"Draugu loks"
Pievienojieties “Draugu lokam” un ietaupiet! Uzzināt vairāk

Kādi ir interneta pieslēguma veidi?

1-interneta pieslēguma veidi
Foto: Unsplash.com

Saziņa ir atslēga, lai uzturētu attiecības, vadītu biznesu un vienkārši būtu lietas kursā par notikumiem pasaulē. Tavam saziņas veidam un vajadzībām atbilstoša viedtālruņa vai mājas tālruņa izvēle ir pirmais solis. Nākamais solis ir iepazīt, kādi interneta pieslēguma veidi ir pieejami un kas vislabāk atbilst Tavām vajadzībām. Izvēloties pieslēgumu, jāņem vērā dažādi apsvērumi. Padomā par nepieciešamajiem pakalpojumiem, izmaksām un to, kādas funkcijas regulāri izmantosi un kādi mobilie telefoni vai viedālruņi ir Taviem ģimenes locekļiem.

Kā mēra interneta ātrumu un kāpēc tas ir svarīgi?

Interneta ātrumu nosaka tas, cik daudz datu var lejupielādēt vai augšupielādēt sekundē.

Abos gadījumos ātrums tiek parādīts kā biti sekundē (bit/s). Tā kā interneta savienojums pārsūta tūkstošiem bitu sekundē, tiek izmantoti prefiksi k, M un G, lai parādītu, par cik tūkstošiem bitu ir runa. 
 1. “k” = 1000 bit/s, 
 2. “M” = 1000 000 (1 000 000 bit/s) un 
 3. “G” = 1 000 M (1 000 000 000 bit/s).
Interneta ātrumu visbiežāk mēra Mbit/s, nevis kbit/s vai Gbit/s. Tas ir tāpēc, ka Mbit/s ātrums ir vairāk piemērots tam, kam izmantojam internetu. 

Labs interneta ātrums ir vismaz 25 Mbit/s. Šāds ātrums atbalstīs lielāko daļu tiešsaistes darbību, piemēram, HD straumēšanu, tiešsaistes spēles, tīmekļa pārlūkošanu un mūzikas lejupielādi.

Ātrais interneta ātrums, kas ir diapazonā no 100 Mbit/s. Šāds interneta ātrums būs atbilstošs darbam ar lielu datu apjomu.

2-interneta pieslēguma veidi
Foto: Pexels.com.

Mobilais internets

Gandrīz visiem cilvēkiem ir viedtālruņi, un kas gan būtu viedtālrunis bez mobilā interneta. Kādreiz doma par to, ka varētu pastaigāties pa mežu un austiņās klausīties savu iecienītāko mūziku vai podkāstu bez tā lejupielādes telefonā šķita utopija. Šobrīd mobilo datu raidītāju ir tik daudz, ka grūti atrast vietu, kur nebūtu pieejams mobilais internets. Meža vidus, ezera krasts, lauku māja vai piemājas dārzs – it visur ir iespēja būt tīklā.

Latvijā ir pieejami divi mobilā interneta pieslēguma veidi: 4G un 5G. Šobrīd populārākais ir 4G tīkls, kas atbalsta lejupielādes ar vidējo ātrumu 33 Mbit/s, šis pārklājums pieejams 99% Latvijas teritorijas. 

Mobilais internets, kā jau it viss tehnoloģiju jomā, strauji attīstās. Latvijā ir pieejams arī 10 reizes ātrāks interneta tīkls jeb 5G. Šis interneta veids nākotnē būs kas daudz vairāk nekā vienkāršs mobilā interneta pieslēgums. Tā galvenais mērķis ir ar laiku nodrošināt lietu internetu. Tas ir interneta tīkls, ko veido daudz mazas ierīces, kuras sazinās savā starpā, izmantojot interneta signālu. 5G internets tiks izmantots satiksmes drošības uzlabošanai, bezpilotu auto vadībai un medicīnai. 

Pirms izvēlies 5G pieslēgumu, konsultējies ar sakaru sniedzēju, jo 5G vēl nav tik plaši pieejams kā 4G.

Pozitīvais:
 • vienkārša un ērta lietošana;
 • nav jāveic nekādas instalācijas;
 • ļoti liels interneta pārklājums;
 • datu pārraide notiek “pa gaisu”.

Negatīvais:
 • interneta ātrums nav tik liels kā kabeļu interneta pieslēgumiem.

