
Foto: Pixabay.com
Atšķirībā no avio, ūdens un cita sabiedriskā transporta ceļojumiem, auto ceļojumi ir daudz aizraujošāki, personiskāki un interesantāki, jo Tu vari doties, kur acis rāda, pavadīt pieturas punktos tik laika, cik vēlies, novirzīties no plānotā maršruta (ja laiks atļauj), kā arī gūt maksimāli autentiskas pieredzes.
Lai šis piedzīvojums izdotos patīkams un aizraujošs, esam sagatavojuši padomus, kā veiksmīgi jāplāno ceļojumu maršruti ar auto. Iepazīsties ar tiem!
5 ieteikumi, kā plānot maršrutu
1. Plānojot maršrutu, pieraksti visu
Maršruta plānošanu sāc ar prāta vētru kopā ar ceļabiedriem. Mētājiet idejas, kur gribētos piestāt, ko apskatīt, kādas uzkodas ņemt līdzi, kādus pasākumus apmeklēt. Izrunāto pieraksti! Šim nolūkam visērtākie būs portatīvie datori, jo no visa pierakstītā varēs ļoti ērti izveidot reālu maršrutu, pārbīdot ierakstus pareizā ģeogrāfiskā secībā.
2. Izvēlies saprātīgu maršruta garumu, balstoties uz ceļojumam atvēlēto laiku
Izvēlies saprātīgu maršruta garumu, lai varētu arī piestāt, atpūsties un izklaidēties, nevis visu laiku pavadīt braucot. Vai tad ceļojuma jēga nav apskatīt un iepazīt jaunas vietas, nevis tikai traukties tām cauri?
Lai izveidotu efektīvu maršruta garumu, vispirms nosaki, cik daudz laika vari pavadīt šajā ceļojumā. Tas ļaus saprast, cik daudzus pieturas punktus būs iespējams apmeklēt. Mēs iesakām dienas laikā braukšanai veltīt ne vairāk kā 3,5h, lai būtu iespējams kārtīgi izbaudīt tūrisma objektus. Turklāt Tava mugura būs pateicīga par īsāku braukšanas laiku. Lai atvieglotu laika rēķināšanu, esam sagatavojuši nelielu špikeri.
Braucienam veltāmo dienu skaits
|
Kopējais braukšanas ilgums
|
3-4 dienu brauciens
|
līdz 10 stundām
|
6-7 dienu brauciens
|
līdz 20 stundām
|
10-14 dienu brauciens
|
līdz 30 stundām
|
Lai aprēķinātu kopējo brauciena ilgumu, izmanto Google Maps – atliec sākuma punktu un gala punktu, un sistēma parādīs, cik stundas paies ceļā. Aicinām šim laikam pierēķināt vēl 25% no kopējā maršruta ilguma kā aptuveno satiksmes un pārtraukumu laiku.
3. Laicīgi ieplāno naktsmītnes un ēdināšanu
Doties garos pārbraucienos ir patīkamāk, ja pie rokas ir gardi un veselīgi ceļa našķi, kā arī naksnīgajos pieturas punktos sagaida ērtas apmetnes vietas, kur labi izgulēties un atpūsties. Ceļojumu maršruti ar auto ir parocīgi, jo vari izvēlēties tieši to naktsmītni, kuru Tu vēlies. Dodoties atvaļinājumā ar ceļojumu aģentūras starpniecību, šī opcija ir ierobežota - jāguļ tur, kur aģentūrai ir noslēgts sadarbības līgums.
Naktsmītnes, kas pieejamas, dodoties ceļojumā ar auto, ir:
- kempingi;
- telts vietas;
- viesu mājas;
- AirBNB un citi dzīvokļu un privātmāju īslaicīgas vai ilglaicīgas īres piedāvājumi;
- hosteļi un moteļi;
- Viesnīcas.
Iesakām veikt rezervācijas uzreiz, kā būsi izēmis par ceļojuma datumiem - šādi būs lielāka iespēja, ka izvēlētā naktsmītne vajadzīgajā datumā būs pieejama.
4. Atrodi iespējami daudz aizraujošu starppieturu, kur piestāt pa ceļam starp lielajiem apskates punktiem
Kad tiek plānoti ceļojumu maršruti ar auto, ir viegli fokusēties uz lielajām pilsētām un populārākajiem tūristu apskates objektiem. Tomēr daļa no auto ceļojuma jautrības ir iespēja būt elastīgam un piestāt arī mazākās vietās pa ceļam, iepazīstoties ar mazpilsētu un ciematu šarmu.

