"Draugu loks"
Pievienojieties “Draugu lokam” un ietaupiet! Uzzināt vairāk

Virtuves apgaismojums: ko ņemt vērā?

1-Virtuves apgaismojums
Foto: pexels.com

Nereti, plānojot virtuves remontu, virtuves apgaismojums prioritāšu sarakstā ir krietni aiz sadzīves tehnikas vai sienu apdares jautājumiem. Tomēr tas ir viens no svarīgākajiem elementiem, ja vēlies izveidot patīkamu un funkcionālu telpu. Pat ja esi rūpīgi veidojis dizainu, izvēlējies kvalitatīvus materiālus un saderīgākās krāsu kombinācijas, bez pareiza un piemērota virtuves apgaismojuma telpa nebūs ergonomiska un neizskatīsies pabeigta. Lasi rakstu un uzzini, ko ņemt vērā ierīkojot apgaismojumu virtuvē!

Pārdomāts apgaismojums

Pārāk auksta virsgaisma radīs “slimnīcas sajūtu”. Nepareiza gaismekļu novietošana atstās ēnas vienā zonā, bet citā zonā gaismas koncentrācija būs pārāk liela, tādā veidā radot gaismas nevienmērību. Ja izvēlēsies tikai maigu gaismu nelielā daudzumā, tad panāksi relaksējošu un intīmu sajūtu, toties būs grūti virtuvē gatavot vai to uzkopt.

Ar pārdomātu apgaismojumu telpā ir iespējams izcelt telpas dizainu un specifiskas detaļas, nepieciešamības gadījumā novērst uzmanību no nepilnībām un radīt vidi, kurā būs patīkami gan maltīti sagatavot, gan to baudīt vai vienkārši uzturēties telpā.

Pirms veikt gaismekļu izvēli, ir jāsaprot, kā tieši gaisma ietekmē telpu un kā to vislabāk iekļaut savā dizainā.

Gaismas intensitāte, temperatūra un klājums

Lai labāk izvēlētos piemērotus gaismekļus un lai virtuves apgaismojums būtu daudzpusīgs un piemērots telpas dizainam, jāņem vērā tādi faktori kā gaismas intensitāte, temperatūra un klājums.

Gaismas intensitāte

Gaismas intensitāte nozīmē gaismas daudzumu jeb spilgtumu. Virtuves darba zonā un gatavojot gaismai ir jābūt spēcīgai, bet, ieturot maltīti vai pavadot atpūtas brīžus virtuvē, gaismas intensitāti var samazināt. Gaismas daudzumu virtuvē vari mainīt, izmantojot dažādus apgaismojuma veidus vai gaismekļos izmantojot aptumšojamas spuldzes un slēdžus ar intensitātes regulēšanas iespējām (dimmeriem).

Gaismas temperatūra

Šis ir viens no svarīgākajiem aspektiem, izvēloties apgaismojumu virtuvē. Gaismas temperatūra nozīmē gaismas krāsu, tai ir apzīmējums K (kelvini). Gaismas temperatūras spektrs iedalās no siltas līdz aukstai gaismai.
 
Ja izvēlies apgaismojumu vai spuldzes, it īpaši LED, tad noteikti pievērs uzmanību šim rādītājam!

Piemēram, 2700 K gaisma būs silta un dzeltenīga, 4000 K gaisma būs neitrāla, bet 5700 K gaisma būs zilgana un auksta.

Gaismas temperatūra Tev palīdzēs izcelt virtuves dizaina krāsas, radīt atmosfēru vai perfektu apgaismojumu, gatavojot maltīti.

Ja vēlies radīt siltu un mājīgu atmosfēru, tad izvēlies gaismas temperatūru līdz 3000 K. Virtuves darba apgaismojumā ieteicama nedaudz vēsāka gaisma – 4000 K līdz 4700 K. Ja virtuves dizainā ir zilganie toņi, tad vari tos izcelt ar vēsāku apgaismojumu – ap 5000 K.

