Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Kā izvēlēties plašu atskaņotāju – noderīgi ieteikumi

Foto: freepik.com
 
Skaņu ierakstu tehnoloģijas un datu nesēji mainās, taču vinila plates aizvien ir populāras un kļūst aizvien populārākas. Izstāstīsim tev, kādas ir to priekšrocības un kā izvēlēties plašu atskaņotāju. Lasi un iedvesmojies jaunai mūzikas klausīšanās pieredzei!

Ar ko skaņuplates īpašas? 

21. gadsimtā, kad mūziku lielākoties klausāmies straumēšanas platformās vai baudām kopā ar video, vinila skaņuplates joprojām nav izzudušas. Gluži pretēji – pat allaž tik izvēlīgie jaunieši pievēršas šādam mūzikas klausīšanās veidam.
 
2020. gadā ASV vinila plašu pārdošanas apjoms pirmo reizi pēdējo vairāk nekā 30 gadu laikā pārsniedza kompaktdisku pārdošanas apjomu. Un līkne tikai turpina kāpt augšup.
 
Atšķirībā no digitālajiem skaņu ierakstiem skaņu plate ir pavisam fizisks, taustāms priekšmets – PVC jeb polivinilhlorīda aplis, kura rieviņās pavisam burtiski “iegravēti” skaņas viļņi, ko plašu atskaņotāja adatiņa nolasa. Kvalitatīvi ierakstīta skaņuplate piedāvā izcilu, niansētu, siltu un dzīvu skaņu, ko novērtēs ikviens mūzikas mīļotājs.
 
Vinila cienītāji līdzās brīnišķīgajai skaņai atzīmē arī citas lieliskas vinila plašu īpašības:
 • Plašu klausīšanās kļūst par īpaši baudāmu procesu, nevis vienkārši fona mūziku. Tas, ka plate jāizņem no apvāka un saudzīgi jāuzliek uz atskaņotāja, mudina pievērsties mūzikai pavisam tiešā, fiziskā nozīmē.
 • Plašu klausīšanās pavisam noteikti padarīs tavu mūzikas kolekciju krietni izsmalcinātāku: vinila plašu cenas nosaka to, ka cilvēki iegādājas ierakstus, kas patiešām patīk, turklāt labākajā iespējamajā ieraksta versijā.
Foto: Jan Kopřiva on Unsplash.com

Vinila plašu knifi 

Plates nav lēts prieks, tāpēc iegādājies tās uzmanīgi un klausies saudzīgi. Lūk, daži knifi, kas tev jāzina:
 • Iegādājoties skaņuplates, pievērs uzmanību plates svaram – jo plate smagāka, jo kvalitatīvāka un attiecīgi ilgmūžīgāka. Plašu svars svārstās no 120 līdz 200 gramiem.
 • Izturies saudzīgi: plati uzmanīgi izslidini no apvāka un saņem, balstot pirkstus pret ārējo malu un uz plates vidus. Neņem plates rievaino daļu rokās, atstājot pirkstu nospiedumus!
 • Iegādājies īpašu birstīti plates tīrīšanai un lieto to bieži un saudzīgi. Tāpat tev vajadzēs īpašu tīrītāju adatai.
Foto: freepik.com

Skaņuplašu atskaņotāji – kādi tie ir? 

Standarta skaņu plašu atskaņotāja uzbūve: uz pamatnes atrodas ripa, ko griež motors, labajā malā izvietota strēle jeb “roka” ar kārtridžu jeb galviņu un adatu, kas tad arī nolasa plates rieviņas. Uz ripas parasti ir īpašs paliktnis platei. Taču šim pamata variantam ir virkne dažādu paveidu un nianšu – kā izvēlēties plašu atskaņotāju?
 

Kā izvēlēties plašu atskaņotāju?

Tavām ērtībām esam apkopojuši lietpratēju ieteikumus. Lūk, dažas izvēles nianses, kam ieteicams pievērst uzmanību, lai saprastu, kā izvēlēties plašu atskaņotāju:
 • Atskaņotāji “viss vienā” ar iebūvētām skandām, kam nav nepieciešama papildu audiosistēma, vai arī atskaņotāji, kam vajadzīgs pastiprinātājs un skandas. Pirmais variants, kas pēc dizaina nereti atgādina čemodāniņu, protams, piedāvā ierobežotu skaņas kvalitāti, toties aizņem pavisam maz vietas un neprasa papildu ieguldījumus aprīkojumā.
 • Plašu atskaņotāja ripas griešanas veids – motors var būt ar siksnu vai arī tiešās piedziņas. Ja vien negrasies kļūt par dīdžeju, viss mierīgi – derēs jebkurš no abiem variantiem.
 • Manuāls vai automātisks atskaņotājs – manuālajam plašu atskaņotājam adata uz plates jānovieto pašam mūzikas klausītājam, savukārt automātiskajā versijā tā novirzās uz plates pati, nospiežot pogu. Šī nu ir gaumes lieta.
 • Apgriezienu skaits minūtē – vairākumā plašu atskaņotāju vari klausīties divu “ātrumu” plates: 33 vai 45 apgriezieni minūtē.
 • Papildiespējas, piemēram, iebūvēts fono priekšpastiprinātājs (phono preamp), USB izeja un Bluetooth funkcija.
Foto: freepik.com

Skaņuplašu atskaņotājs iesācējiem – 3 varianti

Skaņu plašu atskaņotāju klāsts ir gana plašs, lai tajā nemaz nebūtu tik viegli orientēties. Kā izvēlēties plašu atskaņotāju, ja nevēlies tērēt tūkstošus? Kurš plašu atskaņotājs būs tas labākais?
 
