Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Kas ir radiatoru jaudas tabula un kā to aprēķināt?

Attēls: Pixabay.com, ri
 
Tiem, kuri uzskata, ka radiatori māju apkurei ir novecojuši, ļauts apdomāt savus priekšstatus vēlreiz, jo patiesībā radiatori joprojām ir efektīvs apkures veids dažāda tipa mājokļiem. Ievietojot radiatorus telpā no jauna vai veicot esošo nomaiņu, nereti rodas jautājums – kādi ir piemēroti?
 
Lai izvēlētos atbilstoši, jāizveido radiatoru jaudas tabula. Kas tā ir un kā to pareizi veidot savam mājoklim? Lasi un noskaidro 1a.lv speciālistu sagatavotajā ceļvedī!
 

3 svarīgi fakti par radiatoriem

Pirms skaidrojam par radiatoru jaudas tabulu – uzzināsim galveno informāciju, kas skaidro radiatoru darbību un specifiku!
 
Attēls: Freepik.com, wirestock
 

1. Veidi

Iegādājoties šādus apkures sistēmas elementus, iespējams izvēlēties starp dažādu veidu radiatoriem:
 • Eļļas
Šie ir visretāk izplatītie radiatori. Šāda tipa radiatoru sildelements ir tajos esošā eļļa, kura ar elektrības palīdzību tiek uzsildīta, tādējādi izstarojot siltumu. Priekšrocība ir tā, ka arī pēc izslēgšanas ierīce uz neilgu laiku turpina izstarot siltumu, taču trūkums – ar to nav iespējams efektīvi apsildīt mājokli.
 • Elektriskie
Šāda tipa radiatorus mājokļos lielākoties izvēlas tad, ja nav iespējams ierīkot centrālo apkures sistēmu. Tiem ir gan savas priekšrocības, piemēram, ka tos var ātri uzstādīt un pārvietot, ja nepieciešams, gan trūkumi – tie ir mazāk energoefektīvi, pēc izslēgšanas ātri atdziest un rada augstākas izmaksas telpu apsildei.
 • Čuguna
Visilgāk piedāvājumā pieejami tieši čuguna radiatori, kas veidoti no bieza metāla. Mūsdienās tie vairs nav izplatīti bieži, lielākoties tie tiek izvēlēti kā dizaina elementi mājokļiem. Lai arī tie nav paši energoefektīvākie radiatori no piedāvājuma, jo to uzsildīšanai nepieciešama salīdzinoši liela siltumenerģija, tie sevī notur visilgāk siltumu pēc izslēgšanas.
 • Tērauda
Šie radiatori ir cenas ziņā pieejamākie lielākam cilvēku skaitam un mūsdienās ir visizplatītākie tieši šī aspekta dēļ. Piedāvājumā atrodami dažādi modeļi, tādējādi ir iespējams izvēlēties vispiemērotāko radiatoru savām vajadzībām, ņemot vērā gan apkures sistēmas veidu, gan telpas specifiku.
 • Alumīnija
Šāda tipa radiatori ir mazāk izplatīti nekā tērauda radiatori to augstākās cenas dēļ, taču tiem ir būtiska priekšrocība, salīdizinot ar citiem iepriekš minētajiem – to energoefektivitāte ir pat 1,5 reizes lielāka nekā tērauda radiatoriem. Tas nozīmē, ka, lai arī sākotnējais ieguldījums ir lielāks, ilgtermiņā šādi radiatori būs izdevīgāki, jo to izmaksas par apkuri mājoklī būs zemākas nekā cita tipa risinājumiem. 

2. Darbības ilgums

Ikviena sildierīču sistēma noveco – tāpat kā, piemēram, boileri, arī radiatori nespēj veikt savai darbībai paredzētās funkcijas mūžīgi. Ja Tu domā, cik bieži radiatori jāmaina, uzreiz jāsaka, ka atbilde nav viennozīmīga, jo darbības ilgums var atšķirties gan no sildierīču apkopes, gan noslodzes un citiem faktoriem.
 
Taču vispārīgas vadlīnijas nosaka, ka to kalpošanas ilgums ir aptuveni 15 gadi. Ja Tava mājokļa radiatori tuvojas šim skaitlim, ir vērts apzināt, kā tie darbojas.
 
Attēls: Pixabay.com, Gelly___
 

3. Izmēri

Piedāvājumā pieejami modeļi, kuru platums svārstās no 40 cm līdz pat 3 m. Lai izvēlētos savam mājoklim piemērotāko izmēru, jāņem vērā gan konkrētā radiatora veids un tips, gan apkures tips un telpas specifika. 

Gaisa temperatūra telpās

Ņemot vērā telpas specifiku un tajā veicamās darbības, katrai no telpām ir ieteicams savs temperatūras augstums un mitruma līmenis. Minimālā ieteicamā gaisa temperatūra dzīvojamās telpās ir 16°, taču optimālā – aptuveni 22°.
 
