Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

8 ieteikumi, ko apsvērt, kad tiek plānots viesistabu dizains

Attēls: Unsplash.com, Spacejoy
 
Plāno remontu tik iemīļotajā viesistabā vai jaunajā mājoklī, bet neesi pārliecināts, ko iekļaut, bet no kā labāk izvairīties? Nav pamata satraukumam – esam sagatavojuši 8 galvenās sastāvdaļas, kam pievērst uzmanību, kad tiek plānots viesistabu dizains. Kādas komponentes ir būtiskas, lai viesistabu dizains izdotos, un ko atcerēties? Uzzini šī raksta turpinājumā!

8 faktori, kas noteiks, vai viesistabu dizains izdosies nevainojams!

Neatkarīgi no tā, vai Tu guli uz dīvāna pēc garas darba dienas, skaties iemīļotāko filmu kopā ar ģimeni vai izklaidē sen nesatiktus draugus, Tu, visticamāk izmanto sava mājokļa viesistabu katru dienu. Tieši tāpēc, ka tajā īstenojamo notikumu skaits ir tik plašs un atšķirīgs, šīs telpas iekārtošana ir būtiski svarīga!
 
Lai iekārtotu sava mājokļa viesistabu, jāpievērš uzmanība dažādiem aspektiem. Nekavēsim lieki laiku – aiziet, 8 detalizēti ieteikumi, kas palīdzēs nonākt pie piemērotākā risinājuma viesistabai! 
 
Attēls: Unsplash.com, Minh Pham
 

1. Stils

Sāc ar pašu pamatu – lai viesistabu dizains neliktu vilties, jau no sākuma jānosaka, kādam stilam dosi priekšroku. Jāsaprot, ka viesistabas dizaina stilu lielā mērā noteiks Tava mājokļa vecums, tam raksturīgā arhitektūras iezīme un pārējo mājokļa istabu vai esošo mēbeļu stils, ko vēlēsies saglabāt pēc remonta. 
Ir būtiski, lai stils tiek izvēlēts tā, lai tas atbilstu Tavam dzīvesveidam.
 
Piemēram: 
 • Ja Tavā dzīvē un mājoklī ikdienā uzturas bērni, iespējams, nebūs praktiski izvēlēties viesistabas stilu, kurā apvienotas greznas senlietas – šādā gadījumā iederīgs būs moderns stils.
 • Ja dzīvo iepriekšējos gadsimtos celtā mājā, kas saglabājusi savu autentiskumu fasādei – arī iekštelpās, iespējams, lieliski iederēsies kāds romantisks iekārtojums, iekļaujot senākus akcentus. 
Lai gan Tev varētu rasties kārdinājums pieturēties pie viena stila, nebaidies tos sajaukt. To darot, radīsies mājīgāka, vienkāršāka sajūta, kas viesistabā ir ļoti būtiska, ņemot vērā, ka tā ir vieta, kur Tu un ģimene vai ciemiņi atpūšaties. 
 
Attēls: Unsplash.com, Collov Home Design
 

2. Telpas zonējums

Kad tiek plānots viesistabas dizains, viens no pašiem svarīgākajiem soļiem ir tieši telpas izkārtojuma noteikšana. Mazākā viesistabā iekārtojuma variācijas būs ierobežotākas, kamēr lielākā – salīdzinoši plašākas. 
 
Ja telpas platība pieļauj, ieteicams viesistabu zonēt, izmantojot mēbeļu sniegtās priekšrocības un novietojumu. Dažas no idejām veiksmīgai telpas zonēšanai.
 • Lai telpu vizuāli atdalītu, vari izmantot, piemēram, dīvānu – tas var tikt novietots iepretī televizoram. 
 • Vari izveidot atpūtas zonu, piemēram, lasīšanai, novietojot atzveltnes krēslu pie loga vai galda ar lampu. 
 • Tāpat vari veltīt nelielu zonu darbam, kas mūsdienās ir arvien aktuālāk – funkcionāli datorgaldi, kas pieskaņoti telpas stilam, lieliski papildinās viesistabu. 
 • Ja nepieciešams, var atdalīt bērnu rotaļu telpu no pārējās telpas ar atvērtu plauktu sistēmām – no vienas puses šādi noliktavu plaukti palīdzēs vizuāli efektīvā veidā sadalīt telpu, bet no otras puses – joprojām ļaus uzraudzīt abās telpas daļās notiekošo. 
Galvenais padoms: ja Tu patiešām nezini, kā labāk iekārtot viesistabu, sāc ar telpas mērīšanu un vizuāli elementu ievietošanu, variējot ar mēbeļu izkārtojumu. Tādējādi iegūsi plānu un sapratīsi, kā realitātē mēbeles varētu iekļauties telpā.
 
