"Draugu loks"
Pievienojieties “Draugu lokam” un ietaupiet! Uzzināt vairāk

Kā paātrināt datora darbību pašam?

kā paātrināt datora darbību
Foto: Unsplash.com

Tie, kuri regulāri izmanto datoru dažādām vajadzībām, zina, ka laika gaitā šīs ierīces var kļūt lēnākas. Iemesli, kā arī risinājumi tam var būt daudz un dažādi, un tos lūkosim noskaidrot mūsu jaunākajā bloga rakstā!

Kādas datora komponentes galvenokārt ietekmē tā ātrumu?

Būtībā datora ātrdarbību ietekmē praktiski visas tā sastāvdaļas, taču katra – nedaudz atšķirīgā veidā:
  • RAM jeb operatīvā atmiņa – RAM sevī uzglabā tos datus un informāciju, kurai pieeja nepieciešama tūlīt, lai paveiktu konkrētus uzdevumus. Tāpēc no operatīvās atmiņas atkarīgs, cik veikli dators tiks galā ar dažādu uzdevumu vienlaicīgu paveikšanu. Ja vien datorā ir pieejami vairāki RAM sloti, ar operatīvās atmiņas palielināšanu nav nekādu problēmu;
  • Procesors – datora smadzenes, kas būtībā kontrolē visu uzdevumu paveikšanu. Ja procesoram ir pārāk maz kodolu, vairāku uzdevumu veikšana vienlaikus būs pārlieku lēna, bet pārāk zema takts frekvence neļaus darbībām būt plūstošām, bez aizķeršanās;
  • Cietais disks – cietais disks var bremzēt datora darbību, ja ir pārpildīts vai par to neesi attiecīgi parūpējies. Savukārt datu ierakstīšana un nolasīšana būs krietni ātrāka, ja datorā tiks izmantots SSD disks. Daļa datoru īpašnieku izmanto gan SSD disku (operētājsistēmai un programmām), gan HDD disku failu uzglabāšanai, jo tas ir ievērojami lētāks;
  • Video karte – no video kartes jaudas atkarīgs, vai dators spēs pienācīgi atskaņot video, filmas, datorspēles un programmas, kurās tiek strādāts ar attēliem un video.
Protams, datora ātrumu var ietekmēt arī citas komponentes, taču tādā gadījumā parasti piemeklējis kāds specifisks defekts. Piemēram, bojātas tīkla kartes gadījumā izjutīsi problēmas ar interneta savienojumu.

Kā datora ātrumu ietekmē operētājsistēma?

kā paātrināt datora darbību
Foto: Unsplash.com

Datora ātrumu var ietekmēt arī operētājsistēma, taču lielākoties atšķirības starp iecienītākajām operētājsistēmām ir nelielas, un, lemjot par labu kādai konkrētai OS, tiek ņemti vērā citi faktori. Piemēram, MacBook ir iespējams izmantot tikai Apple operētājsistēmu. Taču, lai dators darbotos optimāli, svarīgi, lai operētājsistēma būtu pielāgota tavām vēlmēm un vajadzībām. Tāpēc programmas un funkcijas, kas tev nav nepieciešamas, labāk atslēgt. Un, protams, vienmēr izvēlies tikai un vienīgi legālu operētājsistēmu!

Datora veiktspēju ietekmē arī enerģijas plāna izvēle

Noteikti esi pamanījis, ka datoriem iespējams iestatīt vairākus režīmus, piemēram, enerģijas taupīšanas, augstas performances vai balansētu plānu. Enerģijas taupīšanas režīma uzdevums, kā jau iespējams saprast pēc tā nosaukuma, ir taupīt resursus, kas ir īpaši svarīgi laptopu īpašniekiem brīžos, kad pieslēgt datoru pie elektrotīkla nav iespējams, taču dators nepieciešams ieslēgts (un baterija vairs nav pilna). 

Taču jārēķinās, ka šāds režīms ne vien samazina ekrāna spilgtumu, bet arī var ietekmēt procesora takts frekvenci un citus datora veiktspējas parametrus. Tāpēc, ja prioritāte ir jauda un ātrums, no šī režīma labāk atteikties, tā vietā brīžos, kad jātaupa laptopa baterija, gluži vienkārši maksimāli samazinot ekrāna spilgtumu.

