"Draugu loks"
Pievienojieties “Draugu lokam” un ietaupiet! Uzzināt vairāk

Kāds ir normāls interneta ātrums?

1-kāds ir normāls interneta ātrums
Foto: Pexels.com

Nav ne mazāko šaubu - jaudīgs internets ir kļuvis par katras mūsdienīgas mājsaimniecības sabiedroto, jo tas nepieciešams dažādām ikdienas vajadzībām. Internetam tiek pievienoti mobilie telefoni, viedtālruņi, datori, planšetes, un mēs varam:
  • sazināties ar tuviniekiem, kas dzīvo pat tūkstošiem kilometru attālumā;
  • veikt darba pienākumus no mājām;
  • izklaidēties, skatoties video, klausoties mūziku, spēlējot spēles;
  • turēt roku uz pulsa pasaules jaunumiem, lasot ziņas vai skatoties rīta panorāmu.
Tehnoloģijas attīstās zibenīgi. Tas, kas Tev bija derīgs un piemērots pagājušajā gadā, šogad var vairs neatbilst Tavām vajadzībām. Tāpēc, izvēloties interneta provaideri, ir vērts papētīt, kādas tehnoloģijas tiek piedāvātas, un jābūt aptuvenai nojausmai, kāds ir normāls interneta ātrums. Par to vairāk lasi turpinājumā.

Kas skaitās “lēns internets”?

Varētu domāt, ka iezvanes internets ir pazudis uz visiem laikiem, ņemot vērā mūsdienās pieejamās tehnoloģijas. Un Latvijā tas tā patiešām arī ir, bet ir nomaļas vietas “nekurienes vidū”, kur šis internets joprojām tiek lietots gan ikdienas, gan pat biznesa vajadzībām, jo citas tehnoloģijas nav pieejamas. Salīdzinot ar citiem mūsdienu interneta veidiem, iezvanes internets ir uzskatāms par ļoti lēnu - to izmantojot, paiet vairākas stundas, lai lejupielādētu failus, ko ar citiem interneta veidiem var iegūt dažu sekunžu laikā. Šāds internets nekvalificējas  broadband statusam, jo tas ir pārāk lēns.

Ko nozīmē “broadband”?

Broadband jeb “platjoslas internets” ir pasaules standarts ātram internetam ar lejupielādes minimālo ātrumu 25 megabiti sekundē (Mbps) un augušupielādes minimālo ātrumu 3 Mbps. Šis teikums arī sniedz ieskatu, pēc kā tad tiek vērtēts interneta ātrums, proti, pēc lejupielādes un augšupielādes ātruma. Jo lielāki šie skaitļi, jo ātrāks internets.
2-kāds ir normāls interneta ātrums
Foto: Pexels.com

Mūsdienu ātrā interneta tehnoloģijas

Turpinot par nomaļajām vietām, otrs interneta variants, kas tiek bieži izmantots, ir satelīta internets, ko jau ir iespējams uzskatīt par platjoslas interneta pieslēgumu, taču tas tipiski ir salīdzinoši lēns.

DSL un kabeļa internets

Vēl divi varianti, kas nodrošina salīdzinoši ātru internetu, ir DSL un kabeļa internets. DSL interneta lietošanai nepieciešami DSL modemi, kas “saņem internetu” ar koaksiālā vara tehnoloģijas palīdzību – internets “ceļo” pa vara vadiem, kas kādreiz savstarpēji savienoja telefona stabus, bet mūsdienās atrodas ierakti zemē. Tiesa, šī interneta ātrums ir atkarīgs gan no provaidera, gan izmantotā aprīkojuma, gan šo vara vadu kvalitātes.

Kabeļa internets arī piedāvā salīdzinoši ātru internetu ar ātru lejupielādi, bet tas ne vienmēr būs spējīgs “turēt līdzi” optiskajam internetam. Tas nozīmē – lēnākas video, foto un citu failu augšupielādes, kā arī online spēļu ķeršanos, raustīšanos un “uzkāršanos”.

Kurš internets ir visātrākais?

Starp DSL, kabeļa un optiskajiem internetiem, optiskais internets ir ātrākais, balstoties uz neatkarīgās interneta pakalpojumu izvērtēšanas mājaslapas “Broadband Now” 2020. gada jūnijā publicēto rakstu. 

Tomēr drīz vien optiskais internets ātrākā interneta pieslēguma veida godu būs spiests atdot 5G internetam. Tas ir vairāk kā 25 reizes ātrāks nekā mūsdienu 4G interneta pieslēgums. Tiek paredzēts, ka šis pieslēgums radīs revolūciju cilvēku ērtībās un iespējās, pateicoties tā iespaidīgajam broadband ātrumam. Arī 5G tāpat kā DSL, kabeļa un optisko internetu, ir iespējams pārvērst par Wi-fi un izmantot pavisam ērti. Tikai jāpārliecinās, ka esošais rūteris atbalsta 5G tehnoloģiju. Ja nē, būs nepieciešams iegādāties jaunu rūteri, kas spēs atbalstīt visus līdz šim pieejamos interneta veidus.
3-kāds ir normāls interneta ātrums
Foto: Unsplash.com

Kāds ir normāls interneta ātrums manām vajadzībām?