Attēls: Unsplash.com, Spacejoy
 

3. Krāsas

Neatsverama ir arī krāsu shēmu izvēle, kas arī noteiks, cik veiksmīgs būs viesistabu dizains. Pieņemot šo lēmumu, paturi prātā telpas izmērus un griestu augstumu. Ko ņemt vērā, izvēloties krāsu gammu viesistabai?
 • Telpās ar nelielu platību lielākoties būs nepieciešams to padarīt lielāku un gaišāku, tāpēc Tev būs jāizvēlas gaišākas krāsas – baltu, gaiši pelēku, maigi dzeltenu u. c. 
 • Ja vēlies panākt intīmāku gaisotni, lieliski iederēsies tumšākas, izteiktākas krāsas – piemēram, tumši pelēks, zaļš, brūns un zils, kas ieraksti tiek izvēlēts, lai radītu mierīgu noskaņu.
Attēls: Unsplash.com, Kam Idris
 

60–30–10 likums 

60–30–10 likums darbojas sekojoši: 
 • 60 % telpas veido sienu un griestu virsma;
 • 30 % telpas veido akcentētas mēbeles, paklāji, koka apdare, tekstilizstrādājumi u. c.;
 • 10 % telpas veido pārējā interjera daudzveidība, kas iekļauj sevī dekorus, mākslas darbus un mazākus priekšmetus.
Domājot par krāsu gammu, 60–30–10 likums tiek pielīdzināts šādā veidā:
 • 60 % istabas ieskauj dominējošā sienu krāsa vai tapetes, kā arī grīdas segums, lieli paklāji un liela izmēra mēbeles (tai vajadzētu būt galvenajai krāsai, uz kuras vēlies balstīt telpas paleti);
 • 30 % apmērā jāiekļauj cita krāsa, ko sastādīs mēbeles, tekstilizstrādājumi u. c. ( galvenais ir izvēlēties akcentu krāsas toņus, lai saglabātu telpu interesantu);
 • 10 % krāsas atliek kādam spilgtākam akcentam, faktūrām, rakstiem u. c.

4. Materiāli

Materiālu daudzveidība var radīt zināmas neskaidrības – ko izvēlēties, bet no kā labāk izvairīties? Lūk, daži ieteikumi!
 • Samts ir mīksts, patīkams un elegants materiāls, kas visiem patīk, un, kas ir būtiski – tas vienmēr ir moderns. Samtu var izgatavot no sintētiskām vai dabīgām šķiedrām. Ja domā par viesistabas dīvāna, atpūtas krēslu vai ēdamistabas krēslu apšuvumu, vienmēr jāizvēlas labākais samta veids – tas nodrošinās augtu kvalitāti ilgtermiņā, liekot telpai izskatīties perfekti arī pēc ilgāka laika.
 • Koka mēbeles un apdares materiāli, piemēram, grīdas segumam, ir vēl viens no materiāliem, kuru vērts apsvērt viesistabā. No koka izmantošanas centrālajiem objektiem – galdiem – līdz pat citām mēbelēm, piemēram, skapjiem, plauktu sistēmām u. c. – ikvienā situācijā vari būt drošs, ka dabīga koka risinājumi sniegs kvalitāti ilgtermiņā.
Attēls: Unsplash.com, Nathan Van Egmond
 
Lai padarītu telpu pievilcīgu, apvieno dažādus materiālus telpā, izvēloties pašus piemērotākos no tādiem variantiem kā iepriekš minētais koks un samts, metāls, vilna, zīds un stikls. Šādas dažādas faktūras un tekstūras iedzīvinās telpu. Izvēloties materiālus dažādiem objektiem un virsmām, atceries būtisku noteikumu – tam jābūt patīkamam, kad pieskaries. 
 
