Attēls: Pixabay.com, martynaszulist
Mājas remonts pieprasa īpašu gatavošanos – nepieciešams izvērtēt dažādus aspektus. Kā atvieglot remonta procesu? Protams, pareizi izplānojot darāmos darbus un to secību. Lasi 1a.lv speciālistu sagatavoto rakstu un uzzini, kādus posmus ietver mājas remonts un ko tā veikšanas laikā ir būtiski atcerēties!
Mājas remonts: 8 galvenie posmi
Lai remonta darbi ritētu raitāk un nevajadzētu saskarties ar nevēlamiem starpgadījumiem, kad, piemēram, esi izlaidis kādu būtisku soli, Tev noteikti noderēs plāns, kam sekot. Mājokļa remontdarbi ietver vairākus posmus – raksta turpinājumā esam apkopojuši astoņus no tiem. Uzzini, lasot tālāk!
1. Plānošana, remonta termiņi
Viss sākas ar pareizu plānošanu – vēl pirms ķeries pie vecā interjera nomaiņas, nepieciešams nospraust galvenos uzdevumus. Kā?
- Šis plāns, kura punktus aprakstām turpinājumā, ir pats pamats, ar ko sākt. Tādējādi sapratīsi, ko no visa esi paveicis, kādi soļi seko cits citam, ko nedrīkst palaist garām u.c.
- Remonta termiņi arī ir viens no sākotnēji svarīgākajiem faktoriem, kas jāņem vērā, uzsākot plānošanu. Termiņus var noteikt dažādi faktori, piemēram, finansiālās iespējas, nepieciešamība pēc jauna, izremontēta mājokļa, laikapstākļi, kā arī, protams, neplānotas situācijas. Tāpēc, nosakot remonta termiņus, ierēķini arī papildu laiku neparedzētām situācijām, jo ne viss var noritēt tā, kā iecerēts.
2. Vēlamās un faktiskās izmaksas
Attēls: Unsplash.com, Glenn Carstens-Peters
Nākamais būtiskais posms, ir izmaksu aprēķins. Lai to veiktu, sāc ar vēlamo un maksimāli pieļaujamo izmaksu robežu noteikšanu. Kāpēc šādi? Pavisam vienkārši – visticamāk, veicot remontu, sastapsies ar papildu izdevumiem, tāpēc nepieciešams ierēķināt neparedzētas izmaksas apmēram 10 % apmērā no paredzētajām izmaksām.
Lai neplānoti nevajadzētu pārtraukt remontdarbus līdzekļa trūkumu dēļ – izplāno šo fāzi pārdomāti, sekojot līdzi savai finansiālajai situācijai un iespējām.
3. Pašvaldības iestāžu atļaujas
Atļaujas parasti ir nepieciešamas ikvienā pašvaldībā, un tām ir izšķiroša nozīme, lai izvairītos no dažādām problēmām, kas varētu negatīvi ietekmēt mājas remonta veikšanas procesu. Pārliecinies, ka esi saņēmis visas nepieciešamās atļaujas vai, ja remontdarbu veikšanu esi uzticējis speciālistam, noskaidro, vai viņš ir iepazinis pašvaldības jaunākos noteikumus – tie var mainīties bieži, tāpēc ir būtiski tiem regulāri sekot līdzi.
Striktāki noteikumi būs dzīvokļu remontdarbu veicējiem, jo šādas darbības ietekmē arī blakus dzīvojošos kaimiņus – ja dzīvokļa vai mājas remonts tiks veikts, nesaskaņojot to ar vietējo būvvaldi vai citām institūcijām, var gadīties, ka tam būs negatīvas sekas – sods u. c.
4. Telpu atbrīvošana
Kad plāni veikti – laiks sākt rīkoties! Kā un ko darīt?
- Sākotnēji atbrīvo telpu no mēbelēm un visa aprīkojuma. Ņemot vērā mēbeļu iegādes vai izgatavošanas laiku, kā arī stāvokli un savas vēlmes, vari izvērtēt – mēbeles pārdot, sniegt labdarībai vai, iespējams, iekļaut daļu no tām jaunajā interjerā.
- Šajā brīdī arī nepieciešams atbrīvoties no apdares – piemēram, grīdas vai griestu līstēm, vecajām logu ailēm un palodzēm, apkures elementiem (piemēram, vecajiem radiatoriem) u. c.
Attēls: Unsplash.com, Brett Jordan
5. Rekonstrukcija telpu funkcionalitātes uzlabošanai
Kad esi atbrīvojies no mantām un apdares – pienācis īstais brīdis novērtēt, kāda ir telpas uzbūve un kvalitāte. Šajā remonta posmā varēsi veikt rekonstrukciju, lai uzlabotu telpas funkcionalitāti un drošību.
Tās laikā var:
- Saprast, ka nepieciešams veikt nolietoto vai bojāto elementu nomaiņu, piemēram, griestu, siju u. c.
