"Draugu loks"
Pievienojieties “Draugu lokam” un ietaupiet! Uzzināt vairāk

Zāliena aerācija, vertikulācija un piesēja pavasarī

1-zāliena aerācija (1)
Foto: Momenti.lv
 
Zāliens ir teju vai katra pagalma lielākā rota un lepnums. Lai to uzturētu vizuāli pievilcīgu un veselīgu, ir darbiņi, kas aktīvajā sezonā (no pavasara līdz rudenim) jāveic regulāri, un ir tādi, kas veicami vienu vai divas reizes sezonā – pavasarī un/vai rudenī.
 
Šodien iepazīstināsim Tevi ar sezonas sākuma darbiem, kas veicami reizi sezonā, lai šogad Tava pagalma mauriņš būtu tik skaists un veselīgs, kā vēl nekad. Raksta turpinājumā apskatīsim šī gada pavasara aktualitāti – sniega pelējumu, parunāsim arī par vertikulēšanu un piesēšanu un iedziļināsimies tēmā – zāliena aerācija. Bet par visu pēc kārtas.

Sniega pelējums - rīkojies, pirms zāliens iznīcis pavisam

Ir gadi, kad daba spēj īpaši palutināt ar skaistām, dziļām kupenām piesnigušu ziemu. Vienīgā problēma – sniegs mēdz uzsnigt tad, kad zeme vēl nav kārtīgi sasalusi, kas nozīmē, ka augi, tostarp arī zāliens, nav līdz galam “aizmidzisi”, kā rezultātā zem sniega segas izveidojās atsevišķs mikroklimats, kurā ar lielāko prieku attīstīstās sniega pelējums.
 
Sniega pelējums (latīniski - Microdochia nivalis L) ir sēnīšu slimība, kas var rasties dažādu iemeslu dēļ:
  • jau minētais “neaizmigušais”, nenobriedušais zāliens, kas zem sniega turpina “elpot” un var pat turpināt augt;
  • nesakopts zāliens rudenī (nenopļauta zāle, nenogrābtas nokritušās lapas, nopļautā zāle, citi gruži un atkritumi), kas kalpo kā lielisks perēklis sēnīšu slimībām;
  • pārāk mitra augsnes virskārta (zālienā stāv peļķes pēc lietus vai izkūstot sniegam).
Ja uz Tava pagalma mauriņa ir redzami pelēcīgi, balti vai sārti pleķi, kas izskatās līdzīgi zirnekļu tīkliem, tad zini – Tavā zālienā ir iemitinājies sniega pelējums. Ja par šo slimību neliksies ne zinis, pelējuma sēnīte pārņems visu zālāju, savukārt vietās, no kuras tā sākusies (tie pelēkie aplīši un laukumiņi, ko Tu šobrīd savā zālājā vari saskatīt), zāliens iznīks pavisam un paliks kaili zemes pleķi.
2-zāliena aerācija (1)
Foto: Stocksnap.io
 

Kā ar to cīnīties?

Lai atbrīvotos no sniega pelējuma zālienā būs nepieciešams ass grābeklis. Tiklīdz sniegs ir nokusis un zāliens ir pavisam nedaudz apžuvis (tā, lai uzkāpjot neiegrimsti līdz potītei dubļos), ņem rokās grābekli un rūpīgi “izķemmē” visu zālāju, īpašu uzmanību pievēršot tām vietām, kur sniega pelējuma ir visvairāk. Šādi Tu sarausi sēnītes micēliju un pelējums vairs nevarēs tik viegli izplatīties tālāk. Atkārto šo procedūru reizi nedēļā-divās, lai atbrīvotos no pelējuma sēnes pavisam.
 
Papildu ieteikums – sagrābtos gružus, zālienu un pelējuma sēni savāc un izmet vietā, kur to vēlāk varēsi sakurināt. Neliec to kompostā.