10 soļi, kā paātrināt datora darbību ilgtermiņā

kā paātrināt datora darbību
Foto: Unsplash.com

Esam pastāstījuši, kādi aspekti ietekmē datora ātrumu, bet nu laiks ķerties pie darbībām, kas ļaus ierīcei palikt ātrākai!

1. solis: Izdzēs programmas, kas netiek izmantotas

Iegādājoties jaunu datoru, tajā ir virkne dažādu programmu, kas tev nemaz nav nepieciešamas. Taču arī tad, ja tās netiek izmantotas, šīs programmas lieki aizņem vietu cietajā diskā, tāpēc no tām vajag atbrīvoties. Arī laika gaitā datorā mēdzam instalēt dažādas programmas, kas nepieciešamas tikai īslaicīgi kāda specifiskāka uzdevuma paveikšanai, tāpēc noderīgi laiku pa laikam aplūkot pilnu datorā esošo programmu sarakstu un to paretināt.

2. solis: Rijīgāko programmu vietā izvēlies ekonomiskākas

Viens no labākajiem piemēriem šajā sakarā ir interneta pārlūki. Ļoti iecienīts risinājums daudzu cilvēku vidū ir Google Chrome, taču arvien vairāk datoru lietotāji sūdzas par tās apetīti, izmantojot datora resursus (galvenokārt – operatīvo atmiņu). Ja tavā rīcībā nav pats jaudīgākais dators, vari izvēlēties kādu mazāk ēdelīgu interneta pārlūku, piemēram, Opera vai Mozilla Firefox. Atšķirība būs jūtama!

3. solis: Limitē Startup programmas

Uzreiz paskaidrosim, ka Startup programmas tavs dators izvirza par prioritārām, lai ar tām varētu darbu sākt teju uzreiz pēc datora ieslēgšanas. Taču tas nozīmē, ka tiek tērēti datora resursi, lai šīs programmas tev vienmēr būtu rokas stiepiena (lasi – peles klikšķu) attālumā. Tāpēc Startup listē atstāj tikai tās programmas, kuras tu patiešām regulāri izmanto uzreiz pēc datora ieslēgšanas.

4. solis: Iegādājies papildu operatīvo atmiņu

kā paātrināt datora darbību
Foto: Unsplash.com

Ļoti labs veids, kā datoru padarīt ātrāku (it īpaši, ja tev patīk vienlaicīgi darīt vairākas darbības vienlaicīgi, piemēram, sērfot internetā, klausīties mūziku un veikt pierakstus). Lielākajai daļai datoru ir vairāki operatīvās atmiņas sloti, līdz ar to tās papildināšana ir ļoti ērta un vienkārša. Pirms iegādājies kādu no RAM moduļiem, pirms tam obligāti pārliecinies, vai tā tips, ātrums un izmērs ir piemērots tavam datoram. Datora veiktspēju iespējams uzlabot, nomainot arī procesoru vai video karti, taču šādos gadījumos izdevumi parasti būs ievērojami lielāki.

5. solis: Regulāri pārbaudi datoru ar antivīrusu programmu

Datoru ievērojami lēnāku un arī nedrošāku var padarīt dažādi vīrusi. Kā no tiem izvairīties? Pats vienkāršākais veids – iegādāties antivīrusa programmu un regulāri to aktivizēt (tiesa, praktiski visām antivīrusu programmām pieejami automātiskie režīmi, kas paši aizsargā datoru un noteiktā laikā veic pilnu diagnostiku). Iegādājoties jaunu datoru, antivīruss nereti tiek piedāvāts komplektā par izdevīgāku cenu.

6. solis: Veic cietā diska tīrīšanu un defragmentēšanu

Lai cietais disks varētu darboties raiti, tam regulāri jāveic tīrīšana (Disk Cleanup) un defragmentēšana (Disk Defragmentation). Tādējādi no tā tiks izdzēsti nevajadzīgie faili un ietaupīta vieta, visu saliekot pa plauktiņiem.

7. solis: Iegādājies SSD disku

Jau minējām, ka SSD diski, salīdzinot ar HDD cietajiem diskiem, ir ievērojami ātrāki. Tāpēc noteikti ir vērts apsvērt SSD diska iegādi, it īpaši, ja traucē pārāk lēna datu nolasīšana vai ierakstīšana. Turklāt, iegādājoties SSD disku, HDD cieto disku joprojām varēsi izmantot failu uzglabāšanai.

