Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Skandināvu stils interjera dizainā – Ziemeļvalstu elegance

Foto: Katja Rooke, Unsplash.com

Runājot par interjera dizainu, skandināvu stils pēdējos gados ir ieguvis milzīgu popularitāti visā pasaulē. Dizains, kas pazīstams ar savu minimālismu, vienkāršību un mājīgo atmosfēru, ir iekarojis daudzu māju īpašnieku sirdis visā pasaulē. Raksta turpinājumā iedziļināsimies Ziemeļvalstu elegances pasaulē un izpētīsim galvenos elementus, kas raksturo skandināvu stilu interjera dizainā.

Skandināvu stils – kas to raksturo?

Skandināvu stila pamatā ir harmonisks funkcionalitātes, praktiskuma un skaistuma sajaukums. Šo stilu raksturo tīras līnijas, nepārblīvētas telpas un dabīgu materiālu izmantošana. Skandināvu stils atspoguļo Ziemeļvalstu vienkāršības filozofiju, kur katram telpas elementam ir savs pielietojums un tas veicina kopējo telpas estētiku.

Minimālisms un vienkāršība

Minimālisms un vienkāršība ir skandināvu dizaina stūrakmeņi. Šī pieeja rada telpas, kas ir vizuāli pievilcīgas, nepārblīvētas un elegantas. Mēbeļu un arhitektūras elementus raksturo vienkāršas, taisnas līnijas. Šī tīrā estētika rada kārtības sajūtu, ļaujot katram elementam izcelties. Neatkarīgi no tā, vai tie ir vienkārši dīvāni, minimālistiskas kumodes vai mūsdienīgi gaismekļi, galvenā uzmanība tiek pievērsta priekšmeta formai un vienkāršības skaistumam. Tāpēc arī krāsu palete šajā dizainā parasti ir gaiša un neitrāla, un interjerā dominē baltie, pelēkie un bēšie toņi. Lai telpai pievienotu izteiksmīgumu, kā akcenti var tikt izmantoti klusināti, dabas iedvesmoti toņi, piemēram, maigi zilie un gaiši zaļie toņi.
 
Skandināvu stils tiek raksturots arī ar minimālu ornamentu izmantošanu interjerā. Veidojot skandināvu dizainu, jāpieturas pie filozofijas “mazāk ir vairāk”. Telpas ir nepārblīvētas un bez nevajadzīgām dekorācijām. Tā vietā skaistums slēpjas materiālu kvalitātē, mēbeļu dizainā un gaismas un ēnu spēlēs. Visbiežāk izmantotais materiāls ir tieši koks, kas tiek izmantots mēbelēs, grīdās un pat sienās. Lai radītu siltu un aicinošu atmosfēru parasti, tiek izmantots gaišs koks, piemēram, priede, dižskabārdis un bērzs. Lai telpai piešķirtu tekstūru un dziļumu, tiek izmantoti arī citi dabīgi materiāli, piemēram, akmens, āda un vilna.

Mājīgums

Skandināvu stils ir iekarojis daudzu sirdis ar savu spēju radīt mājīgu un aicinošu atmosfēru. Šis stils bieži tiek raksturots ar dāņu valodas vārdu “hygge”, kas ietver siltuma, komforta un kopības sajūtu. Interjerā bieži būs izmantoti tekstilizstrādājumi, piemēram, pūkaini paklāji, vilnas audumi un ādas tekstilizstrādājumi. Liela nozīme mājīgas atmosfēras radīšanā ir svecēm un maigam apgaismojumam, kas tā vien aicina saritināties dīvānā ar grāmatu rokās vai baudīt tasi tējas aukstā ziemas vakarā.

Funkcionāls un praktisks dizains

Foto: R ARCHITECTURE, Unsplash.com
 
Koncentrēšanās uz funkcionalitāti un praktiskumu – skandināvu stils ir vērsts tieši uz to. Viens no izplatītākajiem mēbeļu risinājumiem skandināvu dizainā ir iebūvējamo mēbeļu izmantošana. Iebūvētās mēbeles optimizē vietu un nodrošina plašas mantu uzglabāšanas iespējas. Tāpat mēbeles bieži vien ir izstrādātas arī ar gudriem uzglabāšanas risinājumiem. Katrs priekšmets pilda praktisku funkciju, nezaudējot kopējo telpas stilu. Piemēram, kafijas galds var būt ar iebūvētām atvilktnēm, kur uzglabāt žurnālus un tālvadības pultis vai gultas rāmis ar iebūvētām atvilktnēm nodrošina papildu vietu gultas veļai vai apģērbam. Šī praktiskā pieeja nodrošina, ka telpas ir efektīvas un sakārtotas, padarot ikdienas dzīvi ērtāku.