Esam atlasījuši trīs populārus, kvalitatīvus un daudzpusīgus skaņu plašu atskaņotājus, kas būs piemēroti, ja tikai sāc savu ceļu aizraujošajā vinila pasaulē. Ja vēlies iekļauties saprātīga budžeta kategorijā, vienlaikus nezaudējot skaņas kvalitāti, tev patiks: 
 

Muse 105B 

Pat ja neesi drošs, vai tiešām kļūsi par īstenu plašu fanu, ir vērts pamēģināt. Franču kompānijas “Muse” plašu atskaņotājs iepriecinās ar patīkamu cenu. Papildu bonusi: USB savienojums, kā arī Auto Stop funkcija. Divi plašu atskaņošanas ātrumi: 33 un 45 apgriezieni minūtē.
 

Audio-Technica AT-LP60XUSB

“Audio-Technica” ir abi zināms plašu atskaņotāju ražotājs – un par japāņu audiotehnikas kvalitāti, šķiet neviens jau sen vairs nav jāpārliecina. Šis modelis apvieno patīkamu cenu un labu kvalitāti. Divi ātrumi (33 un 45 apgriezieni minūtē), automātiska strēle, USB savienojums.
 

Denver VPL-150BT

Dāņu zīmols “Denver” piedāvā burvīgu retro dizaina plašu atskaņotāju “viss vienā” – tam jau iebūvēts pastiprinātājs un skandas. Elegantā koka apdare labi izskatīsies interjerā. Trīs atskaņošanas ātrumi (33, 45 un 78 apgriezieni minūtē). Bluetooth un USB savienojums.

Skaņuplašu atskaņotājs advancētiem mūzikas faniem – 2 varianti 

Ja tavas prasības attiecībā uz skaņas kvalitāti, dizainu un funkcijām sniedzas tālāk, arī tad mēs varam palīdzēt ar noderīgiem ieteikumiem. Taču jārēķinās jau ar augstāka līmeņa cenām, ko nosaka gan izsmalcināti inženiertehniskie un dizaina risinājumi, gan augstākās klases materiāli.
 

Teac TN-180BT

Iecienītā japāņu zīmola “Teac” atskaņotājs ar stilīgu, minimālistisku dizainu un pārdomātu kvalitāti. Trīs atskaņošanas ātrumi (33, 45 un 78 apgriezieni minūtē). Bluetooth savienojums. Iebūvēts fono priekšpastiprinātājs. Īpaši izturīgs un skaņas kvalitāti uzlabojošs MDF korpuss.
 

Audio-Technica AT-LPW50PB

Jau pieminētās japāņu kompānijas “Audio-Technica” plašu atskaņotājs, kas piedāvā izbaudīt īstu hi-fi skaņu, klausoties mūziku vinila platēs. Manuāla oglekļšķiedras strēle, divi atskaņošanas ātrumi (33 un 45 apgriezieni minūtē). Īstiem lietpratējiem!

Kā izvēlēties skandas, kas piemērotas vinila plašu atskaņotājam?

Ikviens zina, ka atskaņotās mūzikas kvalitāti nosaka tehnika, ar kādu to atskaņo. Lai pilnībā izbaudītu vinila skaņu, bez paša atskaņotāja tev vajadzēs skandas, kā arī pastiprinātāju un fono priekšpastiprinātāju. Kā jau stāstījām, tas nereti ir iebūvēts plašu atskaņotājā.
 
Kopumā skandu izvēle ir visai subjektīva – gaumes – lieta. Lūk, vairāki iespējamie varianti:
 • Skandas ar Blootooth pieslēgumu, taču rēķinies, ka šī tehnoloģijas tomēr nozīmē nelielu skaņas kvalitātes zudumu. Apsver, kas tev svarīgāk – ērtības bez vadu mudžekļa vai perfekta skaņa.
 • T.s. aktīvās skandas ar iebūvētu pastiprinātāju. Optimāla izvēle, ja vēlies izmēros kompaktu, bet gana kvalitatīvu audiosistēmu.
 • T.s. pasīvās skandas, kam nepieciešams pastiprinātājs. To lielākā priekšrocība ir milzīgā izvēle un “skandas + pastiprinātājs” kombināciju skaits.
 • Soundbar akustiskās sistēmas. Tās pamatā paredzētas TV un filmām, taču izmantojamas arī plašu atskaņotājam. Tiesa, skaņas kvalitātē zaudēsi.
 Foto: freepik.com/rawpixel.com

Vinila plašu atskaņotājs – mūzikas baudītājiem 

No retro priekšmeta vinila plašu atskaņotājs kļuvis par dizaina un prestiža priekšmetu, kas liecinās par tavu gaumi un nopietno attieksmi pret mūziku. Baudi lielisku skaņu, rīko mūzikas klausīšanās vakarus kopā ar ģimeni vai draugiem, veido pats savu plašu kolekciju – tava dzīve iegūs jaunas krāsas!
 
Sekojot mūsu apkopotajiem ieteikumiem, kā izvēlēties plašu atskaņotāju, tu noteikti atradīsi savu īsto – vai arī izcilu, vērtīgu dāvanu. 1a.lv interneta veikalā atradīsi pieejamus un kvalitatīvus plašu atskaņotāju modeļus – ienāc un izvēlies!
Plašu atskaņotājs Trevi TT 1020 BT, zila/balta, 2.7 kg

Plašu atskaņotājs Trevi TT 1020 BT, zila/balta, 2.7 kg

101,90 / gab.
Atlaides kods
Plašu atskaņotājs Aiwa APX-680BT, melna, 5.1 kg

Plašu atskaņotājs Aiwa APX-680BT, melna, 5.1 kg

262,90 € / gab.
286,90 / gab.
Sadali 12 mēn.
SMART LEASING 10