Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Gaisa mitrums telpās: kas par to jāzina

Foto: Pexels.com / Beazy

Iekārtojot mājokli, bieži liela uzmanība tiek pievērsta tādām detaļām kā interjers un apgaismojums. Taču arī gaisa mitrums telpās ir būtisks faktors labsajūtai, kas bieži paliek nepamanīts. 

Koncentrācijas spēju mazināšanās, nogurums, dažādu alerģijas veidu saasinājums – tās ir tikai dažas no neoptimāla gaisa mitruma sekām. Mitruma daudzums iekštelpās ir izšķirošs faktors ne tikai veselībai, bet arī mājas konstrukcijām, virsmām un dažādiem priekšmetiem. Lasi rakstu un uzzini, kā efektīvi uzturēt piemērotu gaisa mitruma līmeni savās mājās jebkurā gadalaikā.

Kas ir relatīvais gaisa mitrums?

Lai uzzinātu par gaisa mitruma ietekmi uz dzīvojamajām telpām un labsajūtu, sākumā atšķetināsim, kas tas ir. Kad zinātnē runā par gaisa mitrumu, bieži tiek minēts jēdziens “relatīvais gaisa mitrums”. Bet ko tas nozīmē? Izrādās, šis jēdziens nav nemaz tik sarežģīts, kā pirmajā brīdī varētu šķist.

Gaisa mitrums ir neredzamā ūdens tvaika daudzums gaisā mums apkārt. Fizikas zināšanas, kas vajadzīgas, lai izprastu gaisa mitrumu telpās, ir pavisam vienkāršas. Relatīvais gaisa mitrums norāda, cik tvaika ir gaisā, salīdzinot ar to, cik tas gaisā vispār var būt.

Gaisa mitrums – paaugstināts, pazemināts vai tieši laikā?


Jo ārā ir zemāka gaisa temperatūra, jo gaiss kļūst sausāks. Taču, ja šis gaiss, iekļuvis iekštelpās, netiek mitrināts, tas paliek sauss. Tas rada diskomfortu, kā arī virkni citas problēmas. 

Pretēji, jo ārtelpās ir augstāka gaisa temperatūra, jo gaiss kļūst mitrāks. Ja iekštelpās mitrums netiek mazināts, tad arī rodas dažādi sarežģījumi, kā, piemēram, veselības pasliktināšanās. Tādēļ starp šīm divām galējībām jāuztur balanss. Tas ir iemesls, kādēļ ir tik būtiski iekštelpās uzturēt līdzsvarotu relatīvā gaisa mitrumu.

Foto: Unsplash.com / Mark Rabe

Var būt grūti noteikt, kāds tieši ir ideālais gaisa mitrums telpās, it īpaši, bieži mainoties laika apstākļiem. Ieteicamais relatīvā gaisa mitruma līmenis iekštelpās svārstās no 30 % līdz 50 %. Šis diapazons nodrošina komfortablu iekštelpu vidi un novērš mikroorganismu vairošanos, kas ir svarīgi faktori veselīgas mājas uzturēšanai.

Pārlieku sauss gaiss – labsajūtas, imunitātes un koka mēbeļu ienaidnieks

Temperatūras stabiņam noslīdot zemāk, gaisa mitruma līmenis krītas, sausinot gaisu. Vai zināji, ka sauss gaiss ziemā ir iemesls, kādēļ ar gripu visvairāk slimo tieši šajā gadalaikā? Gripa ir ļoti dzīvotspējīga sausā gaisā un vēsā temperatūrā. 

Sausa gaisa ietekmē elpceļu, deguna un mutes dobuma gļotāda zaudē mitrumu. Līdz ar to cieš galvenā gļotādas pamatfunkcija – organisma aizsardzība. Novājinātais organisms nespēj pasargāt sevi no sausajā un vēsajā gaisā dzīvotspējīgajām baktērijām un vīrusiem, kā piemēram, tikko minētās gripas. 