Mobilais internets mājās vai birojā

Mobilā interneta jauda ir kļuvusi tik liela, ka sakaru operatori piedāvā izmantot šo tīklu arī kā stacionāru internetu. Viss, kas vajadzīgs, ir mobilā interneta SIM karte un tai paredzēts mobilā tīkla modems, kas mobilā interneta signālu uztver un tālāk to sūta tāpat kā jebkurš mājas bezvadu vai vadu rūteris. 

Šāds interneta risinājums ir piemērots tiem, kam nav īpaša vajadzība ātri apstrādāt lielu datu apjomu, piemēram, skolēniem, pašnodarbinātiem satura autoriem vai tiem, kas internetu izmanto tikai sociālajiem tīkliem un interneta veikaliem.

Pozitīvais:
 • nav nepieciešama speciāla instalācija;
 • ir iespēja pievienot papildu rūterus lielākam pārklājumam;
 • mobilie tīkli attīstās, kas nozīmē, ka arī interneta jaudas kļūs lielākas;
 • iespējams pārvietot interneta tīklu uz jebkuru vietu, kur ir mobilā interneta pārklājums, piemēram, mazdārziņu vai jūras malu.

Negatīvais:
 • šobrīd interneta ātrums nav tik liels kā vadu internetam.

Kabeļu internets

Interneta pieslēgumu vedi mainās un attīstās, bet kabeļu internets joprojām ir Latvijā populārākais. Šis pieslēgums ir visdrošākais un visātrākais, jo informācijas apmaiņu veic pa kabeļiem. Datu apmaiņas ātrums ir vidēji 5 reizes lielāks nekā mobilajam 4G internetam.  Turklāt šo internetu arī var pievienot rūterim, lai ar to varētu savienot arī viedtelefonu un izmantot stabila interneta priekšrocības. 
3-Interneta pieslēguma veidi
Foto: Pexels.com 

Ja, apskatot, kādi interneta pieslēguma veidi ir pieejami, šis Tev šķiet piemērotākais, tad ir jāpārliecinās, ka vietā, kur pieslēgums ir paredzēts, ir izveidota nepieciešamā infrastruktūra, lai to varētu nodrošināt. Kabeļa ievilkšana līdz vajadzīgajai vietai var sagādāt papildu izmaksas, bet, ja šāds internets nepieciešams darbam ar lielu datu uzlādi un lejupielādi, tad tas noteikti atmaksāsies.

Pozitīvais:
 • liels interneta ātrums;
 • iespējama apjomīga un ātra datu apmaiņa;
 • interneta stabilitāte.

Negatīvais:
 • nepieciešama infrastruktūra, kuru var nākties ievilkt pašam;
 • iespējams, nepieciešams papildu rūteris tīkla tālākai sadalīšanai.

Kā izvēlēties piemērotu rūteri?

Ja vēlies iegādāties rūteri, lai papildinātu savu interneta pārklājuma infrastruktūru mājās vai ofisā, ņem vērā šos parametrus:
 • pārklājums;
 • tīkla jauda;
 • kādās frekvencēs rūteris strādā;
 • cik papildu iekārtas iespējams pieslēgt;
 • konfigurēšanas vienkāršība.
4-interneta pieslēguma veidi
Foto: 1a.lv

Ja vēlies savās mājās ierīkot jebkuru no interneta pieslēguma veidiem, apskati mūsu piedāvājumu, lai iegādātos sev piemērotu rūteri vai modemu. Ja nepieciešama papildu konsultācija, mūsu speciālisti Tev laipni palīdzēs.
 
Maršrutētājs TP-Link Archer C50

Maršrutētājs TP-Link Archer C50

25,00 / gab.
Noliktavā
Maršrutētājs Xiaomi Mi Router 4A Gigabite

Maršrutētājs Xiaomi Mi Router 4A Gigabite

22,00 / gab.
Maršrutētājs TP-Link Archer C80

Maršrutētājs TP-Link Archer C80

47,00 / gab.
Noliktavā
Maršrutētājs TP-Link Archer C24

Maršrutētājs TP-Link Archer C24

21,18 / gab.
Maršrutētājs TP-Link Archer AX73

Maršrutētājs TP-Link Archer AX73

110,00 / gab.
Noliktavā
Maršrutētājs TP-Link Archer C50

Maršrutētājs TP-Link Archer C50

25,00 / gab.
Noliktavā
Maršrutētājs Xiaomi Mi Router 4A Gigabite

Maršrutētājs Xiaomi Mi Router 4A Gigabite

22,00 / gab.
Maršrutētājs TP-Link Archer C80

Maršrutētājs TP-Link Archer C80

47,00 / gab.
Noliktavā