Vai materiāls dīvānam, spilvenam vai, piemēram, paklājam ir mīksts un patīkams tam pieskaroties? Vai izvēlētais materiāls ir izturīgs, ja tas tiek izmantots, piemēram, galdam, dīvāna konstrukcijai vai plauktu sistēmai? Šie ir tikai daži no būtiskiem jautājumiem, kas sev jāuzdod, izvēloties materiālus – tie visi ietekmēs, cik patīkams lietošanai ikdienā būs viesistabu dizains.
 

5. Mēbeles

Kad tiek izstrādāts viesistabu dizains, nepieciešams ņemt vērā arī to, kas Tev patiešām ir nepieciešams un kas ir tie atribūti vai mēbeles, bez kurām vari iztikt. Tev, visticamāk, būs nepieciešamas šādas mēbeles:
 • Pietiekami daudz sēdvietu;
 • Ēdamgalds un/vai kafijas galdiņš;
 • Plauktu sistēma ap televizora zonējumu;
 • Skapis visām svarīgākajām lietām – sākot no spēlēm un rotaļlietām un beidzot ar grāmatām. 
Attēls: Unsplash.com, Jon'Nathon Stebbe
 
Mēbeļu iegāde, iespējams, būs visdārgākais dzīvojamās istabas dizaina aspekts, tāpēc nepieciešams patiešām apdomāt, kādu izvēli veikt un kādām mēbelēm dot priekšroku. Ko der atcerēties?
 1. Sāc ar pamatiem un novērtē, bez kurām mēbelēm viesistaba patiešām nevar iztikt.
 2. Pievērs pastiprinātu uzmanību tam, kā mēbeles varētu izvēlēties pēc iespējas daudzpusīgākas – kā tās ir transformējamas, pielāgojamas u. c. 
 3. Padomā arī par to, cik izturīgam jābūt katram gabalam un kādā materiālā vērts ieguldīt vairāk – atceries, ka mīkstās mēbeles visātrāk nodils, tāpēc ieteicams izvēlēties risinājumu ar augstāku kvalitāti, lai, piemēram, dīvāns vai atpūtas krēsls kalpotu ilgāk. 
 4. Un noteikti izvēlies mēbeles, kas izturēs laika pārbaudi ne tikai praktiskā, bet arī stila ziņā – neizmanto tāda dizaina mēbeles, krāsas vai mēbeļu formas, kas ātri apniks un neizgreznos mājokli ilgākā laika periodā.

6. Apgaismojums

Laba telpas apgaismošana ir viesistabas projektēšanas galvenā sastāvdaļa, jo šajā telpā tiek pavadīts salīdzinoši daudz laika gan dienā, kad telpu apgaismo dabīgā saules gaisma, gan vakaros, kad tiek izmantots mākslīgais apgaismojums. 
 
Pareizi izvēlēts apgaismojums var pārveidot dzīvojamo istabu par mājīgu, pievilcīgu telpu, kas liks elpai aizrauties, turpretī  nepareizs apgaismojums var atstāt viesistabu tikpat drūmu kādas parasti ir uzgaidāmās telpas.
 
Attēls: Unsplash.com, Sidekix Media
 
Tieši tāpēc – sāc domāt par dažādām viesistabas zonām un attiecīgi izvēlies gaismas avotus, kas tai būs lieliski piemērots. Piemēram:
 • Lasīšanai būs nepieciešams darba apgaismojums, piemēram, stāvoša vai galda lampa virs krēsla.
 • Viesistabai, kurā ikdienā uzturas cilvēki, nepieciešams sniegt pēc iespējas vairāk dabīgās gaismas – to var panākt, piemēram, ar plānākiem aizkariem, plašiem logiem, kurus neaizsedz žalūzijas.
 • Ja viesistabā atrodas atdalīta ēdamzona – noteikti jāintegrē atsevišķi regulējams apgaismojums virs ēdamgalda. Tam lieliski noderēs iekaramās griestu lampas;
 • Vakara baudīšanai noderēs aptumšojama piekaramā lustra, kas aktuāla būs tiem gadījumiem, kad vēlies mainīt noskaņu telpā;
 • Atmosfēras un īpaša mājīguma sajūtas radīšanai noderēs arī akcentējoši gaismas objekti, piemēram, kas integrēti plauktu sistēmās.
Apgaismojums ir lielisks veids, kā radīt efektu dažādiem elementiem, tāpēc nebaidies ar tiem variēt un apsvērt visdažādākos risinājumus, lai nonāktu pie lieliskākā rezultāta.
 