Foto: Pexels.com / Polina Tankilevitch

Citi simptomi, kas var liecināt par sausu gaisu iekštelpās, ir:
  • Sausa āda, lūpas un sausuma sajūta mutē;
  • Elpceļu saslimšanas;
  • Alerģijas un astmas saasinājumi;
  • Miega un koncentrēšanās spēju pasliktināšanās, nogurums.

Sauss gaiss ne tikai pasliktina pašsajūtu, bet apdraud arī koka grīdas un koka mēbeles. Gaisam kļūstot sausākam, mitrums no koka izgaro, izraisot tā saraušanos, plaisāšanu un pat šķelšanos. Laika gaitā tas var radīt neglītus bojājumus un potenciāli dārgus remontdarbus.

Mitra gaisa sekas

Paaugstināts gaisa mitrums telpās vizuāli visbiežāk redzams kā norasojuši logi vai telpas stūros izveidojušies mitruma radīti plankumi. Tomēr visbiežāk pastiprināta mitruma sekas, diemžēl, sajūtam pirms to vizuālas izpausmes interjerā. 

Foto: Unsplash.com / Julian Hochgesang

Pelējuma senīte

Viena no visai bieži sastopamām mitra gaisa sekām ir pelējuma sēnīte. Pelējums var būtiski ietekmēt mājsaimniecību vairākos veidos. Tas barojas ar organiskiem materiāliem, piemēram, koku un tekstilu, izraisot puvi, kas bojā mēbeles, mājas struktūras un apģērbu. 

Pelējuma augšanu bieži pavada nepatīkama smaka. Tā var būt noturīga un grūti novēršama, negatīvi ietekmējot mājokļa kopējo gaisotni.

Alergēnu izplatīšanās

Augsta mitruma un pelējuma apstākļos alergēnu izplatīšanās ir ļoti bieži sastopama problēma. Pelējuma kolonijām augot, tās gaisā izdala sporas, kas var izraisīt alerģijas un elpošanas ceļu problēmas.

Diskomforts un veselības pasliktināšanas

Pelējuma sēnīte un alergēnu izplatīšanās īpaši ietekmē cilvēkus, kas cieš no astmas un alerģijām. Slikta gaisa kvalitāte var būt arī šo slimību ierosinātājs. Taču jebkurš piekritīs, ka mitras un karstas vasaras dienas bieži šķiet nepanesamas. Tas ir tāpēc, ka mitrums kavē ķermeņa pašregulācijas spēju. Ķermenis ir spiests izmantot citus līdzekļus, lai atdzistu – paātrinās elpošana un sirdsdarbība. Tas liek justies gausam un miegainam.

Gaisa mitrums telpās: mīti un patiesības

Mīts: Novērojot sveces liesmu, var noteikt mitruma līmeni.

Patiesība: Pastāv uzskats, ka svece vienmērīgi degs zema mitruma apstākļos. Patiesībā zems mitrums var izraisīt sveču nevienmērīgu degšanu vai ātrāku nodzišanu.

Precīzus datus par gaisa mitrumu telpā nodrošinās higrometrs. Tas noteiks pašreizējo relatīvo gaisa mitruma daudzumu procentuāli, ļaujot atbilstoši pielāgot mitrināšanas vai sausināšanas risinājumus. Liela daļa gaisa mitrinātāji un sausinātāji ir ar iebūvētu higrometru, tādēļ nav jāuztraucas par tā atsevišķu iegādi.

Mīts: Augi spēj efektīvi mitrināt gaisu telpā

Patiesība: Lai gan augi atbrīvo mitrumu, izmantojot procesu, ko sauc par transpirāciju, paļaušanās tikai uz tiem, lai mitrinātu gaisu, nav risinājums. Lielākā daļa augu izdala salīdzinoši maz mitrumu, un ir nepieciešams pārmērīgs augu skaits, lai būtiski samazinātu gaisa sausumu.

