"Draugu loks"
Pievienojieties “Draugu lokam” un ietaupiet! Uzzināt vairāk

Veļas mazgāšanas simboli – kā tos lasīt?

1-veļas mazgāšanas simboli
Foto: Freepik.com

Tāpat kā elektroierīcēm, mēbelēm, ķermeņa kopšanas produktiem un sadzīves ķīmijai, arī apģērbam ir sava lietošanas instrukcija. Tā paredz pareizu apģērba kopšanu, lai tas kalpotu ilgi un kvalitatīvi, nezaudējot savas īpašības. 

Apģērbu kopšanas instrukciju veido veļas mazgāšanas simboli. Lai Tu par savu apģērbu parūpētos kā nākas, esam sarūpējuši nelielu špikeri ar apģērbu kopšanas simbolu skaidrojumiem. Iepazīsties ar to turpinājumā!

Kāpēc ir svarīgi sekot apģērba kopšanas instrukcijai?

Katram auduma veidam ir sava molekulārā struktūra, šķiedru struktūra, cietība, mīkstums, noturība pret ārējās vides apstākļiem, temperatūras maiņām, dažādām ķīmiskām vielām u.tml. Ne velti veļas mašīnas (top) ir aprīkotas ar dažādiem:
  • mazgāšanas režīmiem;
  • temperatūras līmeņiem;
  • centrifūgas ātrumiem un citām vērtīgām funkcijām.
Kas var derēt kokvilnai, var vilnas jaku samazināt no pieauguša cilvēka M izmēra uz XS izmēru. Kas var derēt viena auduma balināšanai var pilnībā sabojāt citu audumu. Tāpēc ir svarīgi saprast, kas rakstīts apģērba kopšanas instrukcijā, un sekot tās norādēm. Kur šo instrukciju meklēt? Apģērba iekšpusē, parasti kreisā sāna vīlei vai mugurpuses vīlei piešūtā apģērba kopšanas birkā. Un nu – laiks iztulkot, kas uz birkām tiek rakstīts!

Veļas mazgāšanas simboli

Tipiski Eiropas savienībā pieejamajiem apģērbiem uz birkas būs redzams ar ūdeni piepildītas bļodas simbols. Pievērs uzmanību – zemāk tabulā attēlotajos simbolos ir ierakstīti skaitļi – maksimālā ūdens temperatūra Celsija grādos, kādā pieļaujams mazgāt konkrēto apģērba gabalu, taču dažreiz skaitļu vietā var būt viens, divi vai četri punktiņi, kas attiecīgi apzīmē 30, 40 vai 60 grādus pēc Celsija.
 

Simbols
Skaidrojums
Drīkst mazgāt veļas mašīnā
Drīkst mazgāt aukstā ūdenī
Drīkst mazgāt siltā ūdenī
Drīkst mazgāt karstā ūdenī
Mazgāt sintētikas režīmā
Mazgāt delikātajā vai vilnas režīmā
Mazgāt ar rokām
Nedrīkst mazgāt
Nedrīkst izgriezt
 
Vēl retu reizi ir novērojams ūdens bļodas simbols ar skaitli “900C” – šādu informatīvo zīmīti visdrīzāk būs iespējams ieraudzīt uz īstas, dabīgas kokvilnas izstrādājumiem, piemēram, – gaišas gultas veļas, trauku dvieļiem u.tml., kā arī veco laiku zīdaiņu autiņiem. Visus minētos izstrādājumus drīkst un ir pat vēlams novārīt, lai iznīcinātu maksimāli daudz slikto baktēriju un putekļu ērcītes.

Veļas balināšanas simboli

Veikalu plauktos ir atrodami dažādu veidu veļas pulveri un citi veļas mazgāšanas līdzekļi, tostarp balinātāji ar dažādām aktīvajām vielām, piemēram, hloru, aktīvo skābekli vai ūdeņraža peroksīdu. Ja vēlies izbalināt savu apģērba gabalu, pārliecinies, vai to vispār drīkst darīt. Ja drīkst, tad ar kādu veļas balinātāju konkrēto auduma izstrādājumu drīkst apstrādāt.

Simbols
Skaidrojums
Nedrīkst balināt
Drīkst balināt ar līdzekli, kas nesatur hloru
Drīkst balināt ar jebkuru apģērbu balinātāju
 
 
Atceries – pirms balini visu apģērba gabalu, izmēģini jauno līdzekli kādā nelielā auduma gabaliņā vietā, kas ir vismazāk redzama, kad apģērbs ir uzvilkts, lai pārliecinātos, ka balinātājs nekaitēs audumam un nesabojās tā krāsojumu.

