratīvajiem spilveniem. Lai gan tiem mēdz būt noņemams pārvalks, ko viegli var izmazgāt veļas mašīnā, kādā saudzīgā režīmā uz īsāka laika programmu.
 • Pārāk liela karstuma pielietošana
Daži audumi, piemēram, zīds vai audumi, kas satur zīdu, neizturēs pārāk lielu karstumu. Tvaiks ir lielisks tīrīšanai un dezinfekcijai, taču šāda veida audumiem tas nodarīs kaitējumu. Ja neesi pārliecināts, vai Tavas mīkstās mēbeles izturēs tvaika tīrīšanu, konsultējies ar ražotāju, lai uzzinātu labāko tīrīšanas metodi.
mīksto mēbeļu tīrīšana mājas apstākļos
Foto: Max Vakhtbovych, pexels.com

Mīksto mēbeļu tīrīšana mājas apstākļos iesācējam varētu likties pagrūta, bet, pielietojot rakstā minētos padomus, tā var izrādīties pavisam vienkārša. Atceries tīrīt savas mēbeles regulāri un pareizi!
Atzveltnes krēsls Halmar Jeff, brūna, 93 cm x 85 cm x 101 cm

Atzveltnes krēsls Halmar Jeff, brūna, 93 cm x 85 cm x 101 cm

Dīvāns Halmar Oslo 3S, pelēka, 180 x 95 x 100 cm

Dīvāns Halmar Oslo 3S, pelēka, 180 x 95 x 100 cm

Dīvāns Halmar Oslo 2S, pelēka, 128 x 95 x 100 cm

Dīvāns Halmar Oslo 2S, pelēka, 128 x 95 x 100 cm

Atzveltnes krēsls Halmar Clubby, pelēka, 66 cm x 58 cm x 64 cm

Atzveltnes krēsls Halmar Clubby, pelēka, 66 cm x 58 cm x 64 cm

Atzveltnes krēsls Halmar Jeff, brūna, 93 cm x 85 cm x 101 cm

Atzveltnes krēsls Halmar Jeff, brūna, 93 cm x 85 cm x 101 cm

Dīvāns Halmar Oslo 3S, pelēka, 180 x 95 x 100 cm

Dīvāns Halmar Oslo 3S, pelēka, 180 x 95 x 100 cm

Dīvāns Halmar Oslo 2S, pelēka, 128 x 95 x 100 cm

Dīvāns Halmar Oslo 2S, pelēka, 128 x 95 x 100 cm