Vertikulēšana

Pēc tam, kad zāliens ir atbrīvots no sniega pelējuma, novērtē tā stāvokli. Vai nepieciešams papildināt zāliena blīvumu? Un cik blīva vai irdena ir augsne? Viens no veidiem, kā uzfrišināt zālāju un sagatavot to piesējai vai mēslošanai ir vertikulēšana.
 
Vertikulēšanas laikā tiek sagraizīta un attīrīta zāliena velēnas virskārta. Šī procedūra ne tikai atver augsni mēslojumam vai jaunajām sēklām, bet var palīdzēt atbrīvoties no zālāja sūnas un apgrūtināt nezāļu augšanas procesus. Procedūras laikā no zāliena apakšas tiek izcelti mauriņa “nosēdumi” (nesagrābtā nopļautā zāle, sūnas, smalki gruži un atkritumi), gluži kā “noskrubējot” augsni. Šos nosēdumus pēc vertikulēšanas nogrāb un sadedzini vai ievieto kompostā.

Piesēja

Šis ir process, kura laikā zāliens tiek papildināts ar jaunām zāliena sēklām. Ar piesēju var atrisināt tādas zāliena problēmas kā:
  • tukši zemes pleķi zālienā;
  • rets un panīcis zāliens;
  • izzudušas zālaugu sugas (viena sēklu maisījuma suga nomākusi citas);
  • saradušās nezāles.
Pirms piesējas augsni nepieciešams sagatavot vai nu ar vertikulācijas, vai aerācijas palīdzību. Par vertikulāciju nupat jau izstāstījām, tagad parunāsim par aerāciju.

Zāliena aerācija

3-zāliena aerācija (1)
Foto: 1a.lv
 

Kas tas ir?

Aerācija ir procedūra, kuras laikā zāliena augsnē tiek izveidoti 0,5-7 centimetrus dziļi caurumiņi (atkarībā no tā, kādā dziļumā ierīce ir noregulēta), no zāliena izceļot 0,5-7 centimetrus garus un apmēram 0,5-1 cm resnus (diametrā) augsnes stienīšus. Šādā veidā zālaugu saknēm tiek pievadīts gaiss un ūdens, uzirdināta augsne.
 

Kāpēc tas ir nepieciešams?

Aerāciju nepieciešams veikt, lai pasargātu zālienu no iznīkšanas, nezāļu un sūnu invāzijas un ūdens krāšanās uz augsnes. Visas minētās problēmas ir rezultāts pārlieku sablīvētai augsnes virskārtai, kurai cauri izkļūt nevar ne ūdens, ne gaiss, ne minerālvielas, tāpat ir apgrūtināta jauno zāles stiebru izspraukšanās virszemē, līdz ar to, varētu teikt, zāliens ne tikai laika gaitā “nomirst badā” un “nosmok”, bet arī iznīkst tāpēc, ka jaunie stiebri nespēj izlauzties cauri sablīvētajai augsnes virskārtai.
 

Kad un kā to darīt?

Zāliena aerācija jāveic reizi 1-5 gados atkarībā no zāliena lietojuma intensitātes. Īstais brīdis, kad veikt zāliena aerāciju, ir tad, kad zāliena augsne ir tikko atlaidusies, bet vairs nav dubļaina (augsnei jābūt stingrai, bet ne sausai). Ja augsne ir paspējusi kārtīgi izžūt, to nepieciešams dienu pirms procedūras kārtīgi aplaistīt, lai aerācijas process būtu vieglāks.
4-zāliena aerācija (1)
Foto: Pixabay.com
 
Viens no veidiem, kā veikt aerāciju, ir – ar dārza dakšas palīdzību. Tiesa, šis veids būs piemērots mazāka izmēra zālieniem. Veicot aerāciju ar dakšu, iedur to zemē maksimāli dziļi, izcel ārā un veic nākamo dūrienu blakus apmēram tādā pat attālumā, kādā ir dakšas zari. Šādi Tu izveidosi caurumiņus bez augsnes stienīšu izcelšanas.
 