Veļas žāvēšanas simboli

Pēc tam, kad veļa pareizi un rūpīgi izmazgāta, to nepieciešams pareizi arī izžāvēt. Atšķirībā no augšējās ielādes (top) veļas mašīnām, gana daudzas priekšējās ielādes – (front) veļas mašīnas, ir izveidotas kā hibrīdi “veļas mašīna – žāvētājs”, kur visām mazgāšanas programmām pievienota arī žāvēšanas programma. Praktiski un parocīgi, ja finanses vai vieta telpā neatļauj ieviest atsevišķu iekārtu – veļas žāvētāju. Arī uz hibrīdmašīnām attiecas turpmāk redzamie veļas žāvētāju simboli.
Simbols
Skaidrojums
Drīkst žāvēt veļas žāvētājā jebkurā temperatūrā
Drīkst žāvēt veļas žāvētājā zemā temperatūrā
Drīkst žāvēt veļas žāvētājā augstā temperatūrā
Drīkst žāvēt veļas žāvētājā neburzīgajā vai sintētikas režīmā
Drīkst žāvēt veļas žāvētājā delikātajā režīmā
Nedrīkst žāvēt veļas žāvētājā
Drīkst žāvēt izkārtu “line dry” veidā 
Drīkst žāvēt izklātu horizontāli
Drīkst žāvēt izkārtu “drip dry” veidā
Jautāsi – kāda atšķirība starp veļas izkāršanu “line dry” un “drip dry” veidā? Izkarot veļu žāvēties “line dry” veidā, to pirms izkāršanas uz veļas auklas ir jāsakārto, jānolīdzina, jānogludina ar rokām un jāpiešķir apģērba gabalam vajadzīgā forma, savukārt, izkarot veļu “drip dry” veidā, tas nav jādara – apģērba gabals žūstot pats ieņem nepieciešamo formu.

Veļas gludināšanas simboli

Ar gludināšanas simboliem ir gluži tāpat kā ar mazgāšanas simboliem – punktiņi (vai skaitļi) iekšā gludekļa simbolā norāda maksimālo temperatūru, ar kuru drīkst gludināt konkrēto apģērbu.

Simbols
Skaidrojums
Drīkst gludināt zemā temperatūrā (līdz 1100C)
Drīkst gludināt vidējā temperatūrā (līdz 1500C)
Drīkst gludināt augstā temperatūrā (līdz 2000C)
Nedrīkst gludināt
Drīkst gludināt, bet nedrīkst izmantot tvaiku
 
Un vēl mazs padoms, kas vienmēr jāatceras – gludini tikai no kreisās puses. Ja tas nav iespējams, gludini no labās cauri mitrai, tīrai kokvilnas lupatiņai (der arī, piemēram, palags vienā kārtā).

Ķīmiskās tīrīšanas simboli

Un visbeidzot esam nonākuši līdz pēdējai apzīmējumu grupai, kas norāda, vai un kāda ķīmiskā tīrīšana veicama konkrētajam apģērba gabalam.

Simbols
Skaidrojums
Drīkst mazgāt tikai ķīmiskajā tīrītavā
Drīkst mazgāt ķīmiskajā tīrītavā ar jebkuru šķīdinātāju
Drīkst mazgāt ķīmiskajā tīrītavā ar jebkuru šķīdinātāju, atskaitot trihloroetilēnu
Drīkst mazgāt ķīmiskajā tīrītavā tikai ar naftas šķīdinātāju
Nedrīkst veikt ķīmisko tīrīšanu
 
Tiesa, ja Tu neesi ķīmiskās tīrītavas darbinieks, uz Tevi attiecas vien pirmais un pēdējais simbols, savukārt pārējie, kur aplīšos ir burti, ir informatīvie simboli ķīmiskās tīrītavas darbiniekiem, lai viņi var pareizi sakopt Tavu apģērbu, to nesabojājot.

Parūpējies arī par savu veļas mašīnu

Vai ar netīrām rokām ir iespējams nomazgāt tīru muti? Nē. Tieši tāds pats princips attiecas arī uz veļas mašīnas iekšējās sistēmas tīrību. Veļas mazgāšanas simboli vien negarantē to, ka veļa būs tīra, spoža un smaržīga; par to atbild arī tīra veļas mašīna.

Ja esi novērojis, ka drēbes pēc mazgāšanas ir kļuvušas nespodras, nesmaržo svaigi vai baltie apģērbi kļuvuši pelēcīgi, ļoti iespējams, Tev nepieciešami tīrīšanas līdzekļi sadzīves tehnikai, lai atkaļķotu, atbrīvotu no nogulsnēm un iztīrītu veļas mašīnas darba sistēmu. Veic šo apkopi reizi gadā, ievēro apģērbu kopšanas norādes un izbaudi vienmēr tīrus, spodrus un ilgi kalpojošus apģērbus! 
 
Veļas mašīna Electrolux EW6S406W

Veļas mašīna Electrolux EW6S406W

279,00 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Veļas mašīna - žāvētājs LG F4DN408S0

Veļas mašīna - žāvētājs LG F4DN408S0

433,00 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Veļas mašīna Beko WRE6511BWW, 6 kg, E

Veļas mašīna Beko WRE6511BWW, 6 kg, E

206,25 / gab.
Noliktavā
TOP prece
Veļas mašīna Whirlpool FWSG61282WVEEN, 6 kg, E

Veļas mašīna Whirlpool FWSG61282WVEEN, 6 kg, E

274,00 / gab.
Bezmaksas piegāde
Veļas mašīna Beko WUE7512XWW, 7 kg, E

Veļas mašīna Beko WUE7512XWW, 7 kg, E

228,00 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Veļas mašīna Electrolux EW6S406W

Veļas mašīna Electrolux EW6S406W

279,00 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Veļas mašīna - žāvētājs LG F4DN408S0

Veļas mašīna - žāvētājs LG F4DN408S0

433,00 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Veļas mašīna Beko WRE6511BWW, 6 kg, E

Veļas mašīna Beko WRE6511BWW, 6 kg, E

206,25 / gab.
Noliktavā
TOP prece