Foto: Pexels.com / Sasha Kim

Mīts: Pelējums no augsta gaisa mitruma rodas tikai pagrabos

Patiesība: Augsts gaisa mitrums telpās var ietekmēt visas mājas zonas, ne tikai pagrabus, īpaši mitrā klimatā. Vannasistabas un virtuves arī ir pelējuma perēklis, ja gaiss ilgstoši ir pārāk mitrs.

Ieteikumi, kā justies komfortabli mājās visu cauru gadu

Pareizā atbilde, kādam gaisa mitrumam jābūt iekštelpās, slēpjas gadalaiku un temperatūru izmaiņās. Relatīvo gaisa mitrumu mājās ir svarīgi uzturēt līdzsvarotu jebkurā gadalaikā. Kā jau minēts pirms tam, vēlamais gaisa mitrums telpās ir aptuveni no 30 % līdz 50 %. Ziemā iesakām uzturēt gaisa mitruma līmeni no 30 % līdz 40 % un vasarā ap 40 % līdz 50 %.


Kā samazināt rēķinus ziemā?

Foto: Unsplash.com / Erick Mclean

Ja gaisa mitrums telpās nav optimāls, arī mājokļa sildīšanas rezultāts nebūs gaidītais.  Aukstais gaiss, kas ieplūst mājās no ārtelpām jau tā ir ļoti sauss, un mājas sildīšana to padara tikai sausāku. Šī iemesla dēļ vislabāk uzturēt iekštelpu gaisa temperatūru ziemā ne augstāku kā 22°С. Tas palīdzēs uzturēt gaisa mitrumu telpā, kā arī samazinās siltuma rēķinus.

Vasarā uzturēt pareizu gaisa mitruma līmeni ir tikpat svarīgi kā ziemā

Visbiežāk augsts gaisa mitruma līmenis mājās sastopams vasaras karstajos mēnešos. Diemžēl pat ikdienas darbības, tādas kā ēdiena gatavošana un veļas žāvēšana, var vēl paaugstināt mitrumu telpās. Tādēļ, ja iespējams, vasarā veļu izvēlies žāvēt ārtelpās vai izmanto veļas žāvētāju. Ekonomiskākais veids tvaika samazināšanai vannasistabā vasarā ir iešana aukstā dušā, kas palīdzēs atvēsināties vasaras karstajās dienās un uzlabot imunitāti. Tomēr auksta duša diemžēl nebūs efektīvākais veids, kā no mitruma pasargāt mājokli, īpaši, visa gada garumā.

Efektīvs veids, kā vannasistabā samazināt mitrumu, sevišķi dušas radīto tvaiku, ir nosūces ventilatoru uzstādīšana. Šie ventilatori ir paredzēti, lai samazinātu lieko mitrumu un nepatīkamas smakas vannasistabā. Tie palīdz novērst mitruma uzkrāšanos, kas var izraisīt pelējuma veidošanos. Ventilatora izmantošana pēc dušas vai vannas var ievērojami samazināt mitruma līmeni vannasistabā, uzlabojot kopējo gaisa cirkulāciju telpā, tādējādi veicinot komfortablāku un higiēniskāku vidi. 

Efektīvākie veidi, kā uzturēt optimālu gaisa mitrumu iekštelpās

Pamatā vislabākais veids, kā izvairīties no nevēlama gaisa mitruma telpās, ir ne tikai nosūces ventilatoru uzstādīšana vannasistabā, bet arī pareizas ventilācijas un siltināšanas sistēmas ierīkošana visā ēkā. Taču bieži to nav iespējams īstenot tulītēji, vai tas var būt ļoti dārgi. 

Gaisa sausinātāji un mitrinātāji ir visefektīvākais un vislētākais risinājums gaisa kvalitātes uzlabošanai. Daudzi cilvēki uzskata, ka mitruma kontroles sistēmas ir dārgas, tās sarežģīti uzstādīt un pārvaldīt. Patiesībā ir pieejamas ļoti daudz lietotājam draudzīgas iespējas. Optimāla mitruma uzturēšana ir panākama, neiztukšojot maciņu un nesarežģījot ikdienas rutīnu.