Izvēloties spuldzes, papildus ņem vērā to energoefektivitāti un spožumu. Mūsdienās labākie risinājumi ir tieši LED spuldzes, jo tās patērē vismazāk elektrības un ir pieejamas dažādās krāsu temperatūrās, kā arī tām ir ražotāja garantija. 
2-Virtuves apgaismojums
Foto: pexels.com

Gaismas klājums

Veids, kā gaisma apspīd virsmas vai nianses dizainā, ir vēl viens svarīgs faktors, lai virtuves apgaismojums būtu pilnīgs un daudzpusīgs. Darba zonā ir nepieciešams vienmērīgs gaismas pārklājums. Ja vēlies izcelt kādu dizaina elementu, tad izmanto punktveida gaismas ķermeņus, kas radīs spilgtāku gaismu konkrētajā vietā. Ja virtuvē ir dažādas zonas, raugies, lai visas tiktu atbilstoši izgaismotas. 
 • Spilgtāka gaisma tieši virs vai pie zonām, kur tiek veikti dažādi darbi. 
 • Mierīgāks apgaismojums ēdamzonai. 
 • Vienmērīgs kopējais telpas apgaismojums. 
 • Akcenta gaismas dizaina elementiem. 
 • Vienmērīgi izgaismota virtuves saliņa u.tml.

Apgaismojuma veidi

Apgaismojumu pēc to veida iedala:
 • vispārējais apgaismojums;
 • darba apgaismojums;
 • fona apgaismojums;
 • atmosfēras apgaismojums;
 • akcentējošais apgaismojums;
 • dabīgais apgaismojums.

Vispārējais apgaismojums

Vispārējais apgaismojums ir gaisma, kas vienmērīgi izgaismo visu telpu. Tā ir gaisma, kas asociējas ar galvenā slēdža ieslēgšanu. Šādu apgaismojumu iespējams panākt ar dažādiem gaismekļiem pie virtuves griestiem. Izvēlies piemērotas griestu lampas ar neitrālu gaismas temperatūru, bet atceries, ka šim apgaismojuma ir jābūt samērā spožam! Šis apgaismojums atvieglos telpas uzkopšanu un gatavošanas procesu. 

Darba apgaismojums

Tas ir praktisks un spožs apgaismojums virs virsmām un citām darba zonām. Tā radīšanai bieži tiek izmantotas iebūvētas lampas griestos vai zem virtuves skapīšiem, gaismu lentes, pārvietojami gaismekļi u.c. opcijas, kas padara gatavošanu patīkamu.

Kad izvēlies darba apgaismojumu, atceries, ka vajag padomāt par gaismu virs plīts. Ja izmanto tvaika nosūcēju (noteikti ieteicams tad, ja virtuvē ir gāzes plīts), tad izvēlies tādu, kurā jau ir iebūvēts apgaismojums. Šāds nosūcējs ne tikai uzsūks tvaikus un smaržas, bet būs arī ērtākais veids, kā izgaismot plīts virsmu.
3-virtuves apgaismojums
Foto: 1a.lv

Fona apgaismojums

Fona gaisma ir ideāls veids, kā izcelt virtuves iekārtojumu un dažādus elementus.

Visbiežāk šādam apgaismojumam izmanto LED lentes, kuras rūpīgi iestrādā zem skapīšiem vai citām virsmām. Fona gaismai vari izmanto arī atsevišķus gaismekļus, ko novieto pie sienām.

Šis apgaismojums izcels kopējo virtuves dizainu un palīdzēs izgaismot virsmas, bet, ja izslēgsi pārējo apgaismojumu, tas radīs patīkamu atmosfēru un intīmu noskaņu.

LED lentes ir pieejamas ar dažādu krāsu diodēm. Nopērkamas ir arī lentes ar maināmām krāsām, ko var pārslēgt ar pulti.

Ja Tavā virtuvē jau ir vai domā iegādāties trauku mazgājamo mašīnu, tad padomā, vai izvēlētā vieta ir pietiekami izgaismota. Daudziem modeļiem gan ir pieejams arī iekšējais apgaismojums. Taču tiem, kuriem nav, var noderēt viegli uzstādāmss LED lentes zem virsmas virs trauku mazgājamās mašīnas.
4-Virtuves apgaismojums
Foto: 1a.lv

Atmosfēras apgaismojums

Ja vēlies radīt īpašu atmosfēru, ieturot maltīti vai pavadot laiku virtuvē, tad papildus fona gaismai padomā par atmosfēras apgaismojumu!