Otrs, ātrāks veids, kas arī ir piemērotāks lielākām platībām, ir – ar aeratora palīdzību. Aerators ir iekārta, kas vizuāli ir līdzīga zāles pļāvējam, taču horizontālo asmeņu vietā tam ir vertikāli durklīši. Pārvietojoties ar aeratoru pa zālienu, tas iespiež durklīšus augsnē un izceļ sablīvētās augsnes stienīšus, atstājot zālienā caurumiņus. Ar aeratoru zāliens jāpārstaigā divreiz - gan “horizontāli”, gan “vertikāli”, t.i., otrajā reizē perpendikulāri pirmās reizes virzienam.
 
Aerācijas laikā izceltos augsnes stienīšus vēlams savākt un nonest no zāliena. To var izdarīt ar grābekli, taču ātrāk un vieglāk būs stienīšus savākt ar zāles pļāvēju. Šim uzdevumam derēs zāles pļāvēji, kuriem iespējams piestiprināt nopļautās zāles savākšanas tvertni. Pēc aerācijas pārstaigā zālienu ar zāles pļāvēju un zāles tvertnē savāktos augsnes stienīšus izber kādā bedrē, kuru nepieciešams aizpildīt, vai komposta kaudzē.
5-zāliena aerācija (1)
Foto: Foter.com
 
Kad zāliena aerācija ir paveikta un augsnes stienīši novākti, vēlreiz aplaisti augsni. Zāliens būs arī pateicīgs, ja pēc aerācijas un pirms laistīšanas pabarosi to ar speciālo zāliena mēslojumu (piemēram, ar slāpekļa – fosfora – kālija maisījumu attiecībā 22:5:5 ar devu 30g/m2). Pēc procedūras vēlams pa zālienu nestaigāt apmēram nedēļu, lai nesablīvētu augsni par agru.
 
Lūk, šie ir pavasara darbiņi, kas padarīs Tavu zālienu tik leknu un skaistu, kā vēl nekad agrāk. Laiks ķerties pie darba! Ja Tev trūkst kāda no minētajiem dārza darbarīkiem, ienāc interneta veikalā 1a.lv, iegādājies tos izdevīgi un saņem ar piegādi uz mājām jau tuvāko dienu laikā! 
 
Veiksmi darbā, un lai skaists zālājs!

Aerators Gardena ES 500

Aerators Gardena ES 500

167,20 / gab.
Aerators AL-KO Combi Care 36.8 E Comfort

Aerators AL-KO Combi Care 36.8 E Comfort

124,61 / gab.
TOP prece
Skarifikatori Stiga SV 415 E, 1500 W

Skarifikatori Stiga SV 415 E, 1500 W

TOP prece
Aeratori AL-KO 38 P Comfort Combi Care Aerator

Aeratori AL-KO 38 P Comfort Combi Care Aerator

269,00 / gab.
TOP prece
Dakša HausHalt Compost Forks with Metallic Handle 1200mm

Dakša HausHalt Compost Forks with Metallic Handle 1200mm

Ātra piegāde
Noliktavā
Grābeklis Haushalt GR014 H, ar kātu

Grābeklis Haushalt GR014 H, ar kātu

Ātra piegāde
Noliktavā
Grābeklis Fiskars Solid L 135016, ar kātu

Grābeklis Fiskars Solid L 135016, ar kātu

Ātra piegāde
Noliktavā
Dakša Fiskars Solid Fork

Dakša Fiskars Solid Fork

Ātra piegāde
Noliktavā
Aeratori Makita UV3200 Scarifier

Aeratori Makita UV3200 Scarifier

Dakša HausHalt Compost Forks with Wooden Handle 1450mm

Dakša HausHalt Compost Forks with Wooden Handle 1450mm

Ātra piegāde
Noliktavā
Aerators Gardena ES 500

Aerators Gardena ES 500

167,20 / gab.
Grābeklis Fiskars Solid L 135016, ar kātu

Grābeklis Fiskars Solid L 135016, ar kātu

Ātra piegāde
Noliktavā
Dakša Fiskars Solid Fork

Dakša Fiskars Solid Fork

Ātra piegāde
Noliktavā