Foto: Pexels.com / Cottonbro Studio 

Lai uzturētu līdzsvarotu gaisa mitrumu iekštelpās, ir svarīgi izprast, kad ir vajadzīgs gaisa mitrinātājs, un kad gaisa sausinātājs. Gaisa sausinātājs jāizmanto, ja gaiss ir pārlieku mitrs, pretēji, gaisa mitrinātājs – ja gaiss ir pārāk sauss. 

Gaisa sausinātāji

Ja bieži pamani norasojušus logus, izjūti svīšanu, kad iekštelpās šķietami nemaz nav tik karsts, mājniekiem rodas alerģiju saasinājumi vai, ja mājoklī jau parādījušās pelējuma sekas, tad esi saskāries ar telpu, kas ir pārmērīgi mitra.

Gaisa sausinātāji ir paredzēti šīs problēmas risināšanai. Šīs iekārtas darbojas, uzkrājot mitro gaisu no istabas. Ierīces iekšpusē gaiss tiek atdzesēts, izraisot gaisa mitruma kondensāciju ūdens pilienos. Šie ūdens pilieni sakrājas tvertnē. Kad tā ir pilna, no šī ūdens var ātri un ērti atbrīvoties.

Gaisa mitrinātāji

Sausa āda un kairināti elpceļi, īpaši apkures sezonā – šie ir pirmie sausa gaisa vēstneši mājoklī, kas vēlāk var rezultēties arī nopietnākās veselības problēmās un koka mēbeļu un konstrukciju bojājumos. 
 
Gaisa mitrinātāji šādās situācijās nāk palīgā, pievienojot gaisam mitrumu. Lūk, kā tie darbojas: ieslēdzot ierīci, ūdens gaisa mitrinātājā tiek pārveidots par smalkiem ūdens pilieniem. Iebūvēts ventilators vai mehānisms izkliedē šīs sīkās pilītes telpas gaisā, palielinot mitrumu. Ādas, matu un vispārējās labsajūtas uzlabojums būs ātri pamanāms. 

Uzlabota gaisa kvalitāte nodrošina virkni veselības un komforta priekšrocību

Ieguvumi no pareizas iekštelpu mitruma līmeņa uzturēšanas ir daudz. Mājiniekiem uzlabosies elpceļu veselība. Uzlabota elpceļu veselība rezultēsies stiprākā imunitātē, kas tik ļoti vajadzīga mūsu platuma grādu mainīgajos klimatiskajos apstākļos. Uzlabota imunitāte aizsargā no sezonālām saslimšanām. Samazināts slimošanas risks uzlabo vispārējo labsajūtu.

Par gaisa kvalitātes uzlabošanu iekštelpās Tev pateiksies gan ķermenis, gan mājas. Pareiza mitruma līmeņa uzturēšana novērsīs koka konstrukciju bojājumus un kavēs pelējuma vairošanos. Uzlabots komforts un vispārējā labsajūta kļūs acīmredzama, dzīves telpai kļūstot patīkamākai un pievilcīgākai.

Foto: Pexels.com / George Milton

Noslēgumā jāsaka, ka iekštelpu gaisa mitrums nav tikai cipars uz higrometra; tas ir būtisks faktors, kas ietekmē ikdienu. Ņem vērā iepriekš aprakstītos ieteikumus, un aizmirsti par neērtībām, ko rada slikta gaisa kvalitāte. Tādēļ neatliec un pārbaudi gaisa mitrumu savās mājās tagad!
Meteoroloģiskā stacija ar ārējo sensoru NASA WSP1700

Meteoroloģiskā stacija ar ārējo sensoru NASA WSP1700

71,50 / gab.
Difuzors - mitrinātājs Concept ZV1005

Difuzors - mitrinātājs Concept ZV1005

40,90 € / gab.
44,90 / gab.
Meteoroloģiskā stacija ar ārējo sensoru Blaupunkt WS40WH

Meteoroloģiskā stacija ar ārējo sensoru Blaupunkt WS40WH

65,90 / gab.