Šim apgaismojuma veidam iesakām izvēlēties griestu lampu vai stilīgu lustru, ko novietot virs pusdienu galda vai virtuves “saliņas”. Papildu gaismekļi pie sienām vai virtuves skapīšos ar stikla durvīm un siltāka gaismas temperatūra spēs radīt mājīgu un siltu atmosfēru, kurā būs patīkami ieturēt maltīti vai vienkārši atpūsties.
5-Virtuves apgaismojums
Foto: pexels.com

Akcentējošais apgaismojums

Tāpat kā jebkurā citā telpā, arī virtuvē ir svarīgi dažādi akcenti. Tie ne tikai piesaistīs uzmanību, bet arī papildinās telpas dizainu.

Kā akcentus vari izmantot dažādus dekoratīvus priekšmetus, ko izvietot virtuvē uz plauktiņiem vai skapīšiem. Telpaugi, rotājumi, gleznas vai mākslinieciski trauciņi – tie ir tikai daži no variantiem, ko vari izmantot virtuves dekorēšanai.

Akcentējošais apgaismojums ir jāveido tā, lai tas izceltu šos interjera priekšmetus. Šim apgaismojumam iesakām izmantot spotlampas, kurām ir ļoti plašas dizaina izvēles iespējas. Šī veida gaismekļi mēdz būt grozāmi, kas nozīmē, ka vari tos pagriezt tieši tā, lai apgaismotu vēlamo detaļu.
6-Virtuves apgaismojums
Foto: 1a.lv

Dabīgais apgaismojums

Veidojot dizainu, atceries, ka vislabākais ir dabīgais apgaismojums! Neliec uz palodzes lielus priekšmetus, pārmērīgi kuplus augus un neizmanto biezus aizkarus. Logiem ir jāpaliek neaizsegtiem. Dabīgā gaisma ir vienmērīgākais apgaismojuma veids. 
7-Virtuves apgaismojums
Foto: pexels.com

Apgaismojumu veidu priekšrocības un trūkumi

Katram apgaismojuma veidam ir savas priekšrocības un trūkumi, un visās virtuvēs nebūt nav nepieciešami pilnīgi visi iespējamie gaismas ķermeņi.

Primārais virtuves apgaismojums, protams, ir vispārējā un darba gaisma. Ja vēlies, tad vari izmantot tikai šos apgaismojuma veidus, jo tie būs pietiekami ēst gatavošanai un telpu uzkopšanai. Mīnuss – ja vēlies iegūt mierīgāku noskaņu, tad šie apgaismojuma veidi var būt par spožu.

Akcentējošais un atmosfēras apgaismojums savukārt radīs patīkamu noskaņu, bet, iespējams, būs pārāk vājš, lai nodrošinātu labu redzamību darba zonās.

Kombinē apgaismojumu veidus tā, tie nodrošinātu visas konkrētajai virtuvei nepieciešamās funkcijas. 

Apgaismojuma kontrole

Veicot plānošanu gaismu izvietojumam un veidiem, noteikti izdomā, kā gaismas grupēsies un tiks kontrolētas. Izmanto vairākus gaismas slēdžus vai slēdžus ar vairākām pogām, lai vari ieslēgt katru apgaismojuma grupu atsevišķi. Atmosfēras vai akcentējošajam apgaismojumam vari izmantot slēdžus ar intensitātes regulēšanas iespējām vai vadības pultis. Apgaismojuma kontrole ļaus Tev telpā izveidot tieši tādu noskaņu, kādu vēlies.

Idejas un padomi, kā izmantot apgaismojumu dizainā

Kafijas stūrītis

Ja kafija ir Tavā mājā iecienīts dzēriens un vieta virtuvē ļauj, tad izveido kafijas stūrīti. Uz atsevišķa galdiņa novieto kafijas automātu un kafijas gatavošanas piederumus. Virs tā pie sienas vai griestos piestiprini spotgaismu, kas apspīdēs tieši šo zonu.