8. solis: Izmēģini programmas, kas rūpējas par datora ātruma uzlabošanu

Ir virkne programmu, kas, veicot dažādas darbības, palīdz datoram kļūt ātrākam, piemēram, ReadyBoost vai Microsoft Fix it Center. Izvēloties kādu no tām, pirms tam rūpīgi iepazīsties ar tās darbības principu un citu lietotāju atsauksmēm, kā arī obligāti pievērs uzmanību programmas ražotājam – vai tas ir gana uzticams.

9. solis: Parūpējies par to, lai datorā nebūtu putekļi un citi netīrumi

Lai dators varētu optimāli darboties, tas nedrīkst pārkarst, un šim mērķim ir paredzēti datora dzesētāji un ventilatori. Taču līdz ar ventilatoru darbību datora korpusā (un pašā ventilatorā) mēdz nonākt putekļi, kas savukārt datoru karsē un var padarīt to lēnāku, kā arī skaļāku, jo ventilatori paaugstinātās temperatūras dēļ sāk darboties arvien intensīvāk un biežāk. 
kā paātrināt datora darbību
Foto: Freepik.com

Portatīvo un personālo datoru tīrīšana ievērojami atšķiras. Tāpēc vislabākais un ērtākais veids, kā saprast, ko un kā darīt – atrast savu datora modeli un aplūkot tā tīrīšanas pamācību YouTube vai kādā specializētā mājaslapā. Taču pats galvenais princips, kas vienmēr jāņem vērā – datoram pirms tīrīšanas uzsākšanas jābūt izslēgtam un atvienotam no elektrotīkla!

10. solis: Atcel mākoņservisu sinhronizāciju

Nav šaubu par to, ka datiem un failiem vienmēr jāatrodas drošībā. Taču mākoņservisu (piemēram, OneDrive vai Dropbox) sinhronizācija var ietekmēt tava datora ātrdarbību. Lai par to pārliecinātos, vari sinhronizāciju uz laiku atcelt un pavērot, vai šajā laika posmā dators sāk uzvesties ātrāk. Ja tā patiešām notiek, optimāls risinājums ir veikt failu sinhronizāciju manuāli.

Ko darīt, ja dators īslaicīgi palicis krietni lēnāks?

Šādos gadījumos visefektīvākie ir divi risinājumi. Pirmais no tiem – lieko programmu aizvēršana; tās patērē gan RAM, gan procesora resursus. Ja šī darbība nespēj līdzēt, datoru vajadzēs restartēt. Bet, ja arī pēc tam ierīce ir lēna, problēma var būt padziļinātāka.

Vai datoru vienmēr iespējams padarīt ātrāku pašam?

kā paātrināt datora darbību
Foto: Freepik.com

Nē, atsevišķos gadījumos tev var nākties meklēt profesionāļa palīdzību, datoru nogādājot uz servisu, lai veiktu padziļinātu tā diagnostiku (ja garantijas termiņš vēl nav beidzies, iespējams, ka izmaksas segs garantijas serviss). Šāds solis noteikti jāveic, ja dators kļuvis lēns pēkšņi, un nekas no iepriekš minētā ātruma uzlabošanai nav spējis palīdzēt.

Ikviens dators ar laiku kļūs nedaudz lēnāks

Lai kā tu par savu datoru nerūpētos (un lai cik jaudīgs tas nebūtu bijis iegādes brīdī), tas ar laiku jebkurā gadījumā paliks arvien lēnāks. Iemesls tam ir ne tikai tāds, ka datora komponentes dabiski nolietojas, bet arī nemitīgā tehnoloģiju attīstība. Programmas kļūst modernākas un pieprasa arvien vairāk resursu, tāpēc dators, kas pirms pieciem gadiem tika ierindots ļoti jaudīgu ierīču plauktiņā, šobrīd vairs derēs tikai salīdzinoši vienkāršu uzdevumu veikšanai. 

To, cik straujiem soļiem attīstās datortehnika, uzskatāmi parāda tas, kādi bija jaudīgākie Gaming datori dažus gadus atpakaļ. Piemēram, viens no 2009. gada spicākajiem spēlēm paredzētajiem datoriem bija aprīkots ar četru kodolu 3.0 GHz Intel procesoru, 4 GB operatīvo atmiņu un 150 GB HDD disku. Šobrīd ar šādu datoru varētu rasties problēmas, pat pārlūkojot internetu, taču tobrīd tas maksāja vairākus tūkstošus ASV dolāru!