7. Aksesuāri

Mēs visi mīlam tīru estētiku, taču, lai istaba neizskatītos tā, it kā tā būtu pārkopēta tieši no mēbeļu kataloga, ir nepieciešams pievienot personisko pieskārienu, radot telpu par unikālu un tikai jums piemērotu, atbilstošu miera ostu. To var panākt ar dažādiem vienkāršiem, bet tajā pašā laikā arī efektīviem aksesuāriem, piemēram, tādiem kā:
 • Spilveniem, pārklājiem, segām, ar kuriem tiek papildinātas mīkstās mēbeles;
 • Mākslas darbiem vai fotoattēliem, kas ierāmēti vai izvietoti kā bilžu siena. Tie radīs pavisam unikālu, neatkārtojamu māju sajūtu;
 • Augiem, kas ir patiešām vienkāršs veids, kā pievienot krāsu akcentus un iedzīvināt telpu, lai viesistabu dizains ietvertu īstu māju sajūtu.
Attēls: Unsplash.com, Sidekix Media
 

8. Personīgās vēlmes

Visbeidzot – nenovērtē pārāk zemu sevi pašu un dod vaļu savai iztēlei, izvēloties sev piemērotākos risinājumus. Šī telpa ir vieta, kur Tu vari brīvi ļaut izpausties savai “estētiskajai” pusei. Dzīvojamā istaba ir tā vieta visā mājoklī, ko vislabāk var pielāgot. Tā atspoguļo mājinieku raksturu un nereti tiek uzskatīta par visas mājas “dvēseli”.
 
Personīgās vēlmes var īstenot dažādos veidos un formās, piemēram, Tu vari izvēlēties sienas grāmatu skapi, ja esat grāmatu mīļotājs, vai pārklāt katru sienas centimetru ar mākslu (pat, ja tas nav ieteicams, jo acīmredzami telpu padarīs smagnēju) – galvenais, lai telpā Tu un Tavi mājinieki justos gaidīti un mierpilni. 
 
Attēls: Unsplash.com, Yehleen gaffney
 
Ceram, ka 1a.lv speciālistu sagatavotie ieteikumi Tev palīdzēja saprast, ko izvērtēt, lai viesistabu dizains tiktu izvēlēts atbilstoši dažādiem aspektiem – gan funkcijām, gan savām vēlmēm un labsajūtas.
Dīvāngulta Home4you Roxy 11687, sarkana, 189 x 88 x 91 cm

Dīvāngulta Home4you Roxy 11687, sarkana, 189 x 88 x 91 cm

Skapis Halmar Lima S-2, balta/ozola, 80 cm x 52 cm x 205 cm

Skapis Halmar Lima S-2, balta/ozola, 80 cm x 52 cm x 205 cm

188,90 / gab.
Pieejama noliktavā
Žurnālgaldiņi Homede Carmina, brūna, 400 mm x 400 mm x 500 mm

Žurnālgaldiņi Homede Carmina, brūna, 400 mm x 400 mm x 500 mm

Dīvāns Halmar Amorinito XL, zelta/rozā, 133 x 77 x 77 cm

Dīvāns Halmar Amorinito XL, zelta/rozā, 133 x 77 x 77 cm

Skapis Halmar Lima S-3, balta, 52x120x205 cm

Skapis Halmar Lima S-3, balta, 52x120x205 cm

TV galds Cama Meble Toro 200, melna, 2000 mm x 400 mm x 410 mm

TV galds Cama Meble Toro 200, melna, 2000 mm x 400 mm x 410 mm

Naktsgaldiņš WIPMEB Naka 1S, balta, 39 x 28 x 41 cm

Naktsgaldiņš WIPMEB Naka 1S, balta, 39 x 28 x 41 cm

19,99 / gab.
TOP prece
Dzīvojamās istabas mēbeļu komplekts WIPMEB Berno Living Room Wall Unit Set Sonoma Oak

Dzīvojamās istabas mēbeļu komplekts WIPMEB Berno Living Room Wall Unit Set Sonoma Oak

113,90 / gab.