Tomēr, domājot par cilvēku labsajūtu, ieteicams katrā no telpām pielāgot gaisa temperatūru:
 1. Virtuvē ieteicamā gaisa temperatūra ir 1820°, jo šajā telpā ēst gatavošanas laikā temperatūra paaugstināsies;
 2. Viesistabā ieteicamā gaisa temperatūra ir 2022°.
 3. Vannas istabā ieteicamā gaisa temperatūra ir 2224°, nodrošinot komfortu duškabīnes vai vannas izmantošanas laikā.
 4. Guļamistabā ieteicamā gaisa temperatūra ir 1619°, lai nodrošinātu labāku miega kvalitāti. Pārāk augsta vai zema temperatūra var radīt miega traucējumus, diskomfortu u. c. nelabvēlīgus faktorus, kas negatīvi ietekmē atpūtu nakts laikā.
 5. Garāžā ieteicamā gaisa temperatūra ir 1518° – nav nepieciešams uzturēt lielāku siltumu, kas radītu papildus izdevumus par apkuri.
Mūsdienu tehnoloģijas ļauj efektīvi izmantot radiatoru potenciālu un pielāgot gaisa temperatūru dažādās telpās pēc nepieciešamības.
 
Attēls: Freepik.com, Racool_studio
 

Kā izvēlēties piemērotu radiatora izmēru un jaudu?

Lai saprastu, kāda izmēra radiatoru izvēlēties, sākotnēji jāizvērtē tas:
 • kāds ir telpas izmērs (augstums, platums, garums, tos nosakot m2 vai m3 mērvienībās) un veids;
 • kāda ir telpas tehniskā specifika (logu skaits, siltuma zudums, atrašanās vieta);
 • kāds ir apkures veids (granulu apkure, malkas apkure, gāzes vai siltumsūkņa apkure u. c.);
 • kur tiks novietots radiators (pie sienas, uz grīdas, zem loga u. c.);
 • kādi papildelementi nepieciešami (iespējams, var būt vajadzīgs jauns ūdens sūknis, kas nodrošinās efektīvāku ūdens cirkulāciju sistēmā).
 
Attēls: Freepik.com, freepik
 

Radiatoru jaudas tabula – nepieciešamība, lai izvēlētos atbilstošu modeli

Radiatoru jaudas tabula radīs priekšstatu tam, cik lielu un veiktspējīgu radiatoru izvēlēties katrai no mājokļa telpām. Jaudu šādām ierīcēm lielākoties izsaka vatos (W), un tās daudzums katram telpas kubikmetram atšķiras pēc telpas veida. Guļamistabai vatu skaits ir vismazākais (~70 W/m3), virtuvei ~77 W, viesistabai ~85 W, bet vannas istabai – 94 W. 
 
Radiatoru jaudas tabula ietver aprēķinus par telpas izmēru, vēlamo radiatora izmēru, jaudu un tipu. Aprēķina veikšanai jāveic trīs soļi:
 • nosaka telpas tilpumu m3 mērvienībā;
 • nosaka, cik liela jauda (W) nepieciešama telpai, ņemot vērā tās izmēru un specifiku.
Radiatoru jaudas tabulas piemērs, lai aprēķinātu nepieciešamo tērauda radiatoru jaudu 35 m3 lielai guļamistabai:
 
35 x 70 = 2450 W
 
Izvēlēties radiatoru ar atbilstošu jaudu ir būtiski tā iemesla dēļ, ka pārāk mazjaudīgi modeļi nespēs efektīvi veikt apsildi, savukārt pārāk jaudīga ierīce netiks efektīvi izmantota un izmaksās pārāk daudz.
 
Vai Tev raksts noderēja? Iesaki rakstu, lai arī citi, plānojot radiatoru nomaiņu, uzzina par šo apkures sistēmas veidu!
Radiators KFA Armatura G500F, 80.05 cm x 9 cm x 57.3 cm

Radiators KFA Armatura G500F, 80.05 cm x 9 cm x 57.3 cm

Pieejama noliktavā
Radiators

Radiators

51,90 / gab.
Radiators Sanica, 120 cm x 6 cm x 60 cm

Radiators Sanica, 120 cm x 6 cm x 60 cm

Pieejama noliktavā
Radiators Korado, 40 cm x 6.3 cm x 50 cm

Radiators Korado, 40 cm x 6.3 cm x 50 cm

Pieejama noliktavā
Radiators Sanica, 80 cm x 10.3 cm x 50 cm

Radiators Sanica, 80 cm x 10.3 cm x 50 cm

Pieejama noliktavā
Radiators Sanica, 100 cm x 6 cm x 60 cm

Radiators Sanica, 100 cm x 6 cm x 60 cm

Pieejama noliktavā
Radiators Sanica, 120 cm x 10.3 cm x 60 cm

Radiators Sanica, 120 cm x 10.3 cm x 60 cm

Pieejama noliktavā