Dabas iedvesmoti elementi

Daba ir galvenais skandināvu dizaina iedvesmas avots. Augiem ir nozīmīga loma dabas ienešanai telpās un harmoniska līdzsvara radīšanai telpā. No maziem augiem podos uz palodzēm līdz lieliem augiem, zaļumi piešķir skandināvu interjeram dzīvības un vitalitātes pieskārienu. Papildus dzīviem augiem skandināvu stils ietver sevī arī botāniskas izdrukas. Augu, lapu un ziedu uzdrukas ir atrodamas uz mākslas darbiem, tekstilizstrādājumiem un tapetēm.
 
Skandināvu stils ietver arī organiskas formas mēbelēs un interjerā, kas telpai piešķir plūstamības sajūtu. Atšķirībā no ģeometriskām formām, organiskām formām ir brīvāka estētika. Dīvāni, krēsli vai galdi ar maigi izliektām līnijām un noapaļotām malām rada komforta sajūtu un aicina atpūsties. Arī dekora priekšmeti atspoguļo organisku formu izmantošanu skandināvu dizainā. Dizaina elementiem, piemēram, vāzēm un lampām ir plūstošas un neregulāras formas, kas atgādina dabiskus elementus, piemēram, oļus vai citas dabā sastopamas formas.

Skandināvu krāsas

Foto: Freepik.com
 
Runājot par krāsām, skandināvu dizains ietver vieglu un gaisīgu krāsu paleti. Interjerā dominē baltie un neitrālie toņi, nodrošinot tīru fonu, kas ļauj dabiskajai gaismai izplūst telpā. Šīs maigās nokrāsas rada miera sajūtu un veicina kopējo minimālisma estētiku. Tomēr arī šeit nav iztrūkstoši krāsu elementi. Interjerā bieži tiek iekļauti akcenti klusinātos toņos, piemēram, gaiši zilā, maigi rozā vai maigi pelēkā krāsā, lai radītu interesi un dziļuma sajūtu telpā.

Modernā un antīkā sajaukums

Mūsdienīgu un antīku elementu sajaukšana ir vēl viena populāra skandināvu dizaina iezīme. Mūsdienīgu mēbeļu savienošana ar rūpīgi atlasītiem retro stila priekšmetiem rada unikālu izskatu. Antīki priekšmeti piešķir telpai raksturu, radot mūžīguma sajūtu, īpaši restaurētas mēbeles ir īsti dārgakmeņi, kuriem noteikti ir vieta skandināvu dizainā.
 
Skandināvu stils piedāvā unikālu pieeju skaistu telpu radīšanā, sākot no minimālisma un vienkāršuma, līdz funkcionālam praktiskumam, dabas iedvesmotiem elementiem un harmoniskam modernā un antīkā sajaukumam. Neatkarīgi no tā, vai dzīvo nelielā dzīvoklī vai plašā mājā, skandināvu dizaina elementi var pārvērst jebkuru telpu par skaistuma un miera ostu.
Ēdamistabas krēsls Cherry Velvet, matēts, pelēka, 45 cm x 44 cm x 83 cm

Ēdamistabas krēsls Cherry Velvet, matēts, pelēka, 45 cm x 44 cm x 83 cm

106,90 € / gab.
121,90 / gab.
Tiek pārdots gab.:
1 gab. – 1.0 gab., 1 gab. – 121,90 €
Atzveltnes krēsls Merry, pelēka, 80 cm x 90 cm x 95 cm

Atzveltnes krēsls Merry, pelēka, 80 cm x 90 cm x 95 cm

195,90 € / gab.
231,90 / gab.
SMART LEASING 10
Stūra dīvāns Torrense Monolith 84, pelēka, kreisais, 175 x 265 cm x 98 cm

Stūra dīvāns Torrense Monolith 84, pelēka, kreisais, 175 x 265 cm x 98 cm

1.059,00 € / gab.
1.479,00 / gab.
SMART LEASING 10
Bāra krēsls Home4you Mondeo 19928, brūna, 36 cm x 36 cm x 70 cm

Bāra krēsls Home4you Mondeo 19928, brūna, 36 cm x 36 cm x 70 cm

82,66 € / gab.
111,90 / gab.
Kumode Loksa S455-KOM4D1S-APW, balta, 42.5 cm x 194 cm x 98.5 cm

Kumode Loksa S455-KOM4D1S-APW, balta, 42.5 cm x 194 cm x 98.5 cm

251,90 € / gab.
297,90 / gab.
SMART LEASING 10