Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Kad ir mātes diena un kā apsveikt savu mammu?

Foto: Pexels.com

Mātes diena ik gadu atgādina par to, cik svarīgi ir pateikt paldies savai mammai par rūpēm un mīlestību, ko tā ir sniegusi. Daudzviet pasaulē mātes diena tiek atzīmēta otrajā maija svētdienā, tomēr ir izņēmumi. Par to, kā radusies šī tradīcija, kad ir mātes diena Latvijā un pasaulē, un kā vislabāk apsveikt savu mammu, lasi raksta turpinājumā.

Pasaules mērogā šie svētki ik gadu atgādina par mātes lomas nozīmīgumu, kā arī aicina novērtēt un pateikties par saņemtajām rūpēm un mātes mīlestību. Lai gan mazie, gan apjomīgie darbi, ko mātes ik dienas visā pasaulē veic savu bērnu labā, tiktu atzīti un novērtēti. 

Ideja par mātes tēlam veltītām svinībām meklējama jau senajā Romā, kad tika rīkoti festivāli, kas godināja dievieti – Lielo pirmmāti. Tomēr par mūsdienu mātes dienu aizsākumu tiek uzskatīts 20. gadsimta sākums. To ieviesa Amerikas Savienoto Valstu sociālā aktīviste Anna Marija Džārvisa, kura vēlējās godināt savu māti. Viņa panāca, ka ASV prezidents, Tomass Vudro Vilsons, 1914. gadā oficiāli atzina šos svētkus.

Kad ir mātes diena?

Lielākā daļa valstu, to skaitā Latvija, mātes dienu atzīmē maija otrajā svētdienā. Šogad tā tiks atzīmēta 14. maijā. Tomēr dažās pasaules valstīs tā tiek atzīmēta atšķirīgos datumos. Mātes dienas atzīmēšanas datums tradicionāli var atšķirties vairāku faktoru dēļ. To skaitā ir reliģiskas tradīcijas, vietējā kultūra vai vēsturiskie notikumi.

Kad ir mātes diena citviet pasaulē?

Piemēram, Lielbritānijā un Īrijā mātes diena tiek saukta par “Mātes sestdienu” un tiek atzīmēta ceturtajā Lielā gavēņa svētdienā. Šīs tradīcijas aizsākumi datējami 16. gadsimtā, kad ļaudis šajā datumā apmeklēja savu “mātes” baznīcu jeb baznīcu, kurā bija kristīti.
 
Par mātes dienu to sāka dēvēt tikai 20. gadsimta sākumā. Meksikā mātes dienu ikgadēji atzīmē 10. maijā, neatkarīgi no nedēļas dienas. Savukārt Ēģiptē tā tiek atzīmēta 21. martā, kas pie reizes ir arī pirmā pavasara diena Ziemeļu puslodē.

Kā tiek atzīmēta mātes diena?

Mātes diena tiek atzīmēta jau ilgāk kā gadsimtu, tradicionāli tiek dāvināti ziedi, apsveikuma kartiņas un tādas simboliskas dāvanas kā rotaslietas, grāmatas, sveces un dažādi aksesuāri. Anna Marija Džārvisa ieviesa tradīciju dāvināt ziedus, pasniedzot savai mātei baltas neļķes, kas ir šķīstības un maiguma simbols.
 
Savukārt apsveikuma kartiņas ir veids kā pasniegt un piemiņai saglabāt pateicības vārdus un laba vēlējumus. Lai arī veikalu plauktos ir atrodamas visdažādākās apsveikuma kartiņas, vissirsnīgākie apsveikumi ir tie, kuri izgatavoti paša rokām.
 
Foto: Pexels.com
 
Brokastis gultā ir vēl viens veids, kā jau ja no paša rīta sagādāt savai mammai patīkamu pārsteigumu. Rītā, kad ir mātes diena, pamosties agrāk un pagatavot mammas iecienītāko brokastu ēdienu, ko tālāk glīti servēt uz paplātes un izrotāt ar svaigiem pavasara ziediem – tas ir sirsnīgs veids kā pateikt paldies!
 
Ja šodien tiek plānotas lielākas svinības vai aicināti viesi, noņemiet atbildības slogu no mammas pleciem un sadaliet mājas uzkopšanas, gatavošanas un citus pienākumus starp mājiniekiem. Tikmēr mamma varēs veltīt laiku sev, kaut vai paskatīties savu mīļāko seriālu.

10 idejas mātes dienas dāvanai

Idejas, kā varētu izskatīties lieliskas dāvanas sievietēm:
  • Rotas lietas ar iniciāļiem vai cita veida gravīru.
  • Dāvanu karte spa vai kūrorta apmeklējumam.
  • Dāvanu karte restorāna vai vīna degustācijas apmeklējumam.
  • Ceļojums vai kruīzs.
  • Mīksta sega vai pleds.
  • Viedpulsktenis.
  • Piknika grozs ar delikatesēm.
  • Lina vai kokvilnas auduma iepirkumu maisiņš.
  • Koncerta, teātra vai kino biļetes.
  • Ģimenes fotogrāfija glītā rāmītī.

Mūsdienīgi veidi, kā atzīmēt mātes dienu

Lai arī iepriekš minētie tradicionālie sveikšanas veidi nereti tiek izmantoti arī mūsdienās, pateicoties tehnoloģijām un citām modernām iespējām, pastāv virkne jaunieviesumu.
 

Virtuālas jeb attālinātas svinības

Ja nav iespējams satikties klātienē attāluma vai citu iemeslu dēļ, lieti noder tādas saziņas platformas kā Zoom, Skype vai FaceTime. Īpaši lielu aktualitāti tās ir ieguvušas pateicoties Covid pandēmijai.
 

Sociālie tīkli

Dažādas sociālo tīklu platformas piedāvā izveidot un nosūtīt publisku vai privātu virtuālu apsveikuma kartīti. Šādu ziņojumu iespējams papildināt ar pavadošu mūziku vai fotogrāfijām no privātajiem arhīviem.
 

Labdarība

Vēl viens mūsdienīgs veids, kā atzīmēt šo svarīgo datumu, ir organizēt ziedojumu vākšanas akciju. Piemēram, Facebook platforma piedāvā iespēju izraudzīties ziedojuma mērķi un apjomu, un ar draugu un paziņu palīdzību to sasniegt.
 

Foto: Pexels.com

Mātes diena ir īstais laiks, lai pateiktu paldies par visu, ko mūsu mammas mūsu labā ir darījušas. Gadu desmitu laikā ir mainījušās tehnoloģiskās iespējas un potenciālo dāvanu saraksts ir krietni audzis, tomēr ir saglabājusies svētku simbolika. Galvenais ir nepalaist garām īsto datumu. Viegli atcerēties, kad ir mātes diena – tā Latvijā vienmēr tiek atzīmēta otrajā maija svētdienā. Sagatavojies svinībām jau laikus!
Epilators Braun Silk-èpil 9 SensoSmart SES9/890, balta

Epilators Braun Silk-èpil 9 SensoSmart SES9/890, balta

139,99 / gab.
Tiek pārdots gab.:
1 gab. – 1.0 gab., 1 gab. – 139,99 €
SMART LEASING 10
Planšetdators Samsung Galaxy Tab A8 10.5 Wi-Fi, pelēka, 10.5", 4GB/64GB

Planšetdators Samsung Galaxy Tab A8 10.5 Wi-Fi, pelēka, 10.5", 4GB/64GB

199,00 / gab.
Tiek pārdots gab.:
1 gab. – 1.0 gab., 1 gab. – 199,00 €
Pieejama noliktavā
SMART LEASING 10