- Veikt telpu pārplānošanu. Varbūt vēlies apvienot virtuvi ar viesistabas zonu, atvadoties no starpsienas, vai mainīt apkures sistēmu, kā rezultātā nepieciešams atbrīvoties no krāsns vai kamīna, meklējot vietu apkures katlam.
Veicot pārplānošanu un starpsienu izņemšanu, ieteicams konsultēties ar speciālistiem, lai aprēķinātu, vai un kā to pareizi veikt, neradot draudus drošībai. Par starpsienu likvidēšanu dzīvokļa plānojumā konsultēs būvvaldes speciālisti, kuri, iespējams, var liegt sienu likvidāciju, ja kāda no tām ir tā sauktā nesošā siena.
6. Elektrības, ūdens, kanalizācijas darbi
Kad telpu plānojums ir skaidrs – nepieciešams saukt talkā pieredzējušus santehniķus, elektriķus un apkures meistarus, lai viņi, ņemot vērā visus drošības faktorus un regulējumus likumdošanā ievilktu kanalizācijas sistēmu, apkures sistēmu un elektrību mājoklī.
Glīts vizuālais mājas remonts neko nedos, ja paši pamati, ar ko saprotama tieši komunikāciju un elektrības, apkures ierīkošana nebūs veikta pārdomāti un kvalitatīvi – tieši šie faktori primāri noteiks Tavu un ģimenes labsajūtu un drošību!
Tieši tādēļ, ja pats neesi kādas šīs jomas pārstāvis – ieteicams darbu uzticēt speciālistiem.
Attēls: Unsplash.com, Erik Mclean
7. Apdare, tās veikšanai izmantojamo materiālu izvēle
Kad viss gruntīgākais pamats veikts – laiks ķerties telpu apdarei! Pirms apdares darbiem būtiski ir ņemt vērā dažādus faktorus, piemēram:
- Telpas specifiku
Katrai telpai būs nepieciešami sava veida un specifikas materiāli, lai varētu pasargāt telpu no bojājumiem. Piemēram, mitrās telpās nepieciešams veikt hidroizolāciju un izmantot mitrumizturīgus materiālus;
- Pieejamos materiālus
Lai izvēlētos optimālāko risinājumu – jāsaprot, kas atrodams piedāvājumā. Mūsdienās lielākoties iespējams vērsties pie apdares materiālu izplatītājiem vai tirgotājiem, kuri neskoposies ar padomiem un ieteiks optimālāko risinājumu, balstoties uz Tavu situāciju.
Attēls: Unsplash.com, Karl Solano
Apdare tiek veikta vairākos līmeņos:
- Pirmais līmenis ietver pašus pamatus, kas, ņemot vērā plakni, var būt siltumizolācijas materiāla ieklāšana, hidroizolācija u. c.
- Tam seko sedzošā kārta, kas nosedz nepilnības, piemēram, ģipškartona plāksnes stiprināšana sienām, griestiem.
- Visbeidzot, gludu virsmu panākšana. Lai varētu ķerties klāt nobeigumu fāzei – nepieciešams panākt gludu virsmu, kuru tālāk var krāsot, flīzēt, līmēt ar tapetēm u. c.
8. Interjers un plašo dizaina risinājumu izvēle
Attēls: Unsplash.com, Callum Hill
Kā ķirsītis uz kūciņas – interjera dizaina risinājumu izvēle un mēbeļu iegāde. Šis posms ir būtisks tīri praktisku iemeslu dēļ – vizuālais izskats un telpas iekārtojums gan radīs atmosfēru, gan nodrošinās Tavu labsajūtu, tāpēc tam jābūt īpaši izvēlētam.
Kādus aspektus apsvērt?
- Funkcionalitāte
Galvenais aspekts viennozīmīgi ir funkcionalitāte, kam jābalstās, ņemot vērā vēlmes. Piemēram, ņemot vērā ikdienas paradumus un telpas izmērus, jāizvērtē, kāda izskatīsies virtuve – ko tajā ievietot, kam jāparedz papildu vieta, vai ir atsevišķa telpa maltīšu baudīšanai u. c.
- Nepieciešamība
Vēl viens faktors, ko būtiski apsvērt – kas ir nepieciešams. Šādi elementi var būt dažādi, piemēram, apavu plaukts un spogulis priekšnamā, dīvāns viesistabā vai pat tāds šķietami neliels elements kā papildu krēsli, ja Tevi bieži apmeklē liels ciemiņu skaits.
- Ērtums
Svarīgi ir iekārtot mājokli tā, lai Tu un ģimene tajā justos ērti. Tādējādi mājas remonts jāveic, balstoties uz visu mājinieku vēlmēm – kādam būtiski būs naktsskapīši, uz kuriem novietot brilles, grāmatu vai modinātājpulksteni, kamēr citam viens no svarīgākajiem elementiem būs plašs vannas istabas skapītis, kurā ievietot visus ķermeņa kopšanas līdzekļus.
Vai esi gatavs sākt plānot, lai mājas remonts izdotos nevainojami? Dalies ar rakstu – palīdzi iedvesmoties arī citiem, kuri vēl tikai apsver mājokļa remontu!