Virtuves saliņa

Virtuves saliņa ir labs papildinājums lielā virtuvē. Tā ir papildu virsma gatavošanai, vieta, kur var ieturēt maltīti vai nesteidzoties baudīt rīta kafiju. Virs šādas saliņas vari iekārt stilīgas zemu nokarenas griestu lampas, tādā veidā šo zonu izgaismojot un izceļot.

Šo pašu principu vari izmantot arī pusdienu galda izgaismošanai.
8-Virtuves apgaismojums
Foto: pexels.com

Plauktiņi

Ja virtuvē pie sienām ir plaukti, arī tos var atsevišķi izgaismot. Zem plauktiņiem izvieto LED lentes, kas plauktiņus uzreiz izcels un radīs interesantu noskaņas apgaismojumu.
9-virtuves apgaismojums
Foto: www.unsplash.com

Stikla durvis skapīšiem

Skapīši ar stikla durvīm ir vēl viena iespēja ierīkot apgaismes ķermeni, iekšpusē ievietojot iebūvējamas lampas. Tās var būt daļa no atmosfēras apgaismojuma un akcentēs skapīšu saturu. Ja nevēlies iebūvējamas lampas, tad arī šeit vari izmantot LED lentes. 

Stāvlampas

Īpaši plašās virtuvēs var atrast vietu pat stāvlampai, ierīkojot mājīgu kafijas vai tējas stūrīti ar mazu galdiņu un klubkrēslu. Šāda lampa var būt interesanta daļa no virtuves dekorācijas, vari to izmantot arī kā atmosfēras gaismu.

Spoguļi vai gaismu atstarojošas virsmas

Iekārtojot virtuvi, atceries, ka spoguļi un citas gaismu atstarojošas virsmas ir lielisks veids, kā telpu padarīt vēl gaišāku un radīt optisko ilūziju par telpas izmēriem. Šādu risinājumu ieteicams izmantot mazāka izmēra virtuvēs. Spoguļi, spīdīgas darba virsmas, glancētas skapīšu durvis un nerūsējošā tērauda sadzīves tehnika atstaros gaismu, padarot telpu gaišāku un vizuāli plašāku.
10-Virtuves apgaismojums
Foto: www.pexels.com

Iegādājies piemērotu virtuves apgaismojumu, ņemot vērā šos kritērijus:
 • lai apgaismojums būtu daļa no dizaina;
 • lai būtu viegli un ērti strādāt; 
 • lai vari izveidot mierīgu un harmonisku atmosfēru.

Ja vēlies savā virtuvē ienest jaunas vēsmas, ielūkojies mūsu interneta veikala apgaismojuma sadaļā un izvēlies nepieciešamo.. 

GAISMAS DIOŽU LED LENTE 4,8 W 3528 ZILA (VAGNER SDH)

GAISMAS DIOŽU LED LENTE 4,8 W 3528 ZILA (VAGNER SDH)

Atlaides kods
LENTA LED 3528 4.8W IP20 CW (VAGNER SDH)

LENTA LED 3528 4.8W IP20 CW (VAGNER SDH)

9,99 / gab.
Atlaides kods
Xiaomi Yeelight Lightstrip Plus

Xiaomi Yeelight Lightstrip Plus

34,06 / gab.
Noliktavā
Atlaides kods
GAISMAS DIOŽU LED LENTE 4,8 W 3528 ZILA (VAGNER SDH)

GAISMAS DIOŽU LED LENTE 4,8 W 3528 ZILA (VAGNER SDH)

Atlaides kods
LENTA LED 3528 4.8W IP20 CW (VAGNER SDH)

LENTA LED 3528 4.8W IP20 CW (VAGNER SDH)

9,99 / gab.
Atlaides kods
Xiaomi Yeelight Lightstrip Plus

Xiaomi Yeelight Lightstrip Plus

34,06 / gab.
Noliktavā
Atlaides kods