Foto: Pixabay.com
5. Izdomā izklaidi brauciena laikam
Viena no auto ceļojumu neatņemamām sastāvdaļām noteikti ir… gulēšana neērtā pozā, atstutējotiesvienam pret otru vai mašīnas durvju stiklu. Bet, lai nomoda brīži nebūtu garlaicīgi, ir vērts sarūpēt dažādas ceļa izklaides. Planšetdatori ir lieliski ceļabiedri, jo tajos iespējams ielādēt dažādas aplikācijas, kas kalpo kā virtuālās galda vai ballīšu spēles, kā arī lieti noder ceļojuma maršruta pārskatīšanai.
Galvenās kļūdas, no kā izvairīties, plānojot braucienu
Turpinājumā iepazīsties ar trim populārākajām kļūdām, kas nereti tiek pieļautas, dodoties ceļojumā ar auto.
Piesakot naktsmītni, neaizdomāties par auto novietošanas iespējām
Ceļojumu maršruti ar auto nav iedomājami bez naktsmītnēm. Ir viegli apmetnes vietas izvēlēties, vadoties pēc cenas, atsauksmēm un atrašanās vietas, pilnībā aizmirstot, ka kaut kur tomēr būs jānovieto arī auto. Pārliecinies, vai izvēlētās naktsmītnes tuvumā ir pieejama arī droša auto stāvvieta par saprātīgu cenu.
Neparūpēties par plānu B auto problēmu gadījumā
Negaidīti salūzis auto nekurienes vidū ar garantiju sabojās visu prieku par ceļojumu, īpaši, ja nav plāna B vai ideju, kā situāciju atrisināt. Parūpējies par rezerves riepu un nelielu degvielas kanniņu - tie var izglābt Tavas brīvdienas.

Foto: Pixabay.com
Kā plānot pieturas punktus un naktsmītnes?
Kad esi izlēmis, kas būs brauciena sākuma un galapunkts, ir laiks ķerties pie pieturas punktu un piedzīvojumu plānošanas pa ceļam. Vispirms sadali ceļojumu pa dienām (atceries, viena diena = 3,5h brauciens). Tad, kādā secībā Tev ir ērtāk, turpini plānošanu:
- izvēloties naktsmītņu atrašanās vietas;
- veidojot sarakstu ar vietām un lietām, kas interesē naktsmītņu lokācijā un pa ceļam uz to – ekskursijas, apskates objekti, foršas vietas, ēdienu iepazīšana u.tml.
Vēlamos apskates objektus, izklaides vietas un restorānus pieraksti vai atzīmē savā Google Maps kontā!
Kas jāņem līdzi?
Pēc tam, kad ceļojuma maršruts ar auto ir saplānots, naktsmītnes rezervētas, auto stāvvietas noskatītas, ekskursijas pieteiktas, laiks ķerties pie koferu kravāšanas. Vai šajā gadījumā – bagāžnieka kravāšanas un auto sagatavošanas. Mazajām automašīnām (hečbekiem, kupejām) noderēs jumta bagāžnieki un jumta kastes, lai varētu paņemt līdzi visu ceļojumam nepieciešamo, jo minēto auto modeļu bagāžas nodalījumi ir ar visai mazu ietilpību.
Lietas, kas noteikti jāņem līdzi:
- vismaz 5l dzeramā ūdens (derēs gan dzeršanai, gan roku mazgāšanai, gan brūču apkopšanai, gan pārtikas gatavošanai);
- mitrās salvetes un papīra dvielīši;
- aktivitātēm un laika apstākļiem piemērots apģērbs (iesakām ņemt līdzi 3 zeķu pārus, ja būs iespēja tās izmazgāt un izžāvēt);
- pretodu līdzeklis, saules aizsargkrēms, mitrinošs krēms, tualetes papīrs, lūpu balzams, dvielis un citas skaistumkopšanas preces;
- uzkodas;
- pārtikas produkti un rīki gatavošanai, ja ir paredzēts nakšņot kempingos;
- mazā aptieciņa (plāksteri, dezinfekcijas līdzeklis, marles saite, pretsāpju līdzeklis, oglīte, ceļotāju ikdienas medikamenti).
Tāpat ir vērts paņemt līdzi arī lietus mētelīšus, sērkociņus vai šķiltavas un kādu lielāku ūdensnecaurlaidīgu tentu– var gadīties, ka noderēs.

Foto: Pixabay.com
Auto gadžeti
Ceļojumu maršruti ar auto ir paveicami vieglāk, ja pie rokas ir kāds vieds palīgs, tāpēc no automašīnas ierīču klāsta iesakām līdzi ņemt:
- telefona lādētāju izmantošanai mašīnā;
- AUX vadu (lieti noderēs tur, kur radio viļņi ir vāji vai pieejamās radiostacijas spēlē neatbilstošu mūziku);
- telefona turētāju, lai karte vai GPS informācija vienmēr ir pa rokai;
- Videoreģistratoru.
Videoreģistratori drošībai
Videoreģistratori ir auto ceļotāju labākie draugi, jo ceļu satiksmes negadījumus un sava vai sveša auto apskādēšanu paredzēt nav iespējams. Videoreģistrators varēs Tevi pasargāt no nepatiesiem apvainojumiem un nepelnītiem sodiem.
Tāpat ir vērts paņemt līdzi auto rezerves atslēgu, noteikti jābūt arī apdrošināšanas un reģistrācijas dokumentiem, visu šoferīšu tiesībām un visu ceļotāju pasēm/ID kartēm un vīzām. Turklāt visiem minētajiem dokumentiem jābūt pa rokai nevis kaut kur auto bagāžniekā.
Tagad Tu zini, kā veiksmīgi plānot ceļojumu ar auto. Pārliecinies, ka Tev ir viss nepieciešamais jau laikus! Ja kaut kā trūkst, ieskaties mūsu interneta veikala piedāvājumā – iespējams, atradīsi tieši to, kas Tev nepieciešams!