Lai noteiktu, kāds interneta ātrums būs piemērotākais Tavām vajadzībām, ir jāsaprot, kā Tu izmanto internetu:
  • viegla slodze – Tu izmanto internetu tādām pamata lietām kā e-pasta apskatīšanai, ziņu lasīšanai, 1:1 video vai balss zvaniem, mūzikas atskaņošanai un lai skatītos SD (standard definition) video;
  • vidēja slodze – internets tiek lietots visam augstāk minētajam un vienam no variantiem – vai nu lai skatītos HD video, vai dalībai vairāku personu video konferencēs (Zoom zvani, Skype grupas, Google Classroom mācību procesam u.tml.), vai spēļu spēlēšanai tiešsaistē, vai darbam no mājām;
  • liela slodze – internets tiek izmantots visam, kas minēts “vieglas slodzes” sarakstā un vairāk nekā vienam uzdevumam no “vidējās slodzes” saraksta, kā arī gadījumos, ja internets nepieciešams darba nodrošināšanai birojā.
Ja ikdienā internets tiek vidēji noslogots, iesakām interneta pieslēgumu ar 12-25 Mbps ātrumu.

Savukārt, ja Tu esi vienīgā persona, kas izmanto internetu, turklāt dari to   tikai vienā ierīcē vienlaikus (piemēram, tikai telefonā), bet ir plānots vidējās slodzes interneta lietojums, iespējams, Tev varētu būt pietiekami ar 3-8 Mbps ātru internetu (vieglas slodzes interneta jauda).
Bet, ja internets tiek lietots 4 vai vairākās ierīcēs vienlaikus, bieži tiek sūtīti lielizmēra faili, tiek izmantots biroja darba vajadzībām vai tiek skatīti 4K kvalitātes video, iesakām izvēlēties internetu, kas ātrāks par 25 Mbps.

Jāsaprot, ka tas, kāds ir normāls interneta ātrums, ir atkarīgs no interneta noslogojuma – tādas vienotas atbildes nav.

Aprīkojums augstākās kvalitātes video baudīšanai

Tā kā augstākās kvalitātes (4K) video kļūst arvien populārāki, iesakām arī parūpēties par piemērotu aprīkojumu to skatīšanai:
  • lai baudītu attēlu, būs nepieciešams kvalitatīvs ekrāns ar augstu izšķirtspēju;
  • lai baudītu augstas kvalitātes skaņu, ir vajadzīgas kvalitatīvas, jaudīgas austiņas ar plašu skaņas spektru un trokšņu slāpēšanas funkciju;
  • lai video “neraustītos”, vajadzīgs ne tikai ātrs internets, bet arī jaudīga operētājsistēma ar vismaz 6 GB RAM telefonam un 8 GB RAM datoram.
Savukārt, ja vēlies pats pārraidīt livestream video, papildus minētajam būs nepieciešama arī kvalitatīva telefona vai video kamera, kā arī labs mikrofons.
4-kāds ir normāls interneta ātrums
Foto: Pexels.com

Internets Eiropā

Bieži ir dzirdēts, ka Latvijā ir viens no ātrākajiem internetiem pasaulē. Ļoti iespējams, ka mums ir ārkārtīgi paveicies šajā ziņā, jo 2015. gadā “Eiropas savienības broadband stratēģijā” tika noteikts, ka līdz 2020. gadam visiem ES iemītniekiem būs pieejams internets ar ātrumu vismaz 30 Mbps, un 50% iemītnieku – līdz pat 100 Mbps ātrs internets. Skaists mērķis, kas realitātē diemžēl nav sasniegts, jo 2019. gada septembrī minētie 30 Mbps bija pieejami vien 83% eiropiešu, kas nozīmē, ka vairāki desmiti miljonu mājsaimniecību ir spiesti samierināties ar lēnu internetu. Priecājamies, ka pie mums viss notiek veikli un ērti.

Kāds ir mans pašreizējais interneta ātrums?

Tagad, kad zini, kāds ir normāls interneta ātrums (kas, atgādinām, ir atkarīgs no interneta noslogojuma), ir radusies interese noskaidrot, cik ātrs ir Tavs pašreizējais internets telefonā vai datorā? To var izdarīt pavisam viegli – ieraksti interneta meklētājā “internet speed test”, izvēlies kādu no piedāvātajiem variantiem (piemēram, speedtest.net) un vēro, kā cipariņi ekrānā mainās, līdz parādīsies Tava interneta lejupielādes un augšupielādes ātrumi. Salīdzini iegūtos rezultātus ar šajā rakstā minētajiem ātrumiem un izdari secinājumus, vai pašreizējais internets ir piemērots Tavām vajadzībām.

Ja interneta ātrums ir labs, bet telefons vai dators tāpat darbojas pārāk lēni, ļoti iespējams, ir laiks nomainīt esošo ierīci uz jaunāku un modernāku. Ieskaties mūsu interneta veikala piedāvājumā, un, iespējams, atradīsi tieši to, kas Tev nepieciešams!

Maršrutētājs Xiaomi Mi Router 4A Gigabite

Maršrutētājs Xiaomi Mi Router 4A Gigabite

21,49 / gab.
Maršrutētājs TP-Link Archer C24

Maršrutētājs TP-Link Archer C24

19,60 / gab.
Maršrutētājs TP-Link Archer AX73

Maršrutētājs TP-Link Archer AX73

110,00 / gab.
Maršrutētājs Xiaomi Mi Router 4A Gigabite

Maršrutētājs Xiaomi Mi Router 4A Gigabite

21,49 / gab.
Maršrutētājs TP-Link Archer C24

Maršrutētājs TP-Link Archer C24

19,60 / gab.
Maršrutētājs TP-Link Archer AX73

Maršrutētājs TP-Link Archer AX73

110,00 / gab.