Viss, kas nepieciešams, lai uzlabotu tava datora ātrdarbību, ir pieejams 1a.lv internetveikalā! Tev tikai atliek saprast, kas tavam datoram patiešām nepieciešams, un atrast piemērotākās komponentes un aksesuārus. Šo procesu, starp citu, ievērojami atvieglos gan ērtais meklēšanas filtrs katrā preču kategorijā, gan preču apraksti un paskaidrojumi par lielāko daļu parametru!

 
Procesors AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 16MB BOX w/Wraith Spire YD1600BBAEBOX, 3.2GHz, AM4, 16MB

Procesors AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 16MB BOX w/Wraith Spire YD1600BBAEBOX, 3.2GHz, AM4, 16MB

133,00 / gab.
12 mēn. bezprocentu līzings
TOP prece
Procesors Intel® Core™ i5-9400F 2.9GHz 9MB BOX BX80684I59400F, 2.9GHz, LGA 1151, 9MB

Procesors Intel® Core™ i5-9400F 2.9GHz 9MB BOX BX80684I59400F, 2.9GHz, LGA 1151, 9MB

165,00 / gab.
12 mēn. bezprocentu līzings
Procesors AMD Ryzen 7 3700X 3.6GHz 32MB AM4 100-100000071BOX, 3.6GHz, AM4, 32MB

Procesors AMD Ryzen 7 3700X 3.6GHz 32MB AM4 100-100000071BOX, 3.6GHz, AM4, 32MB

270,00 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
12 mēn. bezprocentu līzings
Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston HyperX Fury Black HX430C15FB3K2/16 DDR4 16 GB CL15 3000 MHz

Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston HyperX Fury Black HX430C15FB3K2/16 DDR4 16 GB CL15 3000 MHz

91,50 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston HyperX Fury Black HX432C16FB3K2/16 DDR4 16 GB CL16 3200 MHz

Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston HyperX Fury Black HX432C16FB3K2/16 DDR4 16 GB CL16 3200 MHz

80,80 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston HyperX Fury Black HX426C16FB3/8 DDR4 8 GB CL16 2666 MHz

Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston HyperX Fury Black HX426C16FB3/8 DDR4 8 GB CL16 2666 MHz

44,00 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston HyperX Fury Black HX432C16FB3/8 DDR4 8 GB CL16 3200 MHz

Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston HyperX Fury Black HX432C16FB3/8 DDR4 8 GB CL16 3200 MHz

46,00 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston HyperX Fury Black RGB HX432C16FB3A/8 DDR4 8 GB CL16 3200 MHz

Operatīvā atmiņa (RAM) Kingston HyperX Fury Black RGB HX432C16FB3A/8 DDR4 8 GB CL16 3200 MHz

47,00 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Procesors Intel® Core™ i7-10700K, 3.8GHz, LGA 1200, 16MB

Procesors Intel® Core™ i7-10700K, 3.8GHz, LGA 1200, 16MB

340,00 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
12 mēn. bezprocentu līzings
TOP prece
Procesors Intel® Core™ i5-10400F 2.9GHz 12MB BOX, 2.9GHz, LGA 1200, 12MB

Procesors Intel® Core™ i5-10400F 2.9GHz 12MB BOX, 2.9GHz, LGA 1200, 12MB

159,99 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
Procesors AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 16MB BOX w/Wraith Spire YD1600BBAEBOX, 3.2GHz, AM4, 16MB

Procesors AMD Ryzen 5 1600 3.2GHz 16MB BOX w/Wraith Spire YD1600BBAEBOX, 3.2GHz, AM4, 16MB

133,00 / gab.
12 mēn. bezprocentu līzings
TOP prece
Procesors Intel® Core™ i5-9400F 2.9GHz 9MB BOX BX80684I59400F, 2.9GHz, LGA 1151, 9MB

Procesors Intel® Core™ i5-9400F 2.9GHz 9MB BOX BX80684I59400F, 2.9GHz, LGA 1151, 9MB

165,00 / gab.
12 mēn. bezprocentu līzings
Procesors AMD Ryzen 7 3700X 3.6GHz 32MB AM4 100-100000071BOX, 3.6GHz, AM4, 32MB

Procesors AMD Ryzen 7 3700X 3.6GHz 32MB AM4 100-100000071BOX, 3.6GHz, AM4, 32MB

270,00 / gab.
Ātra piegāde
Noliktavā
12 mēn. bezprocentu līzings